επιδραση μινοξιδιλης?

shetabi@

New Member
καπου διαβασα οτι η μινοξιδιλη δεν επιδρα το ιδιο σε ολους τους οργανισμους. ρωτησα το γιατρο μου και μου ανεφερε οτι μον στο 40% των περιπτωσεων εχει αποτελεσμα. θα θελα ομως ν ακουσω και την δικη σας γνωμη.. ισχυει κατι τετοιο? και αν ναι πως καταλαβαινεις αν εισαι θετικος ή οχι σ αυτη? ευχαριστω!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: επιδραση μινοξιδιλης?

shetabi@ είπε:
καπου διαβασα οτι η μινοξιδιλη δεν επιδρα το ιδιο σε ολους τους οργανισμους. ρωτησα το γιατρο μου και μου ανεφερε οτι μον στο 40% των περιπτωσεων εχει αποτελεσμα. θα θελα ομως ν ακουσω και την δικη σας γνωμη.. ισχυει κατι τετοιο? και αν ναι πως καταλαβαινεις αν εισαι θετικος ή οχι σ αυτη? ευχαριστω!
μια πραγματικη μελετη εδειξε ενα 80% περιπου επητυχεια με την κλασικη 5% http://www.hairlossgr.com/forum/index.php/topic,3370.0.html
παρατηρεις τα σημεια της εφαρμογης πριν την χρηση της και στην πορεια αν πηραν ογκο.
αν δυσκολευεσαι να τα δεις με το ματι χρησιμοποιησε φωτογραφικη
 

shetabi@

New Member
Απ: επιδραση μινοξιδιλης?

στο σημειο που ειχα αραιωση αρχικα, εχουν βγει παρα πολλες φυτρες οι οποιες εξελισσονται σε φυσιολογικες τριχες και μεγαλωνουν. απο κει και περα ομως, οταν σηκωνω τα μαλλια μου προς τα πανω(ειναι μακρια) παρατηρω οτι στο σκαλπ φαινεται το κρανιο μου μεσα απο τα μαλλια παραπανω απ οσο φαινοταν πριν αρχισω τη χρηση. λογικα αυτο οφειλεται σε αραιωση.
παιζει καθολου ρολο αυτο που αναφερετε σα σεντινγκ της μινοξ?

(χρησιμοποιω δμ μινοξ 2%(κ οχι 5%) εδω και 4 μηνες.τους 2 πρωτους εβαζα 2 φορες την ημερα (και ειχα παρενεργειες ανεπιθυμητης τριχοφυιας) και τους 2 τελευταιους βαζω μια φορα τη μερα (και η ανεπιθυμητη τριχοφυια εχει αρχισει να φευγει).ολα αυτα παντα με συμβουλη γιατρου.)
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: επιδραση μινοξιδιλης?

στο σημειο που ειχα αραιωση αρχικα, εχουν βγει παρα πολλες φυτρες οι οποιες εξελισσονται σε φυσιολογικες τριχες και μεγαλωνουν. απο κει και περα ομως, οταν σηκωνω τα μαλλια μου προς τα πανω(ειναι μακρια) παρατηρω οτι στο σκαλπ φαινεται το κρανιο μου μεσα απο τα μαλλια παραπανω απ οσο φαινοταν πριν αρχισω τη χρηση. λογικα αυτο οφειλεται σε αραιωση.
παιζει καθολου ρολο αυτο που αναφερετε σα σεντινγκ της μινοξ?

shedding ειναι θα πυκνωσουν
(χρησιμοποιω δμ μινοξ 2%(κ οχι 5%) εδω και 4 μηνες.τους 2 πρωτους εβαζα 2 φορες την ημερα (και ειχα παρενεργειες ανεπιθυμητης τριχοφυιας) και τους 2 τελευταιους βαζω μια φορα τη μερα (και η ανεπιθυμητη τριχοφυια εχει αρχισει να φευγει).ολα αυτα παντα με συμβουλη γιατρου.)

οταν θα σταματησεις να εχεις αποτελεσματα με 2% μια φορα την μερα θα συνεχισεις με 2% δυο φορες την μερα,καποια στιγμη θα πας και σε 5%.
προς το παρον συνεχισε με την ποσοτητα που σου δινει αποτελεσματα χωρις παρενεργειες
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: επιδραση μινοξιδιλης?

αν εχεις τελιωσει με τεκνοποιηση ψαξτο με συνεννοηση γιατρου για oral progesterone
θα ξεχασεις τι σημαινει τριχοπτωση
 

shetabi@

New Member
Απ: επιδραση μινοξιδιλης?

μηπως ομως οι παρενεργειες ειναι ενδειξη του οτι δουλευει το φαρμακο και η υποχωρηση τους σημαινει οτι η μια φορα δεν ειναι αρκετη?

δεν εχω ξεκινησει καν με τεκνοποιηση ειμαι μολις 20 :/ και μιας που το ανεφερες.. ξερετε αν μπορω να παρω αντισυλληπτικα ως αντιμετωπιση της αα χωρις να υπαρχει προβλημα πολυκυστικων? βοηθανε??
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: επιδραση μινοξιδιλης?

μηπως ομως οι παρενεργειες ειναι ενδειξη του οτι δουλευει το φαρμακο

ειναι ενδειξη οτι χρησιμοποιεις περισσοτερο απο οσο αντεχεις
και η υποχωρηση τους σημαινει οτι η μια φορα δεν ειναι αρκετη?

οχι απο την στιγμη που παραμενουν τα αποτελεσματα


δεν εχω ξεκινησει καν με τεκνοποιηση ειμαι μολις 20 :/ και μιας που το ανεφερες.. ξερετε αν μπορω να παρω αντισυλληπτικα ως αντιμετωπιση της αα χωρις να υπαρχει προβλημα πολυκυστικων? βοηθανε??

τα αντισυλληπτικα βοηθανε πολυ στην γυναικεια ΑΑ,αλλα θα πρεπει να γινει με συνενοηση και ιατρικη παρακολουθηση
 

GeoPower

New Member
Απ: επιδραση μινοξιδιλης?

nopeee από βυζί δόξα το theo καλά πάμε :) αν ήταν έτσι θα κουμπώναμε και φίνα ρε καπ :D
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

shetabi@

New Member
Απ: επιδραση μινοξιδιλης?

τελικα με τα αντισυλληπτικα δεν καταλαβα τι παιζει!! βοηθανε???? εχει δοκιμασει καμια???? (αναφερομαι σε γυναικες μονο!) :p
 
Μπλουζα