Χυμος λεμονιου κατα του καρκινου!

kapa

Μέλος του προσωπικού
Δηλαδη εγω που ειμαι υποτασικος, πρεπει να κοψω το καθημερινο λεμονι;
Γιατι μου ριχνει την πιεση το regain, αμα τη ριχνει και το λεμονι, θα πεσω κατω στο τελος.
αν δεν σου κανει παρενεργειες δεν χρειαζεται να το κοψεις,παρακολουθεις την πιεση σου?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
συνεχιζει να με πιανει τσουξιμο αμεσως μετα το λεμονι,πριν την εναρξη του ειχε συχνοτητα μια φορα στο 2μηνο,τωρα εχω μια εβδομαδα που με πιανει καθημερινα.
και δεν καταναλωνω καμια τρελη ποσοτητα,ενα λεμονι των 60 γραμμαριων,απο τα μικρα που εχουμε στα σουπερ μαρκετ.
μια σημβουλη,να βουρτσιζετε αμεσως τα δοντια μετα την ληψη του λεμονιου http://www.queen.gr/well-being/TO-H...o-lemoni-mporei-na-katastrepsei-ta-dontia-mas
εχω παρατηρησει οτι τα δοντια μου εχουν πολυ ευαισθησια μετα την ληψη του μεχρι να τα βουρτσισω.
φθειρει το σμαλτο
 

gkok

Member
συνεχιζει να με πιανει τσουξιμο αμεσως μετα το λεμονι,πριν την εναρξη του ειχε συχνοτητα μια φορα στο 2μηνο,τωρα εχω μια εβδομαδα που με πιανει καθημερινα.
και δεν καταναλωνω καμια τρελη ποσοτητα,ενα λεμονι των 60 γραμμαριων,απο τα μικρα που εχουμε στα σουπερ μαρκετ.
μια σημβουλη,να βουρτσιζετε αμεσως τα δοντια μετα την ληψη του λεμονιου http://www.queen.gr/well-being/TO-H...o-lemoni-mporei-na-katastrepsei-ta-dontia-mas
εχω παρατηρησει οτι τα δοντια μου εχουν πολυ ευαισθησια μετα την ληψη του μεχρι να τα βουρτσισω.
φθειρει το σμαλτο

Δεν χρειάζεται ολόκληρο λεμόνι, μισό βάζεις εκτός και αν είναι πολύ μικρό.Μέσα σε χλιαρό προς το ζεστό νερό.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Δεν χρειάζεται ολόκληρο λεμόνι, μισό βάζεις εκτός και αν είναι πολύ μικρό.Μέσα σε χλιαρό προς το ζεστό νερό.
μικρο βαζω,διαλεξα τα μικροτερα,δεν τα στυβω και εντελως σχολαστικα μεχρι την τελευταια σταγονα,με το χερι και οσο βγει
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
εχω περιπου εναν μηνα με καθημερινη χρηση του.
συνεχιζουν καθημερινα τα τσουξιματα,δεν ειναι εντονα ουτε ενοχλητικα επειδη κρατανε δεπτερολεπτα μονο.
δεν εχω καταλαβει και εγω που με χτυπαει τελικα,μια στην καρδια μια στο συκωτι,καποιες φορες με πιανει στην δεξια πλευρά.
ειμαι συνεπης με την δοσολογια,δεν εχω χασει δοση,ενα λεμονι την ημερα,μετα τον πρωινο καφε,με αδειο στομαχι.
εντωμεταξυ δεν βλεπω τον λογο καποιος να αγοραζει συμπληρωμα βιταμινης c που μονο βιταμινη c δεν εχουν.
ειναι πιο ακριβες πρωτα απο ολα.
ενα λεμονι κοστιζει 20 λεπτα.
απο την αλλη το λεμονι μπορει να φερει παρενεργειες και αυτο ειναι αποδειξη οτι δουλευει.
εγω ξερω 2 ατομα που το σταματησαν λογω παρενεργειων
 

gkok

Member
εχω περιπου εναν μηνα με καθημερινη χρηση του.
συνεχιζουν καθημερινα τα τσουξιματα,δεν ειναι εντονα ουτε ενοχλητικα επειδη κρατανε δεπτερολεπτα μονο.
δεν εχω καταλαβει και εγω που με χτυπαει τελικα,μια στην καρδια μια στο συκωτι,καποιες φορες με πιανει στην δεξια πλευρά.
ειμαι συνεπης με την δοσολογια,δεν εχω χασει δοση,ενα λεμονι την ημερα,μετα τον πρωινο καφε,με αδειο στομαχι.
εντωμεταξυ δεν βλεπω τον λογο καποιος να αγοραζει συμπληρωμα βιταμινης c που μονο βιταμινη c δεν εχουν.
ειναι πιο ακριβες πρωτα απο ολα.
ενα λεμονι κοστιζει 20 λεπτα.
απο την αλλη το λεμονι μπορει να φερει παρενεργειες και αυτο ειναι αποδειξη οτι δουλευει.
εγω ξερω 2 ατομα που το σταματησαν λογω παρενεργειων

Κάπα μην στύβεις 1 λεμόνι, να στύβεις μισό εκτός κι αν είναι πολύ μικρό οπότε το στύβεις ολόκληρο.Και καλό είναι με άδειο στομάχι όχι μετά τον καφέ.
 

LuckyLuke

Member
O καφές εμποδίζει την απορρόφηση της βιταμίνης c. Όπως και να χει πριν τον καφέ να πίνεις το λεμόνι οχι μετα!! σωστός ο gkok
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
καποια πραγματα ειναι αυθυποβολη και καποια ωμη αληθεια.
δεν μπορουν να με αγγιξουν ιωσεις και κρυωματα,σαν να πηρε φωτια το ανοσοποιητικο.
επρεπε να ειχα αρωστησει 3 φορες φετος με αυτα που εκανα οπως συνεβαινε και τα τελευταια 35 χρονια.
εχω βγει με κοντομανικα στο κρυο,εχω ερθει σε επαφη με αρρωστους και δεν με αγγιξε τιποτα.
να ξανα τονισω οτι δεν τρωω ποτε φρουτα και ποτε λαχανικα,η διατροφη μου ειναι χαλια.
δυστυχως δεν ξερω αν αυτο ειναι κατι μετρησιμο με εξετασεις,εδω μιλησε η πραξη και μονο.
εχει αυξηθει κατα πολυ η αμυνα του οργανισμου μου σε ιωσεις,αν δεν το εβλεπα σε εμενα δεν θα το πιστευα.
το καλυτερο συμπληρωμα διατροφης που εχω χρησιμοποιησει ειναι ενα λεμονι μονο την ημερα:eek:
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
δυστυχως οταν ξεκινησα το λεμονι δεν γνωριζα τι θα πετυχω και τι θα επρεπε να μετρησω.
ειμαι 10000000% σιγουρος οτι το ανοσοποιητικο μου πηρε φωτια.
1 η 2 μερες πριν ξεκινησω το λεμονι εκανα αιματολογικες,αν γνωριζει καποιος ποια αφορουν το ανοσοποιητικο ας πει,σε λιγο καιρο θα δουμε και το μετα,ολες οι παρακατω εξετασεις ειναι λιγο πριν την εναρξη
 

Συνημμένα

  • 12395204_974588742580522_1161473504_n.jpg
    12395204_974588742580522_1161473504_n.jpg
    96.7 KB · Προβολές: 334
  • 12395269_974588705913859_1095299689_n.jpg
    12395269_974588705913859_1095299689_n.jpg
    94.8 KB · Προβολές: 362
  • 12399083_974588725913857_881945496_n.jpg
    12399083_974588725913857_881945496_n.jpg
    121 KB · Προβολές: 345

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
157 σάκχαρο; τρέχα για εξέταση καμπύλης, για όνομα...
δεν εχω σακχαρο...
ηταν ενα φαουλ δικο μου,ηπια καφε με 2 κουταλιες της σουπας ζαχαρη πριν δωσω αιμα,το εχω μετρησει πολλες φορες.
ολα τα αλλα οτι ειναι στραβο το εχω
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
ψαχνω ακομα το γιατι δεν εχω αρωστησει και δεν μπορω να βγαλω σαφη ακρη.
σημερα επεσα πανω σε αυτο http://www.dw.com/el/λεμόνι-για-γερό-ανοσοποιητικό-σύστημα/a-18681610

"Πρόσφατα ωστόσο οι μελέτες της ερευνητικής ομάδας στην οποία μετέχει ο Χάνσμαν βρήκαν μπροστά τους… το αυτονήτο! Σύμφωνα με τα ερευνητικά πορίσματα το απλό κιτρικό οξύ, και ειδικότερα τα μόριά του, είναι σε θέση να προστατεύσουν τα κύτταρα από τη μόλυνση. Xρησιμοποιώντας μια μέθοδο ανάλυσης με ακτίνες Χ οι επιστήμονες της ερευνητικής ομάδας της Χαϊδελβέργης κατάφεραν να αποδείξουν ότι τα μόρια κιτρικού οξέως μπορούν να «παρέμβουν» ακριβώς σε εκείνα τα κυτταρικά σημεία από όπου μεταδίδεται ο επίμαχος ιός."
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
εδω εξηγει πως το λεμονι επιδρα στα καρκινικα κυταρα του μαστου μεσω οιστρογονων http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23117440

Abstract
Lemons are a widely used citrus crop and have shown several potential health benefits. In the present study, the mechanism and effectiveness of the anti-cancer and anti-aromatase properties of limonoids were investigated for the first time. Defatted lemon (Citrus lemon L. Burm) seed powder was extracted with ethyl acetate (EtOAc) and methanol (MeOH) for 16 h each, successively. These extracts were fractionated using 1D (silica) and 2D (ion exchange and SP-70 columns) column chromatography to obtain nine limonoids. The compounds were identified by TLC, HPLC, and LC-MS techniques. A panel of 9 purified limonoids, including limonin, nomilin, obacunone, limonexic acid (LNA), isolimonexic acid (ILNA), nomilinic acid glucoside (NAG), deacetyl nomilinic acid glucoside (DNAG), limonin glucoside (LG) and obacunone glucoside (OG) as well as 4 modified compounds such as limonin methoxime (LM), limonin oxime (LO), defuran limonin (DL), and defuran nomilin (DN), were screened for their cytotoxicity on estrogen receptor (ER)-positive (MCF-7) or ER-negative (MDA-MB-231) human breast cancer cells. We further tested the mechanism of the anti-proliferative activity of limonoids using an in vitro aromatase enzyme assay and western blot with anti-caspase-7. Among the tested limonoids, 11 limonoids exhibited cytotoxicity on MCF-7 whereas 8 limonoids showed cytotoxicity against the MDA-MB-231 cell lines. Although most of the limonoids showed anti-aromatase activity, the inhibition of proliferation was not related to the anti-aromatase activity. On the other hand, the anti-proliferative activity was significantly correlated with caspase-7 activation by limonoids. Our findings indicated that the citrus limonoids may have potential for the prevention of estrogen-responsive breast cancer (MCF-7) via caspase-7 dependent pathways.
 

paisot

Member
Για τα μαλλια κανει τιποτα ρε καπα? Για ΣΔ κλπ γνωριζω οτι βοηθαει, μιας και εχει αντιφλεγμονωδη δραση, αλλα τι αλλο προσφερει? Ρωταω γιατι εχω ακουσει πολυ καλα λογια για τη σχεση λεμονιου-μαλλιων. Εχω αρχισει και βαζω χυμο λεμονιου μετα το μπανιο, μηπως και με βοηθησει στη ΣΔ. Παντως τη φαγουρα και τον κνησμο τα εξαφανισε.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Για τα μαλλια κανει τιποτα ρε καπα? Για ΣΔ κλπ γνωριζω οτι βοηθαει, μιας και εχει αντιφλεγμονωδη δραση, αλλα τι αλλο προσφερει? Ρωταω γιατι εχω ακουσει πολυ καλα λογια για τη σχεση λεμονιου-μαλλιων. Εχω αρχισει και βαζω χυμο λεμονιου μετα το μπανιο, μηπως και με βοηθησει στη ΣΔ. Παντως τη φαγουρα και τον κνησμο τα εξαφανισε.
στην ΣΔ κανει καλο σαν τοπικο,το κιτρικο οξυ του λεμονιου ειναι πολυ δυνατη ουσια που βγαζει ακομα και σκουριες απο μεταλα.
για λοσιον δεν ξερω,δεν το εχει δοκιμασει καποιος να μας πει
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
ο κολλητος μου για να βγαλει την σκουρια απο τα μηχανηματα χρησιμοποιει λεμονι.:p
προσοχη με το ποσιμο λεμονι,θελει βουρτσισμα στα δοντια αμεσως,το κιτρικο οξυ κανει ζημια στο σμαλτο.
εγω πρωτα το γευτηκα και μετα εψαξα και το βρηκα με τα δοντια.
μετα το λεμονι με πονουσαν χωρις λογο στις αρχες
 

paisot

Member
Αληθεια λες για τα δοντια?Εμενα επειδη μου αρεσουν πολυ τα ξινα, πινω μερικες φορες σε ποτηρι του κρασιου, ετσι σκετο. Μου αρεσει παρα πολυ.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Αληθεια λες για τα δοντια?Εμενα επειδη μου αρεσουν πολυ τα ξινα, πινω μερικες φορες σε ποτηρι του κρασιου, ετσι σκετο. Μου αρεσει παρα πολυ.
αληθεια.
το λεει εδω http://www.queen.gr/well-being/TO-H...o-lemoni-mporei-na-katastrepsei-ta-dontia-mas
και εδω http://www.flowmagazine.gr/article/...strepsei_to_xamogelo/category/quality_of_life
και παντου οπου το ψαξεις
εγω το ειδα στην πραξη και μαλιστα απο τις πρωτες χρησεις,με πονουσαν τα δοντια.
πρεπει να μεταφερεις το βουρτσισμα αμεσως μετα το λεμονι η να προσθεσεις ενα ακομα βουρτσισμα μετα το λεμονι
 
Μπλουζα