"Φιναστεριδη" και ποσοστο % παρενεργειων.....Ψηφοφορια!!

Η φιναστεριδη σου δημιουργησε ανεπιθυμητες ενεργειες.......??

  • Ναι.....ηταν αρκετα εντονες....και αναγκαστηκα να σταματησω την χρηση της.....

    Ψηφοφορίες: 15 25.9%
  • Ναι.....ειναι αρκετα εντονες.....αλλα επιμενω θελοντας να σωσω τα μαλλια μου......

    Ψηφοφορίες: 6 10.3%
  • Ναι.....ηταν ελαφρες....αλλα φοβηθηκα και σταματησα την χρηση της.....

    Ψηφοφορίες: 9 15.5%
  • Ναι.....ειναι ελαφρες....αλλα συνεχιζω γιατι συντηρει τα μαλλια μου.......

    Ψηφοφορίες: 13 22.4%
  • Οχι....δε μου δημουργησε καμμια ανεπιθυμητη παρενεργεια......

    Ψηφοφορίες: 15 25.9%

  • Συνολικοί ψηφοφόροι
    58

crossfire

Well-Known Member
Απ: "Φιναστεριδη" και ποσοστο % παρενεργειων.....Ψηφοφορ

$$$ είπε:
xdante δεν χρειάζεται φωτό μια θεραπεία με φίνα gt δεν δίνει regrowth το μονο που κάνει και αυτό με πολλά ?? είναι να μειώνει τριχόπτωση εκεί που θα έχανες 100 τρίχες.. με φίνα χάνεις 80 + πέος +? +? +? :D :tease:

$$$ παιρνεις φινα,επαιρνες φινα?
Επειδη βλεπω ξερεις πολλα και παιζεις μπαλα με ποσοστα,80% και τετοια,επαιρνες και την εκοψες?
Αν επαιρνες,μην απομακρυνθεις ποτε απο το forum,εισαι χρησιμος,με την εμπειρια σου μπορουμε να μαθουμε πολλα για το σατανικο αυτο φαρμακο..
Αν δεν επαιρνες,εισαι ασχετος
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

$$$

New Member
Απ: "Φιναστεριδη" και ποσοστο % παρενεργειων.....Ψηφοφορ

crossfire99 είπε:
[quote author=$$$ link=topic=2808.msg50568#msg50568 date=1301930846]
xdante δεν χρειάζεται φωτό μια θεραπεία με φίνα gt δεν δίνει regrowth το μονο που κάνει και αυτό με πολλά ?? είναι να μειώνει τριχόπτωση εκεί που θα έχανες 100 τρίχες.. με φίνα χάνεις 80 + πέος +? +? +? :D :tease:

$$$ παιρνεις φινα,επαιρνες φινα?
Επειδη βλεπω ξερεις πολλα και παιζεις μπαλα με ποσοστα,80% και τετοια,επαιρνες και την εκοψες?
Αν επαιρνες,μην απομακρυνθεις ποτε απο το forum,εισαι χρησιμος,με την εμπειρια σου μπορουμε να μαθουμε πολλα για το σατανικο αυτο φαρμακο..
Αν δεν επαιρνες,εισαι ασχετος
[/quote]

dealerako... ναι είμαι άσχετος αλλα τουλάχιστον δεν είμαι πειραματόζωο...


http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21292254

η χαμηλή δόση finasteride μπορεί να ασκήσει αρνητική επίδραση στην ακεραιότητα του DNA του σπέρματος, με αποτέλεσμα την αύξηση των ζημιών της εγκυμοσύνης
 

crossfire

Well-Known Member
Απ: "Φιναστεριδη" και ποσοστο % παρενεργειων.....Ψηφοφορ

$$$ είπε:
[quote author=crossfire99 link=topic=2808.msg50576#msg50576 date=1301932416]
[quote author=$$$ link=topic=2808.msg50568#msg50568 date=1301930846]
xdante δεν χρειάζεται φωτό μια θεραπεία με φίνα gt δεν δίνει regrowth το μονο που κάνει και αυτό με πολλά ?? είναι να μειώνει τριχόπτωση εκεί που θα έχανες 100 τρίχες.. με φίνα χάνεις 80 + πέος +? +? +? :D :tease:

$$$ παιρνεις φινα,επαιρνες φινα?
Επειδη βλεπω ξερεις πολλα και παιζεις μπαλα με ποσοστα,80% και τετοια,επαιρνες και την εκοψες?
Αν επαιρνες,μην απομακρυνθεις ποτε απο το forum,εισαι χρησιμος,με την εμπειρια σου μπορουμε να μαθουμε πολλα για το σατανικο αυτο φαρμακο..
Αν δεν επαιρνες,εισαι ασχετος
[/quote]

dealerako... ναι είμαι άσχετος αλλα τουλάχιστον δεν είμαι πειραματόζωο...


[/quote]

Τωρα θα δεις....θα πω στη merc οτι με ειπες πειραματοζωο :D :D :D :D
 

$$$

New Member
Απ: "Φιναστεριδη" και ποσοστο % παρενεργειων.....Ψηφοφορ

crossfire99 είπε:
[quote author=$$$ link=topic=2808.msg50577#msg50577 date=1301933639]
[quote author=crossfire99 link=topic=2808.msg50576#msg50576 date=1301932416]
[quote author=$$$ link=topic=2808.msg50568#msg50568 date=1301930846]
xdante δεν χρειάζεται φωτό μια θεραπεία με φίνα gt δεν δίνει regrowth το μονο που κάνει και αυτό με πολλά ?? είναι να μειώνει τριχόπτωση εκεί που θα έχανες 100 τρίχες.. με φίνα χάνεις 80 + πέος +? +? +? :D :tease:

$$$ παιρνεις φινα,επαιρνες φινα?
Επειδη βλεπω ξερεις πολλα και παιζεις μπαλα με ποσοστα,80% και τετοια,επαιρνες και την εκοψες?
Αν επαιρνες,μην απομακρυνθεις ποτε απο το forum,εισαι χρησιμος,με την εμπειρια σου μπορουμε να μαθουμε πολλα για το σατανικο αυτο φαρμακο..
Αν δεν επαιρνες,εισαι ασχετος
[/quote]

dealerako... ναι είμαι άσχετος αλλα τουλάχιστον δεν είμαι πειραματόζωο...


[/quote]

Τωρα θα δεις....θα πω στη merc οτι με ειπες πειραματοζωο :D :D :D :D
[/quote]

μονο αυτό έχεις να πεις???εσύ που είσαι σχετικός δεν έχεις να πεις τίποτα άλλο? :D :D :D :D :D :D :tease: :tease: :tease:
 

tatini

New Member
Απ: "Φιναστεριδη" και ποσοστο % παρενεργειων.....Ψηφοφορ

Θαυμάστε κατάσταση. Θαυμάστε επίπεδο σε φόρουμ με θέμα την αντιμετώπιση της τριχόπτωσης. Αντί να συζητάμε για τις θεραπείες, για τα νέα από το μέτωπο, για τις εμπειρίες μας, τις προτάσεις και τις επισημάνσεις μας, καθόμαστε και κάνουμε αναλύσεις επί αναλύσεων για τις παρενέργειες της φίνας, για την Κούλα από την Πάφο που θεραπεύει πάσα νόσο και πάσα μαλακία, για το οξυζενέ και το... νερό της βρύσης και για τα καταπληκτικά αποτελέσματα της HDC στην Κύπρο. Κατρακύλα κανονική. Χαρακτηριστικό είναι ότι από το πρωί που ρώτησα αν μπορούμε με την προσθήκη ξηρής μινοξιδίλης στο Regain να αυξήσουμε την περιεκτικότητά του ένας δεν βρέθηκε να απαντήσει, αντιθέτως για τις παρενέργειες της φίνας (ω, τι θαύμα) γίνεται της κολάσεως. Κατά τα άλλα ορισμένους σας ενοχλεί η ειρωνία και η χλεύη. Και το ότι σπαταλάω ενέργεια και χρόνο ακόμη και για να κοροϊδεψω μερικούς από εσάς πολύ σας είναι.
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Απ: "Φιναστεριδη" και ποσοστο % παρενεργειων.....Ψηφοφορ

Καλά η κατάσταση έχει γίνει καραγκιοζιλίκι και ο καθένας γράφει οτι θέλει, ενώ υπάρχει μια σαφέστατη διχοτόμηση με υπερασπιστές της φίνας και πολέμιους της. Εγώ παρότι φαίνεται πως ανήκω στους υπερασπιστές, βρίσκομαι κάπου στην μέση. Σε μια γκρίζα ζώνη, αναγνωρίζω το ρίσκο μιας και πολύ μακροπρόθεσμα δεν υπάρχουν αναφορές και δεν το θεωρώ αθώο το φάρμακο, αλλά παράλληλα ενημερώνω για τα πλεονεκτήματα της.

Καλύτερα να ποστάρουν όσοι έχουν πάρει το φάρμακο για αρκετό καιρό και έχουν εμπειρίες. Φίλε xdante σεβαστές οι προσωπικές σου δοξασίες, αλλά δεν δίνεις έγκυρη πληροφόρηση. Σε ενα ποστ που αφορά χρήστες φίνας, προπαγανδίζεις τις τραγικές τις παρενέργειες ενώ δεν την έχεις δοκιμάσει και δικαίωμα σου. Ας γράφουμε εκεί που πρέπει, πχ στα γενικά του proscar οπού μπορείς να παραθέσεις άπλετες αναφορές απο άλλα site αλλά και ιστορίες που διάβασες στα site ψυχολογικής υποστήριξης φαντασιόπληκτων τρομολάγνων τύπου propecia. Πότε βγήκα εγώ να κρίνω την θεραπεία σου, ή πχ την spito που ενστερνίζεται ο kapamarou? Ποτέ, γιατί δεν δοκίμασα και δεν ξέρω. Καλό θα ειναι να μην διαμορφώνουμε εντυπώσεις επειδή διαβάσαμε τι είπαν άλλα. Ετσι διαδίδεται το ράδιο αρβύλα και προκαλούμε πανικό και άλλα αρνητικά φαινόμενα.
 

tatini

New Member
Απ: "Φιναστεριδη" και ποσοστο % παρενεργειων.....Ψηφοφορ

Κάνεις λάθος φίλε dream, κανείς χρήστης φίνας δεν είπε ότι είναι "αθώα ουσία" κι ότι δεν παίρνουμε ρίσκο με το να την καταναλώνουμε -όλοι είμαστε στη "γκρίζα ζώνη". Ο παραλογισμός ξεκινά εκ μέρους των πολέμιων της φίνας, οι οποίοι θεωρούν δεδομένο ότι η μακροχρόνια χρήση θα καταστρέψει τον οργανισμό μας, παρότι δεν υπάρχουν στοιχεία, μάρτυρες, έρευνες που να στηρίζουν κάτι τέτοιο.

(Φιλικά)
 

Hairboost

Member
Απ: "Φιναστεριδη" και ποσοστο % παρενεργειων.....Ψηφοφορ

up
να ψηφισεται και οι υπολοιποι. Εννοειται μονο οσοι εχουν παρει
 

Georgex6

Well-Known Member
Απ: "Φιναστεριδη" και ποσοστο % παρενεργειων.....Ψηφοφορ

Διαβαζα τωρα αυτο http://www.wisegeek.com/what-is-brain-fog.htm και νομιζω οτι το εχω παθει αρκετες φορες μαζι με καταθλιψη
θελω να πω πως εδω και 2 μηνες περιπου εχω σταματησει τη φιναστεριδη και νοιωθω πολυ καλυτερα, εχουν επανελθει πρωινη στυση και γενικοτερα πολυ καλη λιμπιντο και ψυχολογικα νοιωθω πολυ καλα εχουν φυγει αυτα τα ασχημα με επιανε ενα ριγος ενας κρυος ιδρωτας με αισθημα στεναχωριας και φοβου για αυτο τωρα ολα καλα, αλλα το μαλλι αρχιζει να εξασθενη :-[ νοιωθω οτι αρχιζει να λεπτενει η τριχα και πεφτουν και καμποσες τριχες οποτε νοιωθω οτι πρεπει να τη ξαναρχισω, παντως δε προκειτε να ξαναπαρω 1μγ καθημερινα ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ ΑΥΤΗ Η ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ ΕΧΕΙ ΠΕΘΑΝΕΙ ΤΕΛΟΣ
 

alexXXX

Active Member
Απ: "Φιναστεριδη" και ποσοστο % παρενεργειων.....Ψηφοφορ

καλο θα ηταν να την ξεχασεις εντελως αφου ειδες τετοια σαιντσ και εγω τα ιδια ειχα και το εστειλα το κουτακι οπως ηταν στα σκουπιδια
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Απ: "Φιναστεριδη" και ποσοστο % παρενεργειων.....Ψηφοφορ

τι ακριβως ειναι ρε παιδια δηλαδη τι νοιωθετε?
brain frog
 

Peri

New Member
Απ: "Φιναστεριδη" και ποσοστο % παρενεργειων.....Ψηφοφορ

Καλημέρα σε όλους,

Είμαι καινούριο μέλος στο forum και θα ήθελα να παραθέσω κι εγώ την άποψή μου σχετικά με το proscar, τις δοσολογίες και τις παρενέργειες. Λοιπόν, εγώ παίρνω 1/4 proscar μαζί με minoxidol (1 φορά την ημέρα) εδώ και 2,5 χρόνια. Τα αποτελέσματα ήταν κάτι παραπάνω από απλώς ικανοποιητικά και πλέον βρίσκομαι σε στάδιο που δεν αντιμετωπίζω κανένα πρόβλημα τριχόπτωσης αφενός και αφετέρου δεν έχω κάποια αραίωση στα μαλλιά. Τώρα πάμε στις παρενέργειες. Μέχρι και πριν 10-15 μέρες απολύτως καμιά. Από τότε όμως και μετά έχω αρχίσει να έχω κάποιο πρόβλημα στύσης και γι' αυτό ψάχτηκα και στο internet μπας και βρω καμιά πληροφορία σχετικά και κατέληξα εδώ :) Επειδή έκατσα και διάβασα τις "μαρτυρίες" αρκετών φίλων έλεγα να μειώσω απλά την δόση στο 1/4 ανά δύο ημέρες και να συνεχίσω κανονικά την μινοξιδόλη. Αν κάποιος γνωρίζει και θα μπορούσε να βοηθήσει με την άποψή του ευχαρίστως θα τον άκουγα...
 

tatini

New Member
Απ: "Φιναστεριδη" και ποσοστο % παρενεργειων.....Ψηφοφορ

To 1/4 proscar, αν υποθέσουμε ότι τεμαχίζεται το χάπι με ακρίβεια, είναι 1,25mg φιναστερίδης, 1/4 δηλαδή επιπλέον δόση από τη συνιστώμενη. Θεωρώ ότι προτιμότερο θα ήταν να τεμαχίζεις το χάπι στα 5 απ' το να παίρνεις μέρα παρά μέρα. Στη δική μου περίπτωση το παράδοξο είναι ότι ενώ στην αρχή είχα κάποια sides τύπου μειωμένη λίμπιντο, το τελευταίο διάστημα δεν έχω καμία απολύτως παρενέργεια (καλύτερες στύσεις από ποτέ, καμία ενόχληση γενικότερα) πράγμα που με υποψιάζει ότι ενδεχομένως έχει να κάνει με την εποχή και την αλλαγή των ορμονών (αν και δεν έχω κάποιο επιστημονικό τεκμήριο για να το στηρίξω, είναι το μόνο που μπορώ να σκεφτώ για αυτή την ευχάριστη αλλαγή).
 

Peri

New Member
Απ: "Φιναστεριδη" και ποσοστο % παρενεργειων.....Ψηφοφορ

skeptikistis είπε:
peri τι προβλημα ακριβως αντιμετωπιζεις? Υπαρχουν αλλοι λογοι που μπορει να φταινε? πχ ψυχολογια, κουραση κτλ? Σε παρακολουθει καποιος γιατρος?

Φίλε μου δεν με παρακολουθεί κάποιος γιατρός γιατί πολύ απλά την δόση αυτή μου είχε συστήσει να παίρνω ο γιατρός που μου έκανε και μεταμόσχευση μαλλιών πριν δυόμιση χρόνια και μέχρι πριν 15 περίπου μέρες δεν αντιμετώπιζα κανένα απολύτως πρόβλημα. Επαναλαμβάνω πως παίρνω 1/4 του proscar για 2,5 χρόνια τώρα. Όπως είπα και προηγουμένως το πρόβλημά μου έχει να κάνει καθαρά και μόνο με την στύση μου. Όχι ότι δεν έχω καθόλου αλλά είτε εκσπερματώνω πολύ γρήγορα είτε το σπέρμα μου είναι πολύ αραιό. Ως προς την κούραση, ναι, υπάρχει λόγω αυξημένου όγκου εργασίας αλλά υπήρχε και παλιότερα και δεν είμαι σε ηλικία η οποία δικαιολογεί την κούραση (29 χρονών είμαι). Θα προσπαθήσω να ακολουθήσω την συμβουλή του προηγούμενου φίλου και να το σπάω στα 5, αν και θεωρώ απίθανο το να μπορέσω να το κόψω σωστά. Αν υπάρχει κάποια συμβουλή για το κόψιμο του χαπιού σε 5 ίσα μέρη πολύ θα ήθελα να την ακούσω :)
 

Hairboost

Member
Απ: "Φιναστεριδη" και ποσοστο % παρενεργειων.....Ψηφοφορ

Υπαρχει το pill splitter. Ας πουν οσοι γνωριζουν καλυτερα το θεμα
 

kakashi

Member
Απ: "Φιναστεριδη" και ποσοστο % παρενεργειων.....Ψηφοφορ

παιδες σορι για το :eek:fft:
Blindfold είπε:
πράγμα που με υποψιάζει ότι ενδεχομένως έχει να κάνει με την εποχή και την αλλαγή των ορμονών (αν και δεν έχω κάποιο επιστημονικό τεκμήριο για να το στηρίξω, είναι το μόνο που μπορώ να σκεφτώ για αυτή την ευχάριστη αλλαγή).
παιζει ρολο η εποχη για τις ορμονες κ αυτα?το εχεις ακουσει καπου η απλα εσυ ο σκεφτηκες?γιατι τωρα το τελευταιο μηνα εχει πεσει η ορεξη μ για σεξ κ η ποιοτητα της στυσης...οχι τιποτα σοβαρο (πχ κανω σεξ σχεδον καθε μερα παλι αλλα δεν το απολαμβανω οσο πριν κ η στυση σιγουρα εχει χειροτερεψει)αλλα εμφανης διαφορα κ απο την κοπελα μ....κ το θεμα ειναι οτι τα τελευταια 2 χρονια κατα περιοδους το παθαινω αυτο κ λεω μηπως εχει σχεση η περιοδος...ψυχολογικα ειμαι στα ιδια ενω δεν χρησιμοποιω στη θεραπεια μ dht BLOCK ουτε τοπικο...ρε γαμωτο παρουσιασα παρενεργειες της φινας χωρις καν να την παρω.. :D
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Απ: "Φιναστεριδη" και ποσοστο % παρενεργειων.....Ψηφοφορ

Peri είπε:
[quote author=skeptikistis link=topic=2808.msg51057#msg51057 date=1302602583]
peri τι προβλημα ακριβως αντιμετωπιζεις? Υπαρχουν αλλοι λογοι που μπορει να φταινε? πχ ψυχολογια, κουραση κτλ? Σε παρακολουθει καποιος γιατρος?
Για κόψιμο διάβασε εδώ http://www.hairlosshelp.com/forums/messageview.cfm?catid=10&threadid=57000&forumid=1


Φίλε μου δεν με παρακολουθεί κάποιος γιατρός γιατί πολύ απλά την δόση αυτή μου είχε συστήσει να παίρνω ο γιατρός που μου έκανε και μεταμόσχευση μαλλιών πριν δυόμιση χρόνια και μέχρι πριν 15 περίπου μέρες δεν αντιμετώπιζα κανένα απολύτως πρόβλημα. Επαναλαμβάνω πως παίρνω 1/4 του proscar για 2,5 χρόνια τώρα. Όπως είπα και προηγουμένως το πρόβλημά μου έχει να κάνει καθαρά και μόνο με την στύση μου. Όχι ότι δεν έχω καθόλου αλλά είτε εκσπερματώνω πολύ γρήγορα είτε το σπέρμα μου είναι πολύ αραιό. Ως προς την κούραση, ναι, υπάρχει λόγω αυξημένου όγκου εργασίας αλλά υπήρχε και παλιότερα και δεν είμαι σε ηλικία η οποία δικαιολογεί την κούραση (29 χρονών είμαι). Θα προσπαθήσω να ακολουθήσω την συμβουλή του προηγούμενου φίλου και να το σπάω στα 5, αν και θεωρώ απίθανο το να μπορέσω να το κόψω σωστά. Αν υπάρχει κάποια συμβουλή για το κόψιμο του χαπιού σε 5 ίσα μέρη πολύ θα ήθελα να την ακούσω :)
[/quote]
 

crossfire

Well-Known Member
Απ: "Φιναστεριδη" και ποσοστο % παρενεργειων.....Ψηφοφορ

[/quote]

Θα προσπαθήσω να ακολουθήσω την συμβουλή του προηγούμενου φίλου και να το σπάω στα 5, αν και θεωρώ απίθανο το να μπορέσω να το κόψω σωστά. Αν υπάρχει κάποια συμβουλή για το κόψιμο του χαπιού σε 5 ίσα μέρη πολύ θα ήθελα να την ακούσω :)
[/quote]

Το proscar ειναι ειδικα κατασκευασμενο για να κοβεται στα 5 :D :D :D .Λες και εχει κατασκευαστει για να γινεται 5 κομματια :D :D :D
Πιο ευκολα κοβεται στα 5 παρα στα 4
 
Μπλουζα