δερματολογος-θεραπεια- κ γνωμες απο εμπειρα μελη

nenaki

New Member
παιδια καλησπερα,θ ηθελα τη βοηθεια σας σχετικα μ τη αγωγη τ δετματολογου π με παρακολουθει,εχω τριχοπτωση π ξεκινησε καπου τ οκτωβρη τελη..βασικα ισως ν αρχισε κ νωριτερα κ γω μην τ ειχα αντιληφθε.μετα απο ενα βλακα δερματολογο π με κοιταξε 5‘με τ ματι πηρε το πενηνταρι τ,κ μ πε ‘φυγε δεν εχσ κατι‘ χωρις ν μ δωσει κατι παρα τσ πολλες μ προσπαθειες ν τ εξηγησω οτι φευγει μαλλι πολυ,επισκεφτηκα τη δευτερα π περασε καποιον αλλον απ τη επαρχια στη οποια ζω,που ακουσα απ αρκετο κοσμο πως κανει καλη δουλεια κ εψει


*και εχει τη φημη τ 'ψειρα' πως τα ψαχνει ολα πολυ δλδ αυτος σημειωνω καθηγητης στη ιατρικη αθηνας κ επιμελητης.στ συγγρος.ως ειδα.λοιπον εργαστηριακα με εξετασε σε σιδηρο 55 κ φεριτινη 55 αιματοκριτη40 κ ορμονικως τεστοστ0,2 και ανδροστενεδιονη 2.1 δε μ εδωσε σιδηρο ν παρω καθως λεει δε χριαζεται κ μ.εκανε με μηχανημα π ειχε δερματοσκοπηση επιφυλλασομαι στ αν τ.γραφω σωστα,και πυκνομετρηση οπου απ οτι λεει βγηκαν χωρις κατι παθολογικο κ εδειξε η πυκνομετρηση αντιστοιχα σε 4 μεριες 120 140 160κ 180 οποτε μ πε με βαση τ στανταρτς της δερματολογιας οτι ειμαι οκ.


κ σχετικα με τη τριχοπτωση μ ειπε οτι ειδε αδυναμο πολυ τ μαλλι αλλα γ νχει γνωμη ολοκληρωμενη θελει οπωσδηποτε υπερηχο ωοθηκων καθως μ πε πως τ γεγονος οτι περνω σερι3 ετη αντισυληπτικα γιασμιν επδ ενας γιατρος εκανε τη βλακεια ν μ πει ελαφρα τη καρδια ν τ περνω γ παντα,ειναι πλ ανευθυνο κ ισως.δε πρεπει επδ κ αυτα ανευ λογου με αλογιστη χρηση μπορει ν κανουν τριχοπτωση εν κατακλειδι μ δωσε τν εξης αγωγη: σαμπουαν pantogrin plus,ν πλενομαι τριτη πεμπτη σαββατο,losion froika anti hair loss μια πεπτιδιακη με φυσικο αναστολεα dht στη οποια ειπε ν μ προσθεσουν μεσα butavate κ ν τν βαζω 12 ψεκασμους απ ενσ σημειο κ πανω απ οπου λεει δε πεφτουν 15 μερες σερι κ μρτα 3 φορες τη βδομσδα δευτερα -τεταρτη


κ παρασκευη κ καψουλες cystiphane 2 τημερα ενα μηνα διακοπηκ παλι μτ τ ιδιο κ νπαω μετα μολις τελειωσει στ
2μηνο η λοσιον ναμε δει.εσεις τι λετε βρε παιδια?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

zaxas87

Member
απλα να ξερεις πως το butavate ειναι κορτιζονη.εγω το χρησιμοποιουσα στο δικο μου κοκτειλ και οταν το εμαθα το σταματησα.δινει στην αρχη καλη ωθηση αλλα οταν το σταματησεις χανεις αρκετο εδαφος.ας μιλησουν και τα παιδια που ξερουν καλυτερα ομως.
 

nenaki

New Member
γνωριζω λογω δουλειας το φαρμακο ..πφφφ :/ κ τ ν κανω βρε παιδια?ξουρα κ περουκα ν προλαβω τ δυσκολα?:(


εχω ακουσει οτι με συντηρηση ανα τακτα δε χανει εδαφος μηπως ισχυει:-(?
 

Bouklas

Well-Known Member
Αν οι εξετάσεις σου είναι ok, όλα καλά και το πρόβλημα της τριχόπτωσης σου δεν οφείλεται σε τέτοιους παράγοντες μπορείς να το παλέψεις με τοπικά όπως μινοξιδίλη και για λίγο καιρό με την κορτιζόνη. Αλλιώς αν έχεις θέματα, όπως έχει πει και ο φίλος GOMI τα τοπικά δεν θα σου κάνουν τίποτα αν δεν φτιάξεις τις τιμές των εξετάσεων σου.
Μπορείς να χρησιμοποιήσεις και αυτό στη μάχη της τριχόπτωσης αν θες που από όσα διαβάζω κάνει δουλειά: http://www.hairlossgr.com/forum/thread-5176-post-120668.html#pid120668
Μετά πας σε αντιανδρογόνα όπου είναι πιο βαριά φάρμακα και δεν θα στο πρότεινα. Όπως βλέπεις δεν έχουμε και πολλά εφόδια για να παλέψουμε την τριχόπτωση και να βγάλουμε οτι χάσαμε μονο με πειραματισμούς ο καθένας θα πετύχει τι του κάνει καλύτερη δουλειά. Εγώ έχω ξεκινήσει μινοξιδίλη+χάπια βιοτίνης+ λάδι jojoba+Fo-Τι (όταν διάβασα από τον Soralteno ότι βοηθάει τις νέες λεπτές τρίχες που δίνει η μινοξιδίλη να γίνουν κανονικές.) http://www.iherb.com/Now-Foods-Fo-Ti-Ho-Shou-Wu-560-mg-100-Capsules/1107
Δεν ξέρω αν κάτι από όλα αυτά θα βοηθήσει αλλά δεν έχω παρά να το παλέψω. Θα ξεκινήσω πάλι γυμναστήριο όπου η πρωτεΐνη κάνει δουλειά και μετά βλέπουμε.
 

nena

Member
Μινοξιδιλη μονη μ φοβαμαι να αρχίσω εξαλλου οπως παραθέτω κ απο πανω η πυκνομετρηση βγηκε οκ γ αυτο μπερδδευομαι


Cg χρησιμοποιησα και μ κανε χαλια τριχοπτωση ακόμα κ τη τετάρτη βδομάδα κ τ παράτησα πριν τελειωσει δε το εμπιστεύομαι καθολου:/
 

Bouklas

Well-Known Member
nena είπε:
Μινοξιδιλη μονη μ φοβαμαι να αρχίσω εξαλλου οπως παραθέτω κ απο πανω η πυκνομετρηση βγηκε οκ γ αυτο μπερδδευομαι


Cg χρησιμοποιησα και μ κανε χαλια τριχοπτωση ακόμα κ τη τετάρτη βδομάδα κ τ παράτησα πριν τελειωσει δε το εμπιστεύομαι καθολου:/


Εδώ χρησιμοποιείς κορτιζόνη και αναστολέα DHT που είναι τα βαριά πυροβολικά και φοβάσαι την μινοξιδίλη? :D
Άσχετο γιατί κάθε φορα που λέω μινοξιδίλη σκέφτομαι τι πέρναγα με την υγρή και δεν ξαναγυρίζω με τίποτα! Με τον αφρο ούτε λαδίλες και έχει στεγνώνει αμέσως.
 

zaxas87

Member
Bouklas είπε:
Αν οι εξετάσεις σου είναι ok, όλα καλά και το πρόβλημα της τριχόπτωσης σου δεν οφείλεται σε τέτοιους παράγοντες μπορείς να το παλέψεις με τοπικά όπως μινοξιδίλη και για λίγο καιρό με την κορτιζόνη. Αλλιώς αν έχεις θέματα, όπως έχει πει και ο φίλος GOMI τα τοπικά δεν θα σου κάνουν τίποτα αν δεν φτιάξεις τις τιμές των εξετάσεων σου.
Μπορείς να χρησιμοποιήσεις και αυτό στη μάχη της τριχόπτωσης αν θες που από όσα διαβάζω κάνει δουλειά: http://www.hairlossgr.com/forum/thread-5176-post-120668.html#pid120668
Μετά πας σε αντιανδρογόνα όπου είναι πιο βαριά φάρμακα και δεν θα στο πρότεινα. Όπως βλέπεις δεν έχουμε και πολλά εφόδια για να παλέψουμε την τριχόπτωση και να βγάλουμε οτι χάσαμε μονο με πειραματισμούς ο καθένας θα πετύχει τι του κάνει καλύτερη δουλειά. Εγώ έχω ξεκινήσει μινοξιδίλη+χάπια βιοτίνης+ λάδι jojoba+Fo-Τι (όταν διάβασα από τον Soralteno ότι βοηθάει τις νέες λεπτές τρίχες που δίνει η μινοξιδίλη να γίνουν κανονικές.) http://www.iherb.com/Now-Foods-Fo-Ti-Ho-Shou-Wu-560-mg-100-Capsules/1107
Δεν ξέρω αν κάτι από όλα αυτά θα βοηθήσει αλλά δεν έχω παρά να το παλέψω. Θα ξεκινήσω πάλι γυμναστήριο όπου η πρωτεΐνη κάνει δουλειά και μετά βλέπουμε.

η πρωτεινη κανει δουλεια?????το συμπληρωμα εννοεις η γενικα η πρωτεινη!!!!!πρωτη φορα το ακουω για πρωτεινη υσχιει?η σε σενα δουλευει μονο????
 

Bouklas

Well-Known Member
zaxas87 είπε:
η πρωτεινη κανει δουλεια?????το συμπληρωμα εννοεις η γενικα η πρωτεινη!!!!!πρωτη φορα το ακουω για πρωτεινη υσχιει?η σε σενα δουλευει μονο????
Ναι το συμπλήρωμα, την σκόνη που παίρνουμε για το γυμναστήριο.
Το 2008-2009 που έκανα βάρη και είχα βάλει παρατήρησα πως μου είχε μειώσει τρομερά τη τριχόπτωση, λες και έπαιρνα φιναστερίδη ένα πράγμα (δεν χρησιμοποιούσα τότε καμια θεραπεία για τα μαλλιά, ούτε καν γνώριζα από τέτοια πράγματα). Λέω ίσως είναι από τις καλές ουσίες που βοηθάει το σώμα και μπλα μπλα (μετά μπήκα στρατό σταμάτησα γυμναστήριο και πρωτεΐνες). Το καλοκαίρι που μας πέρασε ενώ συγχρονος ήμουν στην φίνα και έκανα γυμναστήριο είχα για πρώτη φορα μια μικρή αύξηση της τριχόπτωσης, ξεκινάω πρωτεΐνη και μειώθηκε στο μισό και λέω εδώ είμαστε, 2ρη φορά? Αποφασίζω απο περιέργια και κόβω την φιναστερίδη να δω ποσο θα αντέξει όλο αυτό γιατί αν δούλευε θα ήταν τζάμπα να παίρνεις ένα χάπι που πειράζει τις ανδρικές σου ορμόνες. Για 2 μήνες πήγαινε μια χαρά και κράταγε τα αποτελέσματα, όμως επειδή μου τύχανε κάποια θέματα τα παράτησα όλα. Όταν επανήλθα είπα να πάρω πιο δραστικές λύσεις όπως η μεταμόσχευση. Τώρα σκέφτομαι πάλι όταν ξεκινήσω γυμναστήριο να βάλω πρωτεΐνη ήδη 2 φορες μου έδειξε ότι δουλεύει.
Και όσον αφορά τις δόσεις, το καλοκαίρι αντί για 3 δόσεις την ημερα που έλεγε το κουτί έπαιρνα μονο 1. Δεν είδα καμια διαφορα με παλιά που έπαιρνα αβέρτα τις φτυαριές, και επίσης τώρα μου κράταγε και πολύ περισσότερο σε χρόνο. Έβγαλα 2 μήνες σχεδόν με μια πρωτεΐνη των 23-25 ευρώ που ήταν στα 1.500gr. Την πιο φτηνή έπαιρνα δεν είχα κάποια συγκεκριμένη μάρκα.
 

zaxas87

Member
Bouklas είπε:
zaxas87 είπε:
η πρωτεινη κανει δουλεια?????το συμπληρωμα εννοεις η γενικα η πρωτεινη!!!!!πρωτη φορα το ακουω για πρωτεινη υσχιει?η σε σενα δουλευει μονο????
Ναι το συμπλήρωμα, την σκόνη που παίρνουμε για το γυμναστήριο.
Το 2008-2009 που έκανα βάρη και είχα βάλει παρατήρησα πως μου είχε μειώσει τρομερά τη τριχόπτωση, λες και έπαιρνα φιναστερίδη ένα πράγμα (δεν χρησιμοποιούσα τότε καμια θεραπεία για τα μαλλιά, ούτε καν γνώριζα από τέτοια πράγματα). Λέω ίσως είναι από τις καλές ουσίες που βοηθάει το σώμα και μπλα μπλα (μετά μπήκα στρατό σταμάτησα γυμναστήριο και πρωτεΐνες). Το καλοκαίρι που μας πέρασε ενώ συγχρονος ήμουν στην φίνα και έκανα γυμναστήριο είχα για πρώτη φορα μια μικρή αύξηση της τριχόπτωσης, ξεκινάω πρωτεΐνη και μειώθηκε στο μισό και λέω εδώ είμαστε, 2ρη φορά? Αποφασίζω απο περιέργια και κόβω την φιναστερίδη να δω ποσο θα αντέξει όλο αυτό γιατί αν δούλευε θα ήταν τζάμπα να παίρνεις ένα χάπι που πειράζει τις ανδρικές σου ορμόνες. Για 2 μήνες πήγαινε μια χαρά και κράταγε τα αποτελέσματα, όμως επειδή μου τύχανε κάποια θέματα τα παράτησα όλα. Όταν επανήλθα είπα να πάρω πιο δραστικές λύσεις όπως η μεταμόσχευση. Τώρα σκέφτομαι πάλι όταν ξεκινήσω γυμναστήριο να βάλω πρωτεΐνη ήδη 2 φορες μου έδειξε ότι δουλεύει.
Και όσον αφορά τις δόσεις, το καλοκαίρι αντί για 3 δόσεις την ημερα που έλεγε το κουτί έπαιρνα μονο 1. Δεν είδα καμια διαφορα με παλιά που έπαιρνα αβέρτα τις φτυαριές, και επίσης τώρα μου κράταγε και πολύ περισσότερο σε χρόνο. Έβγαλα 2 μήνες σχεδόν με μια πρωτεΐνη των 23-25 ευρώ που ήταν στα 1.500gr. Την πιο φτηνή έπαιρνα δεν είχα κάποια συγκεκριμένη μάρκα.
ok δεκτο να σ πω και γω αραια κ που με το gym περνω καμια πρωτεινουλα καθαρη.αν θες την αποψη μου να περνεις τις (αγνες)χωρις χρωστικες και γλυκαντικα.πιστεψε με ειναι οτι καλυτερο.απο γευση μηδεν αλλα βαζεις σωστη πρωτεινη στο σωμα σου χωρις προσθετα που επιβαρυνουν τον οργανισμο.εγω περνω της reflex(egglezikh)με πιστοποιηση με κωδικο natural.οπως και η πολυ καλη της maximuscle την unflavored.κορυφαιες και οι 2 και οι τοπ εγγλεζικες πρωτεινες
 

nena

Member
Bouklas η Λοσιον π βαζω ψαξτη μια στ Google εχει ενα φυσικο αναστολεα dht που διαβασα αλλου στ φορουμ οτι δε κανει σχεδόν τπτ!
Σχετικά με τη αναφορα σου στ '
Αναστολεα' οπως επισης κορτιζονη εβαζα 15 σερι κ μετα μ πε τρεις τη βδομαδα ςψς οτοου τελειωσει τ μπουκαλι κ ν παω ν νε ξαναδει- οσο αφορα τη μινοξιδιλη φοβαμαι επδ μ βρηκε στη πυκνομετρηση οκ κ επδ δε θελω ν ενεργω αυτοβουλως σε θεματα υγειας καθως κ επδ έχω διαβασει εδω στ φορουμ τα ασχημα π προκαλεί απο πρηξιμο μ αυρους κύκλους μεχρι κ σε μερκους


*
Κ σε μερικούς εξανθήματα κ κάψιμο σε τριχωτό κ θεωρω πως αν πραξω απ μονη μ κ τη παθω μετα θα με βρισει ο γιατρός κ θ χει κ δικιο://
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Bouklas

Well-Known Member
zaxas87 είπε:
ok δεκτο να σ πω και γω αραια κ που με το gym περνω καμια πρωτεινουλα καθαρη.αν θες την αποψη μου να περνεις τις (αγνες)χωρις χρωστικες και γλυκαντικα.πιστεψε με ειναι οτι καλυτερο.απο γευση μηδεν αλλα βαζεις σωστη πρωτεινη στο σωμα σου χωρις προσθετα που επιβαρυνουν τον οργανισμο.εγω περνω της reflex(egglezikh)με πιστοποιηση με κωδικο natural.οπως και η πολυ καλη της maximuscle την unflavored.κορυφαιες και οι 2 και οι τοπ εγγλεζικες πρωτεινες
Αφού δεν έκανα διατροφή έπαιρνα πρωτεΐνη για να συμπληρώσω τα επιπλέον γεύματα που χρειαζόμουν. Και γω καθαρή θα ήθελα να πάρω, μια whey πχ, αλλα βλέπεις λόγο οικονομικού δεν, δίνω πχ 40 το μηνα για γυμναστήριο να δώσω και 40+ για πρωτεΐνη δεν μπορώ. Έπαιρνα μικρές δόσεις και από το αποτέλεσμα ήμουν ευχαριστημένος. Αυτές που μου προτείνεις πρέπει να είναι πιο ακριβές, αλλα στο θέμα ποιότητας εντάξει καλύτερες από αυτή που έπαιρνα.


nena είπε:
Bouklas η Λοσιον π βαζω ψαξτη μια στ Google εχει ενα φυσικο αναστολεα dht που διαβασα αλλου στ φορουμ οτι δε κανει σχεδόν τπτ!
Σχετικά με τη αναφορα σου στ '
Αναστολεα' οπως επισης κορτιζονη εβαζα 15 σερι κ μετα μ πε τρεις τη βδομαδα ςψς οτοου τελειωσει τ μπουκαλι κ ν παω ν νε ξαναδει- οσο αφορα τη μινοξιδιλη φοβαμαι επδ μ βρηκε στη πυκνομετρηση οκ κ επδ δε θελω ν ενεργω αυτοβουλως σε θεματα υγειας καθως κ επδ έχω διαβασει εδω στ φορουμ τα ασχημα π προκαλεί απο πρηξιμο μ αυρους κύκλους μεχρι κ σε μερκους


*
Κ σε μερικούς εξανθήματα κ κάψιμο σε τριχωτό κ θεωρω πως αν πραξω απ μονη μ κ τη παθω μετα θα με βρισει ο γιατρός κ θ χει κ δικιο://


Αυτό εδώ: "λοσιόν froika anti hair loss μια πεπτιδιακη με φυσικο αναστολεα dht" το βρήκα μονο ως σαμπουάν, λοσιόν είπες ότι είναι?
Ναι σε κάποιους βγάζει τέτοιες παρενέργειες, ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός μονο αν δοκιμάσεις θα δεις τι σου προκαλεί, εμενα πχ η μινοξιδίλη δεν μου βγάζει τίποτα από όλα αυτά.
 

nena

Member
Αληθεια;; ουτε τα γνωστα μαυροι κυκλοι πρηξιματα κ τα κακα συναφη; ναι λοσιον ειναι δυστυχώς εμφανίζεται τ σαμπουάν πιο πλ στις αναζητησεις.ανεφερες σε βοήθησε πιο πλ ο αφρός ;
 

Bouklas

Well-Known Member
nena είπε:
Αληθεια;; ουτε τα γνωστα μαυροι κυκλοι πρηξιματα κ τα κακα συναφη; ναι λοσιον ειναι δυστυχώς εμφανίζεται τ σαμπουάν πιο πλ στις αναζητησεις.ανεφερες σε βοήθησε πιο πλ ο αφρός ;
Όχι ποτε δεν είχα τίποτα από αυτά.
Το μονο που μου προκάλεσε ήταν πρόπερσι όταν ξεκίνησα θεραπεία τις πρώτες 4-5 μέρες όταν έβαζα για 2-3 λεπτά έτσουζε λίγο το δέρμα, μονο αυτό. Ίσως ήταν η φάση μέχρι να το συνηθίσει το δέρμα.
Στην υγρή δεν ξαναγυρίζω ούτε με σφαίρες! Μου λάδωνε αμέσως το μαλλί και αργούσε να στεγνώσει, και όταν ας το πούμε στέγνωνε μου άφηνε το μαλλί σε κακή κατάσταση. Ενώ ο αφρός έχει στεγνώσει αμέσως δεν λαδώνει και βγαίνω έξω άνετα.
 
Μπλουζα