βετεράνος των μεταμοσχέυσεων

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

goines

New Member
Χαιρετώ όλους στο φόρουμ .

Γράφω για πρώτη φορά οπότε επιτρέψτε μου να συστηθώ. Λέγομαι goines :) και έχω κάνει 5 ( ναι 5 ) μικρο-μεσαίες μεταμοσχεύσεις στην Ελλάδα . Ξεκίνησα πριν 7 χρόνια και καθώς προχωρούσε η φαλακρότητα έβαζα και λίγα λίγα μαλλιά.έχω χάσει το μέτρημα , αλλά συνολικά πρέπει να έχω βάλει κάτι παραπάνω από 4000 μοσχεύματα

Διαβάζω φρικτές ιστορίες για μεταμοσχεύσεις στην Ελλάδα , και μου κινείται έντονα η περιέργια. Προσωπικά , είδα αποτελέσματα απο τις μεταμοσχεύσεις μου , καμία σχέση βέβαια με το πως ήμουν π.φ. ( προ φαλάκρας ) αλλά και καμία σχέση με πως θα ήμουν φαλακρός . Από την άλλη , δεν ξέρω αν θα πρέπει να είμαι ευχαριστημένος , καθώς βλέπω σε φωτογραφίες από ασθενείς γιατρών (hasson & wong , rassman κλπ ) με παρόμοιο φαλακροπάτερν με το δικό μου , πολύ πιο καταπληκτικά αποτελέσματα. Ιδιαίτερα θαυμαστά και τα αποτελέσματα κάποιων μελών του φόρουμ , ιδιάιτερα του Τσάκαλου. Δεν εμπιστεύομαι όμως τις φωτογραφίες , όχι γιατί αυτοί που τις ανεβάζουν έχουν σκοπό να εξαπατήσουν , αλλά γιατί είναι δύσκολο να αποδόσουν οι φωτό την πραγματικότητα στην πε΄ριπτωση των μεταμοσχεύσεων . Καθώς σύμφωνα με το γιατρό μου μπορώ να πάρω μερικά μοσχέυματα ακόμα , αναρωτιέμαι αν θα ήταν πιο σοφό να σκεφτώ τη περίπτωση του εξωτερικού . Ομολογώ οτι είμαι και περίεργος να δώ αν έκανα βλακεία που δεν πήγα στο εξωτερικό εξ αρχής ( βέβαια πριν 7 χρόνια , τέτοια πιθανότητα μάλλον δεν υπήρχε ) .Για να δω όμως αν αξίζει το ταξίδι και τα έξοδα , θα ήθελα πολυ να δώ από κοντά , και όχι από φωτό κάποιους που πήγαν στον Καναδά και έκαναν μεταμόσχευση .Πιστεύετε οτι θα ήταν δυνατή μια τέτοια συνάντηση; Πιστεύω οτι και εσείς θα είχατε την περιέργεια να δείτε τα δικά μου αποτελέσματα , να συγκρίνουμε και να βγάλουμε συμπεράσματα .Τώρα θα μου πείτε , που θα συναντηθούμε με άνεση να εξετάζουμε ο ένας το κεφάλι του άλλου ; ;D .Αυτό είναι μια καλή ερώτηση .



είμαι διαθέσιμος για επικοινωνία είτε ανοικτά είτε με πμ

ευχαριστώ για την προσοχή σας
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

comb

Member
Απ: βετεράνος των μεταμοσχέυσεων

goines καλώς ήρθες! Χαίρομαι που όπως φαίνεται είσαι από τους τυχερούς της μεταμόσχευσης στην Ελλάδα, δεδομένου οτι ξεκινησες και αρκετά χρόνια πριν. Εγώ λειτουργώ ως εκπρόσωπος της κλνικής Ηasson & Wong όπου έκανα και τη μεταμόσχευση μου πριν από 8 μήνες. Ευχαριστώς να συναντηθούμε από κοντά αν το θες.
 

NGL

Member
Απ: βετεράνος των μεταμοσχέυσεων

goines είπε:
Χαιρετώ όλους στο φόρουμ .

Γράφω για πρώτη φορά οπότε επιτρέψτε μου να συστηθώ. Λέγομαι goines :) και έχω κάνει 5 ( ναι 5 ) μικρο-μεσαίες μεταμοσχεύσεις στην Ελλάδα . Ξεκίνησα πριν 7 χρόνια και καθώς προχωρούσε η φαλακρότητα έβαζα και λίγα λίγα μαλλιά.έχω χάσει το μέτρημα , αλλά συνολικά πρέπει να έχω βάλει κάτι παραπάνω από 4000 μοσχεύματα

Διαβάζω φρικτές ιστορίες για μεταμοσχεύσεις στην Ελλάδα , και μου κινείται έντονα η περιέργια. Προσωπικά , είδα αποτελέσματα απο τις μεταμοσχεύσεις μου , καμία σχέση βέβαια με το πως ήμουν π.φ. ( προ φαλάκρας ) αλλά και καμία σχέση με πως θα ήμουν φαλακρός . Από την άλλη , δεν ξέρω αν θα πρέπει να είμαι ευχαριστημένος , καθώς βλέπω σε φωτογραφίες από ασθενείς γιατρών (hasson & wong , rassman κλπ ) με παρόμοιο φαλακροπάτερν με το δικό μου , πολύ πιο καταπληκτικά αποτελέσματα. Ιδιαίτερα θαυμαστά και τα αποτελέσματα κάποιων μελών του φόρουμ , ιδιάιτερα του Τσάκαλου. Δεν εμπιστεύομαι όμως τις φωτογραφίες , όχι γιατί αυτοί που τις ανεβάζουν έχουν σκοπό να εξαπατήσουν , αλλά γιατί είναι δύσκολο να αποδόσουν οι φωτό την πραγματικότητα στην πε΄ριπτωση των μεταμοσχεύσεων . Καθώς σύμφωνα με το γιατρό μου μπορώ να πάρω μερικά μοσχέυματα ακόμα , αναρωτιέμαι αν θα ήταν πιο σοφό να σκεφτώ τη περίπτωση του εξωτερικού . Ομολογώ οτι είμαι και περίεργος να δώ αν έκανα βλακεία που δεν πήγα στο εξωτερικό εξ αρχής ( βέβαια πριν 7 χρόνια , τέτοια πιθανότητα μάλλον δεν υπήρχε ) .Για να δω όμως αν αξίζει το ταξίδι και τα έξοδα , θα ήθελα πολυ να δώ από κοντά , και όχι από φωτό κάποιους που πήγαν στον Καναδά και έκαναν μεταμόσχευση .Πιστεύετε οτι θα ήταν δυνατή μια τέτοια συνάντηση; Πιστεύω οτι και εσείς θα είχατε την περιέργεια να δείτε τα δικά μου αποτελέσματα , να συγκρίνουμε και να βγάλουμε συμπεράσματα .Τώρα θα μου πείτε , που θα συναντηθούμε με άνεση να εξετάζουμε ο ένας το κεφάλι του άλλου ; ;D .Αυτό είναι μια καλή ερώτηση .



είμαι διαθέσιμος για επικοινωνία είτε ανοικτά είτε με πμ

ευχαριστώ για την προσοχή σας

φιλε μου σαν παθων θα σου πω 2 πραγματακια!
1.σε αντιθεση με σενα ,πιστευω οτι πολλες φορες τα αποτελεσματα απο κοντα ειναι καλυτερα απ οτι αποτυπωνονται στις φωτο.
2.κι εσυ (οπως κι εγω εξαλλου) θα επρεπε απ την αρχη να εχεις παει σ ενα σοβαρο γιατρο του εξωτερικου.
3.προσωπικα η εμπειρια που εζησα στον καναδα,οσον αφορα την επεμβαση μου,ηταν εμπειρια ζωης.
 

PapaNick

New Member
Απ: βετεράνος των μεταμοσχέυσεων

Γεια σας παιδια εχω ξανασυμμετασχει στο φορουμ σε συζητηση καθως εχω κανει δυο μεταμοσχευσεις στην ελλαδα σε γνωστη κλινικη οχι την B.K αλλα στην αλλη.
Απο την δευτερη επεμβαση εχουν περασει μονο τρεις μηνες ειναι σχετικα νωρις....
Δυστυχως εδω πεσανε ολοι σαν τα κορακια... και κραζανε ....Τελως παντων εγω δεν θιγω αν δεν ξερω μπορει και να εχουν δικαιο τα παιδια..

ΑΛΛΑ.

θα ηθελα και γω να συμμετασχω σε αυτη την συναντηση με τα παιδια που εκαναν την μεταμοσχευση απο την κλινικη του Καναδα.Μπορει να χρειαστει να κανω στο μελλον...

Comb κανονιστε coffee θελω να τα πουμε απο κοντα Panagioti 82 το ιδιο και εσυ.
 

Panos1982

Well-Known Member
Απ: βετεράνος των μεταμοσχέυσεων

PapaNick είπε:
Γεια σας παιδια εχω ξανασυμμετασχει στο φορουμ σε συζητηση καθως εχω κανει δυο μεταμοσχευσεις στην ελλαδα σε γνωστη κλινικη οχι την B.K αλλα στην αλλη.
Απο την δευτερη επεμβαση εχουν περασει μονο τρεις μηνες ειναι σχετικα νωρις....
Δυστυχως εδω πεσανε ολοι σαν τα κορακια... και κραζανε ....Τελως παντων εγω δεν θιγω αν δεν ξερω μπορει και να εχουν δικαιο τα παιδια..

ΑΛΛΑ.

θα ηθελα και γω να συμμετασχω σε αυτη την συναντηση με τα παιδια που εκαναν την μεταμοσχευση απο την κλινικη του Καναδα.Μπορει να χρειαστει να κανω στο μελλον...

Comb κανονιστε coffee θελω να τα πουμε απο κοντα Panagioti 82 το ιδιο και εσυ.

Στειλε μου το κιν σου σε μυνημα.....μεσ τη βδομαδα θα ανεβω αθηνα.....να σε παρω να βρεθουμε......αλλα εκπλησομαι που εκανες μια μεταμοσχευση στην ελλαδα και παρ ολα αυτα πηγες κ εκανες κ δευτερη.....δλδ σου αρεσαν τα αποτελεσματα της πρωτης???? με τη μεθοδο την εκανες στριπ η φυε???? ποσα θυλακια σου ειπαν οτι εβαλαν???και τι nw εισαι???
 

PapaNick

New Member
Απ: βετεράνος των μεταμοσχέυσεων

Πανος καλησπερα... f.u.e αλλα την λενε no touch... Η πρωτη ηταν με τριχες ηταν 1884 και τωρα.. 2600 . Βεβαια σε grafts ειναι γυρω στα 2000.
Κοιτα εκανα την δευτερη γιατι αραιωσα πισω απο την hairline και ηταν γελοιο... να ειναι γεματο μπροστα και πισω αδειο αρα αναποφευκτο.
Χρηση Finesteride σκεφτομαι να κανω.Χρησιμοποιω μονο minoxid 5 %.

Δυστυχως τον Wong τον ηξερα εδω και δυο χρονια απο internet ενταξυ respect... αλλα το ταξιδι σκεφτομουν που ειναι μακρια και την στριπ απο αποψη διαδικασιας και πονου.. Την ειχε κανει ο πατερας μου το 1990 οχι τοσο επιτυχημενη εδω στην ελλαδα και μου ελεγε να την αποφυγω.

Norwood 3 αδεια κροταφικα..
 

comb

Member
Απ: βετεράνος των μεταμοσχέυσεων

Κοίταξε, δεν είναι απόλυτο οτι δεν μπορεί να γίνει μια καλή μεταμόσχευση στην Ελλάδα. Απλά τα πράγματα που μπορούν να γίνουν σε κάποιους γιατρούς του εξωτερικού, οι Ελληνες δεν τα πλησιάζουν καν.

Η μεταμόσχευση είναι μια χειρουργική επέμβαση η οποία γίνεται στο κεφάλι μας. Το παραμικρό λάθος κοστίζει ακριβά. Αυτό που πετυχαίνεις πηγαίνοντας σε έναν από τους αποδεδειγμένα καλύτερους γιατρούς του κόσμου είναι οτι μειώνεις το οποιοδήποτε ρίσκο της επέμβασης(παντα υπάρχει ρίσκο) στο ελάχιστο. Αντίθετα αν για παράδειγμα πας στην κλινική που ανέφερες, οι πιθανότητες για ένα καλό αποτέλεσμα είναι μάλλον εναντίον σου.
 

PapaNick

New Member
Απ: βετεράνος των μεταμοσχέυσεων

Comb συμφωνω οτι η κλινικη του DR WONG ειναι vo.1

οσο για την περιπτωση μου,
η καλυψη της περιοχης που μεταμοσχευθηκε ειναι σε πολυ μικροτερο βαθμο σε σχεση με την δικια σου, γι'αυτο και προτιμησα την f.u.e. (Norwood 2)

.... Αλλα θελω να τα πουμε απο κοντα σε ενα coffee οπως λεμε και με Πανο και τον Παραπανω συνομιλητη γιατι ενδεχομενως στο μελλον να χρειαστει να τον επισκεφτω (ΔΡ. WONG)..
 

Panos1982

Well-Known Member
Απ: βετεράνος των μεταμοσχέυσεων

PapaNick είπε:
Comb συμφωνω οτι η κλινικη του DR WONG ειναι vo.1

οσο για την περιπτωση μου,
η καλυψη της περιοχης που μεταμοσχευθηκε ειναι σε πολυ μικροτερο βαθμο σε σχεση με την δικια σου, γι'αυτο και προτιμησα την f.u.e. (Norwood 2)

.... Αλλα θελω να τα πουμε απο κοντα σε ενα coffee οπως λεμε και με Πανο και τον Παραπανω συνομιλητη γιατι ενδεχομενως στο μελλον να χρειαστει να τον επισκεφτω (ΔΡ. WONG)..

κατα την γνωμη μου....εχεις κανει 2 μεγαλα λαθη......το πρωτο εινια οτι εκανες φυε.......και το 2ο οτι το εκανες και στην ελλαδα.....ευτυχως που δεν εκανες κατασκευη της hairline.....και δουλεψες πιο πισω......αλλα αμφιβαλω πολυ για το ποσες τριχες θα βγουν......περα απ το τι θα γινει ομως......το καλο ειναι οτι δεν εχεις κανει στριπ και ετσι θα εχεις καλη δοτρια για μια καλη μελλοντικη μεταμοσχευση.......γιατι αν κανεις στριπ εδω.....σου χαλανε την δοτρια.....εχεις μια ουλη 1ποντο...και δε σου μενουν πολλα θυλακια για μελλοντικη χρηση......ΤΕσπα....ας ελπισουμε οτι τωρα με την fue που εκανες οτι θα δεις βελτιωση στην εικονα σου κ θα εισαι ευχαριστημενος προς το παρων......
 

geofish

New Member
Απ: βετεράνος των μεταμοσχέυσεων

NGL είπε:
φιλε μου σαν παθων θα σου πω 2 πραγματακια!
1.σε αντιθεση με σενα ,πιστευω οτι πολλες φορες τα αποτελεσματα απο κοντα ειναι καλυτερα απ οτι αποτυπωνονται στις φωτο.
2.κι εσυ (οπως κι εγω εξαλλου) θα επρεπε απ την αρχη να εχεις παει σ ενα σοβαρο γιατρο του εξωτερικου.
3.προσωπικα η εμπειρια που εζησα στον καναδα,οσον αφορα την επεμβαση μου,ηταν εμπειρια ζωης.

Αυτό που λέει ο NGL πιστεύω ότι έχει δίκιο. Η φωτογραφία και η γνώση ότι έχει κάνει κάποιος μεταμόσχευση πολλές φόρες αδικούν το αποτέλεσμα. Έγω όταν βλέπω τον Comb στις Φώτο ( επειδή γνωρίζω εκ τον πρότερων, εμένα μου φαίνεται ότι έχει κάνει μεταμόσχευση) αλλά από την άλλη τα παιδία όπως ο Πάνος που τον είδαν από κοντά λένε ότι είναι φυσικότατο αποτέλεσμα.

Άντε ρε NGL, τι θα γίνει με την εμπειρία σου θα την πεις καμία φορά, μυθιστόρημα γραφείς (φιλικά ;)
Ghelyon.gif
)
 

NGL

Member
Απ: βετεράνος των μεταμοσχέυσεων

geofish είπε:
Άντε ρε NGL, τι θα γίνει με την εμπειρία σου θα την πεις καμία φορά, μυθιστόρημα γραφείς (φιλικά ;)
Ghelyon.gif
)

χαχαααχχ ελα ντε..μυθιστορημα εχει καταντησει... :D
το καλο το πραγμα αργει να γινει... ;)
απλα ρε συ ημουν αρκετα τσιτωμενος αυτο το διαστημα και τωρα γυρναω στους κανονικους ρυθμους σιγα σιγα!
ελπιζω με στο σου κου να γραψω κι εγω τα δικα μου.. :)
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

NGL

Member
Απ: βετεράνος των μεταμοσχέυσεων

ρε παιδια, πειτε μου σας παρακαλω τι εχει αλλαξει σ αυτον τον ανθρωπο απο πριν...
αυτος ειναι μια περιπτωση που η εταιρεια διαφημιζει...καλη περιπτωση δηλαδη- βιτρινα!!
αν δεν ειναι τοσο καλη, αναρρωτιεμαι θα εχει λιγοτερα μαλλια??? :eek:

http://www.kazeli.com/web/1/311/videos/mediaplayer/player.cfm?filename=08_Michael_640x360lowRES.flv
 

NGL

Member
Απ: βετεράνος των μεταμοσχέυσεων

PapaNick είπε:
Comb συμφωνω οτι η κλινικη του DR WONG ειναι vo.1

οσο για την περιπτωση μου,
η καλυψη της περιοχης που μεταμοσχευθηκε ειναι σε πολυ μικροτερο βαθμο σε σχεση με την δικια σου, γι'αυτο και προτιμησα την f.u.e. (Norwood 2)

.... Αλλα θελω να τα πουμε απο κοντα σε ενα coffee οπως λεμε και με Πανο και τον Παραπανω συνομιλητη γιατι ενδεχομενως στο μελλον να χρειαστει να τον επισκεφτω (ΔΡ. WONG)..

επειδη καταλαβαινω οτι αγχωνεσαι για το αποτελεσμα σου και ακους πραγματα δυσαρεστα,θα σου πω οτι εισαι σε πολυ μικρη κλιμακα ακομα,και αν ακολουθησεις αγωγη με μινοξ-φινα -fungo,ισως να μην χρειαστει να κανεις τιποτα στο μελλον ξανα!επισης ειναι σιγουρο οτι θα βγουν μαλλια.
το θεμα ειναι ποσα.και στους καλυτερους γιατρους του εξωτερικου η fue ειναι ρουλετα.
δεν μπορεις να δεις το τριχοθυλακιο και κατα την εξαγωγη του η πιθανοτητα καταστροφης του ειναι πολυ μεγαλη.
αν επιτρεπεται ποσο χρονων εισαι?
 

geofish

New Member
Απ: βετεράνος των μεταμοσχέυσεων

NGL είπε:
ρε παιδια, πειτε μου σας παρακαλω τι εχει αλλαξει σ αυτον τον ανθρωπο απο πριν...
αυτος ειναι μια περιπτωση που η εταιρεια διαφημιζει...καλη περιπτωση δηλαδη- βιτρινα!!
αν δεν ειναι τοσο καλη, αναρρωτιεμαι θα εχει λιγοτερα μαλλια??? :eek:

http://www.kazeli.com/web/1/311/videos/mediaplayer/player.cfm?filename=08_Michael_640x360lowRES.flv

Και εγώ όταν είχα δει αυτό το video μου είχε κάνει εντύπωση και είπα πλάκα μας κάνουν που το είδαν το αποτέλεσμα. Βέβαια όπως λέει έβαλε μαλλιά στο κέντρο και πίσω αλλά τότε γιατί μας δείχνουν μονό την φάτσα του?
 

NGL

Member
Απ: βετεράνος των μεταμοσχέυσεων

geofish είπε:
Και εγώ όταν είχα δει αυτό το video μου είχε κάνει εντύπωση και είπα πλάκα μας κάνουν που το είδαν το αποτέλεσμα. Βέβαια όπως λέει έβαλε μαλλιά στο κέντρο και πίσω αλλά τότε γιατί μας δείχνουν μονό την φάτσα του?

Μαρκετιστικα ειναι αυτα ρε φιλε...πιλοτος κι ετσι σ εμας!αλλα απο αποτελεσμα τιποτα.
αν ειχε παει το παλικαρακι hasson με την δοτρια του καθαρη και αρκετα καλη οπως φαινεται ,δεν θα τον εβλεπες απο τα μαλλια. ;)
 

Panos1982

Well-Known Member
Απ: βετεράνος των μεταμοσχέυσεων

geofish είπε:
[quote author=NGL link=topic=1295.msg21688#msg21688 date=1260549339]
ρε παιδια, πειτε μου σας παρακαλω τι εχει αλλαξει σ αυτον τον ανθρωπο απο πριν...
αυτος ειναι μια περιπτωση που η εταιρεια διαφημιζει...καλη περιπτωση δηλαδη- βιτρινα!!
αν δεν ειναι τοσο καλη, αναρρωτιεμαι θα εχει λιγοτερα μαλλια??? :eek:

http://www.kazeli.com/web/1/311/videos/mediaplayer/player.cfm?filename=08_Michael_640x360lowRES.flv

Και εγώ όταν είχα δει αυτό το video μου είχε κάνει εντύπωση και είπα πλάκα μας κάνουν που το είδαν το αποτέλεσμα. Βέβαια όπως λέει έβαλε μαλλιά στο κέντρο και πίσω αλλά τότε γιατί μας δείχνουν μονό την φάτσα του?
[/quote]

το ειχα σκεφτει κι εγω......αλλα αν ακουσεις τι λεει οταν μιλαει.....λεει οτι η πεπεμβαση κρατισε 4 μονο ωρες δεν πονεσε καθολου κτλ κτλ....και την αλλη μερα πηγε κανονικα για δουλεια......και τον δειχνει στο αεροπλανο......αρα υπεθεσα οτι και καλα ειναι αμεσως μετα την επεμβαση το video.....και σκοπος του δεν ηταν να δουμε το αποτελεσμα....αλλα το ποσο ανωδυνο ειναι το fue και οτι πηγε ανετα για δουλεια κτλ κτλ..........ετσι καταλαβα εγω......γιατι αν στο βιντεακι ειχαν σκοπο να προμοταρουν το αποτελεσμα τοτε τι να πω......
 

NGL

Member
Απ: βετεράνος των μεταμοσχέυσεων

panos1982 είπε:
το ειχα σκεφτει κι εγω......αλλα αν ακουσεις τι λεει οταν μιλαει.....λεει οτι η πεπεμβαση κρατισε 4 μονο ωρες δεν πονεσε καθολου κτλ κτλ....και την αλλη μερα πηγε κανονικα για δουλεια......και τον δειχνει στο αεροπλανο......αρα υπεθεσα οτι και καλα ειναι αμεσως μετα την επεμβαση το video.....και σκοπος του δεν ηταν να δουμε το αποτελεσμα....αλλα το ποσο ανωδυνο ειναι το fue και οτι πηγε ανετα για δουλεια κτλ κτλ..........ετσι καταλαβα εγω......γιατι αν στο βιντεακι ειχαν σκοπο να προμοταρουν το αποτελεσμα τοτε τι να πω......

ρε συ πανο οργια ειναι σου λεω....εσυ την επομενη μερα το ιδιο φαινοσουν?η κοκκινιλα απ την επεμβαση με την μαυριλα απ τα ξυρισμενα-μεταμοσχευμενα μαλλια κανει μπαμ...
 

Hopefull

New Member
Απ: βετεράνος των μεταμοσχέυσεων

PapaNick είπε:
Comb συμφωνω οτι η κλινικη του DR WONG ειναι vo.1

οσο για την περιπτωση μου,
η καλυψη της περιοχης που μεταμοσχευθηκε ειναι σε πολυ μικροτερο βαθμο σε σχεση με την δικια σου, γι'αυτο και προτιμησα την f.u.e. (Norwood 2)

φιλε καλα εκανες και πηγες για FUE για μενα με nw2. να βγαλεις ολοκληρο strip σε τοσο μικρη περιοχη αραιωσης θα ηταν κουτο. Φαντασου οτι το strip δεν ειναι σαν την FUE οσον αφορα τα ποσα τριχοθυλακια πρεπει να παρεις...FUE παιρνεις οσα χρειαζεσαι ακριβως, Strip απο τη στιγμη που θα κοψεις το κεφαλι σου πηγαινε και κοψτο για να παρεις το max αριθμο που μπορεις σε μια κλινικη σαν την H&W...οχι παω παιρνω ενα μικρο τωρα η βγαινουν και χιλια παραπανω την ωρα που το πηραμε αρα καπου πρεπει να τα βαλει ο γιατρος για να μη τα πεταξει...Γιατι αυτο συμβαινει συχνα, για παραδειγμα σου λεει ο γιατρος θα παρουμε 4000 απο οτι το κοβω και μετα σου λεει εισαι τυχερος τελικα πηραμε 5000, οχι ομως απαραιτητα επειδη τα χρειαζεσαι αλλα επειδη ετσι κοπηκε το Strip την ωρα που εβγαζε τα κομματια και ενιωθε το laxity, εβλεπε οτι τον παιρνει...ε αμα εισαι nw5 κανεις τουμπες...αμα εισαι ομως nw2 και να τον παιρνει τον γιατρο εσυ δε τα χρειαζεσαι απλα τα παραπανω και καλο θα ταν να τα χεις καβαντζα για το μελλον.


ειναι λαθος να καταδικαζουμε την FUE εδω μεσα, η καθε μορφη μεταμοσχευσης εχει τη θεση της και καμια φορα επιβαλεται η FUE, οπως σε περιπτωσεις μικρου προβληματος ή περιπτωσεις που απλα δεν υπαρχει το laxity. Δεν υπαρχει για μενα λογος να μπεις σε διαδικασια strip αν ο γιατρος σου πει θα σου παρω 2500 grafts...πας και κανεις fue με εναν top γιατρο ασε το strip οταν θα χρειαστεις αν μεγαλωσει το προβλημα σου και αν εχεις το laxity για megasession

Απλα οποιος παει για FUE βεβαιωνεται οτι θα παει σε αστερι γιατρο γιατι ειναι απο τη φυση της πιο δυσκολη απο το strip και στην FUE το χουν γυρισει πολυ αταλαντοι που πουλανε το οτι "δεν θα χεις strip scar" για να βρουν πλεονεκτημα απεναντι στους καλους strip γιατρους.
 

Panos1982

Well-Known Member
Απ: βετεράνος των μεταμοσχέυσεων

σεβαστη η γνωμη σου hope......αλλα για μενα μη αποδεκτη......για πολλους λογους βεβαια.....

αυτο που ειπες οτι κανεις στριπ και δε ξερεις ποσα θυλακια θα βγαλεις.....πας για 4κ και βαγζεις 5κ το θεωρω λιγο τραβηγμενο.....γιατι ενας εμπειρος γιατρος που εχει κανει καμποσα χρονια μεταμοσχευσεις ξερει με το ματι και μονο να σου πει πολλααααααα πραγματα οταν σε δει.....ποσο μαλλον οταν σε κοβει......ειναι αδυνατον ενας καλοσ γιατρος να πεσει 1000 θυλακια εξω απ οτι ηθελε να βγαλει.....δε ξερω για τους ελληνες βεβαια....και ουτε με νοιαζει κιολας.....ο καλος γιατρος σου βγαζει τα θυλακια που θελει με αποκλιση 100-200 θυλακια το πολυ παραπανω.....τα οποια βεβαια δε νομιζω να μην εχε ιπου να τα βαλει.......αν εχεες κανει εμφυτευση θα γνωριζεις οτι 200 θυλακια μπορεις να τα σπαταλησεις ειλικρινα πολυ ευκολα.......
Κατι αλλο.....λες θεωρεις κουτο να πηγαινε για στριπ το παιδι αυτο......το οποιο ειπε οτι εχει βαλει 2000 θυλακες σε ελλινικες κλινικες.....που οι πυκνοτητες εδω ξερεις δε φημιζονται και τοσο......αρα σε μια καλη κλινικη που θα πετυχαινε καλυτερη πυκνοτητα θα εβαζε ανετα 2500-3000 θυλακες......αν υποθεσουμε οτι στην ελλαδα στο χασαπικο μπορεσαν να βαλουν 2000.
Να πω επισης οτι εκτος τον χασσον.........σε οποιαδηποτε κλινικη πας να κανεις στριπ και βαλεις 3000θυλακες....θεωρειται meggassesion......γιατι το μαξιμουμ που βαζουν ειναι το πολυ 4κ........το πολυ ομως!!!!! τα νουμερα που εχετε μαθει κ ακουτε στο φορουμ τυπου 6900 5000 4500 κτλ αφορουν ΜΟΝΟ χασσον......
η ταλαιπωρια που εχει καποις στο να βαλει 3κ θυλακες με φυε ειναι οτι θα πηγαινει για μια βδομαδα καθε μερα χειρουργειο......
η ταλαιπωρια με στριπ ειναι οτι θα πας μια φορα.....και θα εχεις ξυλοκαινη στο κεφαλι και δε θα καταλαβεις τον παραμικρο πονο..... και τελαυταιο και πιο σημαντικο.....ειναι η ψυχικη ταλαιπωρια που θα εχεις οταν δεις ενα φτωχο αποτελεσμα ακομα και να θελεις μονο 2000 θυλακια.....και αυτα βγουν(αν βγουν) σκορπια και συνεπως αφυσικα.......γιατι κανεις γιατρος με φυε δε μπορει να ξερει πως θα ειναι το αποτελεσμα.......οσο τοπ κι αν ειναι......γιατι απλα ο γιατρος μπορει να ειναι τοπ.....η τεχνικη φυε ομως δεν ειναι τοπ......
ειναι σαν να εχεις βαλει τον σουμαχερ να τρεχει με ζασταβα......ο σουμαχερ καλος ειναι......το ζασταβα ομως.....

Και στην τελικη ποτε δε θα ρισκαριζα ουτε τα λεφτα μου....ουτε μια πιθανη απογοητευση μου απο αποτυχημενη μεταμοσχευση.....ουτε να χαραμισω θυλακια θελω......βεβαια ουτε να ειχα ουλη ηθελα....αλαλ δε γινοταν κι αλλιως....
και ολο λετε για την fυε οτι σας αρεσει κτλ.....ολοι στριπ κανουν ομως......φυε εχει κανει κανεις εδω????ας ποσταρει το παιδι φοτογραφιες να δουμε το progress toy.....που εκανε τωρα......και οποιος αλλος εχει η θα κανει......θα ηθελα ειλικρινα να ποσταρει φοτογραφιες να δουμε τα αποτελεσματα του........γιατι στα λογια καλα ειναι το φυε.....οταν θα δειτε τα οικτρα αποτελεσματα του να δω τι θα πειτε μετα??? θα επιμενετε στο οτι καλα κανατε και πηγατε για 2000 θυλακες για φυε.....η θα εχετε σκυλομετανιωσει......
Οποιος εχει κανει φυε ειτε εδω ειτε αλλου ας μας δειξει μερικες φωτο plz......δικες του ομως......
 

NGL

Member
Απ: βετεράνος των μεταμοσχέυσεων

ισως στο μελλον βρεθει τροπος και το fue τελειοποιηθει!αυτο θα ειναι και το ιδανικο.
προς το παρον ειναι ρωσικη ρουλετα.................
σ εναν top γιατρο του εξωτερικου το υψηλοτερο ποσοστο επιβιωσης με fue ειναι το χαμηλοτερο me strip κι αμα.....
μια αφελεστατη(?) ερωτηση.ειναι μ@λ@κ@ς ο hasson και o wong που δεν κανουν fue?
ευκολο δεν θα ηταν?φαινεται ομως οτι εχουν χτισει ενα εξαιρετικο ονομα και δεν θελουν να το ρισκαρουν.
και κατι ακομα.με την fue επειδη υπαρχει η ''δυνατοτητα'' επιλογης τριχοθυλακιων απ τον γιατρο....συνηθως σου εξαγουν διτριχα,τριτριχα,τετρατριχα για καλυτερες πυκνοτητες.αρα δεν εχεις και πολυ μεγαλα περιθωρια να ρισκαρεις τα ''καλα'' σου τριχοθυλακια ετσι αερα,εστω κι αν μιλαμε για μικρες περιοχες αραιωσης.
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα