ΧΡΗΣΙΜΗ ΣΕΛΙΔΑ ΓΙΑ FINASTERIDE

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

xristosathens

New Member
Επειδή η συζήτηση για τις παρενέργειες ή μη της φιναστερίδης δικαίως απασχολεί πολλούς από τους χρήστες, μια διαφορετική σελίδα που βρήκα μετα απο πολυ καιρο αναζητησεων για το θέμα ειναι η εξης: http://www.propeciahelp.com/

Υπαρχουν αναφορές σε αποτελέσματα ορμονικής φύσης πάνω στο σπέρμα απο χρηστες του φαρμακου,μικροβιολογικες απαντησεις απο γιατρους μετα απο μακροχρονια χρηση και ερωτηματα αναγνωστων.Πολυ χρήσιμο και διαφωτιστικο είναι το φόρουμ.

Νομιζω θα προβληματισει αρκετους...Εγω πάντως μετα απο αυτα που διαβασα αν και το επαιρνα μηνες το χαπι και ειχα δει αποτελεσμα, το σταματησα φοβουμενος την μελλοντικη επιδραση στο σπερμα και ειδικα αν η βλαβη ειναι μη αναστρεψιμη....
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

lalakos

Member
Απ: ΧΡΗΣΙΜΗ ΣΕΛΙΔΑ ΓΙΑ FINASTERIDE

νάτα μαααας...
Χρήστο, χωρίς να έχω καθόλου ειρωνεία στην ερώτησή μου, πόσο καιρό δηλαδή έψαχνες για να βρεις το site που παραθέτεις;
Τέσπα, επειδή βλέπω είναι και το πρώτο σου post, αν έκανες λίγο τον κόπο να διαβάσεις το forum, θα καταλάβεις γιατί στο λέω....
Καλώς ήλθες πάντως...
 

ANAR

Well-Known Member
Απ: ΧΡΗΣΙΜΗ ΣΕΛΙΔΑ ΓΙΑ FINASTERIDE

Και τι προτείνεις Χρηστο για θεραπεια εκτος απο φινα; :chinscratch :chinscratch
 

kwstas34

New Member
Απ: ΧΡΗΣΙΜΗ ΣΕΛΙΔΑ ΓΙΑ FINASTERIDE

καλύτερα χωρίς μαλλιά ;D άμα είναι να χάσεις την σωματική σου υγεία και μετά έρχεται και η ψυχική που είναι και το σημαντικότερο ε ξεφεύγει πολύ το θέμα ;)
άντε να πω ότι άμα παίρνεις φίνα θα βγάλεις μαλλιά η θα κράτησης αυτά που έχεις πάει και έρχεται... αλλα από ότι βλέπω άμα είναι να σου πέσουνε οτι και να πάρεις ntoutes και ότι άλλο υπάρχει δεν γίνετε τίποτα απόλυτος ... τουλάχιστον ας κρατήσουμε την υγεία μας :-[
 

lalakos

Member
Απ: ΧΡΗΣΙΜΗ ΣΕΛΙΔΑ ΓΙΑ FINASTERIDE

υπάρχει ένα πολύ καλό thread σε ξένο forum βετεράνων σε θεραπείες με big3. Υπάρχουν άτομα που γράφουν μετά από 10 χρόνια, όσα δηλαδή χρόνια είναι η φίνα στην αγορά, και έχουν διατηρήσει τα μαλλιά τους στο ακέραιο. Οπότε kwsta34 κανείς δεν σου λέει ότι δεν θα τα κρατήσεις με big3, αλλά και κανείς βέβαια δεν μπορεί να σου υποσχεθεί ότι θα δουλέψει για τον καθένα. Αυτά είναι τα εργαλεία μας ως τώρα και με αυτά βαδίζουμε, περιμένοντας το καλύτερο στο μέλλον.
 

kwstas34

New Member
Απ: ΧΡΗΣΙΜΗ ΣΕΛΙΔΑ ΓΙΑ FINASTERIDE

φιλε λαλάκος υπάρχουνε άτομα που λένε είχανε αποτέλεσμα με big3 και άλλοι που πήρανε το big3.... επίσης αυτοί που είχανε αποτέλεσμα με το big3 μπορεί να πάρουνε το big3 στο μέλλον κανεις δεν ξέρει τι παρενέργειες μπορεί να έχει μακροπρόθεσμα η χρήση φίνας ;)
επόμενος αναρωτιέσαι αξίζει να ρισκάρω την υγεια μου ??? θα είμαι εγώ στους τυχερούς που δεν θα πάθουνε τίποτα??? εγώ προσωπικά δεν θεωρώ τον εαυτό μου πολύ τυχερό ;D και ούτε θα παίξω ρωσικη ρουλέτα...
 

xristosathens

New Member
Απ: ΧΡΗΣΙΜΗ ΣΕΛΙΔΑ ΓΙΑ FINASTERIDE

Με καλυψε απολυτα το προηγουμενο post
Tα αρθρα του φορουμ τα εχω διαβασει εδω και πολυ καιρο.
Δερματολογοι και Ουρολογοι παντως που ρωτησα μου απαντησαν για ΠΙΘΑΝΕΣ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΕΣ επιπτωσεις στο σπερμα. Μπορει να υπαρχουν, μπορει και οχι.
Την σελιδα αυτη την βρηκα μετα απο μελετη πολλων ξενογλωσσων σελιδων.Δεν θεωρω οτι ειναι η τελεια, απλα χρηστες του φαρμακου αναφερουν οι ιδιοι συνεπειες απο την χρηση του φαρμακου.
 

Hopefull

New Member
Απ: ΧΡΗΣΙΜΗ ΣΕΛΙΔΑ ΓΙΑ FINASTERIDE

Μαλιστα....πανω που νομιζα οτι αυτο το φαρμακο δε θα με ξαναγγιξει ποτε μου βαλε ο φιλος ψυλλους στα αυτ(ι)α lol. Η αληθεια ειναι παρολο που το χω κοψει χρονια τωρα εχω παρατηρησει οτι ειναι πιο νερουλο απο οτι πριν τη χρηση. Αλλα απ τη στιγμη που κατα τα αλλα ολα καλα δεν εδωσα ποτε σημασια λεω. Μαλλον μετα τις διακοπες θα παω να κανω εξετασεις να δω τι γινεται γιατι το παιδι ειναι πολυ συντομα στα σχεδια μου...αν εχει γινει θεμα βλεπω τη δικια μου να βαζει βομβα στη merck και μενα θα μου το σπασει το κεφαλι δε τη γλιτωνω
 

ANAR

Well-Known Member
Απ: ΧΡΗΣΙΜΗ ΣΕΛΙΔΑ ΓΙΑ FINASTERIDE

:eek:fft:

Να κανω μια ερωτηση η spiro επηρεάζει το σπερμα;
 

show_palmettos

New Member
Απ: ΧΡΗΣΙΜΗ ΣΕΛΙΔΑ ΓΙΑ FINASTERIDE

νομιζω και σπιρονολακτονη και κετοκοναζολη επηρεαζουν λιμπιντο,σπερμα και προκαλουν γυναικομαστια...σε μικρες ποσοτητες βεβαια βοηθανε τα μαλλια και βγαζουν λιγοτερα σαιντς
η φινα ειναι πολυ υπουλη...θελω να την παρω κι εγω αλλα με ολα αυτα που ακουω την φοβαμαι αρκετα
 
Απ: ΧΡΗΣΙΜΗ ΣΕΛΙΔΑ ΓΙΑ FINASTERIDE

show_palmettos είπε:
νομιζω και σπιρονολακτονη και κετοκοναζολη επηρεαζουν λιμπιντο,σπερμα και προκαλουν γυναικομαστια...σε μικρες ποσοτητες βεβαια βοηθανε τα μαλλια και βγαζουν λιγοτερα σαιντς
η φινα ειναι πολυ υπουλη...θελω να την παρω κι εγω αλλα με ολα αυτα που ακουω την φοβαμαι αρκετα
Δεν νομιζω να ειναι "υπουλη". Δεν νοειτε να υπαρχει φαρμακο που κυκλοφορει εδω και χρονια (proscar), συνταγογραφειτε κανονικατοτα, εχει παρει αδεια απο το FDA, και ακομα υπαρχουνε συμπτωματα τα οποια ειναι κρυμενα. Δεν υφισταται τετοιο πραμα.

Απλα σκεψου κατι αλλο. Οσοι το περνουνε για μεγαλο χρονικο διαστημα (2+ χρονια) ειναι και εκεινοι οι οποιοι μπορουνε να υποστηριξουνε οτι εχουνε μονιμα sides (μειωμενη λιμπιντο, σπερμα, καταθλιψη κτλπα). Ομως μεσα σε αυτα τα 2+ χρονια (που μπορει να φτασουνε και τα 5) σιγουρα εχουνε κανει και πολλα αλλα πραματα τα οποια μπορει να τους προκαλεσαν αυτα (καπνισμα , ποτο , αλλα φαρμακα, διαζυγιο, απολυση, θανατος συγγενη / φιλου, αγχος κτλπα) η απλα ΜΕΓΑΛΩΣΑΝΕ. Προφανως ενας στα 40 εχει πιο νερουλο σπερμα και και μειωμενη λιμπιντο σε σχεση με οτι ειχε 2-3-5 χρονια πριν. Ουτως η αλλως ανα δεκαετια ο οργανισμος παραγει ολο και λιγοτερη τεστοστερονη που οδηγει ακριβως εκει, μειωμενη λιμπιντο / στυση κτλπα. Προσθεσε σε ολα αυτα το αγχος που εχουμε ολοι εμεις για το μαλλι μας (συνεχιζει η τριχοπτωση? σταματησε η τριχοπτωση? μεγαλωσε το χνουδι? χοντρυναν οι τριχες μου? φυτρωσε τπτ? κλεισανε τα κενα? θα παθω τπτ? μηπως δεν κραταω οσο παλια?) και καταλαβενεις οτι η ψυχολογικη πιεση του φαινομενου "καραφλιασμα" που προστιθετε σε οποια αλλη πιεση εχει ο καθενας μας (επαγγελματικη , οικογενειακη, οικονομικη , αλλα προβληματα υγειας) ειναι αυτη που οδηγει σε ολα αυτα τα συμπτωματα και οχι το proscar απο μονο του

Βεβαιως, αν και δεν ειναι διαπιστωμενο, ειναι πιθανον το proscar να βοηθαει σε ολα αυτα. ΟΜΩΣ , οπως πχ. και το τσιγαρο, το οτι καπνιζεις δεν θα σε κανει μελλοντα καρδιακο ουτε θα αποκτησεις καρκινο ντε και καλα. Ειναι συνδιασμος 150 διαφορετικων παραγοντων που οδηγουνε εκει. Και ακομα και αν ζεις τη χειροτερη ζωη (τσιγαρα, ποτα , κακος υπνος, κακη διατροφη) δεν σημενει οτι οπως και δηποτε θα παθεις κατι, ειναι και θεμα οργανισμου.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Hopefull

New Member
Απ: ΧΡΗΣΙΜΗ ΣΕΛΙΔΑ ΓΙΑ FINASTERIDE

φευγατος είπε:
Δεν νοειτε να υπαρχει φαρμακο που κυκλοφορει εδω και χρονια (proscar), συνταγογραφειτε κανονικατοτα, εχει παρει αδεια απο το FDA, και ακομα υπαρχουνε συμπτωματα τα οποια ειναι κρυμενα. Δεν υφισταται τετοιο πραμα.

Φευγατε το χρειαζεσαι αυτο το forum πιο πολυ απο οσο νομιζεις...Παρε να μαθαινεις για τον FDA

http://health.msn.com/health-topics/articlepage.aspx?cp-documentid=100198246


http://www.cspinet.org/new/200606271.html

http://www.huffingtonpost.com/kerry-trueman/fdafailure-to-do-anything_b_162620.html

http://www.naturalnews.com/021129.html

http://www.publicintegrity.org/investigations/broken_government/articles/entry/994/
 

msc

New Member
Απ: ΧΡΗΣΙΜΗ ΣΕΛΙΔΑ ΓΙΑ FINASTERIDE

Λοιπον το οτι η φιναστεριδη βοηθαει στην τριχοπτωση ειναι γνωστο και αποδεδειγμενο.Το οτι ειμαστε μ*****ς και την παιρνουμε το ξερουμε η πρεπει να παθουμε κατι για να το καταλαβουμε???? Καλα ειστε σοβαροι οτι παιρνετε φαρμακο και μαλιστα σε μορφη χαπιου και δεν θα εχετε καποιο προβλημα ???Και τι φαρμακο κιολας φαρμακο που παιρνουμε για να μειωσουμε τις αντρικες ορμονες.Και λεω παιρνουμε γιατι το επαιρνα για 4 μηνες και ξερω τι παρενεργειες εχει, οποιος θελει ας ψαξει στο φορουμ να επιβεβαιωσει μεσα απο τα μηνυματα και τις ερωτησεις μου αν επαιρνα, συνολικα εβαλα στον οργανισμο μου ενα κουτι προσκαρ αλλα ειπα τερμα .Το καταλαβαινω οτι οι περισσοτεροι απο εμας ειμαστε τοσο απελπισμενοι που αμα δουμε ενα καλο αποτελεσμα δεν σκεφτομαστε το κοστος και ακολουθουμε σαν τα προβατα την ιδια θεραπεια.Αλλα δεν ειμαστε ολοι ιδιοι και δυστυχως οι περισσοτεροι και οχι οι λιγοτεροι εχουν παρενεργειες (το 2% της μερκ μπορει να ειναι και 102% πραγματικα αλλα αυτο ειναι το λιγοτερο).Μετα απο 5 χρονια που η φινα δεν θα δουλευει και θα σας πεσουν τα μαλλια αλλα για να σας σηκωθει θα θελετε γρυλο τι θα λετε?Και καραφλας και ανικανος?????????Χώρια οτι μπορει να παθετε και οποιαδηποτε αρρωστια στον διαβητη οπως προστατιτιδα και να τρεχετε στους γιατρους για αρκετο διαστημα.
Το οτι ειμαστε ανδρες το οφειλουμε στον προστατη και πρεπει να τον ''φροντιζουμε'' και να τον ''προσεχουμε''
Με το να χρησιμοποιουμε φινα ή ντουτα ή παλμετο ή οτι αλλο αντιανδρογονο θελετε μειωνουμε τον προστατη μας αρα μειωνουμε και τον ανδρισμο μας και αυτο ισχυει για ολους ειτε εχουμε ειτε δεν εχουμε παρενεργειες
Οποιος θελει να ειναι ''λιγοτερο ανδρας'' ας ειναι αλλα δεν ειναι αναγκη να προτεινει το ιδιο και σε αλλους και μαλιστα σε νεαρα ατομα που μπαινουν σε αυτο το φορουμ
Με ποιο δικαιωμα εγινε καποιος εμπειρικα γιατρος και εχει φτασει σε σημειο να κανει διαγνωσεις και να προτεινει θεραπειες μεσα απο το ιντερνετ , σε ατομα που εχουν προβλημα τριχοπτωσης αλλα κυριως προβλημα ψυχολογιας και τα παρασερνει σε λαθος κατευθυνση π.χ παρε λιγη φινα και ειναι σαν να λεει φαε μια τσιχλα.
Γιατι δεν ειναι μικρο πραγμα να παιρνεις φινα ή την οποια φινα(ντουτα κλπ) καταληγεις πρεζακι κυριολεκτικα και ερμαιο μιας βιομηχανιας που θελει να σου τα παρει και μαλιστα χοντρα...
Και οποιος πει τι προτεινω αντι για φινα ,ντουτα ,παλμετο ,σπιρο η οτι αλλο τελοσπαντων δεν προτινω τπτ που να παρει η ευχη, δεν ειναι αναγκη να προτινω κατι γιατι οτι και να προτεινω ειναι παρωδικο.
Τερμα τα φαρμακα και τα γιατροσοφια απο τους ''γιατρους'' του ιντερνετ .

Βγειτε εξω διασκεδαστε, πιειτε, μεθυστε, καντε φιλους ,φιλες ,ζηστε τι ζωη σας στο κοκκινο και μη ζειτε μια ζωη με το φοβο της τριχοπτωσης

Αντιμετωπιστε ολες τις καταστασεις αντρικια και μην κρυβεστε πισω απο την οποια ''φινα'' ετσι στερειτε απο τον εαυτο σας τη χαρα τη ζωης αυτο δεν ειναι ζωη ειναι ενα ψεμα και οι ψευτες τον πρωτο χρονο χαιρονται..................
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Απ: ΧΡΗΣΙΜΗ ΣΕΛΙΔΑ ΓΙΑ FINASTERIDE

@msc κανένας δεν είπε εδω ότι είναι γιατρός, (και στο κάτω κάτω, νομίζεις ότι οι κανονικοί γιατροί είναι γιατροί? ) ότι θέλει λέει ο καθένας. Είναι φόρουμ, ο καθένας μπορεί να πει τη γνώμη του. Γενικά εδώ προτείνονται ΜΟΝΟ τα προιόντα που έχουν αποτελέσματα κατα της τριχόπτωσης (άσχετα αν έχουν παρενέργειες ή όχι). Το για "λιγο καιρό" που λες, δεν ισχύει γιατι απλά κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός. Εμένα μπορεί να κρατήσει 5 χρονια.., του άλλου 10 κ.ο.κ. Αν είχες προβλήματα από τη φίνα, εννοείτε ότι έκανες καλά και τη σταμάτησες..., αλλά είναι λιγάκι υπερβολικό να τα βάζεις γενικά με όλες τις θεραπείες και γενικά την όλη ιδέα χρήσης μιας θεραπείας. Για το τελευταίο, ο καθένας το βλέπει διαφορετικά..., μερικοί έχουν κόλημα με τα μαλλιά τους. Απλά δεν μπορούν στην ιδέα οτι δεν θα τα έχουν πια. Γνώμη μου, αν μπορεί κάποιος να κάνει κάτι για τα μαλλιά του..., ας το κάνει..., για όσο κρατήσει.
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα