κάποιες στοιχειώδεις απορίες για μμ

axel

New Member
Γεια χαρά σε όλους!

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση προς τα παιδιά που έχουν γνώση και εμπειρία στο θέμα της απώλειας μαλλιών και της γενικότερης αντιμετώπισής της.

Το θέμα με έχει απασχολήσει και στο παρελθόν αλλά δεν πάρει ικανοποιητική απάντηση. Πείτε λοιπόν ότι εγώ στα 28 που είμαι τώρα αποφασίζω μμ. Η κατάσταση είναι περίπου στο nw4, με αργή αλλά σταθερή εξέλιξη από τα 23, πάλι στο περίπου.

Βάζω λοιπόν 2000 τρίχες στην κορυφή, πίσω (αυτό το είχε προτείνει κυπριακή κλινική + 1000 για ενίσχυση μπροστά). Μπαίνει τώρα το ερώτημα...πως στον λούτσο θα είμαι σε 5 χρόνια από τώρα? Πως θα έχει εξελιχθεί η απώλεια? Θα είμαι καλύτερος απ'ότι αν δεν είχα κάνει μμ, ή θα έχω χάσει τόσο μαλλί που η δεύτερη θα είναι μονόδρομος? Ή μήπως η μία μμ σε συνδυασμό με φάρμακα (αν υποτεθεί ότι τα σηκώνει ο οργανισμός μου) θα με κρατήσουν ικανοποιημένο?

Παιδιά, να ξηγηθούμε, δεν το παίζω έξυπνος...ξέρω ότι μαγικές λύσεις δεν υπάρχουν, κάτι κερδίζεις κάτι χάνεις.. εξάλλου και μόνο το να μπεις στο όλο τριπάκι της αποκατάστασης, αντιμετώπισης όπως θέλετε πείτε το, είναι ένα ψυχολογικό βάρος. Απλώς, ρωτάω πως απαντάνε στα παραπάνω παιδιά που έχουν κάνει μμ ή το έχουν αποφασίσει ή ξέρουν να απαντήσουν τέλοςπάντων. Π.χ. η απάντηση ενός δερματολόγου με υψηλή θέση στην ιεραρχία γνωστού νοσοκομείου ήταν: "δεν υπάρχει θέμα, κάνεις και 4 και 5 μεταμοσχεύσειες"...Είναι και αυτή μια απάντηση :14m:

...και ένα τελευταίο, ρε παιδιά ποιο είναι το τρίτο στο big 3?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

gkast

Active Member
axel είπε:
Γεια χαρά σε όλους!

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση προς τα παιδιά που έχουν γνώση και εμπειρία στο θέμα της απώλειας μαλλιών και της γενικότερης αντιμετώπισής της.

Το θέμα με έχει απασχολήσει και στο παρελθόν αλλά δεν πάρει ικανοποιητική απάντηση. Πείτε λοιπόν ότι εγώ στα 28 που είμαι τώρα αποφασίζω μμ. Η κατάσταση είναι περίπου στο nw4, με αργή αλλά σταθερή εξέλιξη από τα 23, πάλι στο περίπου.

Βάζω λοιπόν 2000 τρίχες στην κορυφή, πίσω (αυτό το είχε προτείνει κυπριακή κλινική + 1000 για ενίσχυση μπροστά). Μπαίνει τώρα το ερώτημα...πως στον λούτσο θα είμαι σε 5 χρόνια από τώρα? Πως θα έχει εξελιχθεί η απώλεια? Θα είμαι καλύτερος απ'ότι αν δεν είχα κάνει μμ, ή θα έχω χάσει τόσο μαλλί που η δεύτερη θα είναι μονόδρομος? Ή μήπως η μία μμ σε συνδυασμό με φάρμακα (αν υποτεθεί ότι τα σηκώνει ο οργανισμός μου) θα με κρατήσουν ικανοποιημένο?

Παιδιά, να ξηγηθούμε, δεν το παίζω έξυπνος...ξέρω ότι μαγικές λύσεις δεν υπάρχουν, κάτι κερδίζεις κάτι χάνεις.. εξάλλου και μόνο το να μπεις στο όλο τριπάκι της αποκατάστασης, αντιμετώπισης όπως θέλετε πείτε το, είναι ένα ψυχολογικό βάρος. Απλώς, ρωτάω πως απαντάνε στα παραπάνω παιδιά που έχουν κάνει μμ ή το έχουν αποφασίσει ή ξέρουν να απαντήσουν τέλοςπάντων. Π.χ. η απάντηση ενός δερματολόγου με υψηλή θέση στην ιεραρχία γνωστού νοσοκομείου ήταν: "δεν υπάρχει θέμα, κάνεις και 4 και 5 μεταμοσχεύσειες"...Είναι και αυτή μια απάντηση :14m:

...και ένα τελευταίο, ρε παιδιά ποιο είναι το τρίτο στο big 3?

Σίγουρα δεν είναι απάντηση απο την στιγμή που η τριχοπτωσή σου ειναι αργή και σταθερή καλό είναι να ξεκινήσεις κάποια θαραπεία με μινοξιδήλη και φινα (υπόψιν η φίνα εαν δεις παρενέργειες την κόβεις μαχαίρι).
Βγάλε και μια φώτο να σε δουν και τα παιδιά .
Πάντως ένας καλός δερματολόγος μπορεί να σου κάνει πρόβλεψη για την εξέλιξης της τριχοπτωσης.
Θα μου πεις υπάρχει ..... Ενας με δύο ειναι στην ελλάδα το πολύ....
 

Gio

New Member
Γειά σου φίλε Axel, όσον αφορά το big 3, αποτελείται απο μινοξιδίλη, φιναστερίδη, και σαμπουάν κετοκοναζόλης. Απο εκεί και πέρα στα υπόλοιπα ερωτήμα σου, τα πράγμα λίγο πολύ είναι γνωστά.
Στην ΑΑ, έχεις δύο επιλογές. Ή την αποδέχεσαι, ή την πολεμάς με όσα μέσα διαθέτεις. Θεραπεία και μεταμόσχευση λοιπόν είναι μέχρι στιγμής η πιο σίγουρες λύσεις όχι όμως για να λύσεις το πρόβλημα, αλλά για το επιβραδύνεις. Ούτως ή άλλως η απώλεια μαλλιών ΘΑ ΣΥΜΒΕΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ανεξαιρέτως μέχρι τα βαθιά γεράματα. Αυτό που διαφέρει είναι το ποσοστό που θα χάσεις και βεβαίως ο γεννετικός σου κώδικας.
Προσωπικά, είμαι ρεαλιστής, γνωρίζω οτι στα 40-50 μου χρόνια αν με αξιώσει ο θεός να ζω, θα έχω διαφορετικά προβλήματα να λύσω, οπότε η τριχόπτωση θα πέσει σε δεύτερη ή και τρίτη μοίρα. Τώρα όμως, που είμαστε νεαροί και στην αναζήτηση μιας καλύτερης ζωής με οτι αυτό συνεπάγεται οφείλουμε στον εαυτό μας να πολεμήσουμε.
Το πως θα είσαι βεβαίως σε 10 χρόνια δεν μπορείς να το ξέρεις, και μακάρι τα μαλλιά να είναι το μόνο που θα σε απασχολεί. Αν τώρα όμως, βλέπεις τον εαυτό σου στον καθρέφτη και στενοχωριέσαι, τότε η επιλογή θεραπεία ή/και μεταμόσχευση είναι μονόδρομος.
 

tropheus

Well-Known Member
axel είπε:
Το θέμα με έχει απασχολήσει και στο παρελθόν αλλά δεν πάρει ικανοποιητική απάντηση.
Φυσικά και δεν έχεις πάρει ικανοποιητική απάντηση (και ούτε θα πάρεις) αφού δεν υπάρχει σίγουρη απάντηση για αυτό που θέλεις να μάθεις.
axel είπε:
Βάζω λοιπόν 2000 τρίχες στην κορυφή, πίσω (αυτό το είχε προτείνει κυπριακή κλινική + 1000 για ενίσχυση μπροστά). Μπαίνει τώρα το ερώτημα...πως στον λούτσο θα είμαι σε 5 χρόνια από τώρα? Πως θα έχει εξελιχθεί η απώλεια? Θα είμαι καλύτερος απ'ότι αν δεν είχα κάνει μμ, ή θα έχω χάσει τόσο μαλλί που η δεύτερη θα είναι μονόδρομος? Ή μήπως η μία μμ σε συνδυασμό με φάρμακα (αν υποτεθεί ότι τα σηκώνει ο οργανισμός μου) θα με κρατήσουν ικανοποιημένο?
Η τριχόπτωση είναι ένα θέμα που ποτέ δεν ξέρεις πως θα εξελιχθεί. Ούτε υπάρχει εξέταση ή οτιδήποτε άλλο μαγικό στον κόσμο που θα μπορέσει να σου απαντήσει.
Το μόνο που μπορείς να προσδοκάς με τη λήψη φιναστερίδης είναι μια μείωση της ταχύτητας εξέλιξης της τριχόπτωσης που και πάλι δε μπορεις να ξέρεις το πόσο σημαντική θα είναι.

Πάντως ο χορός των μεταμοσχεύσεων δε σταματάει (σχεδόν ποτέ) με μία μόνο χορευτική φιγούρα ...
 

axel

New Member
Gio είπε:
Προσωπικά, είμαι ρεαλιστής, γνωρίζω οτι στα 40-50 μου χρόνια αν με αξιώσει ο θεός να ζω, θα έχω διαφορετικά προβλήματα να λύσω, οπότε η τριχόπτωση θα πέσει σε δεύτερη ή και τρίτη μοίρα. Τώρα όμως, που είμαστε νεαροί και στην αναζήτηση μιας καλύτερης ζωής με οτι αυτό συνεπάγεται οφείλουμε στον εαυτό μας να πολεμήσουμε.
Το πως θα είσαι βεβαίως σε 10 χρόνια δεν μπορείς να το ξέρεις, και μακάρι τα μαλλιά να είναι το μόνο που θα σε απασχολεί. Αν τώρα όμως, βλέπεις τον εαυτό σου στον καθρέφτη και στενοχωριέσαι, τότε η επιλογή θεραπεία ή/και μεταμόσχευση είναι μονόδρομος.

Gio, φίλε μου, έχω ακριβώς την ίδια οπτική πάνω στο θέμα! Είμαι και εγώ σίγουρος ότι στα 45-50 και πάνω ούτε που θα μου καίγεται καρφάκι για τις ...τρίχες στο κεφάλι μου! Ούτε και είναι δυνατό βέβαια να παίρνεις φάρμακα εφόρου ζωής για αυτό το λόγο, πάλι υποθέτοντας ότι ο οργανισμός σου δεν επηρεάζεται από αυτά!

Οπότε προσωπικά, η λογική μου από εδώ και πέρα θα είναι να ξεκινήσω με φαρμακευτική αγωγή με τη προσδοκία ότι δεν θα έχω επίμονο πρόβλημα παρενεργειών και στο μέλλον βλέπουμε τι άλλο μπορώ να κάνω...

Υποθέτω ότι αυτό που λέγεται από γιατρούς για τις παρενέργειες της φίνα ότι από τη στιγμή που τη κόβεις παύουν να υπάρχουν ισχύει... γιατί είδα διάφορους φορουμίτες που αναφέρουν ότι κάποια στιγμή την έκοψαν και θέλω να πιστεύω ότι επανήλθαν (ίσως μπορεί να το επιβεβαιώσει ο Gkast αυτό). Πόσο διάστημα όμως πρέπει να δώσω στον οργανισμό μου από την αρχή της λήψης ώστε να προσαρμοστεί? Πριν πω δλδ όπα..εδώ, υπάρχει επιμονή στις παρενέργειες?
 

gkast

Active Member
axel είπε:
Gio είπε:
Προσωπικά, είμαι ρεαλιστής, γνωρίζω οτι στα 40-50 μου χρόνια αν με αξιώσει ο θεός να ζω, θα έχω διαφορετικά προβλήματα να λύσω, οπότε η τριχόπτωση θα πέσει σε δεύτερη ή και τρίτη μοίρα. Τώρα όμως, που είμαστε νεαροί και στην αναζήτηση μιας καλύτερης ζωής με οτι αυτό συνεπάγεται οφείλουμε στον εαυτό μας να πολεμήσουμε.
Το πως θα είσαι βεβαίως σε 10 χρόνια δεν μπορείς να το ξέρεις, και μακάρι τα μαλλιά να είναι το μόνο που θα σε απασχολεί. Αν τώρα όμως, βλέπεις τον εαυτό σου στον καθρέφτη και στενοχωριέσαι, τότε η επιλογή θεραπεία ή/και μεταμόσχευση είναι μονόδρομος.

Gio, φίλε μου, έχω ακριβώς την ίδια οπτική πάνω στο θέμα! Είμαι και εγώ σίγουρος ότι στα 45-50 και πάνω ούτε που θα μου καίγεται καρφάκι για τις ...τρίχες στο κεφάλι μου! Ούτε και είναι δυνατό βέβαια να παίρνεις φάρμακα εφόρου ζωής για αυτό το λόγο, πάλι υποθέτοντας ότι ο οργανισμός σου δεν επηρεάζεται από αυτά!

Οπότε προσωπικά, η λογική μου από εδώ και πέρα θα είναι να ξεκινήσω με φαρμακευτική αγωγή με τη προσδοκία ότι δεν θα έχω επίμονο πρόβλημα παρενεργειών και στο μέλλον βλέπουμε τι άλλο μπορώ να κάνω...

Υποθέτω ότι αυτό που λέγεται από γιατρούς για τις παρενέργειες της φίνα ότι από τη στιγμή που τη κόβεις παύουν να υπάρχουν ισχύει... γιατί είδα διάφορους φορουμίτες που αναφέρουν ότι κάποια στιγμή την έκοψαν και θέλω να πιστεύω ότι επανήλθαν. Πόσο διάστημα όμως πρέπει να δώσω στον οργανισμό μου από την αρχή της λήψης ώστε να προσαρμοστεί? Πριν πω δλδ όπα..εδώ, υπάρχει επιμονή στις παρενέργειες?
Παίζεις με τις πιθανότητες φίλε μου παρτο για αρχή αλλά εαν δείς παρενέργεια σε λιμπιντο η πονό στους ορχεις κοφτο μαχαίρι .
Μπορεί να μην δείς τίποτα απο όλα αυτά το θέμα με την φίνα είναι λιγο περίπλοκο χρειάζεσαι εξετάσεις κάθε έξι μήνες και για μένα ενα καλό ουρολόγο να το κατέχει το θέμα γιατι και εκεί υπάρχουν πολλοι παπατζήδες....
 

nucky

Active Member
Ένα αρκετά αξιοσέβαστο ποσοστό πελατών ( και υποψηφίων πελατών ) των γιατρών μμ είναι 40άρηδες και 50άρηδες . Μην προεξοφλείτε οτι δεν θα σας ενδιαφέρει το θέμα στην ηλικία αυτή
 

axel

New Member
αντιγράφω από wiki..

"There are case reports of persistent diminished libido or erectile dysfunction, even after stopping the drug.[21] In December 2008, the Swedish Medical Products agency concluded a safety investigation of finasteride and advised that finasteride may cause irreversible sexual dysfunction. The Agency's updated safety information lists difficulty in obtaining an erection that persists indefinitely, even after the discontinuation of finasteride, as a possible side effect of the drug.[22] The UK's Medical and Healthcare Products Regulatory Agency (MHRA) cites reports of erectile dysfunction that persists once use of finasteride has stopped.[23] Similar labeling changes have been made by the Italian government"

Θέλει πολλή προσοχή το πράγμα! Το πιθανότερο να συμβουλευτώ πρώτα ουρολόγο πριν κάνω το οτιδήποτε. Απορώ όμως πως κάποιοι συνταγογραφούν το φάρμακο ελαφρά τη καρδία και χωρίς να ενημερώνουν πλήρως! Ή ασυνείδητοι είναι ή πουλημένοι ξεφτίλες!
 

malloumpas

New Member
Φίλε κανείς δεν θα σου πει στα σίγουρα πως θα εξελιχθεί η τριχόπτωση σου και κυρίως πως θα σε ''πιάσουν'' τα φάρμακα. Μπορεί να είσαι nw3 στα 30 σου και να μείνεις έτσι μέχρι τα 40 και μπορεί μέσα σε 2 χρόνια ξαφνικά να χάσεις τους κροτάφους σου στα 25 σου.
 
Επισης μπορεις να "καμουφλαρεις" το προβλημα σου με τοππικ για παραδειγμα, ωστε να δεις την πορεία της τριχοπτωσης σου. Αν περασουν και καποια χρόνια καλό θα ειναι και αν δεν κρατιεσαι αλλο με το τοππικ κάνεις μια μεγάλη μμ (οσο πιο πολλα γκραφτς γινεται)

Αυτος ειναι ένας δρόμος χωρίς φαρμακα αλλά με μμ, αν δεν θέλεις να μεινεις φαλακρός. Αυτόν ακολούθησα εγώ.

Η επιλογή ειναι δική σου!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
νομιζεις στα 45-50 δεν θα σε απασχολει τοσο?
Αν στα 20-25 που ημουν νεος πιστεψε με δεν εχει καμια διαφορα με τα 35-40.
Τωρα ειμαι 35 και εγω την ιδια ενεργεια και περισσοτερο,λεφτα μονο δεν υπαρχουν.
Λιγους 60αρηδες 70αρηδες βλεπεται στο δρομο με μαλλι τσουλουφια side by side?ΓΙΑΤΙ?
Αν εχεις το μικροβιο του κομπλεξ και της εικονας στο καθρεφτη δε προκειτε να σου φυγει σε οποιαδηποτε ηλικια και να εισαι.
Οσο για την φινα εγω εκοψα το proscar και αρχισα το finar 1/4 εδω και 2 μηνες.
Ειπα να το δοκιμασω μιας και το ειχα.
ΣΤο proscar ειχα πολυ προβλημα στη libido και με ειχε σπασει τα νευρα.
Το finar Βλεπω να κανει την ιδια δουλεια και εφυγε η παρενεργεια της στυσης.Καμια φορα μονο πονο κατω αλλα ισως 1 φορα την βδομαδα οπως και το proscar.
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
O παππους και nw7 να ειναι θα βρει το τροπο του για την καλυψη αποκρυψη.
Ωρες ωρες τους βλεπω και μου ρχετε να παω να ρωτησω για με δωσουν την συνταγη τους.
Ειναι ενα καλα κρατημενο μυστικο πιστευω και παει απο παππου προς παππου.
Πρεπει να μπεις στις κλικες τους για να μαθεις στοιχεια.
 

Gio

New Member
Φίλε john, αν και θα συμφωνήσω εν μέρει μαζί σου όσον αφορά το κόμπλεξ, θα είμαι ειλικρινής. Αν η κοινωνία μας δεν είχε προσδώσει αυτή την σημασία στην εικόνα (και γενικότερα στο lifestyle) πιθανώς αν όχι σίγουρα να μην έμπαινα στην διαδικασία αυτή. Είναι μεγάλο κρίμα να κρίνεις κάποιον άνθρωπο απο την εμφάνιση του και δεν μιλάω μόνο για τις ερωτικές σχέσεις αλλά και γενικότερα. Αλλά για ποιά κοινωνία μιλάμε που εδώ κρίνει ανθρώπους απο την χρηματική και κοινωνική τους κατάσταση, δεν θα το έκανε και για την εμφάνιση;
Έχω δει τρομερές προσωπικότητες που έχασαν δουλειές για να φταίει η εικόνα τους ή διαλύθηκαν οι οικογένειες τους. Να μην μιλήσω βεβαίως για τις ιστοσελίδες κοινωνικής δικτύωσης και την τηλεόραση που καθημερινά μας βομβαρδίζουν με το πρότυπο του τέλειου άντρα (και γυναίκας). Μπορεί να φανεί κάπως μακάβριο, αλλά στον τάφο, η σαρξ θα απολεσθεί. Κανείς δεν θα μας θυμάται για την φράτζα μας ή τα ωραία μας μάτια...
Καταλήγω λοιπόν στο συμπέρασμα, οτι η κοινωνία μας ωθεί σε τέτοιες ενέργειες. Αν μας αποδεχόταν ακομπλεξάριστα και σαν ισότιμα μέλη της τότε δεν θα χρειαζόταν να μας απασχολούν τα μαλλάκια μας, άλλωστε υπάρχουν και πολύ μεγαλύτερα προβλήματα απο αυτά..
 
John_John1 είπε:
νομιζεις στα 45-50 δεν θα σε απασχολει τοσο?
Αν στα 20-25 που ημουν νεος πιστεψε με δεν εχει καμια διαφορα με τα 35-40.
Τωρα ειμαι 35 και εγω την ιδια ενεργεια και περισσοτερο,λεφτα μονο δεν υπαρχουν.

Ακριβώς ίδια περιπτωση συνομίληκε !!!
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Συνφωνω Gio αλλα ετσι μας καταντησαν.
Και οι γυναικες μας εχουν λαλησει λιγο,βλεπεις την αλλη 90 κιλα να ψαχνει τον τελειο αντρα και να λεει αααα δε μαρεσει αυτος φαλακρος ειναι.
Που πας βρε καμπια??? Ηρεμησε λιγο.
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Eιχα γνωρισει μια γκομενα μεσο facebook απο κρητη και θα ερχοταν θεσσαλονικη μονο για μενα πριν την μεταμοσχευση μου.Κατι σαν κονε ας πουμε.
Το πρωτο πραμα που με ειπε πριν ερθει ηταν:Δε νομιζω να εισαι φαλακρος?
Βεβαια ειδε φωτο μου στο fcb με καλυψη toppik αλλα δεν μπορουσε να δει το ροξακι μου.
Αντε πες μου τωρα τη να την ελεγα,να την διαολοστελνα?
Τελικα ηρθε και ημουν με την κανελα στο κεφαλι και ενιωθα σαν το μ@λ@κ@.
Την εξηγησα ομως τι φαση μου γιατι φενοταν και καπως το κεφαλι μου μιας και που ειχα μεγαλη αραιωση.
Και ομως την κερδισα με τον χαρακτηρα μου και με συμπαρασταθηκε και οταν πηγα και κυπρο.
Πλεον ομως δε φοβαμαι στο να ξαναντησω μια κοπελα ειμαι πολυ πιο ανετος,και αν κανω και το ροξ.....
 
Μπλουζα