ερωτηση για μεταμοσχευση βοηθεια κοντευω να παω στον ταφο

nekon

Member
παιδια γεια σας .εχω κλεισει μεταμοσχευση με εταιρεια για την οποια το το φορουμ λεει πολυ καλα πραγματα.επισης εχω προβει οπως λεει και η υπογραφη μου σε 3 σεσσιον σε ελληνικη εταιρεια με συνολο γκραφτς 2250(περιπου τα 2000 μπροστα στη χαιρλαιν)με τα αποτελεσματα να ειναι μετρια.εχουν βγει τα μισα.για την καινουργια μου μεταμοσχευση μου προτειναν 1500-1650 στη χαιρλαιν για να αποκατασταθει πληρως.εγω ομως το θεωρω υπερβολη να δωσω πανω απο 1100 μπροστα γιατι θεωρω εγκλημα να εχω δωσει πανω απο τη μιση μου δοτρια και ακομα να βρισκομαι στο τριγωνακι μπροστα.θεωρω καλυτερα να εχω δωσει συνολο 3000-3100 γκραφτσ μπροστα και ας ειναι η εικονα λιγο πιο αραιη (εδω παιζει να πηγαινουμε για νοργουντ 6 οι κροταφοι μας ενοχλησαν?,το βερτεξ μου ειναι ηδη αρκετα αραιο.).αυτη τη στιγμη εχω ξυρισμενο κεφαλι που μου παει και θα ηθελα να εχω για καποια χρονια ακομα την εναλλακτικη του.μιλαω λαθος?εχω χασει τον υπνο μου γιατι φοβαμαι μην παω για καλυτερα και τα κανω χειροτερα.επισης πριν απο κανα 8μηνο εχω κανει prp(τπτ).μπορω να προβω τοσο γρηγορα σε μεταμοσχευση?ευχαριστω περιμενω εναγωνιως τις απαντησεις σας.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

zouzounis

New Member
φίλε μου, καταρχήν ηρέμησε και μην τρελαίνεσαι τόσο.
Η θεραπεία prp για εμένα προσωπικά είναι παντελώς άχρηστη μια και η χρησιμότητά της σε καμία περίπτωση δεν είχε να κάνει με την έκφυση τρίχας. Επίσης, να έχεις πάρει τη μισή σου δότρια ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ... Μπορεί να "κοπεί" το μισό περίπου δέρμα πίσω, κάτι το οποίο αντιστοιχεί σε 4-5 περίπου γεμάτες-δυνατές μεταμοσχεύσεις και μόνο για άτομα με μεγάλη επιφάνεια πλαινού-πίσω μαλλιού, καθώς και με εξαιρετική δότρια περιοχή.

Αν το ξυρισμένο look σου πάει, γιατί βιάζεσαι τόσο και τρελαίνεσαι?
Σαφώς να κάνεις αυτό που εσύ πιστεύεις... πάντα θα σου πουν για την hairline σου, αφού η τοποθέτηση θύλακα εκεί σε σχέση με την τοποθέτηση θύλακα πίσω ή στο middle, είναι πολυ πιο απλό και σίγουρα πιο αποτελεσματικό, οπότε και καλύτερο αποτέλεσμα για αυτούς κτλ...
 

n094

Active Member
αγαπητέ nekonat, όντως και εγώ θεωρώ ότι πρέπει να χαλαρώσεις. Αν σου πάει τόσο το ξυρισμένο, μην προχωρήσεις σε μμ (εφόσον θεωρείς ότι δεν έχει σταθεροποιηθεί το norwood σου ακόμα), κάντο μόλις νοιώσεις έτοιμος. Όσο για αυτά που αναφέρει ο zouzounis δεν ξέρω αν θες να κάνεις στριπ. Επίσης δεν ξέρω αν όντως έτσι είναι τα πράγματα με το στριπ (zouzounis μου κάνει εντύπωση που αναφέρεις στον nekonat τα παραπάνω όταν στα θέματα που έχεις ανοίξει είχες τόσες απορίες και δεν ήξερες καν ότι η έκφυση των τριχών μετά τη μμ αρχίζει από τον 3 και συνεχίζεται μέχρι τον 7-8 ή και περισσότερο. Τώρα, σχεδόν μοιάζεις να μιλάς σαν γιατρός, μπράβο στο φόρουμ μας λοιπόν που σε ένα μήνα μέσα σου έδωσε τόσες χρήσιμες γνώσεις).
 

zouzounis

New Member
n094 είπε:
zouzounis μου κάνει εντύπωση που αναφέρεις στον nekonat τα παραπάνω όταν στα θέματα που έχεις ανοίξει είχες τόσες απορίες και δεν ήξερες καν ότι η έκφυση των τριχών μετά τη μμ αρχίζει από τον 3 και συνεχίζεται μέχρι τον 7-8 ή και περισσότερο. Τώρα, σχεδόν μοιάζεις να μιλάς σαν γιατρός, μπράβο στο φόρουμ μας λοιπόν που σε ένα μήνα μέσα σου έδωσε τόσες χρήσιμες γνώσεις

φίλτατε, ρωτώντας και διαβάζοντας, πας στην πόλη. .. Έτσι λένε στο χωριό μου...όταν διαβάζεις από κάποιον ατάκες τύπου "πείτε μου τι κάνω αλλιώς πάω στον τάφο", το καλύτερο που κάνεις είναι να του πεις να χαλαρώσει λίγο, να του πεις κάτι θετικό. Όταν εγώ αγαπητέ ενδιαφέρθηκα για επέμβαση, και είχα διαβάσει και ήξερα και είχα ακούσει..αλλά πάντα, είναι άλλο να ακούς, να διαβάζεις, να σου λένε και άλλο να το κάνεις και να είσαι στην φάση αναμονής, όπως ήμουν όταν άνοιγα τα θέματα που αναφέρεις. Οσο για αυτά που αναφέρω, φαντάσου απλά 4 καλές strip με 2 εκατοστά την κάθε λωρίδα και υπολόγισε το τι μένει στο πίσω μέρος του κεφαλιού. Επίσης, νομίζω ότι είναι αποδεκτό πως ευκολότερα φυτρώνουν τρίχες μπροστά παρά πίσω, συνεπώς το αποτέλεσμα και η δουλειά του γιατρού δείχνει καλύτερη όταν του ζητάς να σου καλύψει το πρόβλημα μπροστά. Είμαι λάθος? Μπορεί.....

p.s : Μηχανογράφος παρακαλώ...όχι γιατρός και τα τοιαύτα γιατί είμαι αλλεργικός ταμάλα...
τις χαιρετούρες μου...
 

n094

Active Member
συμφωνώ σε όλα όσα λες και γι' αυτό επικροτώ το φόρουμ όχι μόνο για σένα αλλά και για μένα (νομίζεις ότι εγώ ήξερα, όσα ξέρω τώρα; Όχι βέβαια, το φόρουμ με βοήθησε πολύ). Κατά τα άλλα δεν ήθελα να φανώ ειρωνικός και συγνώμη αν έτσι το πήρες.
 

nekon

Member
Μαγκες πρωτα απο ολα ευχαριστω για το ενδιαφερον.καποτε σε ενα ποστ μου ο φενι μου ειπε οτι το φορουμ αποτελει και ψυχολογικη συμπαρασταση και να που αποδεικνυεται.η τεχνικη που θα εκανα πρωτα απο ολα ειναι φυε για να ξηγιομαστε.το ανεβαλλα τουλαχιστον για αυτη τη περιοδο γιατι αποδεχτηκε οτι δεν ημουν ψυχικα ετοιμος για την επεμβαση αυτη.και η σταση της κλινικης ........edit......... και για το οποιο θεμα θα ανοιξω ξεχωριστο thread σε πρωτη ευκαιρια.δυστυχως οι καιροι ειναι πολυ πονηροι και ειναι ολοι καχυποπτοι με ολους.το μονο που μπορω να πω για αυτο ειναι οτι θεωρω τον n094 αξιοπιστο μελος γιατι παρολο που εχει κανει επιτυχημενη μεταμοσχευση σε συγκεκριμενη κλινικη παραδεχτηκε οτι περιμενε μεγαλυτερη εκφυση στον dim 74.αλλα πιστευω απολυτα αυτο που λεει και ο ζουζουνης γιατι και εγω που ειμαι 7 μηνες στο φορουμ κοντευω να γινω τριχολογος
 

n094

Active Member
καλά έκανες nekonat και το ακύρωσες. Η ψυχολογία και στις περιπτώσεις των μμ μαλλιών παίζει μεγάλο ρόλο, άσε μερικά χρόνια να δεις που πάει το NW σου και μετά όταν είσαι έτοιμος, από όλες τις απόψεις, αποφασίζεις. Αν το καλοσκεφτείς και εγώ κατά την πρώτη μμ πήγα να καλύψω λίγο μπροστά και λίγο την κορυφή και τα κατάφερα για 3 χρόνια, μετά με πήρε ο κατήφορος και κατέληξα με NW 5-6 και τα μόνα υγιή μαλλιά που είχα ήταν τα μμ και κάποιες σκόρπιες μαμά εδώ και εκεί, οπότε τότε έδρασα, σιγά, σιγά και με υπομονή. Τους τελευταίους μήνες υπάρχει μια μικρή αραίωση στην κορυφή (από ερολ, από σταμάτημα της φίνα από οτιδήποτε) και σκέφτομαι ότι ίσως προχωρήσω σε μια ακόμα γύρω στα 500 για να καλύψω και αυτό το κομμάτι. Όσο για την αξιοπιστία μου, δεν έχω να κρύψω τίποτα, βλέπω τα καλά σε εμένα και σε άλλους φίλους από άλλες κλινικές και τα επικροτώ (μη σου πω ότι χαίρομαι κιόλας μιας και μπαίνω στη θέση τους), επίσης από την άλλη βλέπω κάποια κακά και τα σχολιάζω, από όπου και αν προέρχονται. Σαφώς και έχω μια επιρροή από την DHI μιας και είναι η κλινική που έχω κάνει τις μμ μου και έχω διαβάσει αρκετά άδικες κριτικές γι’ αυτήν κατά τη γνώμη μου, αλλά προσπαθώ να είμαι όσο πιο αντικειμενικός γίνεται.
 
Μπλουζα