απορια για μινοξιδιλη!!

shetabi@

New Member
γεια σας!! αντιμετωπιζω ΑΑ εδω και 3 μηνες περιπου... σημερα που χαζευα στο φορουμ γενικα και οχι μονο στο γυναικειο τμημα, ανακαλυψα καποιες συζητησεις (ανδρων) που ελεγαν και συμφωνουσαν οτι η δραση της μινοξιδιλης κ η επιδραση της στα μαλλια κρατα για 1-2 χρονια. μετα λεει δεν μπορει να κανει τιποτα και αρα σταματα και η διατηρηση των μαλλιων αλλα πεφτουν και οσα βγηκαν υπο τη χρηση της.. ισχυει κατι τετοιο???? η μινοξιδιλη λειτουργει με τον ιδιο τροπο και την ιδια ενταση και στις γυναικες και στους ανδρες?? επισης ειδα οτι οι αντρες παιρνουν ενα σωρο παρασκευασματα ενω σε μας σαν βαση ειναι παντα η μινοξιδιλη.... αν χανεται η δραση της λοιπον τι κανουμε???? ευχαριστω εκ των προτερων!!


ps.γιατι οι γυναικες δεν εχουν σχεδον κανενα post στη σελιδα με τα θετικα αποτελεσματα???? δεν ειναι ανησυχητικο?? :chinscratch
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Απ: απορια για μινοξιδιλη!!

shetabi@ είπε:
γεια σας!! αντιμετωπιζω ΑΑ εδω και 3 μηνες περιπου... σημερα που χαζευα στο φορουμ γενικα και οχι μονο στο γυναικειο τμημα, ανακαλυψα καποιες συζητησεις (ανδρων) που ελεγαν και συμφωνουσαν οτι η δραση της μινοξιδιλης κ η επιδραση της στα μαλλια κρατα για 1-2 χρονια. μετα λεει δεν μπορει να κανει τιποτα και αρα σταματα και η διατηρηση των μαλλιων αλλα πεφτουν και οσα βγηκαν υπο τη χρηση της.. ισχυει κατι τετοιο???? η μινοξιδιλη λειτουργει με τον ιδιο τροπο και την ιδια ενταση και στις γυναικες και στους ανδρες?? επισης ειδα οτι οι αντρες παιρνουν ενα σωρο παρασκευασματα ενω σε μας σαν βαση ειναι παντα η μινοξιδιλη.... αν χανεται η δραση της λοιπον τι κανουμε???? ευχαριστω εκ των προτερων!!


ps.γιατι οι γυναικες δεν εχουν σχεδον κανενα post στη σελιδα με τα θετικα αποτελεσματα???? δεν ειναι ανησυχητικο?? :chinscratch

Είναι αναλόγος του οργανισμού πιστεύω παρά του φύλου. Το 1-2 χρόνια είναι σχετικό που λένε. Υπάρχουν χρήστες που είπαν ότι η μινοξιδίλη τους κράτησε τα μαλλιά για λίγο διάστημα, ενώ άλλοι ανέφεραν ότι συντηρούσαν τα αποτελέσματα για πολλά χρόνια.
Οι γυναίκες στο site είναι πάρααααα πολύ λίγες σε αναλογία με τους άντρες. Πχ γενικά δες πόσα μέλη έχει το site και πόσα threads στις επιτυχημένες θεραπείες υπάρχουν. Αυτό δεν λέει αναγκαστικά ότι το ποσοστό αποτελεσμάτων είναι αρνητικό, απλά ο κάθε χ άνθρωπος μπορεί να μην θέλει να ανεβάσει φωτογραφίες για δικούς του λόγους.
 

shetabi@

New Member
Απ: απορια για μινοξιδιλη!!

Δηλαδη πως ισχυει το οτι μετα απο καποιο καιρο-1,2 χρονια η παραπανω- αποκτας αντοχη ετσι? μετα απ αυτο υπαρχουν αλλοι τροποι αντιμετωπισης (εκτος της μεταμοσχευσης!) ? ξερω πως θα πρεπει να μ ενδιαφερει το τωρα αλλα δε μπορω να μη σκεφτομαι και το μετα.. :-[ καλα οντως οι αντρες ειναι πολυπληθεστεροι αλλα αναλογικα κατι αντιστοιχει και στις γυναικες!! και δεν αναφερομαι σε φωτο... προσωπικα μου αρκει και περιγραφη καποιας περιπτωσης που καλυτερευσε για να μου φτιαξει τη διαθεση!!! :)
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Απ: απορια για μινοξιδιλη!!

shetabi@ είπε:
Δηλαδη πως ισχυει το οτι μετα απο καποιο καιρο-1,2 χρονια η παραπανω- αποκτας αντοχη ετσι? μετα απ αυτο υπαρχουν αλλοι τροποι αντιμετωπισης (εκτος της μεταμοσχευσης!) ? ξερω πως θα πρεπει να μ ενδιαφερει το τωρα αλλα δε μπορω να μη σκεφτομαι και το μετα.. :-[ καλα οντως οι αντρες ειναι πολυπληθεστεροι αλλα αναλογικα κατι αντιστοιχει και στις γυναικες!! και δεν αναφερομαι σε φωτο... προσωπικα μου αρκει και περιγραφη καποιας περιπτωσης που καλυτερευσε για να μου φτιαξει τη διαθεση!!! :)

Οποιαδήποτε θεραπεία (και για dht blocker και για growth stimulant) σιγά σιγά σε συνάρτιση με το χρόνο χάνει σταδιακά την δύναμή της...
Για τα blockers μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε κάποιο άλλο πιο δυνατό, και για την μινοξιδίλη να την δυναμώσουμε (πχ σε συνδιασμό με tretinoin). Συν ότι με την πάροδο του χρονου ελπίζουμε σε εύρεση κάποιου καλύτερου φαρμάκου / προιόντος.
Είχα δει παλιότερα θετικά σχόλεια από κοπέλες εδώ, To μέλος Χριστίνα είχε αναφέρει θετικά σημάδεια, και αν δεν κάνω λάθος και η Ntia που έχει πειραματιστεί πάρα πολύ με τα τοπικά...
 

JackSheppard

New Member
Απ: απορια για μινοξιδιλη!!

shetabi@ είπε:
Δηλαδη πως ισχυει το οτι μετα απο καποιο καιρο-1,2 χρονια η παραπανω- αποκτας αντοχη ετσι? μετα απ αυτο υπαρχουν αλλοι τροποι αντιμετωπισης (εκτος της μεταμοσχευσης!) ? ξερω πως θα πρεπει να μ ενδιαφερει το τωρα αλλα δε μπορω να μη σκεφτομαι και το μετα.. :-[ καλα οντως οι αντρες ειναι πολυπληθεστεροι αλλα αναλογικα κατι αντιστοιχει και στις γυναικες!! και δεν αναφερομαι σε φωτο... προσωπικα μου αρκει και περιγραφη καποιας περιπτωσης που καλυτερευσε για να μου φτιαξει τη διαθεση!!! :)

Η μινοξ δουλευει για οσο καιρο το βαζεις. Μετα τον 1-1,5 χρονο μην περιμενεις αλλο regrowth απλα συνεχιζεις να βαζεις για συντηρηση. Στις γυναικες νομιζω πως ειναι πιο αποδοτικο, απλα θελει πιο πολυ καιρο να φανει η διαφορα λογω μηκος μαλλιου κτλ κ οι περισσοτερες τα παρατουν, δεν ειναι κι ευκολο με τοσο μακρυ μαλλι να βαζεις, λαδωνει κιολας. Αυτο που δεν δειχνει να λαμβανει υποψιν κανεις, ειναι πως και η συντηρηση ειναι επιτυχια. Δεν ειναι λιγο να μεινεις ακομα 5 χρονια (εγω τα εχω ξεπερασει και παω στα 7) στα ιδια η και λιγο καλυτερα. ;)

Η ανοχη για μενα δεν ισχυει, απλα τα γονιδια επικρατουν της οποιας θεραπειας και φαινεται σαν ανοχη γιατι δε σου δινει πια αυτο που σου εδινε. Αλλα δεν ειναι απαραιτητο στα 2 χρονια, μπορει σε 2 μπορει σε 12, μπορει να μεινεις οπως εισαι για παντα ακομα και χωρις θεραπεια. Ολα ειναι θεμα που εχει αποφασισει η φυση να φτασεις. Αυτο δεν το γλιτωνει κανεις.

Η μεταμοσχευση δεν ειναι καλη ιδεα στις γυναικες, γιατι δεν εχουν safe zone στην γυναικειου τυπου.
 

shetabi@

New Member
Απ: απορια για μινοξιδιλη!!

sorry αν γινομαι κουραστικη αλλα τι εννοουμε με τον ορο regrowth??
στο τελευταιο που λες σιγουρα θα γινει οτι θελει να γινει η φυση τελικα αλλα σιγουρα επισης μπορουμε να παρεμβουμε και απλα να το καθυστερησουμε.η τουλαχιστον ετσι θελω να πιστευω!!! ασε που ειναι κ θεμα ψυχολογιας την οποια πανω που ειχα φτιαξει διαβασα αυτο και αντε παλι απτην αρχη!
και για την αντοχη.. το ιδιο πραγμα λεμε κ αυτο ειναι ουσιαστικα... οτι το φαρμακο δεν μπορει να επιδρασει αλλο πια στον οργανισμο γτ ο τελευταιος επιβαλλεται.
κ κατι τελευταιο!!! ξερουμε αν η ΑΑ εχει αυτοανοσο υποβαθρο??(στην περιπτωση που δεν προερχεται απο θυρεοειδη, πολυκυστικες κτλ)
 

JackSheppard

New Member
Απ: απορια για μινοξιδιλη!!

shetabi@ είπε:
sorry αν γινομαι κουραστικη αλλα τι εννοουμε με τον ορο regrowth??
στο τελευταιο που λες σιγουρα θα γινει οτι θελει να γινει η φυση τελικα αλλα σιγουρα επισης μπορουμε να παρεμβουμε και απλα να το καθυστερησουμε.η τουλαχιστον ετσι θελω να πιστευω!!! ασε που ειναι κ θεμα ψυχολογιας την οποια πανω που ειχα φτιαξει διαβασα αυτο και αντε παλι απτην αρχη!
και για την αντοχη.. το ιδιο πραγμα λεμε κ αυτο ειναι ουσιαστικα... οτι το φαρμακο δεν μπορει να επιδρασει αλλο πια στον οργανισμο γτ ο τελευταιος επιβαλλεται.
κ κατι τελευταιο!!! ξερουμε αν η ΑΑ εχει αυτοανοσο υποβαθρο??(στην περιπτωση που δεν προερχεται απο θυρεοειδη, πολυκυστικες κτλ)

regrowth εννοω επαναφυτρωση χαμενων μαλλιων. Για την ανοχη, το φαρμακο μια χαρα επιδρα, απλα ΙΣΩΣ να μην αρκετο πλεον. Ειδικα μονο του. Σιγουρα σου ειπα κι εγω οτι μπορουμε να το καθυστερησουμε αρκετα. Αλλα απο τη δικια μου ψυχολογια, ειναι προτιμοτερο να συμβιβαστεις με την ιδεα των λιγοτερων μαλλιων, να κανεις οτι μπορεις με τις θεραπειες, και οτι ερθει ειναι μπονους. Δεν εχει νοημα να αγχωνεσαι, να τρελαινεσαι, και να μετρας ποσες τριχες πεφτουν, ποσες βγαινουν, και αν το φαρμακο ειναι πλεον λιγοτερο δυνατο για σενα. Αυτες οι σκεψεις δημιουργουν στρες που δεν βοηθαει και σου γινεται κι εμμονη το θεμα. Πρωτο βημα παντα στις πετυχημενες θεραπειες ειναι η παραδοχη του προβληματος και να το τοποθετουμε σε σωστη βαση.
 

shetabi@

New Member
Απ: απορια για μινοξιδιλη!!

εχεις απολυτο δικιο οταν λες για παραδοχη του προβληματος αλλα ειναι και το πιο δυσκολο!! δεν με νοιαζει να εχω οσα μαλλια ειχα (ευτυχως δεν εχω χασει παρα πολλα) αλλα με προβληματιζει η ιδεα οτι θα κανω νια προσπαθεια για καιρο (γτ οντως ειναι ενα θεμα να σηκωνεσαι 2 ωρες πιο νωρις απτο κανονικο για να βαλεις λοσιον στα μαλλια, ειδικα οταν εχεις μαθημα στιε 8!) και τελικα να βγει ματαιη..........
ξερετε μηπως ποση ωρα μετα τη χρηση εχει απορροφηθει ο,τι πρεπει να απορροφηθει και μπορειςνα κανεις μπανιο??
και αν ειναι αυτοανοσο αυτο ειναι καλο ετσι??? γιατι τελικα τιποτα δεν ειναι γενετικα προκαθορισμενο και ολα μπορει να αλλαξουν δηλ να μην γινουν χειροτερα...(εννοω οτι παιζει σημαντικο πια και η ψυχολογια κτλ) σωστα??
 

JackSheppard

New Member
Απ: απορια για μινοξιδιλη!!

Το στρες απλα επιταχυνει τη διαδικασια. Ειναι γενετικα προκαθορισμενο να φτασεις καπου σε καποιο χρονικο διαστημα. Καταχρησεις στρες εξωγενεις παραγοντες μπορει να το κανουν να ερθει γρηγοροτερα. Σιγουρα η παραδοχη για μια κοπελα ειναι πιο δυσκολη απ οτι για εναν ανδρα, και η απογοητευση μεγαλυτερη.

Μαλλον δεν εχεις καταλαβει πως λειτουργει ο κυκλος αναπτυξης της τριχας και οι θεραπειες. Οταν κανεις χρηση μινοξιδιλης για 5 χρονια ας πουμε, καποια στιγμη θα πιασει το μεγιστο απο αυτο που μπορει να σου δωσει (μπορει να ειναι απο λιγο εως πολυ αναλογα το ατομο), αυτο συνηθως συμβαινει μεσα στην πρωτη διετια, αλλα αν συνεχιζεις να βαζεις, δεν χανει ενα βραδυ τη δυναμη του και ξυπνας μια μερα με λιγοτερα μαλλια. Απλα η διαδικασια ξεκιναει παλι σιγα σιγα, μπορει σε 5 χρονια να φτασεις στο σημειο που ησουν τη μερα που ξεκινησες. Δηλαδη αργη πτωτικη πορεια. Μπορει και σε πολλα παραπανω χρονια. Εξαρταται απο το ποσο εντονο ειναι το προβλημα (κληρονομικοτητα-προδιαθεση). Καλο ειναι να χρησιμοποιησεις και καποιο τοπικο αντιανδρογονο, συνδυασμενα αυτα τα 2 λειτουργουν ακομα καλυτερα και για μεγαλυτερη διαρκεια. Ψαξου για τοπικη προγεστερονη σπιρονολακτονη η κατι τετοιο. Την ΑΑ στην διεγνωσε γιατρος; Δεν ειναι τοσο μαυρα τα πραγματα.

Απο κει και περα, η κλασσικη λοσιον μινοξ στεγνωνει σε 1 ωρα περιπου, μπορεις να λουστεις 2,5-3 ωρες μετα τη χρηση. Υπαρχει και ο αφρος, ο οποιος ειναι 5% μινοξ, στεγνωνει αμεσως, αλλα δεν εχει δοκιμαστει σε γυναικες. Δε νομιζω πως αλλαζει κατι ομως σε σχεση με τη λοσιον. Δεν αφηνει καταλοιπα, και δεν φαινεται οτι εβαλες κατι στα μαλλια σου μετα απο 15-20 λεπτα. Συνενοησου με το γιατρο σου και αποφασισε. Αυτο μπορεις να το παραγγειλεις απο online φαρμακεια και να ερθει σπιτι σου. Αν εχεις μαθημα στις 8, μπορεις να βαλεις οταν τελειωσεις το μαθημα για να μην σηκωθεις στις 6 :p. Εγω παντα βαζω 4 το μεσημερι και 12 το βραδυ. Πρεπει να απεχουν τουλαχιστον 8 ωρες μεταξυ τους οι δοσεις.
 

shetabi@

New Member
Απ: απορια για μινοξιδιλη!!

τωρα πια εχω σταματησει να βαζω 2 φορες τη μερα,βαζω μονο 1 οποτε προς το παρον ειμαι οκ.
ξερω για τον κυκλο της τριχας-πως θα μπορουσα να μην ξερω μετα απ οσα τραβηξα οταν εγινε η διαγνωση-.
ναι η διαγνωση εγινε απο γιατρο κατα τη γνωμη μου εμπιστο αν και σκεφτομαι τα χριστουγεννα να παω στο συγγρος στην αθηνα μια βολτα( ξερετε αν πρεπει να κλεισω ραντεβου απο τωρα?? ).
το προβλημα ακομα δεν ειναι μεγαλο αλλα επιφυλασσομαι για το μελλον!
ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες περι της χρησης! ειμαι φοιτητρια και δεν μπορω δυτυχως να εχω συγκεκριμενες ωρες.. και πολλα π αυτα που μου λες δεν τα γνωριζα(ο γιατρος εκανε μεν τη διαγνωση αλλα υστερα απο δικια μου πιεση μου εγραψε τη λοσιον και δε θεωρησε μαλλον αναγκαιο να με ενημερωσει διεξοδικα για τη χρηση).και μαλλον εκανα λαθη αρκετα με τη χρηση αυτους τους μηνες.... τεσπα! ας ελπισουμε οτι θα μαι απτις τυχερες! ενα καλο που εχουν οι γυναικες απεναντι στους αντρες ειναι οτι η εξελιξη της ΑΑ ειναι πολυ πιο αργη.. για να δουμε... :)
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Μπλουζα