Φυτικός αντικαταστάτης της φινα?

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

mm05035

New Member
Καλημέρα παιδια,
ενας αρκετά καλος ουρολόγος και οικογενιεακός φίλος πάνω στη συζήτηση για τη φίνα μου πρότεινε να δοκιμάσω ένα φυτικό φάρμακο το Libeprosta 80mg. για δείτε λίγο και πείτε μου.ενδεικτικά αναφέρω:

Αναστέλλει τη μετατροπή της τεστοστερόνης σε διυδροτεστοστερόνη μέσω μη ανταγωνιστικής
αναστολής της 5α-αναγωγάσης (τύποι 1 και 2) και προσλαμβάνεται από τους υποδοχείς DHT
(διυδροτεστοστερόνη) του προστάτη εμποδίζοντας την εγκατάσταση της διυδροτεστοστερόνης στους
υποδοχείς


το λινκ: http://www.sfee.gr/files/medicine/LIBEPROSTA_F.C.TAB_80_SPC_070410.pdf
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Οποιοδήποτε φάρμακο ή φυτικό εκχύλισμα που έχει τις ίδιες ιδιότητες με την φίνα θα έχει και τις ίδιες τυχόν παρενέργειες.
 

mimis giova

Active Member
ειναι φυτικο εκχυλισμα κ δεν επηρεαζει τη γονιμοτητα ή την τεστοστερονη... απαντηση γιατρου..
 

Georgex6

Well-Known Member
φυτικο εκχυλισμα saw palmetto 80mg ειναι 2 καψουλες ημερησιως
κυκλοφορουν σκευασματα με μεγαλυτερη περιεκτικοτητα 320 που ειναι για τριχοπτωση (πχ της palmogen)


φυτικο εκχυλισμα saw palmetto 80mg ειναι 2 καψουλες ημερησιως
κυκλοφορουν σκευασματα με μεγαλυτερη περιεκτικοτητα 320 που ειναι για τριχοπτωση (πχ της palmogen)
 

mm05035

New Member
"Serenoa repens lipidosterolic extract
(1)
………………………………80 mg
(1)
Έλαιο προερχόμενο από τους καρπούς της Serenoa repens (διεργασία με εξάνιο)"

παντως δεν αναφερεται καμια παρενεργεια και το φαρμακο κυκλοφορει απο το 1986
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
mm05035 είπε:
"Serenoa repens lipidosterolic extract
(1)
………………………………80 mg
(1)
Έλαιο προερχόμενο από τους καρπούς της Serenoa repens (διεργασία με εξάνιο)"

παντως δεν αναφερεται καμια παρενεργεια και το φαρμακο κυκλοφορει απο το 1986

Οι παρενέργειες της φιναστερίδης δεν έχουν να κάνουν με το ίδιο το φάρμακο... αλλά με αυτό που προορίζετε να κάνει, να αναστείλει την DHT. Και το saw palmetto που είναι φυτικός αναστολέας της DHT ή οποισδήποτε άλλος φυτικός αναστολέας μπορεί να παρουσιάσει κι αυτός παρενέργειες επειδή κάνει αυτό που κάνει και η φίνα. Δεν παίζει ρόλο που είναι φυτικό. Άσε δε που για saw palmetto έχουν ακουστεί και διάφορα http://www.hairlossgr.com/forum/thread-1423.html

Τα φυτικά blockers είναι safe μόνο σε τοπική χρήση.
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
Fenimore είπε:
mm05035 είπε:
"Serenoa repens lipidosterolic extract
(1)
………………………………80 mg
(1)
Έλαιο προερχόμενο από τους καρπούς της Serenoa repens (διεργασία με εξάνιο)"

παντως δεν αναφερεται καμια παρενεργεια και το φαρμακο κυκλοφορει απο το 1986

Οι παρενέργειες της φιναστερίδης δεν έχουν να κάνουν με το ίδιο το φάρμακο... αλλά με αυτό που προορίζετε να κάνει, να αναστείλει την DHT. Και το saw palmetto που είναι φυτικός αναστολέας της DHT ή οποισδήποτε άλλος φυτικός αναστολέας μπορεί να παρουσιάσει κι αυτός παρενέργειες επειδή κάνει αυτό που κάνει και η φίνα. Δεν παίζει ρόλο που είναι φυτικό. Άσε δε που για saw palmetto έχουν ακουστεί και διάφορα http://www.hairlossgr.com/forum/thread-1423.html

Τα φυτικά blockers είναι safe μόνο σε τοπική χρήση.

Γεια σου Feni! Θα διαφωνήσω σε κάποια πράγματα μαζί σου.. Η παρενέργειες της φινας δεν είναι μόνο ο λόγος μείωσης της DHT στο αίμα.. αλλά η ορμονική διαταραχή (ορμονομελέτα) που προκαλεί πέρα από το στόχο για τον οποίο την πίνουμε.. Ας πιάσουμε ένα παράδειγμα.. το S-equol, μπορείτε να δείτε σε έρευνες ότι δεν προκαλεί παρενέργειες ακόμα και σε γιγάντιες ποσότητες που έχει δοκιμαστεί και ας μειώνει την dht. Ο τρόπος που προσεγγίζει την μείωση της dht είναι διαφορετικός σύμφωνα με την εταιρία, είναι καθαρά φυτικό και χορηγείτε επίσης για τον προστάτη. Ακόμα έχει ψάξιμο η δουλειά, αλλά σαν πρώτη γεύση για κάτι φυτικό και υποκατάστατο της φιναστερίδης.

Υ.Γ. Το palemnto είναι ανώμαλο και ας είναι φυτικό, είναι για πολύ άγρια αγόρια να τους κάνει αρνάκια :p
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Chs είπε:
Γεια σου Feni! Θα διαφωνήσω σε κάποια πράγματα μαζί σου.. Η παρενέργειες της φινας δεν είναι μόνο ο λόγος μείωσης της DHT στο αίμα.. αλλά η ορμονική διαταραχή (ορμονομελέτα) που προκαλεί πέρα από το στόχο για τον οποίο την πίνουμε.. Ας πιάσουμε ένα παράδειγμα.. το S-equol, μπορείτε να δείτε σε έρευνες ότι δεν προκαλεί παρενέργειες ακόμα και σε γιγάντιες ποσότητες που έχει δοκιμαστεί και ας μειώνει την dht. Ο τρόπος που προσεγγίζει την μείωση της dht είναι διαφορετικός σύμφωνα με την εταιρία, είναι καθαρά φυτικό και χορηγείτε επίσης για τον προστάτη. Ακόμα έχει ψάξιμο η δουλειά, αλλά σαν πρώτη γεύση για κάτι φυτικό και υποκατάστατο της φιναστερίδης.

Υ.Γ. Το palemnto είναι ανώμαλο και ας είναι φυτικό, είναι για πολύ άγρια αγόρια να τους κάνει αρνάκια :p

Η dht παίζε μέγιστο ρόλο για τους άντρες και στην σεξουαλική υγεία. Η μείωση της dht στο σώμα είναι ο κύριος λόγος για εμφάνιση παρενεργειών σεξουαλικής φύσεως!

Και το s-equol όπως λες, και το saw palmetto και η φιναστερίδη χορηγούνται για τον προστάτη. Την ίδια χρησιμότητα έχουν. Όταν παίρνεις κάτι σε όραλ δεν παίζει ρόλο στις παρενέργειες αν είναι φυτικό ή φάρμακο... εφόσον κάνει την ίδια ή παρεμφερή δουλειά
 

kos1987

New Member
Fenimore είπε:
Chs είπε:
Γεια σου Feni! Θα διαφωνήσω σε κάποια πράγματα μαζί σου.. Η παρενέργειες της φινας δεν είναι μόνο ο λόγος μείωσης της DHT στο αίμα.. αλλά η ορμονική διαταραχή (ορμονομελέτα) που προκαλεί πέρα από το στόχο για τον οποίο την πίνουμε.. Ας πιάσουμε ένα παράδειγμα.. το S-equol, μπορείτε να δείτε σε έρευνες ότι δεν προκαλεί παρενέργειες ακόμα και σε γιγάντιες ποσότητες που έχει δοκιμαστεί και ας μειώνει την dht. Ο τρόπος που προσεγγίζει την μείωση της dht είναι διαφορετικός σύμφωνα με την εταιρία, είναι καθαρά φυτικό και χορηγείτε επίσης για τον προστάτη. Ακόμα έχει ψάξιμο η δουλειά, αλλά σαν πρώτη γεύση για κάτι φυτικό και υποκατάστατο της φιναστερίδης.

Υ.Γ. Το palemnto είναι ανώμαλο και ας είναι φυτικό, είναι για πολύ άγρια αγόρια να τους κάνει αρνάκια :p

1. Η dht παίζε μέγιστο ρόλο για τους άντρες και στην σεξουαλική υγεία. 2 Η μείωση της dht στο σώμα είναι ο κύριος λόγος για εμφάνιση παρενεργειών σεξουαλικής φύσεως!

3 Και το s-equol όπως λες, και το saw palmetto και η φιναστερίδη χορηγούνται για τον προστάτη. Την ίδια χρησιμότητα έχουν. Όταν παίρνεις κάτι σε όραλ δεν παίζει ρόλο στις παρενέργειες αν είναι φυτικό ή φάρμακο... εφόσον κάνει την ίδια ή παρεμφερή δουλειά

1. Οσο ημασταν παιδια στην εφηβεια...
2. Τοτε ΟΛΟΙ οσοι επαιρναν φινα και ντουτα θα επρεπε να μην :couple καθολου...
3. saw palmetto & fina ειναι 5ar blockers οχι dht blocker, οπως το equol.
Οταν βγαινει off η 5ar τοτε η τεστο δεν γινεται dht και ανεβαινει...σε πολλους αυτη η αυξηση οδηγει σε αυξηση των οιστρογονων (ειρωνικο δεν ειναι?) και να σου τα sides.Επισης η φινα επιδρα και στη συνθεση νευρορμονων...
Οποτε δεν ειναι ακριβως τα ιδια ολα.Για τα φυτικα και συνθετικα συμφωνω απολυτα...μακαρι να εβγαζαν συνθετικο 5ar blocker με Τ1/2 λιγα λεπτα της ωρας...


Κοιταξτε και αυτο http://www.livestrong.com/article/127328-high-estrogen-symptoms-men/
Σας θυμιζει κατι?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
kos1987 είπε:
1. Οσο ημασταν παιδια στην εφηβεια...
2. Τοτε ΟΛΟΙ οσοι επαιρναν φινα και ντουτα θα επρεπε να μην :couple καθολου...
3. saw palmetto & fina ειναι 5ar blockers οχι dht blocker, οπως το equol.
Οταν βγαινει off η 5ar τοτε η τεστο δεν γινεται dht και ανεβαινει...σε πολλους αυτη η αυξηση οδηγει σε αυξηση των οιστρογονων (ειρωνικο δεν ειναι?) και να σου τα sides.Επισης η φινα επιδρα και στη συνθεση νευρορμονων...
Οποτε δεν ειναι ακριβως τα ιδια ολα.Για τα φυτικα και συνθετικα συμφωνω απολυτα...μακαρι να εβγαζαν συνθετικο 5ar blocker με Τ1/2 λιγα λεπτα της ωρας...


Κοιταξτε και αυτο http://www.livestrong.com/article/127328-high-estrogen-symptoms-men/
Σας θυμιζει κατι?



1. Και τώρα. Το σώμα την παράγει ακόμα οπότε είναι χρήσιμη.

2. Όταν κάποιος παρουσιάσει μειωμένη λίμπιντο και στυτική δυσλειτουργία ως side από φίνα τότε όντως δεν θα μπορεί να :couple

3. Αφου εισαι τόσο σίγουρος γιατί δεν δοκιμάζεις να δούμε? :wink:
 

kos1987

New Member
Fenimore είπε:
1. Και τώρα. Το σώμα την παράγει ακόμα οπότε είναι χρήσιμη.

2. Όταν κάποιος παρουσιάσει μειωμένη λίμπιντο και στυτική δυσλειτουργία ως side από φίνα τότε όντως δεν θα μπορεί να :couple

3. Αφου εισαι τόσο σίγουρος γιατί δεν δοκιμάζεις να δούμε? :wink:

1. Τα παντα ολα ειναι χρησιμα φενι.Απλα η 5ar εκτος απο το οτι μετατρεπει την τεστο σε dht εχει και αλλο εργο
2. Ναι αλλα το ποσοστο δεν ειναι το 100%.Ολοι οσοι παιρνουν φινα εχουν αντιστοιχη πτωση στη dht αλλα εως το 30% αυτων θα παρουσιασει sides
3.Σιγουρος δεν ειμαι, αλλα εχω παραγγειλει equol για "τοπικη" χρηση.Θα ενημερωσω...
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
3.Σιγουρος δεν ειμαι, αλλα εχω παραγγειλει equol για "τοπικη" χρηση.Θα ενημερωσω...

Ζηλεύω :dodgy: άλλοι τρώνε το χαβιάρι.. και άλλοι :Dance3:

2. Ναι αλλα το ποσοστο δεν ειναι το 100%.Ολοι οσοι παιρνουν φινα εχουν αντιστοιχη πτωση στη dht αλλα εως το 30% αυτων θα παρουσιασει sides

Εμένα μου έκανε μια αύξηση λίμπιντο στην αρχή, μετά μια πτώση, και τώρα πάλι δείχνει να σταθεροποιήθηκε σχεδόν στο κανονικό με πριν.
 

mm05035

New Member
εγω παντως ξεκινησα το libeprosta εδω και καμια βδομαδα και απο κ..λες παω μια χαρα.ισως και καλυτερα απο πριν.ειδωμεν
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
mm05035 είπε:
εγω παντως ξεκινησα το libeprosta εδω και καμια βδομαδα και απο κ..λες παω μια χαρα.ισως και καλυτερα απο πριν.ειδωμεν

Από όσο ξέρω το Libeprosta είναι κάτι σαν το palmento αν δεν κάνω λάθος.. δεν υπάρχει καμιά ψαγμενη έρευνα να λέει ότι είναι αποτελεσματικό στην τριχόπτωση.. Anyway αν έχεις σιγουρευτεί για αυτο, σου εύχομαι καλή επιτυχία! :)
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
Άρα σωστά ήξερα, είναι παράγωγο του Palmento. Αλλά το palmento σε οραλ λειτουργεί σε λίγους (για τριχόπτωση) .. και αν λειτουργήσει έχει και αυτό sides και μάλιστα σοβαρά.. κάποιοι λένε ότι είναι χειρότερο και από φιναστερίδη.. Anyway μακάρι να λειτουργήσει στον φίλο παραπάνω το Libeprosta. :)
 

thimios72

Member
Chs είπε:
Άρα σωστά ήξερα, είναι παράγωγο του Palmento. Αλλά το palmento σε οραλ λειτουργεί σε λίγους (για τριχόπτωση) .. και αν λειτουργήσει έχει και αυτό sides και μάλιστα σοβαρά.. κάποιοι λένε ότι είναι χειρότερο και από φιναστερίδη.. Anyway μακάρι να λειτουργήσει στον φίλο παραπάνω το Libeprosta. :)
καπου ακουσα οτι το παλμετο θελει το διπλασιο η και παραπανω ακομα σε χρονο απο φινα για να δειξει κατι καλο στα μαλλια, εγω που παιρνω παλμετο τησ lamberts κανα 9μηνο τωρα δεν εχω δει κατι θετικο απο αυτες στα μαλλια.
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
thimios72 είπε:
Chs είπε:
Άρα σωστά ήξερα, είναι παράγωγο του Palmento. Αλλά το palmento σε οραλ λειτουργεί σε λίγους (για τριχόπτωση) .. και αν λειτουργήσει έχει και αυτό sides και μάλιστα σοβαρά.. κάποιοι λένε ότι είναι χειρότερο και από φιναστερίδη.. Anyway μακάρι να λειτουργήσει στον φίλο παραπάνω το Libeprosta. :)
καπου ακουσα οτι το παλμετο θελει το διπλασιο η και παραπανω ακομα σε χρονο απο φινα για να δειξει κατι καλο στα μαλλια, εγω που παιρνω παλμετο τησ lamberts κανα 9μηνο τωρα δεν εχω δει κατι θετικο απο αυτες στα μαλλια.

Ε πάρε φινα ντε... ;)
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα