Ω3-το απολυτο οπλο κατα της ΑΑ η αλλα λογια να αγαπιομαστε???

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

ΜΙΚΕΣ

Well-Known Member
Αν κ πολυ νωρις,μιας κ χρησιμοποιω μονο 20 μερες το πολυ τα συγκεκριμενα συμπληρωματα,ανοιγω ενα θεμα για να δω αποψεις απο αρκετο κοσμο που χρησιμοποιουν ω3 περισσοτερο καιρο.Ως στιγμης δεν εχω δει κατι θετικο ουτε στα μαλλια αλλα ουτε κ στις αρθρωσεις που ισχυριζονται καποιοι.Βασικα μας ενδιαφερει να δουμε αν δουλευουν στο θεμα ΑΑ.....ουτε στις αρθρωσεις αλλα κ ουτε πουθενα αλλου και φυσικα να μην υπαρχουν παρενεργειες.Εχοντας ξεκινησει μαζι με τον Fenimore(ιδια μερα)ως στιγμης δεν εχουμε παρατηρησει κατι θετικο στα μαλλια.Βασικα περιμενω να δω το τελος της τριχοπτωσης(αν κ ποτε δεν ειχα εντονη τριχοπτωση)αλλα κ λογικα να δυναμωνουν κ να παχαινουν οι ηδη υπαρχουσες τριχες.Απο σημερα βαζω κ το φουγκοραλ στον αγωνα και ειμαι στην σκεψη να βαλω και κατι ακομα,μαλλον τοπικο.Η φετινη χρονια γενικα εχει παει χειροτερα απο καθε αλλη στο θεμα ΑΑ.Παρολο που εκανα μεταμοσχευση το καλοκαιρι ειδα οτι δυστυχως χωρις θεραπεια η μεταμοσχευση ειναι η μιση δουλεια.Για να δουμε..............................................................
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Chs

Μέλος του προσωπικού
Φίλε ΜΙΚΕ σαν χρήστης Ω από σχετικά παλιά με σταματήματα και ξεκινήματα, έχω να πω ο τίτλος δεν αρμόζει. Ούτε απόλυτο όπλο κατά της ΑΑ είναι, ούτε όμως άχρηστο, είναι κάπου ενδιάμεσα. Συμβάλει με τον τρόπο του σε πολλά καθώς και στα μαλλιά. Όπως όμως το κάθε τι σε θέμα θεραπεία - φάρμακα - βιταμίνες κλπ, έτσι και αυτό διαφέρει από οργανισμό σε οργανισμό. Σε κάποιους έχει φανεί ότι κάνει κάτι θετικό στο θέμα μαλλιά, σε κάποιους άλλους όχι.

Τα Ω δεν σταματούν την ΑΑ, συμβάλουν όμως θετικά στο θέμα φλεγμονές και σε σωστή ποσότητα μπορεί να μειώσουν την τριχόπτωση με τον καιρό και τα μαλλιά να πάρουν τα πάνω τους. Εννοείται όμως πως από άνθρωπο σε άνθρωπο διαφέρει όπως είπα παραπάνω. Το καλύτερο είναι να μπει σαν + όπλο σε ένα καλό combo δυνατότερης θεραπείας κατ εμέ.
 

d.tonia85

Member
Εγω παιρνω εδω και 1 μηνα ακριβωσ 2 καψουλεσ την μερα των 1000mg απο τα lifeextension που συνολικα περιεχουν 500mg dha και 700mg epa. Δυστυχωσ και γω ακομα δεν εχω δει καποια διαφορα στην ποιοτητα τισ τριχασ η στην τριχοπτωση. Τα παιδια λεν οτι μπορει να χρειαστει και τριμηνο για να δουλεψουν θα δουμε. Καλο ειναι οσοι αναφερθουν στο αποτελεσμα τουσ η μη των ομεγα τρια να αναφερουν μαρκα ποσοτητα ποσο dha και epa λαμβαναν καθημερινα καθωσ και χρονικο διαστημα που τα πηραν για να βγαλουμε μια ακρη καποια στιγμη.
 

ΜΙΚΕΣ

Well-Known Member
Chs είπε:
Φίλε ΜΙΚΕ σαν χρήστης Ω από σχετικά παλιά με σταματήματα και ξεκινήματα, έχω να πω ο τίτλος δεν αρμόζει. Ούτε απόλυτο όπλο κατά της ΑΑ είναι, ούτε όμως άχρηστο, είναι κάπου ενδιάμεσα. Συμβάλει με τον τρόπο του σε πολλά καθώς και στα μαλλιά. Όπως όμως το κάθε τι σε θέμα θεραπεία - φάρμακα - βιταμίνες κλπ, έτσι και αυτό διαφέρει από οργανισμό σε οργανισμό. Σε κάποιους έχει φανεί ότι κάνει κάτι θετικό στο θέμα μαλλιά, σε κάποιους άλλους όχι.

Τα Ω δεν σταματούν την ΑΑ, συμβάλουν όμως θετικά στο θέμα φλεγμονές και σε σωστή ποσότητα μπορεί να μειώσουν την τριχόπτωση με τον καιρό και τα μαλλιά να πάρουν τα πάνω τους. Εννοείται όμως πως από άνθρωπο σε άνθρωπο διαφέρει όπως είπα παραπάνω. Το καλύτερο είναι να μπει σαν + όπλο σε ένα καλό combo δυνατότερης θεραπείας κατ εμέ.
φιλε chs ανοιξα το θεμα γιατι εχει γινει αρκετος ντορος με τα ω3 σε σημειο που πολλοι ισχυριζονται οτι εχουν τερματισει ακομα κ την τριχοπτωση.Ναι ακομα κ μετα απο 1 μηνα χρησης ειναι πολυ νωρις για συμπερασματα απο την στιγμη που ειδα διαφορα με την φιναστεριδη μετα απο 4-5 μηνες.Σιγουρα απο ανθρωπο σε ανθρωπο θα δουλευει διαφορετικα αλλα αν ειναι να δουλευει θα δουλευει σε ολους.Εδω ειμαστε κ θα το συζηταμε κ λογικα μεχρι το καλοκαιρι θα ξερουμε τι μπορει να κανει κ τι οχι.
 

giannis25

Member
Εγω παιρνω 750 mg απο healthaid και 2 χρονια ειμαι στο ιδιο σημειο ενω προχωραγε η τριχοπτωση ειμαι στο ιδιο σημειο και λιγο καλυτερα. Αλλα παιρνω μονο ομεγα3 και σαμπουαν selsun. Τιποτα αλλο. Ουτε μινοξιδιλη ουτε φιναστεριδη. Αντε στο μαξιλαρι να δω 3 τριχες. Αλλα οταν με τα ομεγα πηρα και βιοτινη δηλαδη οταν τα συνδυαδα με κατι αλλο ειχα παλι shedding. Εβλεπα 10 15 τριχες στο μαξιλαρι και αραιωσα κι αλλο. Ποσοτητα 2000 mg προκαλει τριχοπτωση. Πρεπει το πολυ 1000 mg. Σε φορουμ ειχαν παρει 2000 mg ομεγα 3 και ειχαν τριχοπτωση. Εγω παιρνω ομεγα και εχει σταματησει η τριχοπτωση αλλα παιρνω ΜΟΝΟ ομεγα.τιποτα αλλο ουτε φιναστεριδη ουτε μινοξιδιλη ουτε νιζοραλ. Παρτε μονο ομεγα και δειτε ποσες τριχες θα βλεπετε στο μαξιλαρι σας. Αλλα σε μενα δουλεψε γιατι επαιρνα ΜΟΝΟ αυτα.


Δεν προκαλει επανεκφυση αλλα εισαι στο ιδιο σημειο.δεν προχωραει η τριχοπτωση. Αλλα αν παιρνεις μονο αυτα.μονο ομεγα.τιποτα αλλο.
 

ΜΙΚΕΣ

Well-Known Member
ΦΙΛΕ giannis25 δεν νομιζω να παιζει ρολο το τοπικο.Αν δηλ δουλευει το συμπληρωμα εσωτερικα δεν νομιζω οτι καποιο τοπικο μπορει να μπλοκαρει την λειτουργια του.Μετα απο ποσο καιρο ειδες να σταματαει εντελως την τριχοπτωση?Το οτι σταματησες την τριχοπτωση ειναι θετικο ακομα κ αν δεν ειδες επανεκφυση λογικα θα ειναι τα υπαρχωντα μαλλια πιο δυνατα.
 

giannis25

Member
Ναι. Το τοπικο παιζει ρολο θα σου πω γιατι.εχεις διαβασει οτι απο μινοξιδιλη και νιζοραλ παθαινεις τριχοπτωση. Αν δεις και σχολια αλλων που επαιρναν μινοξιδιλη η νιζοραλ. Η τριχοπτωση ειναι και παρενεργεια της μινοξιδιλης αν δεις τις παρενεργειες στις οδηγιες. Δηλαδη η τριχοπτωση ενω παιρνεις ομεγα μπορει να ειναι απ τα αλλα. Εγω ας πουμε που επαιρνα παραλληλα βιοτινη ειχα τρομερη τριχοπτωση και για να ειμαι 1,5 χρονο στο ιδιο σημειο, και να παθαινω τρομερο shedding τις 15 μερες που επαιρνα και βιοτινη αρα εφταιγε το αλλο. Ειδα ενυδατωση και πιο δυνατα τα μαλλια και καθολου τριχοπτωση 2, 3 τριχες κατευθειαν απ την πρωτη βδομαδα. Πιστευω αν παιρνεις μονο ομεγα τιποτα αλλο κανεις και μια μεταμοσχευση και συνεχισουμε τα ομεγα θα μαστε μια χαρα.
 

nena

Member
Γιαννη σε ποσο καιρο ειδες τη μειωση;μπραβο κ καλη συνεχεια ευχομαι,μακαρι ολοι μας ν χουμε αυτη την εξέλιξή
 

petrospap

Active Member
Chs μιας και τωρα το παρατήρησα ότι βάζεις μινοξ 2-3 φορές τη βδομάδα..όταν πηγές απο κάθε μέρα σε 2-3 φορές τη βδομάδα είδες καμια μεγάλη διάφορα (αρνητική προφανώς) στο μαλλι;;γτ και εμένα τωρα τελευταία με έχει φουσκώσει το πρόσωπο (μετα απο 1 χρόνο lol) και σκέφτομαι να την ελλατωσω σταδιακά αλλα φοβάμαι για το τι θα ακολουθήσει
 

treliarakos

New Member
Γειά σας είμαι καινούριος στο forum αλλά το παρακολουθώ καιρό (1,5 χρόνοα). Να ρωτήσω κάτι είμαι 18 χρονών και με έχει ξεσκίσει η τριχόπτωση από τα 16 και το έχω παλέψει με ragaine και με revivogen.. αλλά δεν παλεύεται το revicogen οικονομικά και η λαδίλα.. Μπορώ να χρησιμοποιήσω και εγώ Ω3 η λόγο της ηλικίας δεν κάνει? (γιατί για proscar είχα διαβάσει ε΄δω μέσα ότι μετά τα 21 είναι καλύτερα λόγο της ανάπτυξης..!)

//Edit από Chs: Greeklish σε Ελληνικά//
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

edyuser1

Active Member
treliarakos είπε:
Geia sas ime kenourios sto forum ala to parakoloutho kero (1,5 xrono). Na rotisw kati ime 18 xronon k m exei ksekinisi h trixoptosi apo ta 16 kai to exw palepsi me regaine kai me revivogen .. ala den palevete to revivogen ikonomika kai h ladila ... Borw na xrhsimopoihsw kai egw ω3 h logo tis ilikias den kanei ? ( gt gia proscar ixa diavasi edw mesa oti meta ta 21 einai kalitera logo tis anaptuksis ..! ).
ναι φιλε κανονικα μπορεις να παρεις δεν πειραζει πιο παλια περνανε και τα παιδια το αντιστιχο μουρουνελαιο ειναι απλα ειναι σε καψουλες.και γραφε με ελληνικους χαρακτηρες.
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
petrospap είπε:
Chs μιας και τωρα το παρατήρησα ότι βάζεις μινοξ 2-3 φορές τη βδομάδα..όταν πηγές απο κάθε μέρα σε 2-3 φορές τη βδομάδα είδες καμια μεγάλη διάφορα (αρνητική προφανώς) στο μαλλι;;γτ και εμένα τωρα τελευταία με έχει φουσκώσει το πρόσωπο (μετα απο 1 χρόνο lol) και σκέφτομαι να την ελλατωσω σταδιακά αλλα φοβάμαι για το τι θα ακολουθήσει

Αν και δεν είναι το κατάλληλο thread για μια τέτοια συζήτηση, δεν πειράζει θα σου απαντήσω εδώ :)

Λοιπόν η αλήθεια είναι ότι εγώ περίμενα πως θα έχω αρνητική εξέλιξη μειώνοντας την μινοξιδίλη σε σημείο να βάζω μόνο από άποψη και όχι σαν θεραπεία.. Όμως το αντίθετο είδα μια θετική συμπεριφορά στα μαλλιά μετά την μείωση της. Εξάλλου, τα αποτέλεσματα της έφυγαν πολύ νωρίτερα (δεν ξέρω αν έχεις δει σε άλλα post μου) με πήγε nw σχεδόν 0, έβγαλα μαλλί κανονικό εκεί όπου δεν είχα ούτε έφηβος. Λοιπόν πέρα από αυτά τα "ψεύτικα" και "κραυγαλέα" αποτελέσματα της μινοξ δεν είδα κάποια απότομη κατηφόρα η οτιδήποτε άλλο όπου καιι αυτό συμβαίνει στους περισσότερους, ίσα ίσα όπως είπα παραπάνω μια θετική συμπεριφορά. Σαν να φάνηκε πως τελικά από κάποιο σημείο και μετά μόνο κακό έκανε παρά καλό.

Η φιναστερίδη σε βάθος χρόνου φάνηκε καλύτερη "μινοξ" και μέσα σε "πραγματικά" πλαίσια. Και δόξα το θεό ακόμα και σε δόσεις 1,65μγ η και σχεδόν 2μγ και δοκιμές κλπ, 2 χρόνια τώρα δεν με έχει πειράξει πουθενά "αρνητικά" ακόμα, πέραν της αρχής που μου έκανε τρομακτικές παρενέργειες, τίποτα άλλο.

Τώρα για το πρήξιμο, είναι ένα θέμα ελεηνό και τρισάθλιο πραγματικά.. Η μελιτζάνα είναι στυλάκι μπροστά στο πρήξιμο της μινοξ. Και επειδή είχα δοκιμάσει τα πάντα για να το αποφύγω η να το ελατώσω έχω να πω πως η μόνη δυστυχώς λύση ήταν τα διουρητικά φάρμακα (πάντα με επιφυλακτική χρήση), μέσα σε μερικές ημέρες το πρήξιμο πήγε ταξίδι από την τουαλέτα :p


treliarakos είπε:
Γειά σας είμαι καινούριος στο forum αλλά το παρακολουθώ καιρό (1,5 χρόνοα). Να ρωτήσω κάτι είμαι 18 χρονών και με έχει ξεσκίσει η τριχόπτωση από τα 16 και το έχω παλέψει με ragaine και με revivogen.. αλλά δεν παλεύεται το revicogen οικονομικά και η λαδίλα.. Μπορώ να χρησιμοποιήσω και εγώ Ω3 η λόγο της ηλικίας δεν κάνει? (γιατί για proscar είχα διαβάσει ε΄δω μέσα ότι μετά τα 21 είναι καλύτερα λόγο της ανάπτυξης..!)

//Edit από Chs: Greeklish σε Ελληνικά//

Καλώς όρισες φίλε treliarakos :)

Θα σε παρακαλέσω και επειδή είναι και κανόνας του forum να γράφεις μόνο με Ελληνικούς χαρακτήρες.

Για την ερώτηση σου τώρα, δεν υπάρχει κανένα θέμα με την ηλικία και τα Ω, είναι ένα απλό συμπλήρωμα. Για το προσκαρ όπως σωστά διάβασες, δεν κάνει ακόμα ;)
 

fistiki

New Member
πραγματικά υπερόπλο το ω3, έχεις δίκιο Μικέ. Όπως και πραγματικά τεράστιας σημασίας οι εκάστοτε αναρτήσεις σου!
 

ΜΙΚΕΣ

Well-Known Member
Αν δουλεψει παντως το συμπληρωμα εστω κ 50% θα μιλαμε για θαυμα-πραγματικα.Απο εκει κ περα αν δεν δουλεψει,την βαψαμε για αλλη μια φορα.Προσωπικα με βλεπω να ξαναμπαινω παλι μινοξιδιλη κ αρκετα συντομα να ξανακανω μεταμοσχευση.θα του δωσω αλλους 2 μηνες διορια παντως.Για πειτε ρε παιδια εκτος απο τον Giannis 25 k απο τον Kapa,εχει δει καποιος διαφορα?
 

kantharis

New Member
εγω ξεκίνησα τα ω3 πριν απο ενάμιση χρονο περίπου , προληπτικά όσον αφορά την καρδιά αλλά και για φλεγμονές απο τραυματισμούς στο γυμναστήριο (επικονδυλίτιδες , τενοντίτιδες κτλ). είδα σημαντική μείωση της τριχόπτωσης , για να μην πω παύση , πάχυνση των τριχών , και λίγο από το χνούδι που είχα στους κροτάφους μεγάλωσε . πλέον είναι στάσιμη η κατάσταση , ούτε πάνω ούτε κάτω . κατα βάση παιρνω μια κάψουλα την ήμέρα με 425 EPA και 325 DHA , αλλά δεν έχω κάνει ποτέ χρήση άλλων φαρμάκων για την τριχόπτωση . πάντως στους τραυματισμούς δεν θα έλεγα πως με βοήθησε ...
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
kantharis είπε:
εγω ξεκίνησα τα ω3 πριν απο ενάμιση χρονο περίπου , προληπτικά όσον αφορά την καρδιά αλλά και για φλεγμονές απο τραυματισμούς στο γυμναστήριο (επικονδυλίτιδες , τενοντίτιδες κτλ). είδα σημαντική μείωση της τριχόπτωσης , για να μην πω παύση , πάχυνση των τριχών , και λίγο από το χνούδι που είχα στους κροτάφους μεγάλωσε . πλέον είναι στάσιμη η κατάσταση , ούτε πάνω ούτε κάτω . κατα βάση παιρνω μια κάψουλα την ήμέρα με 425 EPA και 325 DHA , αλλά δεν έχω κάνει ποτέ χρήση άλλων φαρμάκων για την τριχόπτωση . πάντως στους τραυματισμούς δεν θα έλεγα πως με βοήθησε ...

μπαινεις στην λιστα αποτελεσματων http://www.hairlossgr.com/forum/thread-8983-post-121615.html#pid121615
στην θεση 10.
κανω συλογη O0
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα