θεραπείες ημιτελείς

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Εχω να κάνω εξετάσεις πάνω απο δύο χρόνια . Ολα ξεκίνησαν στην ηλικία των 30 περίπου όπου στην αρχή διμιουργίθηκε ένα μικρό τρίγωνο μπροστά . Ο γιατρός μου έδωσε το regaine 5% για λίγο διαστημα και μετά το 2% η αλήθεια είναι ότι ποτέ η θεραπείες που έκανα δεν ήταν πάνω από χρόνο . Ετσι ξανα γυρνούσα στο αρχικό στάδιο και ίσως λίγο χειρότοερα .ΤΏΡΑ ΠΟΥ ΕΊΜΑΙ 36 ΕΤΏΝ η αρραίωση έχει προχωρήσει μέχρι πίσω στο τέλος της φράτζας . Δεν με λές και φαλακρή αλλά αποφεύγω να είμαι κάτω από πόλύ φως ας πούμε . μπορείτε να μου πείτε τί είδους εξετάσεις είναι οι πιο σωστές και μολις κάνω να σας ενημερώσω.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: θεραπείες ημιτελείς

εξαρταται ποιος ο λογος που εχεις τριχοπτωση
καταρχην πρεπει να σου πει ο γιατρος που πηγαινεις αν ειναι ανδρογενετική αλωπεκια η περιπτωση οπου εκει πρεπει να περιορισεις την Dht στο θυλακα της ριζας
dht ειναι η τεστοστερονη οπου μαζι με το ενζυμο 5alpha μετατρεπει την τεστοστερονη σε διυδροτεστοστερονη οπου μεγαλο ποσοστο αυτην την ορμονης καθεταθ πανω στα τριχοθυλακια σου με αποτελεσμα να μπλοκαρει την αναπτυξη την τριχας

να σου πω πως οσοι ανθρωποι προσπαθησαν να σωσουν τα μαλλια τους μονο με το κλασικο regaine στο τελος καναν μια τρυπα στο νερο

το regaine το θεωρω πολυ καλο αλλα απο μονο του δεν αρκει
το regaine βοηθα - διεγειρει στο αναπτυχθει η τριχα σου
αν ομως ο θυλακς ειναι μπλοκαρισμενος τοτε οσο και να σπρωχνει το regaine δεν ξεβουλωνει ο θαλακας που ειναι γεματος απο dht

οποτε αν εχεις ανδρογενετική αλωπεκια θα πρεπει να βρεις μια λοσιον οπου θα βοηθαει στο μπλοκαρισμα της dht
μια απο αυτες ειναι και το Revivogen
δεν μπορεις να το βρεις στην ελλαδα αλλα μπορεις να το παραγγειλεις απο www.revivogen.com οπου ειναι η επισιμη σελιδα η ψα;ξε στο ιντερνετ υπαρχουν πολλες σελιδες που το πουλαν
η κυρια θεραπει ειναι η scalp therapy
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: θεραπείες ημιτελείς

η ηλικια σου παντως με προβλήματιζει γιατι σηνυθως πιο νωρις εμφανιζεται η ανδρογενετική αλωπεκια

εκτος απο αυτο καλο ειναι να κοιταξεις μηπως ειναι κατι πιο απλο
τσεκατε αν εχεις ελειψη απο καποια συγκεκριμενη βιταμινη η και σιδηρο και λοιπα

αν εισαι ενταξει απο εκει και σου πει ο γιατρος οτι εχεις ανδρογενετική αλωπεκια
τοτε κοιταξε το παραπανω ποστ που εγραψα και αν εχεις καποια απορια τοτε πες μου

σαν γυναικα που εισαι πιστευω να δεις αποτελεσματα πιο γρηρορα απο τους ανδρες
και αυτο γιατι σιγουρα η τεσροστερονη σου ειναι σε πολυ χαμηλοτερα επιπεδα απο ενος ανδρος και επειτα τα οιστρογωνα παντα βοηθουν περισσοτερο στην προστασια του θυλακα σου

να θυμασαι πως αποτελεσματα μην περιμενεις να δεις μεσα σε 2 μηνες θα παρει περισσοτερο χρονο
 

Ntia

New Member
Απ: θεραπείες ημιτελείς

Δυστυχώς η ανδρογενετικού τύπου αλωπεκία δεν εμφανίζεται σε συγκεκριμένες ηλικίες. Μπορεί να εμφανιστεί στα 20, στα 30, ακόμα και στα 40, 50 ή 60. Διάφοροι ορμονικοί λόγοι το προκαλούν, τις περισσότερες φορές όχι τόσο σημαντικοί αλλά ακόμα και η κλιμακτήριος είναι η αφορμή που ενεργοποιείται το πρόβλημα. Τα πρώτα που πρέπει να δεις είναι σίγουρα τα επίπεδα σιδήρου σου και μετά ορμονικός έλεγχος΄, επίσης τσέκαρε και για υπερυνσουλιναιμία.
Στη πάθηση μας αυτή θα είμαστε πάντα σε εγρήγορση. Δλδ, χρειάζεται ένα καλό διάστημα θεραπείας για αρχή. Δεν είναι δυνατόν ένα χρόνιο πρόβλημα να σταματήσει μέσα σέ ένα μήνα. Μετά από τη θεραπεία θα πρέπει να γίνεται κάποια συντήρηση με ιδιαίτερη προσοχή τους μήνες που υπάρχει τάση για εποχιακή τριχόπτωση και όπως καταλαβαίνει είμαστε πιο ευαίσθητη ομάδα και πιο ευπαθείς σε αυτό. Θέλω να πω, ότι δεν είναι κάτι που κανουμε θεραπεία για ένα άλφα χρονικό διάστημα και μετά είμαστε όκ εφ' όρου ζωής. Αυτό που αντιμετωπίζουμε είναι ένα σύμπτωμα και πρέπει να φροντίζουμε να το καταστελλουμε και να μην το αφήσουμε να υποτροπιάσει πάλι.
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα