μελατονίνη και τριχωπτωση...

kapa

Μέλος του προσωπικού
μαλλον θα μου γινει εξαρτηση.
εχω διαφορά με πριν.
για πρωτη φορα στην ζωη μου κοιμαμαι πριν τις 12 και ο υπνος στο τσεπακι.
οτι ωρα προσπαθησω να κοιμηθω θα κοιμηθω,κατι που δεν γινοταν πριν και τα τελευταια 15 χρονια.
παιρνω ενα χαπι απο αυτο http://www.ebay.com/itm/3-Bottles-Melatonin-3-MG-60-Tablets-Sleep-Aid-FREE-SHIP-/220348098079?pt=US_Dietary_Supplements_Nutrition&hash=item334dc5261f
2 ωρες πριν τον υπνο και τα ματια ξεκινουν να τσουζουν απο την νυστα.
ο υπνος ειναι βαθυς αλλα κατα περιεργο τροπο δεν ξυπναω πιο ξεκουραστος,σε αυτο ειμαι οπως και πριν.
εχει αρχισει να μου κανει εντυπωση επειδη αλλα που ειχα δοκιμασει για τον υπνο δεν μου εκαναν τιποτα
στο μαλλι δεν εχω δει ακομα κατι αλλα ειναι και πολυ νωρις,εχω 10? μερες μαλλον
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
kapa, από θέμα διάρκειας ύπνου είδες καμία διαφορά? Εγώ επειδή δεν μπορώ να ξεπεράσω με τίποτα τις 4-5 ώρες ύπνο, μου έδωσε circadin 2mg που είναι σταδιακής απελευθέρωσης.
Δύο ημέρες που έχω πάρει ήδη, δεν είδα καμία διαφορά. Είδες από τις πρώτες ημέρες εσύ?
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
GOMI είπε:
kapa, από θέμα διάρκειας ύπνου είδες καμία διαφορά? Εγώ επειδή δεν μπορώ να ξεπεράσω με τίποτα τις 4-5 ώρες ύπνο, μου έδωσε circadin 2mg που είναι σταδιακής απελευθέρωσης.
Δύο ημέρες που έχω πάρει ήδη, δεν είδα καμία διαφορά. Είδες από τις πρώτες ημέρες εσύ?

για πολλα χρονια κοιμαμαι 4 ωρες το βραδυ και 1 το μεσημερι.
1 ωρα επιπλεον μονο αλλα ο υπνος ειναι βαθυς,καμια σχεση με πριν που κοιμομουν με το ενα ματι ανοιχτο.
οσο περνούν οι μερες επιβεβαιονομαι οτι κανει δουλεια στον υπνο και δεν ειναι αυθυποβολη.
τις πρωτες 2 μερες τις περασα στο ντουκου μηπως και ειναι ιδεα μου.
δεν ειμαι πιο ξεκουραστος ομως
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
thx kapa. Επίσης εχθές μου ήρθε και αυτό

http://www.iherb.com/Nature-s-Plus-InstaNutrient-Melatonin-Supplement-Spray-Natural-Peppermint-2-fl-oz-59-14-ml/7513#p=1&oos=1&disc=0&lc=en-US&w=melatonin%20spray&rc=6&sr=null&ic=2

Θα παίζω εναλλάξ με το circadin. Λες να ψεκάζω που και που και στο μαλλί?:p
 
kapa , gomi τελικα μηπως παιζει τον ρολο της και η αυπνια στην τριχοπτωση και και οχι μονο ?
δλδ και γω με μια 10ετια πολυ ασχημου ελαφρυ υπνου εχω παρατηρησει πολλα στον οργανισμο μου ,μηπως εχει να κανει με τις ελευθερες ριζες η με κατι αλλο και η τριχοπτωση ειναι ενα συμπτωμα , γιατι ειμαι σχεδον σιγουρος οτι εαν ολα αυτα τα χρονια κοιμομουν οπως πριν αυτο το αραιωμα στα μαλλια θα το εβλεπα οχι στα 30 αλλα στα 50 και βαλε .
τωρα απο αυτα που παιρνετε ποιο ειναι πιο καταλληλο και δευτερον μπορει να μετρηθει καπως η μελατονινη η μπα...
ρε καπα μηπως ειναι ιδεα σου γιατι ξερεις μερικες φορες μονο και μονο με την ιδεα κανεις παπαδες...
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
GOMI είπε:
thx kapa. Επίσης εχθές μου ήρθε και αυτό

http://www.iherb.com/Nature-s-Plus-InstaNutrient-Melatonin-Supplement-Spray-Natural-Peppermint-2-fl-oz-59-14-ml/7513#p=1&oos=1&disc=0&lc=en-US&w=melatonin%20spray&rc=6&sr=null&ic=2

Θα παίζω εναλλάξ με το circadin. Λες να ψεκάζω που και που και στο μαλλί?:p

η δοσολογια για το καθε σωμα διαφερει.
σε καπιους θα ειναι 3mg σε αλλους 6 mg.
δεν ξερω αν δουλευει στο μαλλι ουτε σε χαπι ουτε σε λοσιον.
καπου ειχα διαβασει σε ξενο φορουμ ενα μελος ειχε επανεκφυση με τοπικη ρεσβερατρολη :rolleyes:


stavros_1983 είπε:
kapa , gomi τελικα μηπως παιζει τον ρολο της και η αυπνια στην τριχοπτωση και και οχι μονο ?
δλδ και γω με μια 10ετια πολυ ασχημου ελαφρυ υπνου εχω παρατηρησει πολλα στον οργανισμο μου ,μηπως εχει να κανει με τις ελευθερες ριζες η με κατι αλλο και η τριχοπτωση ειναι ενα συμπτωμα , γιατι ειμαι σχεδον σιγουρος οτι εαν ολα αυτα τα χρονια κοιμομουν οπως πριν αυτο το αραιωμα στα μαλλια θα το εβλεπα οχι στα 30 αλλα στα 50 και βαλε .
τωρα απο αυτα που παιρνετε ποιο ειναι πιο καταλληλο και δευτερον μπορει να μετρηθει καπως η μελατονινη η μπα...
ρε καπα μηπως ειναι ιδεα σου γιατι ξερεις μερικες φορες μονο και μονο με την ιδεα κανεις παπαδες...

δεν ειναι ιδεα μου.
και εγω ετσι πιστευα στην αρχη,μηπως ειναι ψυχολογικο.
οσο περνουν οι μερες το βλεπω και πιο ξεκαθαρα.
1 φορα εκανα το λαθος να παρω το χαπι το απογευμα κατα τις 7 και το μετανιωσα,οχι οτι με χαλασε ιδιαιτερα.
απλα μολις ειχα ξυπνησει,μολις ειχα πιει και ενα λιτρο φραπε και συνεχισα να νοισταζω
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
stavros_1983 είπε:
kapa , gomi τελικα μηπως παιζει τον ρολο της και η αυπνια στην τριχοπτωση και και οχι μονο ?
δλδ και γω με μια 10ετια πολυ ασχημου ελαφρυ υπνου εχω παρατηρησει πολλα στον οργανισμο μου ,μηπως εχει να κανει με τις ελευθερες ριζες η με κατι αλλο και η τριχοπτωση ειναι ενα συμπτωμα , γιατι ειμαι σχεδον σιγουρος οτι εαν ολα αυτα τα χρονια κοιμομουν οπως πριν αυτο το αραιωμα στα μαλλια θα το εβλεπα οχι στα 30 αλλα στα 50 και βαλε .
τωρα απο αυτα που παιρνετε ποιο ειναι πιο καταλληλο και δευτερον μπορει να μετρηθει καπως η μελατονινη η μπα...
ρε καπα μηπως ειναι ιδεα σου γιατι ξερεις μερικες φορες μονο και μονο με την ιδεα κανεις παπαδες...

Από τα πιο σημαντικά πράγματα που ενδεχομένως να μας στερεί η έλλειψη σωστού ύπνου είναι το λεγόμενο REM (Rapid Eye Movement) στάδιο το οποίο είναι αλληλένδετο με την έκκριση της αυξητικής ορμόνης.

Χαρακτηριστικό του σταδίου REM, είναι τα όνειρα. Δηλαδή συνήθως όταν κάποιος βλέπει όνειρα, περνάει κατά τη διάρκεια του ύπνου σε κάποιο στάδιο REM.
Εγώ φυσικά έχω να δω όνειρο χρόνια. Κούτσουρο πέφτω, κούτσουρο ξυπνάω.

Αν παρατηρήσετε γενικότερα, μεγάλο παιχνίδι στο θέμα βλαστοκυττάρων παίζεται με τους αυξητικούς παράγοντες και κάποιοι έχουν καταλήξει στην προσέγγισή τους ότι έλλειψη αυξητικών παραγόντων στο ίδιο το δέρμα είναι αυτό που εμποδίζει τη σωστή λειτουργία της δημιουργίας τρίχας, μιας και η "επικοινωνία" dp cells - skin cells, διακόπτεται.

Άρα σίγουρα ένα μέρος της αυξητικής ορμόνης θα ήταν ευεργετικό στο θέμα regrowth, αλλά σίγουρα πρέπει να διορθωθεί και με κάποιο τρόπο το singaling.


Αυτή η προσέγγιση, είναι ίσως ότι πιο κοντινό μπορούμε να ελπίζουμε....

http://www.balancehairrestoration.com/wp-content/uploads/using-proteins-secreted-by-adipose-derived-stem-cells.pdf
 
κατσε ρε γκομι εγω ονειρα βλεπω , οταν βλεπεις ονειρα δεν εισαι σε βαθυ υπνο, ετσι ξερω .
λαθος κανω ,δλδ κοιμαμαι βαθια και δεν το εχω παρει χαμπαρι....
εγω πολλες φορες βλεπω ονειρα αλλα αν μπει καποιος στο δωματιο μπορει και να τον παρω χαμπαρι απο τον ηχο της πορτας πχ .
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Δεν έχει να κάνει αυτό. Τα rem στάδια, είναι μικρής διάρκειας

Δες εδώ

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%8E%CF%80%CE%BD%CE%BF%CF%82_REM
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
με εχει πιασει πολυ η μελατονιν στο θεμα υπνου
καθε βραδυ κοιμαμαι και μιση ωρα νωριτερα απο το προηγουμενο.
εφτασα 2 ωρες επιπλεον υπνου και εκανα και το ρεκορ μου κοιμηθυκα στις 10.θα μπορουσα και στις 9.
οσο περνουν οι μερες το σωμα μου ζηταει και πιο πολυ υπνο.
αν δεν ειχα και το πρωινο ξυπνημα για την δουλεια σιγουρα μια ωρα επιπλεον θα την ειχα στο τσεπακι.
δεν ειναι καθολου αυθυποβολη,εχει ξεφυγει η κατασταση απο αυτο.
και ο υπνος ειναι διαφορετικος,πιο βαθυς και δεν ανοιγω καθολου τα ματια κατα την διαρκεια της νυχτας
 

35007

Member
kapa οι αμπουλες priorin εχουν μελατονινη (τζινκο μπιλομπα και βιοτινη). Αξιζουν δοκιμη?
kapa είπε:
με εχει πιασει πολυ η μελατονιν στο θεμα υπνου
καθε βραδυ κοιμαμαι και μιση ωρα νωριτερα απο το προηγουμενο.
εφτασα 2 ωρες επιπλεον υπνου και εκανα και το ρεκορ μου κοιμηθυκα στις 10.θα μπορουσα και στις 9.
οσο περνουν οι μερες το σωμα μου ζηταει και πιο πολυ υπνο.
αν δεν ειχα και το πρωινο ξυπνημα για την δουλεια σιγουρα μια ωρα επιπλεον θα την ειχα στο τσεπακι.
δεν ειναι καθολου αυθυποβολη,εχει ξεφυγει η κατασταση απο αυτο.
και ο υπνος ειναι διαφορετικος,πιο βαθυς και δεν ανοιγω καθολου τα ματια κατα την διαρκεια της νυχτας
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
35007 είπε:
kapa οι αμπουλες priorin εχουν μελατονινη (τζινκο μπιλομπα και βιοτινη). Αξιζουν δοκιμη?

οχι ειναι ακριβες.
η βιοτινη δουλευει στην τριχοπτωση αλλα θελει τουλαχιστον μισο χαπι απο αυτο http://www.ebay.com/itm/Natrol-Biotin-10-000mcg-Maximum-Strength-2x-100-Tablets-2-Pack-/291113741494?pt=US_Dietary_Supplements_Nutrition&hash=item43c7bb2cb6
η μελατονινη δεν ξερω αν δουλευει ακομα,εχω πολυ τριχοπτωση.
ειχα παραγγειλει και αυτο http://www.ebay.com/itm/171236851010?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1439.l2649
αλλα ακομα ειναι στον δρομο
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
ξεκινησε πτωση στην melatonin.
δεν με πιανει οπως στις αρχες.
τις πρωτες μερες επαιρνα ενα χαπακι και με δυσκολια οδηγουσα.
τωρα με 2 χαπακια λιγα πραγματα και βαδιζει προς τιποτα σε λιγες μερες απο οτι βλεπω.
στο θεμα υπνου παντα
 

35007

Member
Του 1mg ειναι η καθε καψουλα που παιρνεις ή των 3mg ?
kapa είπε:
ξεκινησε πτωση στην melatonin.
δεν με πιανει οπως στις αρχες.
τις πρωτες μερες επαιρνα ενα χαπακι και με δυσκολια οδηγουσα.
τωρα με 2 χαπακια λιγα πραγματα και βαδιζει προς τιποτα σε λιγες μερες απο οτι βλεπω.
στο θεμα υπνου παντα
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
35007 είπε:
Του 1mg ειναι η καθε καψουλα που παιρνεις ή των 3mg ?
kapa είπε:
ξεκινησε πτωση στην melatonin.
δεν με πιανει οπως στις αρχες.
τις πρωτες μερες επαιρνα ενα χαπακι και με δυσκολια οδηγουσα.
τωρα με 2 χαπακια λιγα πραγματα και βαδιζει προς τιποτα σε λιγες μερες απο οτι βλεπω.
στο θεμα υπνου παντα

3mg το καθε χαπι
 

35007

Member
kapa πηρα αυτη τη μελατονινη http://www.ebay.com/itm/171297056762?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649 αλλα μαλλον ειναι ζωικης προελευσης. Δυστυχως πρωτα παρηγγειλα και μετα αρχισα να εχω αμφιβολιες για την προελευση. Ειναι επικινδυνο λες, να μην την χρησιμοποιησω? Εσενα ειναι συνθετικη-προιον εργαστηριου?
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
35007 είπε:
kapa πηρα αυτη τη μελατονινη http://www.ebay.com/itm/171297056762?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649 αλλα μαλλον ειναι ζωικης προελευσης. Δυστυχως πρωτα παρηγγειλα και μετα αρχισα να εχω αμφιβολιες για την προελευση. Ειναι επικινδυνο λες, να μην την χρησιμοποιησω? Εσενα ειναι συνθετικη-προιον εργαστηριου?
δεν εχει σημασια αν ειναι το ενα η το αλλο.
δεν βλεπω να εχει παρενεργειες μεχρι στιγμης.
απλα μου φαινεται μικρη ποσοτητα.
απο 3 μεχρι 10 mg ειναι η δοσολογια
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
και εκει που δεν ειχα υπνο σημερα το μεσημερι,κατεβασα ενα χαπακι και ξυπνησα στις 11 απο τις 5 το μεσημερι.
πηγε στραφι η μερα.
οχι οτι ειχα να κανω κατι,αλλα σαν την μελατονινη δεν με πιανει τιποτα στον υπνο τοσο πολυ
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
και σημερα που δεν πηρα το χαπι μεσημερι αυπνια.
εδω αξιζει να αναφερω οτι τα μεσημερια που δεν εχω κοιμηθει τα τελευταια 14 χροναι ειναι μετρημενα στα δαχτυλα.
η μελατονινη εκανε αυτο που φοβομουν,σωματικη εξαρτηση.
θα περασω ζόρια με την διακοπη της οταν ερθει εκεινη η ωρα.
καλο υπνοτικο αλλα....
δεν ειναι ολα ροδινα
 
Παρήγγειλα πριν εβδομάδες (και πριν δω το τοπικ αυτό δυστυχώς) από εξωτερικό το συγκεκριμένο σκεύασμα μελατονίνης: http://www.iherb.com/Source-Naturals-Melatonin-Timed-Release-3-mg-240-Tablets/1307
Τα περισσότερα χρόνια της ζωής μου, αν όχι κι όλα, δεν κοιμάμαι ικανοποιητικά πολλές ώρες ανά 24ωρο. Κι όταν είδα πως έχει παράπλευρο ώφελος και στα μαλλιά, ενθουσιάστηκα διπλά. Παρόλα αυτά σκέφτομαι να μην το ξεκινήσω καθόλου τελικά (δεν το έχω παραλάβει ακόμη). Από όσο διαβάζω είναι δυνατό να αποσυντονίσει κι άλλες ορμόνες, και δε θα ήθελα επιπρόσθετα σκαμπανευάσματα. Ξεκίνησα στο μεταξύ ένα μάλλον ήπιο αντικαταθλιπτικό (χωρίς να αναφέρεται η τριχόπτωση ως side effect) και κοιμάμαι 8-9 ώρες τη νύχτα. Δεν έχω ιδέα κατά πόσο θα ήταν συνετό το να τα συνδιάζα άλλωστε.
Παρόλα αυτά θα σου πρότεινα αν σκοπεύεις όντως να κόψεις τη μελατονίνη, να δοκιμάσεις ένα αντιισταμινικό, το atarax. Είναι πάρα πολύ φθηνό κι έχει και ηρεμιστικές ιδιότητες. Δεν είναι εθιστικό, αλλά ενδέχεται αν το παίρνεις non stop να αναπτύξεις ανοχή και σε αυτό.
Αν προκύψουν νέες παρατηρήσεις στη σχέση μελατονίνης-μαλλιών, ενημέρωσε!
 
Μπλουζα