αυτοανοση θυρεοειδιτιδα (hashimoto) και τριχόπτωση

pardi21

New Member
Καλησπέρα παιδία επιστρέφω στο φόρουμ μετά απο λίγο καιρό.
Όλο το καλοκαίρι η ΣΔ σταματησε λιγο με propiosalic lotion+stieprox+olieprox και φυσικα εγκατάλειψη regaine. Τώρα άρχισα Hairway 5% καθως η τριχοπτωση δεν σταμάτησε και φυσικά η ξηροδερμία επανεμφανίστηκε στ αρχικα επίπεδα (ισως λιγο καλυτερα απότι με την χρήση regaine).
Η τριχόπτωση συνεχιζεται με αμείωτους ρυθμούς και αναμένω σε κανέναν μηνα τα πρώτα αποτελέσματα απο hairway.
Παράλληλα ομως είχα και ένα ακόμη πρόβλημα. Κάνοντας πριν 1μιση χρονο τις καθιερωμενες μου αιματολογικές εξετάσεις, εμφανισα χαμηλη TSH( σχεδον μηδενικη) που φυσικα με οδηγησ σε ενδοκρινολογο. Κάνοντας υπερηχογράφημα θυεροειδούς βρέθηκε μια δυμορφία του θυρεοειδους η οποία με οδήγησε σε μαγνητική και σπινθηρογραφημα. Το παράτησα ομολογώ λιγο το θεμα γιατι οι γιατροί δεν ηταν πολυ ανησυχοι.
Καθως ομως η τριχοπτωση συνεχιζοταν, πηγα ξανα σε δερματολογο τωρα πριν δυο εβδοαμδες ο οποιος μου εκανε νεο υπερηχο (διαφορετικος ενδοκρινολογος) και η διαγνωση του ηταν "πολυ πιθανη αυτοανοση θυρεοειδιτιδα(hashimoto)" ωστόσο μου ειπε ν περιμενω μεχρι τον δεκεμβρη προκειμενου ν κανω νεες εξετασεις αιματος και να δουμε πως θα το αντιμετωπισουμε.
Ψαχνοντας στο ιντερνετ οπως παντα, ειδα οτι η αυτοανοση θυρεοειδιτιδα σχετιζεται αμεσα με τριχοπτωση και ξηροδερμια και οτι με την καταπολεμηση της νοσου,καταπολεπουνται και αυτα.
Στο μεταξυ ν υπενθυμισω οτι αρχικη επισκεψη μου σε δερματολογο και δυο τριχοριζογραμματα ηταν ακρως φυσιολογικα. Επισης παροτι εχω τριχοπτωση απο φεβρουαριο χωρις ν σταματησει ουτε σε ενα λουσιμο, δεν εχω παρατηρησει πουθενα αραιωση..δηλαδη χανω απο πανω και λιγες απο γυρω γυρω χωρις ν φαινεται καπου ελλειψη. δηάδη οπου λεω οτι εχω τριχοτπωση μου λενε "αποκλειεται δεν φαιενται τιποτα"...αλλα δεν σταματαει.
πειτε μου γνωμες..
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Sandy

Active Member
Καλησπέρα έχουμε ακριβώς το ίδιο πρόβλημα τριχοπτωση χωρις ιδιαίτερη αραιωση με τριχοριζογραμμα σχεδόν φυσιολογικό ,
εγώ παρουσίασα πέρσι τριχοπτωση μετα απο αυξημένες τιμες χασιμοτο δεν έκανα καμία θεραπεια κ τον χειμώνα σταμάτησε !
Αλλά μου ξανά παρουσιάστηκε πάλι αυτο το καλοκαιρι έχοντας αυξηθεί η TSH στο 5,10 με όριο το 4,10 ,άρχισα θυροξινη t4 εδω κ 3 μέρες! Παράλληλα χρησιμοποιώ το axelun μινοξ κ αμπούλες ! 2 πράγματα μου κίνησαν την περιέργεια πρώτον ο δερματολόγος μου είπε ότι η τριχοπτωση ειναι απο τον θυροειδη ενώ ο ενδοκρινόλογος μου είπε λίγο δύσκολο με τέτοιες τιμες αλλά θα δούμε πως θα δράσει το χάπι!
Δεύτερον εχω ακούσει ότι η θυροξινη προκαλει τριχοπτωση σε πολλούς ειναι αλήθεια έχει συμβεί σε κανέναν σαν παρενέργειες;;;
 

Beret78

Member
Sandy είπε:
Καλησπέρα έχουμε ακριβώς το ίδιο πρόβλημα τριχοπτωση χωρις ιδιαίτερη αραιωση με τριχοριζογραμμα σχεδόν φυσιολογικό ,
εγώ παρουσίασα πέρσι τριχοπτωση μετα απο αυξημένες τιμες χασιμοτο δεν έκανα καμία θεραπεια κ τον χειμώνα σταμάτησε !
Αλλά μου ξανά παρουσιάστηκε πάλι αυτο το καλοκαιρι έχοντας αυξηθεί η TSH στο 5,10 με όριο το 4,10 ,άρχισα θυροξινη t4 εδω κ 3 μέρες! Παράλληλα χρησιμοποιώ το axelun μινοξ κ αμπούλες ! 2 πράγματα μου κίνησαν την περιέργεια πρώτον ο δερματολόγος μου είπε ότι η τριχοπτωση ειναι απο τον θυροειδη ενώ ο ενδοκρινόλογος μου είπε λίγο δύσκολο με τέτοιες τιμες αλλά θα δούμε πως θα δράσει το χάπι!
Δεύτερον εχω ακούσει ότι η θυροξινη προκαλει τριχοπτωση σε πολλούς ειναι αλήθεια έχει συμβεί σε κανέναν σαν παρενέργειες;;;

Πόση δόση θυροξίνης σου εγραψε?
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
H θυροξίνη έχει 2 αρνητικά. Το ένα είναι ότι στην Ελλάδα κυκλοφορεί μόνο συνθετική μορφή και το άλλο είναι ότι κανείς δεν μπορεί να ξέρει σίγουρα ότι μετατρέπεται στην επιθυμητή Τ3. (Εδώ χρειάζεται εξετάσεις rt3-rt4-ft3-ft4 ανα τακτά χρονικά διαστήματα ώστε να διαπιστωθεί αν η Τ4 μετατρέπεται σε Τ3, κάτι που πάρα πολλοί λίγοι γιατροί κάνουν)

Στο εξωτερικό κυκλοφορούν σκευάσματα όπως πχ το armour thyroid που περιέχει όλες τις ορμόνες του θυρεοειδή σε φυσική μορφή. Αρκετοί που δεν έχουν αποτέλεσμα με τη συνθετική βλέπουν αρκετά οφέλη με τη φυσική, ειδικά στο θέμα μαλλί.
 

Sandy

Active Member
Καλησπέρα σας
βασικά μου έγραψε t4 των 50 !
Διαβάζω κ σε ξένα σάιτ για το armour κ εχω δει θεαματικα αποτελέσματα σε σχέση με την κλασική θυροξινη κ στο θεμα μαλλιού αλλά κ σε αλλά συμπτώματα που αντιμετωπίζει ο καθένας!
Ρώτησα τον ενδοκρινολογο για το armour κ μου είπε ότι ναι μεν το γνωρίζει αλλά δεν ειναι διαδεδομένο στην ελλαδα κ δεν χρησιμοποιητε!
Θα κάνω την θεραπεια μ για 2 μήνες κ αν δώ ότι χειροτερεύουν τα πράγματα η μένουν στάσιμα θα το συζητηςω με τον ενδοκρινολογο για armour κ αν δεν συνεργαςτει θα πρεπει να ψάξω αλλον ,
ποιος γιατρός θα συνταγογραφήσει armour άντε ψάξε βρες τον!
 
Μπλουζα