καραφλα- αυξημενη τριχοφυια σωματος?

Υστερα απο ενα χρονο διακοπης φινας εχω περισσοτερη τριχοφυια σωματος απο ποτε. Οπου υπαρχει χνουδι στο σωμα μου αρχιζει να μακραινει και να γινεται τριχα. Εχω στεναχωρεθει πολυ με αυτο. Υπαρχει τροπος να αντιστραφει; ο πατερας μου δεν εχει καραφλα και δεν εχει εντονη τριχοφυια σωματος. Ομως ο παππους μου ειχε καραφλα και ηταν πολυ τριχωτος. Αραγε κληρονομησα τα γονιδια του παππου μου και εκδηλωνονται τωρα η μηπως ολα αυτα τα προκαλεσε η φινα; γνωμες;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

nekon

Member
punished.snake είπε:
Υστερα απο ενα χρονο διακοπης φινας εχω περισσοτερη τριχοφυια σωματος απο ποτε. Οπου υπαρχει χνουδι στο σωμα μου αρχιζει να μακραινει και να γινεται τριχα. Εχω στεναχωρεθει πολυ με αυτο. Υπαρχει τροπος να αντιστραφει; ο πατερας μου δεν εχει καραφλα και δεν εχει εντονη τριχοφυια σωματος. Ομως ο παππους μου ειχε καραφλα και ηταν πολυ τριχωτος. Αραγε κληρονομησα τα γονιδια του παππου μου και εκδηλωνονται τωρα η μηπως ολα αυτα τα προκαλεσε η φινα; γνωμες;
μη σκας φιλος.λειζερ και καθαρισες.μακαρι να ταν αυτο το προβλημα..με τα κωλομαλλα τι κανουμε..
 

vrm

Member
Το ίδιο μου συνέβη, όταν διέκοψα τη φιναστερίδη: αυξήθηκε σε σύντομο χρονικό διάστημα η τριχοφυΐα στο στήθος και την κοιλιά, ενώ απέκτησα τρίχες στους ώμους και την πλάτη. Δεν με λες και αρκούδο, αλλά είμαι τριχωτός. Με ενοχλεί κάπως, αλλά περισσότερο εκνευρίζομαι με την τριχόπτωση (ή με την εξελισσόμενη φαλακρίτσα μου...).​

Η λύση: αποτρίχωση (με κερί*). Διαρκώς το αναβάλλω, αλλά χρειάζεται πλέον.

*Δεν θέλω με λέιζερ, γιατί μπορεί να χρειαστώ τις τρίχες για body fue στο μέλλον. Αν, βέβαια, έχω την οικονομική δυνατότητα.
 

athenian

Well-Known Member
Εγω δεν εχω πολλες τριχες στο σωμα,το αντιθετο θα ελεγα,αλλα εχω αραιωση στο κεφαλι.
 
Φιλε vrm σε τι ηλικια ησουν οταν σταματησες τη φινα; εγω τωρα ειμαι 28 και τη σταματησα περυσι. Μηπως ολο αυτο γινεται επειδη φτανω στα 30 σιγα σιγα;
 

researcher

New Member
παιδια και εγω χανω μαλλι και εχω στο σωμα τριχες...πιστευω οτι συνδεονται με καποιο τροπο...οσο για την αποτριχωση ειχα παρει περσι μια συσκευη που εκανε 400 ευρω και ουσιαστικα εκανε φωτολυση..εκανε δουλεια μπορω να πω αλλα καθε 2 μηνες ηθελε 30 ευρω να παρω μια ανταλλακτικη κεφαλη...και οντας φοιτητης καταλαβαινετε οτι μου ειναι αβασταχτο αυτο το κοστος,,την εχω φυλαξει, με λειτουργεια 5 με 6 φορες αποτι θυμαμαι..οποιος τη θελει μπορει να του τη δωσω 130 ευρω γιατι εχω αλλο ενα χρονο σχολη και μεχρι να βρω δουλεια τρεχα γυρευε...παντως παιδια η φινα οταν την επαιρνα μου ειχαν μειωθει οι τριχες αρκετα αλλα εμενα μου βγηκαν παρενεργειες διαφορες και σοβαρες και την εκοψα..δεν ειναι λυση η φινα παιδια...μη τη παρει κανεις για τριχοπτωση...προσφατα ειδα ενα φαρμακο που εδωσαν για αρθριτιδα σε καποιον και γεμισε φουλ μαλλι...εγω πιστευω οτι θα εχουν βρει την αιτια αλλα οπου υπαρχει χρημα τα στοματα κλεινουν..νομιζω οτι ειναι δικο μας θεμα και πρεπει να το λυσουμε...οπως και να το κανεις και οτι και να πουμε πεσμενο μαλλι και τριχες στο σωμα με εχουν κανει απειρες φορες να μη θελω να βγω απο το δωματιο μου και να ειμαι σκατα ψυχολογικα...
 
Καπως ετσι αισθανομαι κι εγω. Ψυχολογια μηδεν.Θυμαμαι και τους δερματολογους που με διαβεβαιωναν οτι δεν υπαρχουν παρενεργειες και οτι ολα ειναι στο μυαλο μου. Υπερβολικη κουραση, πρηξιμο στηθους, κακη μνημη και θολο μυαλο. Και οταν παιρνω την αποφαση να τη σταματησω ξαφνικα γινομαι λυκανθρωπος. Ωραιο φαρμακο. Ευχομαι ολα αυτα να γυρισουν πανω τους μια μερα.
 
punished.snake είπε:
Φιλε vrm σε τι ηλικια ησουν οταν σταματησες τη φινα; εγω τωρα ειμαι 28 και τη σταματησα περυσι. Μηπως ολο αυτο γινεται επειδη φτανω στα 30 σιγα σιγα;

Καλησπέρα,

Έχω πολύ σοβαρές αμφιβολίες για το αν η αύξηση της τριχοφυίας στο σώμα μπορεί να οφείλεται στην finasteride. Έχω ακούσει περιπτώσεις ασθενών που παραπονέθηκαν για το αντίθετο: αραίωση στο γένειο και το σώμα μετα από χρήση αυτού του φαρμάκου.
Γενικά η τριχοφυία στο γένειο/σώμα σχετίζεται με την παρουσία DHT. Με τη χρήση φιναστερίδης έχει μετρηθεί ότι η παρουσία DHT στο αίμα μειώνεται κατά περίπου στο 30% της φυσιολογικής ποσότητας. Άρα δεν μου ακούγεται λογικός ο συσχετισμός μεταξύ φίναστερίδης και τριχοφυίας.

Αυτό που λέει ο punished snake, έχει σοβαρή βάση. Πράγματι ως την ηλικία των 30 λαμβάνουν χώρα ορμονικές μεταβολές που ποιοτικά περιγράφονται με αυτό που λέμε "ωρίμανση". Ένα χαρακτηριστικό είναι η αύξηση της τριχοφυίας στο σώμα και το γένειο και σε συγκεκριμένες περιοχές όπως τα αυτιά κτλ. Αυτή είναι μια φυσιολογική εξέλιξη.

Από αυτό τον κανόνα, δυστυχώς :'( δεν ξέφυγα ούτε εγώ. Αν και σχεδόν σπανός ως τα 30 (late bloomer, γαρ) είδα και εγώ μια κάποια ανάπτυξη στην τριχοφυία λίγο μετά.

Σε κάθε περίπτωση καλό είναι να συμβουλεύεστε ειδικευμένο δερματολόγο σε σχέση με τις παρενέργειες της φιναστερίδης όπως θα κάνατε και για το οποιοδήποτε φάρμακο.
 

researcher

New Member
συγνωμη φιλε αλλα αν καταλαβες σωστα ειπαμε αυξηση της τριχοφυιας μετα τη διακοπη κυριως της φιναστεριδης..και οχι..διαφωνω με το να ρωταει ο κοσμος τους δερματολογους που πανε προσεγγιστικα και λενε τη μια μακακια μετα την αλλη..τους εχω φαει στη μαπα χρονια και πιστεψε με δε ξερουν τι τους γινεται...απλα γνωριζουν δυο φαρμακα ,τα δινουν σε ολους και οτι γινει...
 
Μπλουζα