Φτιαξτο μονος σου (αρωμα κωλονιες )

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
και ποιος δεν εχει ξοδευσει ενα ματσο χρηματα αγοραζοντας κωλονιες αρωματα
ειτε για τον εαυτο του ειτε σαν δωρο για ενα αγαπημενο του προσωπο
και ποιος πλεον δεν γνωριζει οτι τα υλικα ειναι πανφτηνα και οτι πληρωνεις τις διαφημισεις και το ονομα της εταιριας

μιας λοιπον μεσω του φορουμ πολλοι απο εσας εχετε καποιου ειδους εμπειρια στο να φτιαχνετε διαλυματα
λεω ειναι καιρος να ξεκινησετε να φτιαχνετε και τα δικα σας αρωματα

ξεκινοντας απο τα βασικα καθε αρωμα αποτελειτε απο 3 κυριως κατηγοριες
την βαση του αρωματος ( που κραταει για αρκετες ωρες )
την καρδια του αρωματος ( που ειναι συνηθως η κλασικη μυρωδια του αρωματος )
την κορυφη του αρωματος ( η πρωτη εντυπωση του αρωματος )

τα αρωματα κυριως αποτελουνται απο essential oils αλκοολ απιονισμενο νερο και ρυθμιστες

τα αρωματα τα χωριζουμε κυριως σε καλοκαιρινα και χειμερινα
η επισης σε πρωινα και βραδυνα
αλλα και σε αντικα και γυναικεια

τα καλοκαιρινα να προτιμουμε για την φρεσκαδα τους και συνηθως χρησιμοποιουμε
περγαμοντο , μανταρινι , λεμονι λεβαντα grapefruit

τα χειμερινα πιο πολυ προτιμουμε τα πιο καυτα πικαντικα και συνηθως χρησιμοποιουμε
κεχριμπαρι , μοσχοκαδυρο , κροκο

στα γυναικεια παλι προτιμουνε τα πιο γλυκα
οπως γαρυφαλλο τριανταφυλλο πατσουλι καραμελα

στα αντρικα παλι αποφευγουμε κυριως τα αρωματα σε σχεση με τριανταφυλο
στα πιο πολλα αντρικα εχουν πολλα κοινα στοιχεια με τα γυναικεια απλως δεν ειναι τοσο γλυκα η εχουν λιγοτερη ποσοτητα απο ανθη


προσεξτε ομως διοτι οι αναλογιες λιγο να διαφερουν απο την επομενη σας προσπαθεια να φτιαξετε αρωμα μπορει να κανουν το αρωμα σας να διαφερει σημαντικα απο το προηγουμενο

οι πιο πολλοι δινουν συνταγες με σταγονες αλλα το καθε σταγονομετρο ειναι διαφορετικο σε πυκνοτητα ετσι αν παραδειγμα βαλετε ενα αρωμα με 16 σταγονες και την επομενη φορα βαλετε με αλλο σταγονομετρο παλι 16 σταγονες δεν θα ειναι ιδιο σε ποσοτητα
για αυτον λοιπον τον λογο θα σας τα γραψω σε ml ωστε να ειναι οσο το δυνατον πιο κοντα σε ακριβεια

βημα 1

σε ενα αδειο μπουκαλι (γυαλινο ) και σκουρο να ειναι τοσο το καλυτερο για να προστατευει τα ελαια απο τον ηλιο
βαση 0.5 ml musk 1.5 ml YLANG YLANG 0.5ml sandalowood 1.5ml amber
καρδια 1 .ml rosemary 1.5.ml Geranium 1.5.ml jasmine 0.5.ml ginger
κορυφη 1 ml BERGAMOT 1ml lime 1ml chamomile 1ml tea tree

τα αφηνουμε ολα τα παραπανω μαζι για το λιγοτερο 48 ωρες ( κατα την διαρκεια αυτη τα ανακατευουμε η ανακινουμε το μπουκαλι )

βημα 2

προσθετουμε 60 ml Denal alcohol και 5ml benzyl benzoate ανακατευουμε καλα και αφηνουμε το διαλυμα 48 ωρες να κατσει
κατα την διαρκεια αυτη ανακατευουμε η ανακινουμε το μπουκαλι

επειτα φιλτραρουμε το τελικο διαλλυμα

βημα 3 προθετουμε 5 ml glycerin και 10ml απιονισμενο νερο


τελος το αρωμα μας ειναι ετοιμο
οσο πιο πιο πολυ αφηνουμε το αρωμα να ωριμασει τοσο πιο καλα δενει μεταξυ του
υπαρχουν εκατονταδες ελαια ο μονος σας περιορισμος ειναι η φαντασια σας (προσοχη ομως μερικα δεν ειναι για χρηση απογορευονται καθως προκαλουν εκζεματα και αλλεργιες στο δερμα )

το συγκεκριμενο Συγκαταλεγεται στα αρωματα να θυμισω


Eau de Parfum (EdP), Parfum de Toilette (PdT): 10-20% (typical ~15%)
Eau de toilette (EdT): 5-15% (typical ~10%) aromatic compounds



αν το παρον σας προκαλεσει καποια αλλεργια στο δερμα μην το ξαναχρησιμοποιησετε και επισκεφτειτε δερματολογο
μπορει καποιος να ειναι αλεργικος σε καποιο απο τα συστατικα και να μην το γνωριζει

εντυπωσεις και σχολια κολοδεχουμε
ελπιζω να σας αρεσει


special Greetz to my admin

αποκλειστικα για το hairlossgr.com
Παναγιωτης
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Απ: Φτιαξτο μονος σου (αρωμα κωλονιες )

Μπράβο Παναγιώτη, πολύ ωραίο post!!! :clap2:
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Φτιαξτο μονος σου (αρωμα κωλονιες )

Fenimore είπε:
Μπράβο Παναγιώτη, πολύ ωραίο post!!! :clap2:

ευχαριστω πολυ φιλε ;)


:eek:fft: αν και λειπω καιρο απο το φορουμ παρατηρω οτι εισαι ο αγρυπνος φρουρος μας
κανεις εξαιρετικη δουλεια εδω
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Απ: Φτιαξτο μονος σου (αρωμα κωλονιες )

Παναγιωτης είπε:
:eek:fft: αν και λειπω καιρο απο το φορουμ παρατηρω οτι εισαι ο αγρυπνος φρουρος μας
κανεις εξαιρετικη δουλεια εδω

Ευχαριστώ, είχα καλούς δασκάλους είναι η αλήθεια ;) , Τα credits πάνε πρώτα σε εσάς για να είμαστε δίκαιοι, την trinity του φόρουμ, εγώ είμαι απλά ο outsider που συνεχίζω το έργο :)
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Φτιαξτο μονος σου (αρωμα κωλονιες )

αν ειναι κατι που πιστευω με ολο μου το ειναι

σημασια δεν εχει απο που ξεκινας αλλα ωσπου θα φτασεις
ο καθενας εδω μπορει να γινει καλυτερος απο ολους



αντε να φτιαξουμε κανενα αρωμα τωρα γιατι με το hairloss το παρακανωμε λιγακι

αν μπεις στην διαδικασια και τον φτιαξεις περιμενω εντυπωσεις
καλη συνεχεια BRO
 

S.Spark

New Member
Απ: Φτιαξτο μονος σου (αρωμα κωλονιες )

Παναγιωτης είπε:
προσθετουμε 60 ml Denal alcohol και 5ml benzyl benzoate ανακατευουμε καλα και αφηνουμε το διαλυμα 48 ωρες να κατσει

Επειδή βλέπω οτι είσαι χημικός, θα ήθελα να σε ρωτήσω τι ακριβώς προσφέρει το benzyl benzoate στο μίγμα. Είχα την εντύπωση οτι δεν κάνει καλό στο δέρμα. Θα μπορούσε να αντικατασταθεί απο άλλη ουσία?
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Φτιαξτο μονος σου (αρωμα κωλονιες )

S.Spark είπε:
Επειδή βλέπω οτι είσαι χημικός, θα ήθελα να σε ρωτήσω τι ακριβώς προσφέρει το benzyl benzoate στο μίγμα. Είχα την εντύπωση οτι δεν κάνει καλό στο δέρμα. Θα μπορούσε να αντικατασταθεί απο άλλη ουσία?

δεν ειμαι χημικος φιλε
η ουσια benzyl benzoate προσφερει κυριως σταθεροτητα στο διαλυμα ειναι και αντιπαρασιτικη
θα μπορουσε να μπει αλλη ουσια αλλα δεν μπορει ο καθενας να εχει προσβαση σε ολες τις ουσιες
την συγκεκριμενη την βρισκεις σχετικα ευκολα

επισης αν δεις τα συστατικα που γραφουν οι γνησιες κωλονιες θα δεις οτι στις περισσοτερες υπαρχει αυτη η ουσια
εχω ενα γνησιο αρωμα hugo boss διπλα μου αυτην την στιγμη και διαβαζω πισω στο κουτι στα συστατικα
οτι εχει ακριβως την ιδια ουσια


οποτε οταν βαζεις κωλονιες σιγουρα εχεις βαλει αυτην την ουσια πανω σου
 

tropheus

Well-Known Member
Απ: Φτιαξτο μονος σου (αρωμα κωλονιες )

Πολύ ενδιαφέρον Παναγιώτη :)
Να σου πω την αλήθεια δεν είχα σκεφτεί ποτέ να φτιάξω άρωμα...
Το post σου μπορεί να αποτελέσει πηγή έμπνευσης για πειραματισμούς και αναζητήσεις ...
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Φτιαξτο μονος σου (αρωμα κωλονιες )

tropheus είπε:
Πολύ ενδιαφέρον Παναγιώτη :)
Να σου πω την αλήθεια δεν είχα σκεφτεί ποτέ να φτιάξω άρωμα...
Το post σου μπορεί να αποτελέσει πηγή έμπνευσης για πειραματισμούς και αναζητήσεις ...

ευχαριστω πολυ ;D

περιμενω να ερθουν παρω και αλλα υλικα μεχρι να φτασουμε σε ενα υψηλο σημειο
χωραν πολλα πειραματα καθως και δοσολογικα με τα ελαια
αλλα πιστευω να γινει κατι πολυ δυνατο

ειδικα στο θεμα αρωματος ολα ειναι θεμα δοσολογιας των ελαιων και θελει πολυ ακριβεια γμτ

ολα τα μελη αν φτιαξουν κατι αναλογο αν αλλαξουμε αποψεις σιγουρα θα παμε αρκετα ψηλα
 

toxotis18

Member
Απ: Φτιαξτο μονος σου (αρωμα κωλονιες )

Παναγιωτης είπε:
δεν ειμαι χημικος φιλε
η ουσια benzyl benzoate προσφερει κυριως σταθεροτητα στο διαλυμα ειναι και αντιπαρασιτικη
θα μπορουσε να μπει αλλη ουσια αλλα δεν μπορει ο καθενας να εχει προσβαση σε ολες τις ουσιες
την συγκεκριμενη την βρισκεις σχετικα ευκολα

επισης αν δεις τα συστατικα που γραφουν οι γνησιες κωλονιες θα δεις οτι στις περισσοτερες υπαρχει αυτη η ουσια
εχω ενα γνησιο αρωμα hugo boss διπλα μου αυτην την στιγμη και διαβαζω πισω στο κουτι στα συστατικα
οτι εχει ακριβως την ιδια ουσια


οποτε οταν βαζεις κωλονιες σιγουρα εχεις βαλει αυτην την ουσια πανω σου

το benzyl benzoate ειναι βασικο χημικο συστατικο του αιθεριου ελαιου - Γιασεμί και εχει χαρακτηριστικο αρωμα που θυμιζει γιασεμι....
Οι ενωσεις που απαρτιζουν ενα αρωμα ξεκινουν απο 200 και φθανουν 1000+.Στις ετικετες των αρωματων βλεπουμε μονο τα συστατικα που ειναι αλλεργιογονα και επιβαλεται να αναφερονται π.χ. bezyl benzoate,linaloon, amyl cinnamal, limonene. κ.λ.π. Επειδη αυτα τα συστατικα ειναι πολυ βασικα τα βλεπουμε σχεδον σε ολες τις ετικετες...
Ασφαλως τα αρωματα φτιαχνονται κυριως απο συνθετικα συστατικα που μιμουνται τα φυσικα...π.χ. το benzyl benzoate παρασκευαζεται συνθετικα παμφθηνα απο οτι αν απομονωνοταν απο το αιθεριο ελαιο του γιασεμιου το οποιο ελαιο κοστιζει 28 ευρω/1 ml!!!!
 

Άκης

Administrator
Απ: Φτιαξτο μονος σου (αρωμα κωλονιες )

Μπράβο Παναγιώτη, πολύ καλό.

Παρότι ασχολούμαι με τα DIY γενικά (πέραν των DIY για τριχόπτωση), αυτό πραγματικά δεν το είχα σκεφτεί ποτέ ότι μπορεί να γίνει :)
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Φτιαξτο μονος σου (αρωμα κωλονιες )

Άκης είπε:
Μπράβο Παναγιώτη, πολύ καλό.

Παρότι ασχολούμαι με τα DIY γενικά (πέραν των DIY για τριχόπτωση), αυτό πραγματικά δεν το είχα σκεφτεί ποτέ ότι μπορεί να γίνει :)

ευχαριστω δασκαλε .. ;D

τα παντα μπορουν να γινουν ... και εμενα ξαφνικα μου ηρθε μια μερα
εκανα αγορες απο το αμερικα μερικες κωλονιες για μενα και την κοπελα μου
και μου ηρθε βρε δεν φτιαχνω και εγω μια να δω πω θα παει

δοκιμασε το ;)


toxotis18 είπε:
το benzyl benzoate ειναι βασικο χημικο συστατικο του αιθεριου ελαιου - Γιασεμί και εχει χαρακτηριστικο αρωμα που θυμιζει γιασεμι....
Οι ενωσεις που απαρτιζουν ενα αρωμα ξεκινουν απο 200 και φθανουν 1000+.Στις ετικετες των αρωματων βλεπουμε μονο τα συστατικα που ειναι αλλεργιογονα και επιβαλεται να αναφερονται π.χ. bezyl benzoate,linaloon, amyl cinnamal, limonene. κ.λ.π. Επειδη αυτα τα συστατικα ειναι πολυ βασικα τα βλεπουμε σχεδον σε ολες τις ετικετες...
Ασφαλως τα αρωματα φτιαχνονται κυριως απο συνθετικα συστατικα που μιμουνται τα φυσικα...π.χ. το benzyl benzoate παρασκευαζεται συνθετικα παμφθηνα απο οτι αν απομονωνοταν απο το αιθεριο ελαιο του γιασεμιου το οποιο ελαιο κοστιζει 28 ευρω/1 ml!!!!


o βενζοϊκός βενζυλεστέρας (benzyl benzoate) ειναι τοπικο παρασιτοκτόνα δερματος (χαρακτηριζετε και ως αντιβιοτικο)
αλλα οπως καθε συστατικο εχει a variety of uses.
αυτο που σου θυμιζει γιασεμι ειναι amyl cinnamal.

Amyl Cinnamal, also called alpha-amyl cinnamic aldehyde, is a pale yellow liquid with a floral smell suggestive of jasmine
The Food and Drug Administration (FDA) has approved the use of Amyl Cinnamal as a flavoring agent for direct addition to food.

οπως και το linaloon και το limonene υποψιαζομαι οτι ειναι συνθετικες ενωσεις
που μιμουνται τα αρωματα οποτε πρεπει να μυριζουν σαν τα αρωματα
 

toxotis18

Member
Απ: Φτιαξτο μονος σου (αρωμα κωλονιες )

Παναγιωτης είπε:
ευχαριστω δασκαλε .. ;D

τα παντα μπορουν να γινουν ... και εμενα ξαφνικα μου ηρθε μια μερα
εκανα αγορες απο το αμερικα μερικες κωλονιες για μενα και την κοπελα μου
και μου ηρθε βρε δεν φτιαχνω και εγω μια να δω πω θα παει

δοκιμασε το ;)



o βενζοϊκός βενζυλεστέρας (benzyl benzoate) ειναι τοπικο παρασιτοκτόνα δερματος (χαρακτηριζετε και ως αντιβιοτικο)
αλλα οπως καθε συστατικο εχει a variety of uses.
αυτο που σου θυμιζει γιασεμι ειναι amyl cinnamal.

οπως και το linaloon και το limonene υποψιαζομαι οτι ειναι συνθετικες ενωσεις
που μιμουνται τα αρωματα οποτε πρεπει να μυριζουν σαν τα αρωματα

Ναι εχεις δικιο για το benzyl benzoate.... To benzyl acetate ειναι aroma chemical. To linalool ειναι και αυτο χημικο που μυριζει λιγο σαν τριανταφυλλο...λιγο σαν ξυλο... ενω το limonene σαν λεμόνι. Η συνθεση ενος ευχαριστου αρωματος ειναι δυσκολη και απαιτει παρα πολλα συστατικα για να γινει ενα καλο μπουκέτο και να μην καταληξει να μυριζει σαν... "Μυρτώ" :D
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Φτιαξτο μονος σου (αρωμα κωλονιες )

toxotis18 είπε:
Ναι εχεις δικιο για το benzyl benzoate.... To benzyl acetate ειναι aroma chemical. To linalool ειναι και αυτο χημικο που μυριζει λιγο σαν τριανταφυλλο...λιγο σαν ξυλο... ενω το limonene σαν λεμόνι. Η συνθεση ενος ευχαριστου αρωματος ειναι δυσκολη και απαιτει παρα πολλα συστατικα για να γινει ενα καλο μπουκέτο και να μην καταληξει να μυριζει σαν... "Μυρτώ" :D

;) εννοειτε οτι χρειαζεται μεγαλη προσπαθεια αλλα και πολλες δοκιμες για να βγει κατι καλο
αλλα νομιζω οτι για να βγει μυρτω ειναι λιγο δυσκολο

ο λογος που εφτιαξα το ποστ ειναι για να αλλαξουμε δοσολογιες με αλλα μελη που ασχολουνται
καθως λιγες σταγονες απο ενα ελαιο μπορει να αλλαξει απιστευτα το τελικο αποτελεσμα
ξερεις οταν """πετυχει"" καποιος καλο και το μοιραστει πιστευω πιο ευκολα θα φτιαξουμε κατι πολυ καλο αντιστοιχο με τα εμπορικα

λοιπον μιας και ασχολεισαι σου εχω μια ερωτηση μηπως και γνωριζεις
πηρα ενα εμπορικο αρωμα σημερα το οποιο πηγα να το θυσιασω να ανοιξω το μπουκαλι και να αφαιρεσω οτι απεμεινε
τελικα δεν μπορεσα να το ανοιξω καλα και σε ενα μικρο σημειο εσπασε
το αφηνω λοιπον να παω να πλενω τα χερια μου
και οταν γυρισα μαντεψε ? το υγρο ΑΛΛΑΞΕ ΧΡΩΜΑ

δηλαδη οταν πηρε αερα αλλαξε χρωμα προσπαθω να καταλαβω ( βρω ) γιατι ο αερας αλλαξε το χρωμα του
η μυρωδια του εμεινε η ιδια ακριβως αλλα το χρωμα απο ΚΟΚΚΙΝΟ εγινε ΓΚΡΙ

εαν εχεις καμια ιδεα ριξτην
 

toxotis18

Member
Απ: Φτιαξτο μονος σου (αρωμα κωλονιες )

Παναγιωτης είπε:
;) εννοειτε οτι χρειαζεται μεγαλη προσπαθεια αλλα και πολλες δοκιμες για να βγει κατι καλο
αλλα νομιζω οτι για να βγει μυρτω ειναι λιγο δυσκολο

ο λογος που εφτιαξα το ποστ ειναι για να αλλαξουμε δοσολογιες με αλλα μελη που ασχολουνται
καθως λιγες σταγονες απο ενα ελαιο μπορει να αλλαξει απιστευτα το τελικο αποτελεσμα
ξερεις οταν """πετυχει"" καποιος καλο και το μοιραστει πιστευω πιο ευκολα θα φτιαξουμε κατι πολυ καλο αντιστοιχο με τα εμπορικα

λοιπον μιας και ασχολεισαι σου εχω μια ερωτηση μηπως και γνωριζεις
πηρα ενα εμπορικο αρωμα σημερα το οποιο πηγα να το θυσιασω να ανοιξω το μπουκαλι και να αφαιρεσω οτι απεμεινε
τελικα δεν μπορεσα να το ανοιξω καλα και σε ενα μικρο σημειο εσπασε
το αφηνω λοιπον να παω να πλενω τα χερια μου
και οταν γυρισα μαντεψε ? το υγρο ΑΛΛΑΞΕ ΧΡΩΜΑ

δηλαδη οταν πηρε αερα αλλαξε χρωμα προσπαθω να καταλαβω ( βρω ) γιατι ο αερας αλλαξε το χρωμα του
η μυρωδια του εμεινε η ιδια ακριβως αλλα το χρωμα απο ΚΟΚΚΙΝΟ εγινε ΓΚΡΙ

εαν εχεις καμια ιδεα ριξτην

Αυτο με το χρωμα ειναι περιεργο...δεν γνωριζω!

Μόνο με αιθερια ελαια ειναι αδυνατον να πετυχει αρωμα ισαξιο του εμποριου.Τα περισσοτερα ελαια αν εξαιρεσεις τα εσπεριδοειδη δεν μυριζουν πολυ ευχαριστα...
Π.χ. ενα αρωματικο ελαιο "τριανταφυλλο" (μονή νότα) δεν εχει μονο χημικα συστατικα που απαρτιζουν το φυσικο αιθεριο ελαιο.Ο αρωματοποιος εχει την δυνατοτητα να χρησιμοποιησει τα βασικα συστατικα που μυριζουν τριανταφυλλο (π.χ. geraniol) και απο εκει και περα να το χτισει με αλλα συστατικα που ουτε καν υπαρχουν στην φυση π.χ. να του δωσει φρουτωδες χαρακτηρα.
Τα μεμωνομενα χημικα συστατικα ειναι αυτα που σου δινουν την δυνατοτητα να παιξεις ελευθερα... και αυτα παραγονται συνθετικα

Σιγουρα το να φτιαξεις και να χρησιμοποιεις ενα αρωμα απο φυσικα αιθερια ελαια ειναι οτι καλυτερο απο θεμα υγειας αν και ο κινδυνος αλλεργιας ειναι μεγαλυτερος και μπορω να σου πω για ποιο λογο αν θελεις...
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Φτιαξτο μονος σου (αρωμα κωλονιες )

ναι ξερω καταρχην υπαρχουν αρκετα ελαια που απογορευετε η χρηση τους
αν ειχα προσβαση σε χημικα συστατικα θα ηταν τελεια ( αν εχεις βρει κανενα λινκ) πες μου

διαφωνω οτι χωρις χημικα συστατικα μπορεις να φτιαξεις ωραιες ενωσεις
απλα οπως τα εχω μυρισει ως τωρα πολλα συστατικα πρεπει να μπουν σε μικροτερη πολυ μικροτερη αναλογια απο οσο υπολογιζα
τα φτουτωδης μυριζουν τελεια αλλα αυτα μπαινουν σαν κορυφη

για αυτο θελω να πειραματιστω στις δοσολογιες
ας πουμε να βαλω κανω αναπωδη πυραμιδα να βαλω μικροτερη ποσοτητα στην βαση και περισοτερη στην κοφυφη
αλλα ολα αυτα θελουν και χρονο και χρημα

οποτε σιγα σιγα πιστευω να μπορεσω να φτιαξω κατι αξιοπρεπεστατο

εσυ εχεις δοκιμασει να φτιαξεις κατι η μιλας θεωριτικα ?
αν οχι δοκιμασε εχεις σχετικη γνωση
 

toxotis18

Member
Απ: Φτιαξτο μονος σου (αρωμα κωλονιες )

Παναγιωτης είπε:
ναι ξερω καταρχην υπαρχουν αρκετα ελαια που απογορευετε η χρηση τους
αν ειχα προσβαση σε χημικα συστατικα θα ηταν τελεια ( αν εχεις βρει κανενα λινκ) πες μου

διαφωνω οτι χωρις χημικα συστατικα μπορεις να φτιαξεις ωραιες ενωσεις
απλα οπως τα εχω μυρισει ως τωρα πολλα συστατικα πρεπει να μπουν σε μικροτερη πολυ μικροτερη αναλογια απο οσο υπολογιζα
τα φτουτωδης μυριζουν τελεια αλλα αυτα μπαινουν σαν κορυφη

για αυτο θελω να πειραματιστω στις δοσολογιες
ας πουμε να βαλω κανω αναπωδη πυραμιδα να βαλω μικροτερη ποσοτητα στην βαση και περισοτερη στην κοφυφη
αλλα ολα αυτα θελουν και χρονο και χρημα

οποτε σιγα σιγα πιστευω να μπορεσω να φτιαξω κατι αξιοπρεπεστατο

εσυ εχεις δοκιμασει να φτιαξεις κατι η μιλας θεωριτικα ?
αν οχι δοκιμασε εχεις σχετικη γνωση

Ειχα προσπαθησει πριν χρονια,Αιθερια ελαια εχω παρα πολλα...20-30 και φτηνα (2-3 ευρω και ακριβα (30 ευρω).Τα αγορασα για περισσοτερο για τις ιδιοτητες τους στο δερμα και οχι για το αρωμα τους.
Ειχα αγορασει και aroma chemicals απο on-line καταστημα...χρειαζεσαι παρα πολλα συστατικα (πολλα λεφτα) για να κανεις κατι αξιολογο.σου το λεω εγγυημενα! Αλλα οκ...ωραια ειναι να πειραμαριζεσαι με εθαιρια ελαια
Το θεμα με τις αλλεργιες δεν εχει να κανει μονο με τα απαγορευμενα ελαια. π.χ. το αιθεριο ελαιο του lime εχει περιεκτικοτητα σε limonene 50% .To limonene ειναι αλλεργιογονο και δημιουργει και φωτοευαισθησια.Η μεγιστη ασφαλη συγκεντωση του στο τελικο προϊον (leave-on) ειναι 0.3 % αν δεν κανω λαθος...Αυτο σημαινει οτι μπορεις να χρησιμοποιησεις μεχρι 0.6% αιθεριου ελαιου lime στο τελικο προϊον (10 σταγονες/100 ml) και χωρις να μπορεις να προσθεσεις αλλο ελαιο που εμπεριεχει παλι limonen
Ενας αρωματοποιος θα εφτιαχνε ενα μιγμα (lime) απο χημικα συστατικα χωρις απαραιτητα να βαλει 50% limonen....εδω ειναι και η ευελιξια του!

Σε αυτο το site http://www.perfumersworld.com μπορεις να βρεις aroma chemicals αλλα και εθαιρια ελαια (στην Ελλαδα μπορουμε να βρουμε πολυ καλης ποιοτητας αιθ. ελαια).Εχω αγορασει πριν χρονια απο αυτο το site.Θα βρεις πολλες πληροφοριες επισης για να καταλαβεις τι γινεται...

Προσοχη με τα αιθερια ελαια.Θα βρεις πολλα αρωματικα ελαια να τα πωλουν για αιθερια ειδικα για τα ακριβα.Ενδεικτικα σου λεω οτι το τριανταφυλλο στιχοιζει περιπου 30ευρω/ml και το γιασεμι επισης καπου εκει...
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Φτιαξτο μονος σου (αρωμα κωλονιες )

το τσεκατα το site απο ταυλανδη ειναι
μαλιστα λενε οτι εναντι πληρωμης δινουν και διπλωμα ?? η παραδινουν σεμιναρια ??
δεν με επεισε και πολυ αλλα δεν θελω να βγαλω βιαστικα συμπερασματα
θα το τσεκαρω και στο μελλον
 

toxotis18

Member
Απ: Φτιαξτο μονος σου (αρωμα κωλονιες )

Παναγιωτης είπε:
το τσεκατα το site απο ταυλανδη ειναι
μαλιστα λενε οτι εναντι πληρωμης δινουν και διπλωμα ?? η παραδινουν σεμιναρια ??
δεν με επεισε και πολυ αλλα δεν θελω να βγαλω βιαστικα συμπερασματα
θα το τσεκαρω και στο μελλον

Εχω αγορασει απο το site,ολα καλα... Το οτι ειναι απο ασιατικη χωρα δεν σημαινει οτι ειναι μουφα παντα... :)
Ναι παραδιδουν σεμιναρια και επισης πωλουν και kits τα οποια ειναι πολυ ακριβα,βεβαια αν αγορασεις μεμονομενα τα συστατικα ειναι το ιδιο ακριβα στο συνολο.Μεμονωνμενα ειναι φθηνα θα ελεγα αλλα ακομα και για αρχη χρειαζεσαι αρκετα συστατικα απο διαφορες αρωματικες οικογενειες.

Δινω μια φορμουλα απο επωνυμο αρωμα η οποια θελει προσαρμογη...

Le male (J.P. Gaultier)


Galaxolide 20%
Tonalide (Fixolide)(Givaudan/PFW)10-20%
Iso e super 10-20%
Diethyl phthalate (solvent) 5-10%
Dihydromyrcenol 5-10%
Lilial 5-10%
Coumarin 5-10%
Lyral 5-10%
Dipropylene glycol (solvent) 1-5%
Isoraldeine 1-5%
Petitgrain oil Maroc 1-5%
Lavender oil barreme 50/52% 1-5%
Vanillin 1-5%
Linalool 1-5%
Butylhydroxytoluol (BHT-anti oxidant) 1-5%
Linalyl acetate 1-5%
Bergamot oil 0.1-1%
Bacdanol (IFF)0.1-1%
Hercolyn D (Methyl dihydroabietate & Tetrahydro
methyl abietate/Durafix)(solvent/fixateur) 0.1-1%
Cardamom oil 0.1-1%
Armoise oil 0.1-1%
Caraway oil 0.1-1%
Citral natural 0.1-1%
Citronellol ultra 0.1-1%
Cinnamon oil ceylon 0.1-1%
Thyme oil red 0.1-1%
Hedione 0.1-1%
Clove oil 0.1-1%
Castoreum sb abs. 50% 0.1-1%
Phenylethyl alcohol 0.1-1%
Fixobois (Firmenich) 0.1-1%
Cumin oil maroc 10% Kόmmel 0.1-1%
Civette abs. <0.1%
Allyl amyl glycolate <0.1%
Tabac noir decollorι abs <0.1%
Tonka feves res.<0.1%
Rose oil Turkish <0.1%
 
Μπλουζα