καινούργιος θέλει βοήθεια

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

cave_man

New Member
γεια σας παιδιά και καλώς σας βρήκα, είμαι 25 χρονών και είμαι από Θεσσαλονίκη.
άρχισε να φαίνεται το πρόβλημα τριχόπτωσης που έχω και θέλω να μου πείτε τι πρέπει να κάνω? πως να ξεκινήσω και σε τι γιατρό πρέπει να πάω?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Απ: καινούργιος θέλει βοήθεια

:welc: καλωσόρισες φίλε και καλή συνέχεια!!!

Αν θες περιέγραψε μας λίγο το πρόβλημα και σε ποια σημεία έχεις αραίωση ή ακόμα καλύτερα πόσταρε φώτο που να φαίνεται το πρόβλημα.
Αν έχεις ανδρωγενετική αλωπεκία εππηρεάζονται μόνο τα μαλλιά στο πάνω μέρος του κεφαλιού, σε αντίθεση με τα πλάγια και πίσω που είναι πιο πυκνά και δυνατά.

Δες για αρχή αυτά τα links:
http://www.hairlossgr.com/%ce%ac%ce%bb%ce%bb%ce%b1/faq/
http://www.hairlossgr.com/guides/men/
http://www.hairlossgr.com/treatments/men/

και δες και στο φόρουμ για εμπιρίες μελών, και ότι απορία έχεις ρώτα μας...
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Απ: καινούργιος θέλει βοήθεια

JackSheppard είπε:
Να επισκεπτεις ενα δερματολογο για αρχη.

cave_man είπε:
κανένα καλώ δερματολόγο στη Θεσσαλονίκη;

Μια χαρά θα τα πάει ο cave_man με τους Έλληνες δερματολόγους, και αυτοί.... "άνθρωποι των σπηλαίων" είναι με τέτειες θεραπείες που γράφουν :D
 

JackSheppard

New Member
Απ: καινούργιος θέλει βοήθεια

cave_man είπε:
κανένα καλώ δερματολόγο στη Θεσσαλονίκη;

Νομιζω πως εχει στο Πανεπιστημιακο νοσοκομειο, κλεισε ραντεβου εκει αν ειναι.

@Fenimore Σιγουρα υπαρχουν πολλοι γιατροι που δεν παιρνουν σοβαρα το θεμα τριχοπτωση γιατι το θεωρουν δευτερευον αλλα να μην τους βαζουμε και ολους στο ιδιο τσουβαλι. Εχω παει σε καθηγητη δερματολογιας που ηταν πολυ καλος, εχω παει και σε γιατρο 70 ετων (την πρωτη φορα) που και παλι ηταν καλος και με βοηθησε με σωστες συνταγες και συμβουλες. Δε νομιζω να σου πουν κατι παραπανω απο οτι ηδη ξερουμε ολοι. Ειναι μετρημενα τα φαρμακα που βοηθανε.
 

TZIMAKOS

Member
Απ: καινούργιος θέλει βοήθεια

Συμφωνώ εν μέρει με τον jack.Έχει δίκιο ο Fenimore για την άγνοια και επικινδυνότητα ενός μεγάλου κομματιού των δερματολόγων,αλλά ένα καλό ψάξιμο πάντα αποφέρει καρπούς.Υπάρχουν σοβαροί επιστήμονες με εξειδικεύσεις και μεταπτυχιακά που μπορούν να δώσουν ρεαλιστικές κυρίως λύσεις.Μην υποτιμάμε όμως το forum.Ο πλούτος των γνώσεων,οι εφαρμογές συνδυαστικών θεραπειών και οι ανεξάντλητοι πειραματισμοί και ιδιοκατασκευές καθιστούν το forum ισχυρότατο όπλο ενάντια στα προβλήματα του τριχωτού.Όρεξη να υπάρχει για πολύ ψάξιμο σ'όλα τα θέματα του forum και όλα θα καλυτερέψουν.
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Απ: καινούργιος θέλει βοήθεια

JackSheppard είπε:
@Fenimore Σιγουρα υπαρχουν πολλοι γιατροι που δεν παιρνουν σοβαρα το θεμα τριχοπτωση γιατι το θεωρουν δευτερευον αλλα να μην τους βαζουμε και ολους στο ιδιο τσουβαλι. Εχω παει σε καθηγητη δερματολογιας που ηταν πολυ καλος, εχω παει και σε γιατρο 70 ετων (την πρωτη φορα) που και παλι ηταν καλος και με βοηθησε με σωστες συνταγες και συμβουλες. Δε νομιζω να σου πουν κατι παραπανω απο οτι ηδη ξερουμε ολοι. Ειναι μετρημενα τα φαρμακα που βοηθανε.

Το 90% των δερματολόγων είναι αλλού στην κυριολεξία.
Η μαγκιά - υπερρηφάνεια του Έλληνα δερματολόγου και η άρνηση του να ενημερωθεί για νέα φάρμακα και θεραπείες μας οδήγησε σε αυτό το σημείο.
Πάει ο τάδε χ που έχει πρόβλημα και τσακ μπαμ έχεις φύγει με βιταμινούλες και σαμπουάν στο χέρι.
Δεν λέω ότι δεν υπάρχουν και καλοί δερματολόγοι, αλλά είναι μειωνότητα. Εσύ έτυχε και έπεσες σε καλούς γιατρούς. Οι περισσότεροι όμως όχι.
 

TZIMAKOS

Member
Απ: καινούργιος θέλει βοήθεια

JackSheppard είπε:
Νομιζω πως εχει στο Πανεπιστημιακο νοσοκομειο, κλεισε ραντεβου εκει αν ειναι.

@Fenimore Σιγουρα υπαρχουν πολλοι γιατροι που δεν παιρνουν σοβαρα το θεμα τριχοπτωση γιατι το θεωρουν δευτερευον αλλα να μην τους βαζουμε και ολους στο ιδιο τσουβαλι. Εχω παει σε καθηγητη δερματολογιας που ηταν πολυ καλος, εχω παει και σε γιατρο 70 ετων (την πρωτη φορα) που και παλι ηταν καλος και με βοηθησε με σωστες συνταγες και συμβουλες. Δε νομιζω να σου πουν κατι παραπανω απο οτι ηδη ξερουμε ολοι. Ειναι μετρημενα τα φαρμακα που βοηθανε.
Πιστεύω,jack,πως τα φάρμακα και οι θεραπείες που βοηθάνε είναι αμέτρητες.Απλώς,πάμπολλοι δερματολόγοι σκέφτονται καθαρά επιχειρηματικά και δεν σκύβουν με ευλάβεια πάνω στα προβλήματα μας.Έλλειψη χρόνου,αμάθεια και ήσσονος σημασίας ιεράρχηση είναι μερικές από τις αιτίες που ωθούν πολλούς γιατρούς μακριά από τον όρκο του Ιπποκράτη.
 

cave_man

New Member
Απ: καινούργιος θέλει βοήθεια

παιδιά δείτε και το πρόβλημα μου..
 

Συνημμένα

  • 3.jpg
    3.jpg
    255.6 KB · Προβολές: 47
  • 2.jpg
    2.jpg
    64.6 KB · Προβολές: 51

cave_man

New Member
Απ: καινούργιος θέλει βοήθεια

η τελευταία είναι με ζελέ στα μαλλιά..
μπορείτε να μου πείτε σε τι στάδιο είμαι..?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

xk

Active Member
Απ: καινούργιος θέλει βοήθεια

nw1 μπορει κ 2.....

το καλο ειναι οτι εχεις μια χαρα μαλλι στα 25 σου,πολλοι αρχισαμε απο το λυκειο να τα χανουμε.

το κακο ειναι χωρις να θελω να σε αγχωσω οτι αχνοφαινεται μια ψιλοαραιωση και πισω στο vertex που σημαινει οτι δεχεσαι επιθεση αα...μακαρι να κανω λαθος αλλα καλο ειναι ν αρχισεις θεραπεια σιγα σιγα αφου διαβασεις πολυ καλα το φορουμ και πας κ σε καλο δερματολογο...
 

JackSheppard

New Member
Απ: καινούργιος θέλει βοήθεια

Εισαι NW2 αλλα το pattern αχνοφαινεται για NW3V. Παρε minoxidil foam και finasteride με τη μια. Μπορεις να βελτιωσεις πολυ την κατασταση.

@ΤΖΙΜΑΚΟΣ ο γιατρος αναγκαστικα θα σου δωσει οτι ειναι δοκιμασμενο και ελεγμενο απο τον ΕΟΦ. Αν ψαχνεται με τριχοπτωση ειδικα, μπορει να σου γραψει και θεραπειες που ειναι εγκεκριμενες στο εξωτερικο αλλα δεν ειναι απο τον ΕΟΦ για την τριχοπτωση, οπως η φινα. Αν δεν δινει βαση στην τριχοπτωση θα ξερει μονο το minox την tretinoin και κανα κορτικοστεροειδες που γραφουν ολοι στις συνταγες τους μαζι με βιταμινες. Εγω δεν πιστευω οτι υπαρχουν πολλα που σε βοηθανε να βγαλεις μαλλι παντως. Συνηθως οτι σου δινει regrowth ειναι καποιος συνδυασμος με minox.
 

cave_man

New Member
Απ: καινούργιος θέλει βοήθεια

JackSheppard είπε:
Εισαι NW2 αλλα το pattern αχνοφαινεται για NW3V. Παρε minoxidil foam και finasteride με τη μια. Μπορεις να βελτιωσεις πολυ την κατασταση.

@ΤΖΙΜΑΚΟΣ ο γιατρος αναγκαστικα θα σου δωσει οτι ειναι δοκιμασμενο και ελεγμενο απο τον ΕΟΦ. Αν ψαχνεται με τριχοπτωση ειδικα, μπορει να σου γραψει και θεραπειες που ειναι εγκεκριμενες στο εξωτερικο αλλα δεν ειναι απο τον ΕΟΦ για την τριχοπτωση, οπως η φινα. Αν δεν δινει βαση στην τριχοπτωση θα ξερει μονο το minox την tretinoin και κανα κορτικοστεροειδες που γραφουν ολοι στις συνταγες τους μαζι με βιταμινες. Εγω δεν πιστευω οτι υπαρχουν πολλα που σε βοηθανε να βγαλεις μαλλι παντως. Συνηθως οτι σου δινει regrowth ειναι καποιος συνδυασμος με minox.
που θα τα βρω αυτα;
 

xk

Active Member
Απ: καινούργιος θέλει βοήθεια

cave_man είπε:
που θα τα βρω αυτα;

μην πρεις τιποτα πρωτου ενημερωθεις(απο το φορουμ ή αμα βαριεσαι να διαβασεις απο δερματολογο) για τις παρενεργειες...
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Απ: καινούργιος θέλει βοήθεια

JackSheppard είπε:
Εισαι NW2 αλλα το pattern αχνοφαινεται για NW3V. Παρε minoxidil foam και finasteride με τη μια. Μπορεις να βελτιωσεις πολυ την κατασταση.

@ΤΖΙΜΑΚΟΣ ο γιατρος αναγκαστικα θα σου δωσει οτι ειναι δοκιμασμενο και ελεγμενο απο τον ΕΟΦ. Αν ψαχνεται με τριχοπτωση ειδικα, μπορει να σου γραψει και θεραπειες που ειναι εγκεκριμενες στο εξωτερικο αλλα δεν ειναι απο τον ΕΟΦ για την τριχοπτωση, οπως η φινα. Αν δεν δινει βαση στην τριχοπτωση θα ξερει μονο το minox την tretinoin και κανα κορτικοστεροειδες που γραφουν ολοι στις συνταγες τους μαζι με βιταμινες. Εγω δεν πιστευω οτι υπαρχουν πολλα που σε βοηθανε να βγαλεις μαλλι παντως. Συνηθως οτι σου δινει regrowth ειναι καποιος συνδυασμος με minox.

Δεν είναι μόνο αυτό, είναι και η ενημέρωση που θα σου κάνει και ο τρόπος τις θεραπείας. Έχει υποχρέωση να σε ενημερώσει για οποιαδήποτε θεραπείες κυκλοφορούν.
Οι θεραπείες που σου δίνουν οι περισσότεροι έχουν ημερομηνία λήξης, καθώς συνήθως σου γράφουν για 3μηνα - 6μηνα και μετά χάνεις ότι πήρες οπότε δώρον άδωρον. Συν την τυφλή εμπιστοσύνη τους στα κορτικοστεροιδή που είτε τα σταματήσεις είτε τα συνεχίσεις θα χάσεις και το αποτέλεσμα. Δώρον άδωρον εις το τετράγωνο.
Μπορείς να μου εξηγήσεις τι ακριβώς θα κάνουν οι βιταμινούλες σε κάποιον που έχει ανδρωγενετική αλωπεκία?
 

cave_man

New Member
Απ: καινούργιος θέλει βοήθεια

λοιπόν παιδιά, πήγα στο δερματολόγο και μου έδωσε την εξής θεραπεία
για 60 ημέρες proscar 5,0mg(υπο μορφής καψουλων φιναστεριδη 1,0mg)
και μια λοσιόν με minoxidil-movesan-axelan
πως τα βλέπετε;
 

JackSheppard

New Member
Απ: καινούργιος θέλει βοήθεια

cave_man είπε:
λοιπόν παιδιά, πήγα στο δερματολόγο και μου έδωσε την εξής θεραπεία
για 60 ημέρες proscar 5,0mg(υπο μορφής καψουλων φιναστεριδη 1,0mg)
και μια λοσιόν με minoxidil-movesan-axelan
πως τα βλέπετε;

Σου εγραψε τα 2 πιστοποιημενα φαρμακα που βοηθανε την κατασταση. Απλα αν τα αρχισεις, πρεπει να τα συνεχισεις για οσο θες να κρατας το αποτελεσμα. Σου λενε 2 μηνες για να ξαναπας επισκεψη να ανανεωσεις τη συνταγη, κατι που δεν χρειαζεται, απλα βγαζουν το κατιτις τους οι γιατροι. Πιστευω πως εχεις προοπτικη να δεις αρκετη βελτιωση. Μπορεις για ευκολια να παραγγειλεις rogaine foam αντι για τις λοσιον, ειναι το ιδιο φαρμακο απλα σε μορφη αφρου αντι υγρου, στεγνωνει αμεσα και δεν εχεις ερεθισμους στο κεφαλι. Καλη αρχη και καλη τυχη απο εμενα!
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα