μακρια η κοντα μαλλια;

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

AGELOS334

New Member
τελευταια η τριχοπτωση μου εχει γινει εμμονη ιδεα και διαφοροι μεθοδοι αντιμετωπισης της μου φαινονται πολυ φιλικες.Διαβαζω πολλα και διαφορα κατι που να εξηγει γιατι οι ανδρες χανουμε τα μαλλια μας τοσο πολυ ενω οι γυναικες ειναι ποιο τυχερες και με λιγοτερα προβληματα απωλειας.
ενταξυ εχει εξιγηθει οτι ειναι ορμονικο το θεμα το ξερω αλλα παρατηρησα κατι πριν λιγες μερες που ηθελα να το μοιραστω.οι περρισοτερες γυναικες εχουν μακρια μαλλια.και ελαχιστη τριχοπτωση. οσες εχουν κοντα παρατηρηστε το κι εσεις εχουν καποια αραιωση και δεν μιλαω μονο για γυναικες μεγαλης υλικιας.οι αντρες εχουμε σχεδον ολοι κοντα σε μηκος μαλλια και σχεδον ολοι τριχοπτωση.
ενας φιλος μου ειπε για καποιον γνωστο του που τα εκοβε παντα κοντα υπερβολικα και ενα καλοκαιρι που τα ξυρισε ηταν και το τελευταιο του με μαλλια.δεν ξαναφυτρωσαν ποτε.το ιδιο παρατηρησα και στον εαυτο μου.τις 2 τελευταιες φορες που κουρευψα πολυ κοντα τα μαλλια μου καποιες περιοχες του τριχωτου εχουν απο τοτε αραιωση πολυ. Υπαρχει καποια εξιγησει γι αυτο; μηπως να τα αφησουμε μακρια μπας και βρεμου την υγεια μας; καθε σχολιο σας δεκτο.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

giannis1991

Well-Known Member
Απ: μακρια η κοντα μαλλια;

δεν νομιζω να παιζει κανα ρολο...ισα ισα καλυτερα κοντα απο πολλες πλευρες...(οχι οτι τα μακρια οφειλονται για την τριχοπτωση).....
μαλλον οταν τα κουρευεις κοντα βλεπεις πιο εντονα το κενο σημειο ή την αραιωση.....
τωρα οσο για το φιλο σου αδυνατω να το πιστεψω.....δε γινεται αυτο...απλα....
 

geofish

New Member
Απ: μακρια η κοντα μαλλια;

Το να αφήνεις κοντά ή μακριά τα μαλλιά έχει σχέση με το είδος και που εντοπίζετε η φαλάκρα.
Κάποιος που έχει έντονη αραίωση ή φαλάκρα στην κορυφή και πίσω συνίσταται να τα έχει κοντά τα μαλλιά του, για να μην είναι έντονο το κοντράστ μεταξύ δέρματος και μαλλιών.
Ενώ κάποιος που έχει λιγότερη αραίωση ή φαλάκρα στην hairline τότε συνίσταται να αφήνει μακριά τα μαλλιά του για να καλύψει τα κενά, αλλά και την hairline ρίχνοντας τα προς τα κάτω.

Τώρα αν παίζει κανένα ρόλο τα μακριά ή κοντά μαλλιά στην τριχόπτωση, η απάντηση είναι όχι.

Αν και υπάρχει μια παλιά κουφή θεωρία που λέει ότι τα κοντά μαλλιά ευθύνονται για την τριχόπτωση και οι λόγοι είναι δυο.
Ο πρώτος λέει ότι κάποιος ο οποίος έχει κοντά μαλλιά ουσιαστικά είναι σαν να λέει στον εαυτό του ότι δεν τα χρειάζομαι για κάλυψη του κρανίου με αποτέλεσμα ο οργανισμός του να τα θεώρει περιττά και να τα ρίχνει.

Ο δεύτερος λόγος λέει ότι όταν έχουμε μακριά μαλλιά και όχι κοντά επιτυγχάνουμε με αυτό τον τρόπο ένα είδος καλής κατάστασης του δέρματος και του τριχοθυλάκιου,
Πχ. όταν τα χτενίζουμε ή τα τραβάμε ελαφρά ή περνώντας τα δάχτυλα ανάμεσα στα μαλλιά.
 

aprilianos

New Member
Απ: μακρια η κοντα μαλλια;

Δεν παιζει κανενα ρολο.

1800 μου θυμιζει η θεωρια τοτε που λεγανε ολα τα παλαβα του κοσμου...
"η θεωρια του Παστερ περι μικροβιων ειναι γελοια φαντασιωση"
"το τραινο ειναι αδυνατον να ταξιδεψει σε μεγαλες ταχυτητες γιατι θα πεθανουν απο ασφυξια οι επιβατες"
"μηχανες βαρυτερες απο τον αερα ειναι αδυνατον να πεταξουν"
"εαν κοβεις τα μαλλια κοντα θα καραφλιασεις"
Και το μουσι?
 

ANAR

Well-Known Member
Απ: μακρια η κοντα μαλλια;

Απο αισθητικής άποψης θα σου πω ΜΑΚΡΙΑ γιατι μου αρεσουν τωρα τα αλλα τα σεναρια στα ειπαν τα παιδια ;)
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα