γινεται να χανω τριχες και να αντικαθιστοντε με φυτρες

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
χρονο με το χρονο τα μαλλια μου ειναι λιγοτερα σε ογκο.. πως γινεται ομως να χανω ποιο πολυ μαλλι στα πλαγια του κεφαλιου μου παρα πανω? ειναι σαν να χανω τριχες και βγενουν φυτρες.. τωρα τριχωπτωση δεν εχω.. ειχα το σεπτεμβρη.. μου πεφτουν περιπου 10-με 20 τριχες.. τι μπορει να φταει σε μενα..? ευχαριστω
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

magic810

New Member
Απ: γινεται να χανω τριχες και να αντικαθιστοντε με φυτ

gianna καλωσηρθες....
Ισως και να μην φταιει τιποτα....το ποσοστο τριχων(10-20τριχες) που χανεις ειναι παρακατω απο το φυσιολογικο
Το φυσιολογικο ειναι 100 τριχες την ημερα...!!Το θεμα ειναι να αναπληρονωνται κιολας....
Δωσε λιγο χρονο στα μαλλια σου....και αν δεις οτι πραγματι παραμενουν φυτρες τοτε υπαρχουν αρκετες θεραπειες να ακολουθησεις......
Βεβαια θα ακουσεις και πιο σωστες αποψεις απο τα υπολοιπα κοριτσια του φορουμ....μιας και ισως ειναι πιο κοντα στην ανησυχια σου....(δεν λεω προβλημα σου γιατι δεν το θεωρω προβλημα αυτο που αναφερεις...) :)
 

Jakard

New Member
Απ: γινεται να χανω τριχες και να αντικαθιστοντε με φυτ

gianna24 είπε:
χρονο με το χρονο τα μαλλια μου ειναι λιγοτερα σε ογκο.. πως γινεται ομως να χανω ποιο πολυ μαλλι στα πλαγια του κεφαλιου μου παρα πανω? ειναι σαν να χανω τριχες και βγενουν φυτρες.. τωρα τριχωπτωση δεν εχω.. ειχα το σεπτεμβρη.. μου πεφτουν περιπου 10-με 20 τριχες.. τι μπορει να φταει σε μενα..? ευχαριστω
Η γιναικεια τριχωπτωση αντιμετοπιζεται 90 % σε ολες...Πολυ πιο ευκολα...Ακομα και να εχεις κατι αν το πιασεις νωρις...τελιωσε η δουλεια .
 

aleksandros

New Member
Απ: γινεται να χανω τριχες και να αντικαθιστοντε με φυτ

100 τριχες ειναι φυσιολογικο να πεφτουν καθημερινα αναφερεται σε κεφαλι με κανονικη πυκνοτητα μαλλιων.
Οταν καποιος εχει αραια μαλλια και χανει10-20 τριχες ειναι μεγαλος αριθμος.
 

Maria

New Member
Απ: γινεται να χανω τριχες και να αντικαθιστοντε με φυτ

Συμφωνώ με τον Αλέξανδρο. Γιάννα έτσι γίνεται όταν υπάρχει κάποια αιτία που δεν αφήνει το μαλλί να αναπτυχθεί πλήρως, βγαίνουν φύτρες που δε μεγαλώνουν. Κι εμένα τα περισσότερα πλαϊνά μαλλιά μου έχουν τη μορφή φύτρας που δε μακραίνει... πρέπει να εντοπίσεις την αιτία που αδυνατίζουν, αν έχεις ανδρογεννετικού τύπου αλωπεκία ή αν φταίει ο σίδηρος, ο θυρεοειδής κτλ. πρέπει να σε δει δερματολόγος!
 

heyya

New Member
Απ: γινεται να χανω τριχες και να αντικαθιστοντε με φυτ

A.A. πλάγια και τριχόπτωση 10 τριχών;; δεν παίζει... πρόσεξε διατροφή :grandpa:

Να ρωτήσω... άλλο φύτρες, άλλο χνούδι ή είναι το ίδιο πράγμα;; διότι απ'οσο γνωρίζω φύτρες είναι ότι έχεις ακόμα να βγάλεις μαλλί (αναγενή φάση) και χνούδι η τελογενή φάση τρίχας! :chinscratch
 
Απ: γινεται να χανω τριχες και να αντικαθιστοντε με φυτ

aleksandros είπε:
Οταν καποιος εχει αραια μαλλια και χανει10-20 τριχες ειναι μεγαλος αριθμος.

Δηλαδή όλους αυτούς τους μήνες συνεχίζω να έχω τριχόπτωση; Και πως πύκνωσαν; :p

Και τριχόπτωση να μην έχεις ( και δεν εννοώ βέβαια για 20 τρίχες ) αν δεν βγει κανούριο μαλλάκι πάλι αραιωμένο θα είναι το μαλλί.

Γιάννα αν θεωρείς ότι το μαλλί σου πέφτει συμφωνώ με τη Μαρία ...πρέπει να πας σε γιατρό πρώτα να δεις τί θα σου πεί.
 

magic810

New Member
Απ: γινεται να χανω τριχες και να αντικαθιστοντε με φυτ

Νομιζω οτι η χριστινα μολις σου εδωσε την λυση....και τερματισε την κουβεντα μας...
Το καλυτερο που εχεις να κανεις...ειναι να βρεις ενα καλο γιατρο και να τον επισκεφθεις.....
 
Απ: γινεται να χανω τριχες και να αντικαθιστοντε με φυτ

magic810 είπε:
Νομιζω οτι η χριστινα μολις σου εδωσε την λυση....και τερματισε την κουβεντα μας...
Το καλυτερο που εχεις να κανεις...ειναι να βρεις ενα καλο γιατρο και να τον επισκεφθεις.....

Μα magic810 σε εμάς δεν είναι όπως εσάς που 99% η λύση για σας είναι γνωστή και από τί έχετε τριχόπτωση... το να δοθεί "συμβουλή" σε μία γυναίκα που όπως και σύ βλέπεις στη φωτογραφία της έχει πολύ πυκνό μαλλί και παρατηρεί ένα φαινόμενο χωρίς να το έχει παρακολουθήσει πρώτα, όπως είπε η Μαρία πρέπει να κοιτάξει κάποια πράγματα πρώτα, αν εσύ μπορείς να μαντέψεις τί μπορεί να συμβαίνει εντάξει, εγώ αυτό που θα της έλεγα αν ήταν φίλη μου θα ήταν να πάει πρώτα σε γιατρό να δεί τί θα της πεί και μετά θα το ξανασυζητούσα μαζί της. Δεν είχα πρόθεσει να τερματίσω κάτι.
 
Απ: γινεται να χανω τριχες και να αντικαθιστοντε με φυτ

πραγματικα σας ευχαριστω παρα πολυ!!! :) για τις απαντησεις σας..εχω κλεισει σε δερματολογο να παω και μου γραψε να κανω εξετασεις(γενικη αιματος και σιδηρο) και θα παω στις 16 ιανουαριου να τις κανω μεσω ικα(μηπως εκανα βλακια?) οι φυτρες που αναφερα πριν ειναι περιπου 2με3 ποντους..τι σας λεω τωρα..επισης εχω παρατηρησει οτι η χωριστρα που κανω στην μεση ειναι λιγο ποιο αραιη προς το μετωπο..το μαλλακι μου δεν ειναι πυκνο οπως ηταν πριν 2χρονια..εξετασει αιματος για θυροειδη εχω κανει και δεν εχω.. αυτα.... ειστε καταπληκτικοι παντως σας ευχαριστω ;)
 

mel1980

New Member
Απ: γινεται να χανω τριχες και να αντικαθιστοντε με φυτ

γιαννα καλησπερα θα σου προτεινα να πας και σε γυναικολογο να αποκλεισεις το θεμα πολυκιστικες οωθηκες και να κανεις και ορμονικες εξετασεις για fsh,lh testo ,free testo κλπ τις οποιες θα σου προτεινα να τις κανεις μεσω ικα γιατι ειναι ακριβες κοντα στα 450 ε και με το ικα θα τις κανεις τσαμπα αν φυσικα δεν τις εχεις κανει η περιοδος σου ειναι σταθερη?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Απ: γινεται να χανω τριχες και να αντικαθιστοντε με φυτ

γεια σου!! ποπο πραγματικα ειναι ακριβες.. παντως ναι εχω σταθερη περιοδο..
 

mel1980

New Member
Απ: γινεται να χανω τριχες και να αντικαθιστοντε με φυτ

λογικα δεν εχεις προβλημα και σου ευχομαι ολα να πανε καλα και η μειωση ογκου μαλλιων να οφειλετε στο σιδηρο κατι που συμβαινει σε πολλες γυναικες δυστηχως οχι σε μενα που χω ξεσκονιστει απο εξετασεις και ακομη το ψαχνω
 
Απ: γινεται να χανω τριχες και να αντικαθιστοντε με φυτ

αν και δεν το νομιζω οτι εχω σιδηρο.. γιατι οταν πηγα να κανω εξεταση θυροειδη ο γιατρος μου ειπε οτι αν καποις εχει εληψει σιδηρου φανεται λεει΅απτα νυχια δεν ειναι γυαλιστερα,εχουν ασπρακια,απτο δερμα που ειναι χλωμο,απτις ζαλαδες,απτα ματτια... που γενικως εγω δεν εχω τετιοα πραγματα..τωρα εκτος αν εμενα δεν εχει εκδιλωθει σε τετοια συμπτωματα... τι να πω :(
 

mel1980

New Member
Απ: γινεται να χανω τριχες και να αντικαθιστοντε με φυτ

γιαννα μου μην σε πιανει πανικος μερικες φορες ο σιδηρος λειτουργει διαφορετικα στον καθενα μας και μερικες φορες δεν γινεται αντιλιπτο απο αυτα και μονο τα συμπτωματα! η μητερα σου η γιαγια θειες πως ειναι απο μαλλι?
 
Απ: γινεται να χανω τριχες και να αντικαθιστοντε με φυτ

ολοι μια χαρα ειναι.. εκτος απο μια ξαδερφη μου που ειχε αραιο μαλλι(οπως μου χε πει η μαμα μου)απο μικρη ηλικια και τωρα απλα ειναι λιγακι παραπανω..αλλα το προσπαθει ειναι 40χρονων. κανεις αλλος απτο σοι..
 

mel1980

New Member
Απ: γινεται να χανω τριχες και να αντικαθιστοντε με φυτ

λογικα γιαννα μου δεν εχεις κατι σοβαρο αν και η κληρονομικοτητα κραταει καπιοες γενιες οπως εχω διαβασει απο το forum.οι εξετασεις που θα σε παραπεμψουν οι γιατροι θα βρεθει που ειναι (προβλημα) το οποιο μπορει να ειναι και ψυχολογικο δηλ απο στρες αν εχεις. συμβαλει πολυ γιαννα στην τριχοπτωση
 

Jakard

New Member
Απ: γινεται να χανω τριχες και να αντικαθιστοντε με φυτ

gianna24 είπε:
ολοι μια χαρα ειναι.. εκτος απο μια ξαδερφη μου που ειχε αραιο μαλλι(οπως μου χε πει η μαμα μου)απο μικρη ηλικια και τωρα απλα ειναι λιγακι παραπανω..αλλα το προσπαθει ειναι 40χρονων. κανεις αλλος απτο σοι..

Girls.. για τον θεο μιλατε λες και το προβλημα σας ειναι σαν των ανδρων . Ι γυναικεια τριχωπτωση θεραπευεται , εχω φιλη που με καπσουλες crestina Που ολοι ξερουν οτι ειναι μουφα εβγαλε μαλλι. Αν εχετε τοσο σημαντικο προβλημα τι περιμενεται ? regaine 2 %
 
Απ: γινεται να χανω τριχες και να αντικαθιστοντε με φυτ

Jakard γιατην ανδογεννετικού τύπου αλωπεκία στις γυναίκες δεν υπάρχει φάρμακο και ναί είναι όπως στους άντρες, απλά "χτυπάει" με διαφορετικό τρόπο και οι περιπτώσεις είναι διαφορετικές. Ένα σημαντικό ποσοστό μαλλιών μπορεί να ξαναβγούν αλλά όχι το 100%.

Οι περιπτώσεις που θεραπεύονται είναι όταν τα μαλλιά πέσουν για άλλο λόγο και δε λέγεται ΑΑ.
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα