Χορήγηση φιναστεριδης σε γυναίκες

Kostas97

Well-Known Member
Η διάγνωση που πήρα από ιατρικά χείλη την πρώτη φορά ήταν "ήταν στραβό το κλήμα το' φάγε κι ο γάιδαρος". Εγώ καταλαβαίνω πως αυτό σημαίνει ΑΓΑ αργά εξελισσόμενη που την επιτάχυνε το ΤΕ. Τη δεύτερη φορά που ζήτησα θεραπεία στα μέτρα μου ήταν "θέλεις να παίξεις με τα γονίδια σου;" Εσείς τι λέτε;
Σκεφτειτε να εδιναν ολοι οι γιατροι τετοιες απαντησεις...Αυτη η απαντηση ειναι η κλασσικη ιατρου μεγαλου σε ηλικια που εχει να κοιταξει νεοτερα για την επιστημη χρονια. Τελος παντων. Εαν εσεις αισθανεστε οτι θελετε να το ψαξετε παραπερα ισως καποιος δερματολογος ενημερωμενος σας βοηθουσε περισσοτερο.
Φιναστεριδη υπαρχει μια προσφατη ερευνα που χρησιμοποιηθηκε τοπικα σε ηλικιες 50 εως 70 με καλα αποτελεσματα(γυναικες παντα). Δεν γνωριζω αν υπαρχει πρωτοκολλο για χρηση σε γυναικες ή αν ειναι πειραματικο παρολα αυτα.
Νομιζω πως κατι τετοιο θα σας βοηθουσε, επισης υπαρχουν και αλλες ουσιες περαν της μινοξιδιλης που δρουν με παρομοιο τροπο αλλα ολα αυτα μπορει να σας τα προτεινει μονο ενας ενημερωμενος γιατρος.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Adel

New Member
Αυτό ακριβώς. Και η "διάγνωση" ήταν από άτομο 40-45. Έπεσα στην περίπτωση. Τώρα πια νομίζω ότι θα είμαι αρκετά πιο επιφυλακτική και προσεκτική με τους γιατρούς. Στο δεύτερο δερματολόγο ξαναπάω γιατί είναι χρόνια γνωστός και όντως με βοήθησε σε ένα βαθμό με την έλλειψη βιταμινών. Ισως με κατευθύνει σε κάποιον εξειδικευμένο υπεύθυνα.
 

Fiponazio

Active Member
Αυτό ακριβώς. Και η "διάγνωση" ήταν από άτομο 40-45. Έπεσα στην περίπτωση. Τώρα πια νομίζω ότι θα είμαι αρκετά πιο επιφυλακτική και προσεκτική με τους γιατρούς. Στο δεύτερο δερματολόγο ξαναπάω γιατί είναι χρόνια γνωστός και όντως με βοήθησε σε ένα βαθμό με την έλλειψη βιταμινών. Ισως με κατευθύνει σε κάποιον εξειδικευμένο υπεύθυνα.
40-45 είναι νεότατος γιατρός ενημερωτικά δεν τελειώνεις ΙΕΚ.
 

Adel

New Member
Ειλικρινά δεν περίμενα να ασχοληθείτε τόσο με την περίπτωση μου γιατί στην πλειοψηφια είστε πολύ νεώτεροι μου και είμαι ευγνώμων. Όμως δε θέλω όταν παντρεύονται τα παιδιά μου σε λίγα χρόνια να είμαι φαλακρή η να φοράω περούκα και να ντρέπονται.
 

Adel

New Member
Γεια σας και πάλι. Προχθές επισκέφτηκα το δερματολόγο όπου διαπιστώθηκε και η ΑΓΑ στην κορυφή αλλά και η τελογενης προ εξαμήνου, που την έκανε εμφανή. Η χρήση της μινοξιδιλης αποκλείστηκε από το γιατρό λόγω των παρενεργειών που μου παρουσιάστηκαν. Επίσης αποκλείστηκε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση λήψης φαρμάκου. Η μόνη εναλλακτική που μου πρότεινε, με επιφύλαξη γιατί δεν έχει δοκιμαστεί, είναι το REDENYL. Τελικά όμως μου συνέστησε να περιμένω μέχρι το τέλος του χρόνου να αποκατασταθούν οι συνέπειες της τελογενους που αυτοθεραπευεται και αν τότε συνεχίσω να μην αποδέχομαι την εικόνα μου να συζητήσουμε για μεταμόσχευση. Αυτό είναι κάτι που το θελω, αρκεί να κριθώ καταλληλη γιατί χρειάζομαι πύκνωση πίσω από τη hairline ανάμεσα στα μαλλιά και έχω διαβάσει αρκετά για τη δυσκολία και το ρισκο. Επειδή είδα στο forum ότι υπήρξε συζήτηση για το REDENYL η REDENSYL, θα ήθελα να ξέρω κάποια νεώτερη πληροφορία για τη χρήση του, αν υπάρχει.
.
 
Μπλουζα