κυστη κοκκυγος

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

giannis1991

Well-Known Member
μπορει να ακουγεται ως το πιο ακυρο θεμα για σας αλλα ειναι απο τα πιο σημαντικα για μενα....
χθες εκανα το 4ο χειρουργειο μεσα σε 2,5 χρονια......η ψυχολογια μου εχει χτυπησει limit down και πραγματικα δεν ξερω τι να κανω με αυτο το θεμα.....δεν προλαβαινει να κλεισει και αμεσως δημιουργειται νεα κυστη......

ακουσα οτι μια καλη λυση ειναι το lazer ωστε να εξαφανιστουν οι τριχες στην γυρω περιοχη....γνωριζει κανεις κατι ρε μαγκες??????παντως απο οτι εχω διαβασει το lazer εχει καλη επιτυχια στην λευκη επιδερμιδα και εγω εχω αρκετα ασπρη....ακουω γνωμες απο καποιον με προσωπικη εμπειρια ή αν εχει κατι να πει απο καποιον γνωστο του......
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

mindtrapper

Member
Απ: κυστη κοκκυγος

Εμένα μια φορά είχε βγει όταν είχα παχύνει λίγο και καθόμουν πολύ. Δεν την έβγαλα χειρουργικά, πήγα στα επείγοντα και την έσπασε/καθάρισε ένας ειδικευόμενος εκεί. Τεσπα σε καταλαβαίνω.

Μήπως κάθεσαι περίεργα; Δηλαδή ρίχνεις πολύ βάρος προς τα πίσω στον κόκκυγα; Επίσης αυτό που λες ότι δεν προλαβαίνει να κλείσει και κάνει κύστη πάλι. Τι αντιβίωση παίρνεις αφού στην αφαιρέσουν; Στον ίδιο γιατρό πας συνέχεια;

Θα τη βρεις την άκρη μην αγχώνεσαι.
 

giannis1991

Well-Known Member
Απ: κυστη κοκκυγος

mindtrapper είπε:
Εμένα μια φορά είχε βγει όταν είχα παχύνει λίγο και καθόμουν πολύ. Δεν την έβγαλα χειρουργικά, πήγα στα επείγοντα και την έσπασε/καθάρισε ένας ειδικευόμενος εκεί. Τεσπα σε καταλαβαίνω.

Μήπως κάθεσαι περίεργα; Δηλαδή ρίχνεις πολύ βάρος προς τα πίσω στον κόκκυγα; Επίσης αυτό που λες ότι δεν προλαβαίνει να κλείσει και κάνει κύστη πάλι. Τι αντιβίωση παίρνεις αφού στην αφαιρέσουν; Στον ίδιο γιατρό πας συνέχεια;

Θα τη βρεις την άκρη μην αγχώνεσαι.



το αν καθομαι πειεργα ρε συ mind δεν εχει σχεση.....αν ηταν απλα θα εσπαγε δεν θα εβρισκε ο γιατρος μεσα συριγγιο......καθε φορα κανω το χειρουργειο και οταν τελειωνω με τις αλλαγες μετα απο λιγο καιρο να παλι ξανανοιγει....αυτα που μου εγραψε ειναι xefo 8mg,ceclor 500mg kai zantac 150 mg.....στον ιδιο γιατρο παω αλλα δε νομιζω να φταιει αυτος...μετα την 2η επεμβαση μονο μου κρατηθηκε 1 χρονο κλειστη και τοτε λεω ησυχασα....αλλα παλι τα ιδια.... :( οσο για την ακρη,ψαχνω αλλα δε τη βρισκω.....τεςπα
 

NGL

Member
Απ: κυστη κοκκυγος

giannis13 είπε:
[quote author=mindtrapper link=topic=2212.msg40240#msg40240 date=1285664379]
Εμένα μια φορά είχε βγει όταν είχα παχύνει λίγο και καθόμουν πολύ. Δεν την έβγαλα χειρουργικά, πήγα στα επείγοντα και την έσπασε/καθάρισε ένας ειδικευόμενος εκεί. Τεσπα σε καταλαβαίνω.

Μήπως κάθεσαι περίεργα; Δηλαδή ρίχνεις πολύ βάρος προς τα πίσω στον κόκκυγα; Επίσης αυτό που λες ότι δεν προλαβαίνει να κλείσει και κάνει κύστη πάλι. Τι αντιβίωση παίρνεις αφού στην αφαιρέσουν; Στον ίδιο γιατρό πας συνέχεια;

Θα τη βρεις την άκρη μην αγχώνεσαι.



το αν καθομαι πειεργα ρε συ mind δεν εχει σχεση.....αν ηταν απλα θα εσπαγε δεν θα εβρισκε ο γιατρος μεσα συριγγιο......καθε φορα κανω το χειρουργειο και οταν τελειωνω με τις αλλαγες μετα απο λιγο καιρο να παλι ξανανοιγει....αυτα που μου εγραψε ειναι xefo 8mg,ceclor 500mg kai zantac 150 mg.....στον ιδιο γιατρο παω αλλα δε νομιζω να φταιει αυτος...μετα την 2η επεμβαση μονο μου κρατηθηκε 1 χρονο κλειστη και τοτε λεω ησυχασα....αλλα παλι τα ιδια.... :( οσο για την ακρη,ψαχνω αλλα δε τη βρισκω.....τεςπα
[/quote]

πρωτη φορα τ ακουω αυτο ρε γιαννη!!μηπως να πας καλυτερα σε αλλον γιατρο ρε συ?εχω κι εγω κυστη και το χω ψαξει οτι αν δεν προσεξεις υποτροπιαζει αλλα 4 φορες?μηπως αντι για γαζες πρεπει να στο κλεισει με ραμματα μετα στην περιπτωση σου?
 

giannis1991

Well-Known Member
Απ: κυστη κοκκυγος

πρωτη φορα τ ακουω αυτο ρε γιαννη!!μηπως να πας καλυτερα σε αλλον γιατρο ρε συ?εχω κι εγω κυστη και το χω ψαξει οτι αν δεν προσεξεις υποτροπιαζει αλλα 4 φορες?μηπως αντι για γαζες πρεπει να στο κλεισει με ραμματα μετα στην περιπτωση σου?
[/quote]

ενας ξαδερφος μου εκανε 7 και μαλιστα το 7ο μετα απο 15 χρονια περιπου....
ο γιατρος δε νομιζω να φταιει ρε συ...μια απλη επεμβαση ειναι και ο γιατρος γενικα ειναι καλος και αρκετα γνωστος....και ενας αλλος ξαδερφος μου εκανε σε αυτον και ξεμπερδεψε....
οσο για να το κανω με ραμματα τι να σου πω...δεν νομιζω να δω καμια διαφορα...παντως αν ξαναγινει θα αλλαξω γιατρο.....αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι απο δευτερα μπαινω στη σχολη και θα κανω τη βασικη στρατιωτικη εκπαιδευση και δεν ξερω αν θα ειμαι απολυτα οκ.....ρωτησα το γιατρο και μου ειπε δεν θα εχεις προβλημα....

τι να πω....αν ξαναγινει ή θα παω σε ενα αλλον που εχω ακουσει πολυ καλα λογια και ειναι και γνωστος μας ή θα την κανω στο 401 αφου θα ασφαλιστω στο δημοσιο.....
 

ANAR

Well-Known Member
Απ: κυστη κοκκυγος

Περαστικά ρε φιλε :-[
Ο γιατρος τι λεει;; ::)

Εγω θα πήγαινα και σε αλλον γιατρο ;)
 

giannis1991

Well-Known Member
Απ: κυστη κοκκυγος

ANAR είπε:
Περαστικά ρε φιλε :-[
Ο γιατρος τι λεει;; ::)

Εγω θα πήγαινα και σε αλλον γιατρο ;)

ευχαριστω.....
ο γιατρος λεει οτι εχω πολυ τριχα σε εκεινη την περιοχη η οποια γυρναει και κανει συριγγιο...

η επομενη μου κινηση θα ειναι σε αλλον γιατρο ο οποιος μενει και στην περιοχη μου και ειναι και αρκετα καλος αποι οτι εχω ακουσει.....
 

sovagg

New Member
Απ: κυστη κοκκυγος

Γιαννη κ εγω ειχα κυστη κοκυγγος κ απλα ο γιατρος μ εκανε την τοπικη,με εσκισε ,μ την καθαρισε κ μ εβαλε γαζες..εχουν περασει κανα 4-5 χρονια απο τοτε κ δεν με εχει ξαναενοχλησει..τι να πω ρε φιλε,κουραγιο...
 

Nikmel

New Member
Απ: κυστη κοκκυγος

Τι με θύμισες τώρα φίλε μου!!!
Λοιπόν πριν 20 χρόνια περίπου, είχα πάει στο νοσοκομείο Αγ. Δημήτριος στη θεσσαλονίκη, συστημένος απο γνωστό, γιατί είχα βγάλει ένα σπυρί στην ουρίτσα το οποίο με ενοχλούσε και σχεδόν δεν μπορούσα να κάτσω. Είχε γυρίσει τρίχα και έκανα συρίγγιο, κοινώς κύστη κόκκυγος. Εκεί με εξέτασε γιατρός και μου πρότεινε δύο λύσεις για θεραπεία. Η πρώτη ήταν να μου το καθαρίσουν ( δεν ξέρω πως ) αλλά πολύ σύντομα θα ξαναέβγαινε και θα χρειαζόταν τακτικά να κάνω αυτή τη διαδικασία και η δεύτερη με χειρουργική επέμβαση που θα αφαιρούσε την, τις τρίχες απο το συρίγγιο και θα λυνόταν το πρόβλημα ολοσχερώς! Να πώ την αλήθεια ότι όταν άκουσα για επέμβαση τρομοκρατήθηκα, αλλά με έπεισε ο γιατρός ότι ήταν η καλύτερη λύση.
Έκανα την εγχείρηση με ολική νάρκωση, κράτησε περίπου 1 ώρα. Νοσηλεύτικα στο νοσοκομείο 10 ημέρες, όπου με αλλάζαν συνεχώς τις γάζες και αργότερα στο σπίτι πάλι με αλλαγές γάζας κάπου άλλες 20 μέρες ( να'ναι καλά η μάνα μου που έκανε χρέη νοσοκόμας ).
Όταν κάποια στιγμή είδα την περιοχή όπου έγινε η επέμβαση είχα πάθει αμόκ απο την τρύπα που άφησε το συρίγγιο, έκλεισε όμως σιγά σιγά απο μόνο του και τώρα μετά απο χρόνια ούτε κάν φαίνεται σημάδι αλλά και ούτε δημιουργήθηκε άλλο πρόβλημα. Απ'ότι θυμάμαι η εγχείρηση λεγόταν μόσχοβιτς. Μεγάλη ταλαιπορία αλλά, περασμένα ξεχασμένα!!! και το κυριόερο χωρίς να εμφανιστεί ξανά.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

giannis1991

Well-Known Member
Απ: κυστη κοκκυγος

ασταααα....ετσι και εγω....σπυρι ειδα και εκανα αμεσως χειρουργειο.....αλλα τωρα δεν μενεις ουτε μερα στο νοσοκομειο.....κατευθειαν σπιτι..τι να πει και η μανα μου ρε φιλε που εδω και 2,5 χρονια μονο ενσημα νοσηλευτριας δεν της κολλαω.....
 

Nikmel

New Member
Απ: κυστη κοκκυγος

Φίλε μου, απο την εμπειρία μου, νομίζω ότι είναι θέμα γιατρού και το πόσο καλά καθαρίζει το συρίγγιο. Αν γίνει σωστή δουλειά, όσες τρίχες και να έχεις στην περιοχή δεν θα σου δημιουργήσουν ξανά πρόβλημα.
 

giannis1991

Well-Known Member
Απ: κυστη κοκκυγος

Nikmel είπε:
Φίλε μου, απο την εμπειρία μου, νομίζω ότι είναι θέμα γιατρού και το πόσο καλά καθαρίζει το συρίγγιο. Αν γίνει σωστή δουλειά, όσες τρίχες και να έχεις στην περιοχή δεν θα σου δημιουργήσουν ξανά πρόβλημα.

τι να πω ρε φιλε...παντως σιγουρα τελευταια φορα που κανω σε αυτον.....αλλα ξαναλεω...και σε ενα ξαδερφο μου εκανε και πηγαν ολα καλα.....
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα