δαφναιελαιο ποια ειναι η γνωμη σας?

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Yul Brynner

μαχητής κατά της φαλάκρας
Αυτό το αποτέλεσμα είναι μόνο με χρήση δαφνέλαιου??

Δαφνέλαιου και μιας φοράς τη μέρα μόνο μινοξιδίλης (την οποία όμως βάζω από το 2007, και μάλιστα μέχρι να ξεκινήσω το δαφνέλαιο την έβαζα 2 φορές τη μέρα). Σπανίως κάνω και κάνα βούρτσισμα και κάνα ρόλλερ 0.5mm.
 

Yul Brynner

μαχητής κατά της φαλάκρας
Όπως φαίνεται κι από τις φωτογραφίες που ανέβασα πριν, υπάρχουν σημαντικά αποτελέσματα, αλλά με πολύ αργούς ρυθμούς. Θα συνεχίσω κι όπου με βγάλει.

Επίσης, ενώ στην αρχή με έπαιρνε να βάζω δαφνέλαιο κάθε μέρα, τώρα αν βάζω κάθε μέρα, μόνο επιβάρυνση νιώθω στο μαλλί, γι' αυτό το έχω ρεγουλάρει στις 3 φορές τη βδομάδα. Καμιά φορά δε, κάνω και 4-5 μέρες διάλειμμα, και μετά νιώθω το δαφνέλαιο να αποδίδει καλύτερα.

Τα «κενά» σημεία που είχα στο crown και φαίνονται στις παλιές φωτογραφίες, έχουν καλυφθεί στο μεγαλύτερο ποσοστό τους. Υπάρχουν όμως μερικά κομμάτια τους που ακόμα «ανθίστανται». Θα δούμε...
 

Yul Brynner

μαχητής κατά της φαλάκρας
Εγω μόνο με δαφνέλαιο σε τι να ελπίζω??

Υπομονή να έχεις και θα δεις αποτελέσματα και με σκέτο δαφνέλαιο. Εξαρτάται βέβαια και από ένα σωρό άλλα πράγματα, π.χ. από το τι norwood είσαι και πόσο καιρό είναι που έχεις εμφανίσει ΑΑ. Αν δεν έχεις χρησιμοποιήσει ποτέ σου μινοξιδίλη, θα σε συμβούλευα να μην την ξεκινήσεις προτού εξαντλήσεις τις άλλες επιλογές που έχεις.
 

mormer

New Member
Δεν έχω και παρα πολλές γνώσεις....το χρησιμοποιώ 2 μήνες περίπου.....2-3 φορές την εβδομάδα.....αλλα νομίζω ότι χειροτερεύω....θα το συνεχίσω αφού μου συστήνεις υπομονή :)
 

cool11

Well-Known Member
Yul πολυ ενθαρρυντικα αποτελεσματα, you make my day!
Δυστυχως με αρκετη 'πιεση' χρονου/δραστηριοτητων, βαζω δαφνελαιο 2 φορες/βδομαδα. Θα θελα να βαζω 3, αλλα οχι συνεχομενες (πχ και σαββατο και κυριακη), και δυστυχως μεχρι τωρα δεν μου βγαινει το προγραμμα.

Ποσο το αφηνεις στο κεφαλι;
Εγω 3ωρο, και φορωντας και σκουφακι.

Εχει μηπως φωτο, απο την αρχη που ξεκινησες, δηλαδη πριν 10 μηνες;
Γιατι η πρωτο φωτο που ανεβασες για συγκριση, ειναι πριν απο 7 μηνες(Αυγ.2014-Μαρ.2015)
 

Yul Brynner

μαχητής κατά της φαλάκρας
Yul πολυ ενθαρρυντικα αποτελεσματα, you make my day!
Δυστυχως με αρκετη 'πιεση' χρονου/δραστηριοτητων, βαζω δαφνελαιο 2 φορες/βδομαδα. Θα θελα να βαζω 3, αλλα οχι συνεχομενες (πχ και σαββατο και κυριακη), και δυστυχως μεχρι τωρα δεν μου βγαινει το προγραμμα.

Ποσο το αφηνεις στο κεφαλι;
Εγω 3ωρο, και φορωντας και σκουφακι.

Εχει μηπως φωτο, απο την αρχη που ξεκινησες, δηλαδη πριν 10 μηνες;
Γιατι η πρωτο φωτο που ανεβασες για συγκριση, ειναι πριν απο 7 μηνες(Αυγ.2014-Μαρ.2015)

3ωρο το αφήνω κι εγώ, με σκουφάκι. Χτες βέβαια, το άφησα 4,5 ώρες γιατί με πήρε ο ύπνος όσο το είχα :)

Φώτο από την αρχή δεν έχω δυστυχώς. Δεν περίμενα ότι θα αποδώσει και γι' αυτό δεν έβγαλα φωτογραφίες...
 

poseidonas77

Well-Known Member
παιδια το δαφνελαιο κανει δουλεια...απλα θελει που και που κοψιμο...το εχω παρατηρησει 2 φορες που μου λεπτυνε λιγο τα μαλια στη hairline kai νομισα οτι αραιωσα...πιστευω οτι επικουρικα ειναι must
σε οποιαδηποτε θεραπεια...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

poseidonas77

Well-Known Member
εγω το βαζω 1 μηνα συνεχομενα 3 φορες την εβομαδα για κανα 2ωρο και μετα κανω off καμια βδομαδα με 10 μερες..αυτο που παρατηρω μετα τη διακοπη ειναι οτι τα μαλια εκει που εχω το προβλημα φουντωνουν
το εχω παρατηρησει 2 φορες...λες και εκανα μεταμοσχευση..για τετοια διαφορα μιλαμε...
βεβαια εγω βαζω και μινοξ και παιρνω και ενα συμπληρωμα το nuhair για τα μαλια
το δαφνελαιο εχω σκοπο να το συνεχισω ..απλα θα πειραματιστω με το χρονο εφαρμογης....μηπως το προβλημα της επειδινωσης μετα απο καμποσο χρονο χρησης οφειλεται στο οτι το αφηνω αρκετη ωρα πανω στο κεφαλι μου...
 

Yul Brynner

μαχητής κατά της φαλάκρας
mormer, τόσο συχνά χρειάζεται διακοπή, θα το δεις εσύ, πότε δηλαδή θα το νιώσεις εσύ ο ίδιος ότι «κουράζονται» τα μαλλιά σου.

Αυτό που λέει ο Ποσειδώνας ότι τα μαλλιά παίρνουν μπρος μετά από διακοπή το έχω παρατηρήσει κι εγώ. Εγώ όταν κάνω διακοπή, είναι για 5-6 μέρες, και μετά όταν το ξαναρχίζω, είναι σαν να δουλεύει υπερενισχυμένο.
 

Yul Brynner

μαχητής κατά της φαλάκρας
Επίσης, κάτι άλλο που διαπίστωσα συγκρίνοντας τις σημερινές φωτογραφίες με τις παλιές είναι ότι στην nw 6 περιοχή όπου βάζω το δαφνέλαιο δεν έχω πια άσπρες τρίχες! Ίσως πρέπει να βάζω δαφνέλαιο και στα πλάγια όπου έχω αρκετές άσπρες τρίχες, αλλά μετά θα τρέχουν ζουμιά και θα κάνω πο*τ@να ρούχα, καναπέδες και δε συμμαζεύεται... :)
 
Τελευταία επεξεργασία:

cool11

Well-Known Member
Επίσης, κάτι άλλο που διαπίστωσα συγκρίνοντας τις σημερινές φωτογραφίες με τις παλιές είναι ότι στην nw 6 περιοχή όπου βάζω το δαφνέλαιο δεν έχω πια άσπρες τρίχες! Ίσως πρέπει να βάζω δαφνέλαιο και στα πλάγια όπου έχω αρκετές άσπρες τρίχες, αλλά μετά θα τρέχουν ζουμιά και θα κάνω πο*τ@να ρούχα, καναπέδες και δε συμμαζεύεται... :)

Αγαπητε, αν μου 'μαυριζει' εστω και λιγο και τις ασπρες τριχες (ναι, ειμαι εγω που ανοιξα το περιβοητο τοπικ για 'γκρι μαλλια στο ανδρικο κεφαλι'-εδω και χρονια...), θα το τσακισω στην εφαρμογη, ειναι το μονο σιγουρο.
Αυτο να δω, και θα πεταξω απο την χαρα μου.
 

vag25

Well-Known Member
Επίσης, κάτι άλλο που διαπίστωσα συγκρίνοντας τις σημερινές φωτογραφίες με τις παλιές είναι ότι στην nw 6 περιοχή όπου βάζω το δαφνέλαιο δεν έχω πια άσπρες τρίχες! Ίσως πρέπει να βάζω δαφνέλαιο και στα πλάγια όπου έχω αρκετές άσπρες τρίχες, αλλά μετά θα τρέχουν ζουμιά και θα κάνω πο*τ@να ρούχα, καναπέδες και δε συμμαζεύεται... :)

Aυτο πηγα να γραψω Yul , οτι εφυγαν οι ασπρες!
Τις μαυρισε κανονικα απο μεσα? δηλαδη πλεον ειναι μαυρες? η απλα τις καλυπτει μαυριζοντας επιφανειακα την τριχα?

Επισης ειδα οτι κανει τη κλασικη ''σβουρα'' πλεον το μαλλι σου πισω που δεν υπηρχε πριν. Ειναι εμφανεστατη η διαφορα.
 

Yul Brynner

μαχητής κατά της φαλάκρας
Τις μαυρισε κανονικα απο μεσα? δηλαδη πλεον ειναι μαυρες? η απλα τις καλυπτει μαυριζοντας επιφανειακα την τριχα?
Δεν ξέρω να σου πω την αλήθεια... Νομίζω απλά ότι έπεσαν οι άσπρες και βγήκαν μαύρες στη θέση τους (αν βγήκαν).
 

cool11

Well-Known Member
Επίσης, κάτι άλλο που διαπίστωσα συγκρίνοντας τις σημερινές φωτογραφίες με τις παλιές είναι ότι στην nw 6 περιοχή όπου βάζω το δαφνέλαιο δεν έχω πια άσπρες τρίχες! Ίσως πρέπει να βάζω δαφνέλαιο και στα πλάγια όπου έχω αρκετές άσπρες τρίχες, αλλά μετά θα τρέχουν ζουμιά και θα κάνω πο*τ@να ρούχα, καναπέδες και δε συμμαζεύεται... :)

Αναρωτιεμαι βεβαια, πως μπορει να λειτουργει ενας τετοιος 'μηχανισμος'. Υπαρχει καμια εξηγηση;
 

cool11

Well-Known Member
Οσοι βαζουμε δαφνελαιο, κανουμε μια δοκιμη αν μπορειτε, να βαζουμε και στους κροταφους, να δουμε αν οντως ισχυει η σημαντικη παρατηρηση του Yul, ότι βαφει ή εξαφανιζει τις ασπρες τριχες; Εγω βαζω, απο τοτε που διαβασα αυτο το ποστ, αλλα ομως βαζω και τοπικη βαφη (οπως συζηταμε σε αλλο νημα) οποτε ειναι δυσκολο να εξαγω ξεκαθαρο συμπερασμα.
 

lalakis

Active Member
Γεια σας παιδια.μετα απο την αποτυχία που χα με τι folli κ nuhair mαζι με ρόλερ .που στην αρχή είχα θετικά σημάδια κ μετα έπεσε η θεραπεία.τώρα ξεκίνησα εδώ κ ενα μηνακαθε 2 με 3 μέρες δαφνελαιο με κανέλα φουλ3 κουτάλια σε 30 ml.k 5 ml ,mesa εκχύλισμα κάρδαμου.έχω την εντύπωση οτι τα μαλλια που ναι έτοιμα να εξαφανιστούν απ τους κροτάφους όσα έχουν μεινια κ απτό crown κ απο όλο το πανω μέρος που χουν αδυνατησει,οτι έχουν πάρει μια δυναμική.πριν ενα μήνα έβλεπα τρίχες παντού στα χέρια μου αδυναμες τώρα τίποτα αυτό για μένα είναι ενα σημάδι πολύ καλό .επίσης να αναφέρω οτι βάζω κάθε Μερέ κ εκχύλισμα δενδρολίβανου που χω φτιαξει μόνος μου.και δαφνελαιο το οποίο ανέφεραν κάθε 2 με 3 μερες
 
Μπλουζα