"Φιναστεριδη" και ποσοστο % παρενεργειων.....Ψηφοφορια!!

Η φιναστεριδη σου δημιουργησε ανεπιθυμητες ενεργειες.......??

  • Ναι.....ηταν αρκετα εντονες....και αναγκαστηκα να σταματησω την χρηση της.....

    Ψηφοφορίες: 15 25.9%
  • Ναι.....ειναι αρκετα εντονες.....αλλα επιμενω θελοντας να σωσω τα μαλλια μου......

    Ψηφοφορίες: 6 10.3%
  • Ναι.....ηταν ελαφρες....αλλα φοβηθηκα και σταματησα την χρηση της.....

    Ψηφοφορίες: 9 15.5%
  • Ναι.....ειναι ελαφρες....αλλα συνεχιζω γιατι συντηρει τα μαλλια μου.......

    Ψηφοφορίες: 13 22.4%
  • Οχι....δε μου δημουργησε καμμια ανεπιθυμητη παρενεργεια......

    Ψηφοφορίες: 15 25.9%

  • Συνολικοί ψηφοφόροι
    58

xDante

Member
Απ: "Φιναστεριδη" και ποσοστο % παρενεργειων.....Ψηφοφορ

παιδιά αυτό που αναφέρει ο inotech Καθώς φαίνεται να γνωρίζει αρκετά πράγματα και να κινείται στον ιατρικό χωρό είναι οτι η 5α αναγωγάση ΔΕΝ παίζει ρόλο μόνο στην λίμπιντο, σεξ κλπ κλπ(κάτι που λέω και εγώ τόσο καιρό) χωρίς να είμαι γιατρός...
ΑΛΛΑ και σε ΑΛΛΑ ΟΡΓΑΝΑ του οργανισμού.... ΤΑ ΟΠΟΙΑ Η ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ ΑΚΟΜΗ ΔΕΝ ΤΑ ΕΧΕΙ ΑΠΟΚΩΔΙΚΟΠΟΙΗΣΕΙ απλό είναι .... γιατί προσπαθείτε οι περισσότεροι που πέρνετε φίνα να χρυσώσετε το χάπι ? Αν θέλετε χάιδεμα αυτιών οκ το καταλαβαίνω... δεν σας λέει κανείς κόψτε την μωρέ απλά σας λέει (μεταξύ αυτών κ εγώ) οτι ΠΡΟΣΟΧΗ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΣΥΝΕΧΕΙΑ αυτό...

κάτι άλλο σχετικά με τα ανδρογονα είναι οτι μετά την διακοπή της φίνας ΝΑΙ μεν επανέρχονται στα φυσιολογικά επίπεδα αλλά ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΑΛΛΑΖΕΙ (σε αυτούς που είχαν την ατυχία να έχουν το κακό κομμάτι των παρενεργειών χρόνιο πχ) και τα ανδρογόνα DHT,5a κλπ κλπ φαίνονται να είναι σε φυσιολογικές τιμές αλλά ο οργανισμός ΔΕΝ ΑΚΟΥΕΙ πως το λένε γιατί κάτι αλλάζει είτε στους υποδοχείς που έχουμε η γενικότερα στον εγκέφαλο ΚΑΙ ΟΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΕΙ ΑΚΟΜΑ δλδ δεν έχουν πλήρη εικόνα αυτής της κατάστασης
αυτό εγώ κατάλαβα απο διάφορα που έχουν ειπωθεί είτε εδω μέσα είτε έχω ψάξει.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

danceworld_2001

Well-Known Member
Απ: "Φιναστεριδη" και ποσοστο % παρενεργειων.....Ψηφοφορ

Αγαπητέ Inotech, σαν χρήστης φιναστερίδης για αρκετά χρόνια, σίγουρα θα μου άρεσε να ακούσω τις απόψεις σου εφόσον η ιδιότητα σου αληθεύει και οι γνώσεις σου ειναι αυτές που δείχνεις να έχεις. Μας είπες παραπάνω τι εξετάσεις πρέπει να κάνουμε, τι κινδύνους ενέχει η θεραπεία αυτή, και επίσης έκανες διάφορες άλλες τοποθετήσεις.

Θα μπορούσες να μας γράψεις σύμφωνα με τις στατιστικές που έχεις διαβάσει, σε τι ηλικίες έγινε τι.. και να μας αναφέρεις εμπεριστατωμένα και αναλυτικά τι είδους παρενέργειες μπορεί να αντιμετωπίσει ενας χρήστης.

Κάθε πότε προτείνεις εξετάσεις και τι εναλλακτικές θεραπείες προτείνεις εφόσον η φιναστερίδη δείχνει τόσο μα τόσο επικίνδυνη?

Είπες πως εργάζεσαι εξωτερικό αλλά για 10 μέρες θα είσαι Ελλάδα... είσαι σε διακοπές να υποθέσω γιατί όντας γιατρός φαντάζομαι πως ο χρόνος σου θα ειναι περιορισμένος για να σερφάρεις σε ενα φόρουμ τριχόπτωσης.

Αλήθεια εσύ τι ηλικία έχεις και πως αντιμετωπίζεις το δικό σου πρόβλημα.
 

tatini

New Member
Απ: "Φιναστεριδη" και ποσοστο % παρενεργειων.....Ψηφοφορ

xDante είπε:
παιδιά αυτό που αναφέρει ο inotech Καθώς φαίνεται να γνωρίζει αρκετά πράγματα και να κινείται στον ιατρικό χωρό είναι οτι η 5α αναγωγάση ΔΕΝ παίζει ρόλο μόνο στην λίμπιντο, σεξ κλπ κλπ(κάτι που λέω και εγώ τόσο καιρό) χωρίς να είμαι γιατρός...
ΑΛΛΑ και σε ΑΛΛΑ ΟΡΓΑΝΑ του οργανισμού.... ΤΑ ΟΠΟΙΑ Η ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ ΑΚΟΜΗ ΔΕΝ ΤΑ ΕΧΕΙ ΑΠΟΚΩΔΙΚΟΠΟΙΗΣΕΙ απλό είναι .... γιατί προσπαθείτε οι περισσότεροι που πέρνετε φίνα να χρυσώσετε το χάπι ? Αν θέλετε χάιδεμα αυτιών οκ το καταλαβαίνω... δεν σας λέει κανείς κόψτε την μωρέ απλά σας λέει (μεταξύ αυτών κ εγώ) οτι ΠΡΟΣΟΧΗ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΣΥΝΕΧΕΙΑ αυτό...

κάτι άλλο σχετικά με τα ανδρογονα είναι οτι μετά την διακοπή της φίνας ΝΑΙ μεν επανέρχονται στα φυσιολογικά επίπεδα αλλά ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΑΛΛΑΖΕΙ (σε αυτούς που είχαν την ατυχία να έχουν το κακό κομμάτι των παρενεργειών χρόνιο πχ) και τα ανδρογόνα DHT,5a κλπ κλπ φαίνονται να είναι σε φυσιολογικές τιμές αλλά ο οργανισμός ΔΕΝ ΑΚΟΥΕΙ πως το λένε γιατί κάτι αλλάζει είτε στους υποδοχείς που έχουμε η γενικότερα στον εγκέφαλο ΚΑΙ ΟΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΕΙ ΑΚΟΜΑ δλδ δεν έχουν πλήρη εικόνα αυτής της κατάστασης
αυτό εγώ κατάλαβα απο διάφορα που έχουν ειπωθεί είτε εδω μέσα είτε έχω ψάξει.

Αυτό δεν έρχεται σε αντίθεση όμως με την κατάσταση όσων κάνουν θεραπεία προστάτη; Το παράδειγμα που ανέφερα με τον παππού μου ή όποιον ηλικιωμένο παίρνει προσκάρ. Εάν εξαιρέσουμε τη σεξουαλική υγεία που δεν είναι κανείς σε θέση να τσεκάρει αντικειμενικά δεδομένου ότι ο άνθρωπος είναι κάποιας ηλικίας, κατά τα άλλα μια χαρά ζει, αναπνέει και κινείται. Το μόνο πρόβλημα που έχει από εξετάσεις που κάνει είναι κάτι ενοχλήσεις στην καρδιά του, οι οποίες φαντάζομαι περισσότερο σχέση έχουν με το φύσημα που έχει παρά με τη φίνα. Και ας πάμε στο άλλο παράδειγμα, των trans. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δε γίνομαι κατανοητός. Εγώ με τη φίνα κατεβάζω το "διακόπτη" για το φως στην κουζίνα, εκείνες με τη φίνα + την σπιρονολακτόνη + τα υπόλοιπα αντιανδρογόνα κατεβάζουν τον "γενικό" στον οργανισμό τους. Παρ' όλ' αυτά, υπάρχουν χιλιάδες παραδείγματα ατόμων που έχουν κάνει αλλαγή φύλλου και κινούνται, αναπνέουν, ζουν κανονικά. Ποιος από τους δύο έχει αναχαιτίσει τις ορμόνες του, ένας χρήστης propecia ή μια trans; Εάν η trans που έχει... "βιάσει" τον οργανισμό της με όλα αυτά που παίρνει και εξακολουθεί να ζει κανονικότατα, θα αποκτήσει τα "προβλήματα" που ούτε καν έχει διαπιστωθεί ότι υπάρχουν ο χρήστης του propecia; Δε χρειάζομαι χάιδεμα στα αυτιά, κουβέντα κάνουμε και θέτω τους προβληματισμούς μου μέσα από ζωντανά παραδείγματα.
 

Hairboost

Member
Απ: "Φιναστεριδη" και ποσοστο % παρενεργειων.....Ψηφοφορ

xDante είπε:
παιδιά αυτό που αναφέρει ο inotech Καθώς φαίνεται να γνωρίζει αρκετά πράγματα και να κινείται στον ιατρικό χωρό είναι οτι η 5α αναγωγάση ΔΕΝ παίζει ρόλο μόνο στην λίμπιντο, σεξ κλπ κλπ(κάτι που λέω και εγώ τόσο καιρό) χωρίς να είμαι γιατρός...
ΑΛΛΑ και σε ΑΛΛΑ ΟΡΓΑΝΑ του οργανισμού.... ΤΑ ΟΠΟΙΑ Η ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ ΑΚΟΜΗ ΔΕΝ ΤΑ ΕΧΕΙ ΑΠΟΚΩΔΙΚΟΠΟΙΗΣΕΙ απλό είναι .... γιατί προσπαθείτε οι περισσότεροι που πέρνετε φίνα να χρυσώσετε το χάπι ? Αν θέλετε χάιδεμα αυτιών οκ το καταλαβαίνω... δεν σας λέει κανείς κόψτε την μωρέ απλά σας λέει (μεταξύ αυτών κ εγώ) οτι ΠΡΟΣΟΧΗ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΣΥΝΕΧΕΙΑ αυτό...

κάτι άλλο σχετικά με τα ανδρογονα είναι οτι μετά την διακοπή της φίνας ΝΑΙ μεν επανέρχονται στα φυσιολογικά επίπεδα αλλά ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΑΛΛΑΖΕΙ (σε αυτούς που είχαν την ατυχία να έχουν το κακό κομμάτι των παρενεργειών χρόνιο πχ) και τα ανδρογόνα DHT,5a κλπ κλπ φαίνονται να είναι σε φυσιολογικές τιμές αλλά ο οργανισμός ΔΕΝ ΑΚΟΥΕΙ πως το λένε γιατί κάτι αλλάζει είτε στους υποδοχείς που έχουμε η γενικότερα στον εγκέφαλο ΚΑΙ ΟΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΕΙ ΑΚΟΜΑ δλδ δεν έχουν πλήρη εικόνα αυτής της κατάστασης
αυτό εγώ κατάλαβα απο διάφορα που έχουν ειπωθεί είτε εδω μέσα είτε έχω ψάξει.
στους νευροδιαβιβαστες και στα γονιδια
 

xDante

Member
Απ: "Φιναστεριδη" και ποσοστο % παρενεργειων.....Ψηφοφορ

@Blindfold κάπου είχα ποστάρει μια έρευνα για την δουλειά της DHT στις καρδιοπάθειες μην είσαι σίγουρος οτι οι ενοχλήσεις προέρχονται απο το φύσημα καθώς το φύσημα το έχουν ΠΑΑΑΡΑ πολοί άνθρωποι...

γ αυτό λέω οτι η DHT γενικότερα υπάρχει για κάποιο λόγο και όχι μόνο να μας καταστρέφει το μαλλί ;)
 

tatini

New Member
Απ: "Φιναστεριδη" και ποσοστο % παρενεργειων.....Ψηφοφορ

xDante έχω διαβάσει πολλές "έρευνες" εδώ μέσα που στη συνέχεια βγήκαν λάθος. Από αυτήν για την τοπική σπίρο, μέχρι αυτή για το propecia που "ανά μία μέρα κάνει την ίδια δουλειά με κάθε μέρα". Μη μπούμε τώρα στο τρυπάκι ότι έχει θέμα με την καρδιά του εξαιτίας του προσκάρ και όχι επειδή η καρδιά συναντάται εξαιρετικά συχνά σε άντρες της ηλικίας 70+ για τους γνωστούς λόγους. Δε μιλάμε για εμένα που είμαι 25 ας πούμε και απέκτησα ενοχλήσεις στην καρδιά.
 

xDante

Member
Απ: "Φιναστεριδη" και ποσοστο % παρενεργειων.....Ψηφοφορ

όχι δεν μπαίνω σε κανένα τρυπάκι απλα ξαναλέω οτι η DHT κάνει πολλές δουλειές και δεν τις έχουν ανακαλύψει όλες οι επιστήμονες...

επίσης για τους τρανς που αναφέρεις υπάρχει μεγαλύτερη καταστροφή του οργανισμού τους απο το φύτρωμα βυζίων κλπ κλπ που παθαίνουν ?

επίσης χωρίς να είμαι ειδικός αυτοί ναι μεν ρίχνουν τις αντρικές ορμόνες αλλά ταυτόχρονα ανεβάζουν και τις γυναικείες .... οι γυναίκες δεν θέλουν dht για στύση όπως εμείς (είτε μέγεθος πέους κλπ) τώρα που ζουν αναπνέουν κλπ είναι θέμα έρευνας ειδικων και ξεφεύγει απο τα όρια μιας απλής συζήτησης.... αυτό θα μας το απαντήσουν ειδικοί όπως ο Inotech άν υπάρχει έρευνα με τρανς και γενική εικόνα του οργανισμού τους.. απο ορμόνες μέχρι το οτιδήποτε...

http://jcem.endojournals.org/cgi/content/full/85/5/2034
 

tatini

New Member
Απ: "Φιναστεριδη" και ποσοστο % παρενεργειων.....Ψηφοφορ

To "φύτρωμα βυζιών" που αναφέρεις, εκτός του ότι είναι επιδιωκόμενη παρενέργεια, δεν έχει να κάνει με τις βασικές λειτουργίες του οργανισμού τις οποίες όπως αφήνει να εννοηθεί ο Inotech καταστρέφει η φίνα. Και μέχρι να βρεις τις "έρευνες" να σου πω εγώ που έχω φίλες τρανς ότι χρόνια που έχουν κάνει τις θεραπείες εξακολουθούν να είναι καλά, ούτε ανάπηρες, ούτε με καρκίνο, ούτε με κάτι άλλο.

(Και το ότι ανεβάζουν ταυτόχρονα τις γυναικείες ορμόνες ως τι το λες, ως καλό; )
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Απ: "Φιναστεριδη" και ποσοστο % παρενεργειων.....Ψηφοφορ

Παίδες.. το τι δουλειά κάνει τελικά η DHT στο σώμα και τι μακροπρόθεσμες παρενέργεις έχει η φιναστερίδη σε όσους την λαμβάνουν ειδικότερα για τριχόπτωση, δεν θα σας το πει κανένας ερευνητής ή επιστήμονας. Θα σας το πούμε εμείς τα πειραματόζωα που ρισκάρουμε για να έχουμε τα μαλλιά μας αφενός, αλλά να σας μεταφέρουμε και συμπεράσματα.

Όλοι εμείς που τολμήσαμε, χαιρόμαστε το μαλλί μας αλλά ίσως να είμαστε σακάτηδες ή νεκροί μια μέρα. Οπότε χειροκροτήστε μας γιατί την τελική απάντηση είτε με τον καλό είτε με τον σκληρό τρόπο εμείς θα σας την πούμε.
 

ΠΑΝΟΣ26

New Member
Απ: "Φιναστεριδη" και ποσοστο % παρενεργειων.....Ψηφοφορ

Παντως παιδια ...απο σας που ποσταρατε .ολοι γραψατε για παρενεργειες ...κανενας απο το σχεδον 30% που δεν ειχε καθολου ....Εγω δεν το εχω παρει ποτε , και τωρα που εχουν παρει τρελο κατηφορο το μαλλια μου το ψηνω. Βεβαια το θεμα ειναι οι περισσοτεροι που κανετε full θεραπειες ειστε μια χαρα απο μαλλι.εμενα μπαινει θεμα ξουρας η proscar ..
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

danceworld_2001

Well-Known Member
Απ: "Φιναστεριδη" και ποσοστο % παρενεργειων.....Ψηφοφορ

Αγαπητοί φίλοι, επειδή τα γραφόμενα του κ. Inotech θορύβησαν αρκετούς, πήρα την πρωτοβουλία να στείλω το παρακάτω κείμενο του copy paste σε προσωπικό φίλο που ειναι ιατρός και διακεκριμένος έμπειρος ουρολόγος. Ένας άνθρωπος υπαρκτός για τον οποίο μπορώ να εγγυηθώ οτι ειναι γιατρός. Χωρίς να θέλω να κατηγορήσω τον Inotech, δεν γνωρίζουμε ποιός ειναι και αν ειναι γιατρός. Η απάντηση του δικού μου έχει ως κατωθι:


σαν μια αμεση απαντηση θα σου πω απλα να ξεχασεις ολες αυτες τις ανοησιες! πιο επιστημονικα για την καταστολη του αξονα υποθαλαμου - υποφυσης - γοναδων θα σου τα πω σε συναντηση! αν δεν εχεις καποιο προβλημα μην ασχολεισαι!!
!



Inotech είπε:
Οι εξετάσεις που πρέπει να κάνει κάποιος για να δει τις επιπτώσεις από τη χρήση αντι-ανδρογόνων τύπου φιναστερίδης είναι.

Ολική Τεστοστερόνη
FSH
Γλουκουρονίδιο της ανδροστανεδιόλης (μεταβολίτης της δράσης της 5-ARII)
Οιστραδιόλη Ε2 (με μαζική σπεκτρομετρία- και μόνο)
Κορτιζόλη σιέλου σε 4 διαφορετικά διαστήματα της ημέρας (πρωί, μεσημέρι, απόγευμα και βράδυ)
DHEA σιέλου 2 διαφορετικές στιγμές τη μέρα (πρωί και απόγευμα)
ελεύθερη Τ3
ελεύθερη Τ4
Προλακτίνη
διορθικό υπέρηχο για έλεγχο φλεγμονής του προστάτη (αυτή η εξέταση μάλλον είναι από τις πιό σημαντικές)
Κετοστεροειδή και μεταβολίτες των στα ούρα

Αν η τιμή του 3-adiol-g (γλουκουρονίδιο ανδροστανεδιόλης) είναι κάτω του 12-15, τότε έχετε υποστεί πτώση στα δραστηριότητα του ενζύμου και το φάρμακο πρέπει να διακοπεί. Αν μετά από έξι έως δεκαοχτώ μήνες δεν έχει επανέλθει δυστυχώς αυτη η κατάσταση είναι μάλλον μόνιμη και ενώ δεν εμπεριέχει κινδύνους άμεσα, πιθανώς σε μερικά χρόνια να αναπτύξεται προβλήματα με το προστάτη (αύξηση της πιθανότητας κακοήθειας) και λόγω της αυξημένης δράσης της αρωματάσης φλεγμονή στο στήθος και κακοήθεια.
Μία από τις πολύ σημαντικές δουλειές της διυδροτεστοστερόνης τοπικά είναι η διατήρηση της σωστής λειτουργίας του προστάτη και προστασία από φλεγμονές. Αυτό γίνεται όταν τα επίπεδα της dht είναι σε λογικά πλαίσια. Αν πέσουν για καιρό τότε επέρχεται ατροφία του προστάτη, και πτώση στην ανοσολογική απόκριση τοπικά, ανάπτυξη φλεγμονών από ευκαιριακά και άλλα μικρόβια κτλ. Για αυτό είναι απαραίτητη η εξέταση του προστάτη με διορθικό υπέρηχο και δακτυλική μετά τη παύση φιναστερίδης. Αυτό επιβάλλεται να το κάνουν όσοι έχουν "νερουλό" σπέρμα.

Η κόπωση οφείλεται πιθανώς σε πεσμένα επίπεδα ανδρογόνων αλλά αν η χρήση της φιναστερίδης είναι παρατεταμένη τότε μάλλον έχει ατροφήσει ή χαλάσει η ευαισθησία του υποθαλάμου-υπόφυσης-επινεφριδίων οπότε μιλάμε για καταστολή του συστήματος stress και πιο σοβαρά προβλήματα. Μπορεί να μην είναι εμφανή αμέσως αλλά θα προκύψουν όσο περνάνε τα χρόνια. *Αυτό μπορεί κάποιος να το διακρίνει αν μετά την εκσπερμάτωση δεί πως νιώθει κουρασμένος. Ειδικά η κόπωση μετά τη δεύτερη εκσπερμάτωση την ίδια μέρα είναι χαρακτηριστικό πως υπάρχει καταστολή του υποθαλάμου. Ενας υγιής νέος <30 ετών μπορεί να εκπερματώνει δύο και τρείς φορές τη μέρα, τρείς με τέσσερις φορές τη βδομάδα χωρίς να εμφανίζει συμπτώματα κόπωσης.

Αυτά για την ώρα, δυστυχώς δεν υπάρχει τρόπος να συνέλθει κάποιος από τις παρενέργειες τις φιναστερίδης. Αν δεν επανακάμψει ο οργανισμός μόνος του σε βαθμό που να είναι λειτουργικός ο ασθενής, τότε μιλάμε για πιθανή ολική αντικατάσταση των ορμονών (κορτιζόλης, dhea, τεστοστερόνης και θυρεοειδικών ορμονών)

Ενδοκρινολόγοι που χρησιμοποιούν φιναστερίδη στο εξωτερικό χρησιμοποιούν και υψηλές δόσεις τεστοστερόνης για να σταθεροποιήσουν όσο μπορούνε τον άξονα HPA.
 

xDante

Member
Απ: "Φιναστεριδη" και ποσοστο % παρενεργειων.....Ψηφοφορ

να πεις του φίλου σου που είναι και διακεκριμένος γιατρός να κάνει ένα λογαριασμό να εφαρμόσει 10-20 λεπτά απο τον πολύτιμο χρόνο του αν έχει την ευγενή καλοσύνη και να λύσει μερικές απορίες που έχει σχεδόν το μισό φόρουμ σχετικά με την φίνα αν μπορεί.....

το άν δεν έχεις πρόβλημα μην ασχολείσαι το βλέπω τελείως αντιεπαγγελματικό ... και πώς θα ξέρεις δλδ αν έχεις πρόβλημα αν δεν κάνεις εξετάσεις ? έλεος παιδιά πραγματικά έλεος δλδ αυτός σου λέει παίρνε φίνα και αν δεν έχεις πρόβλημα (που πως σκατά θα το καταλάβεις αν κάτι δεν πάει καλά απο μόνος σου) μην ασχολείσαι ? :mad:

θα σου πω ένα περιστατικό που συνέβηκε πρόσφατα σε ένα φίλο μου κοντινό....να σου δώσω να καταλάβεις τι εννοώ..

εγώ κάθε δύο χρόνια πηγαίνω σε γιατρό δικό μου γνωστό και μου γράφει εξετάσεις ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΟΛΑ (μιλάμε για 6-7 σελίδες ) πήρα και του φίλου μου το βιβλιάριο και του έγραψε τις ίδιες...
πηγαίνοντας αυτός στον οικογενειακό του γιατρό (παθολόγος) είδε το βιβλιάριο και απόρησε γιατί του έγραψε τόσες πολλές εξετάσεις και οτι δεν χρειάζεται και οτι είναι υπερβολικός και οτι έπρεπε να του γράψει μόνο τις βασικές καθότι φαίνεται υγιής ούτε έχει αρρωστήσει τον τελευταίο χρόνο . έκανε τις εξετάσεις το παλικάρι και κάτι δεν πήγαινε καλά με τον θυροειδή του (θυροειδίτιδα) ΤΙ ΝΑ ΤΟΥ ΠΕΙΣ ΤΩΡΑ ΤΟΥ ΑΛΛΟΥ ΓΙΑΤΡΟΥ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ #$^#$^&^#$^ ? αν δεν έκανε αρκετές εξετάσεις αυτό δεν θα φαινόταν .....
 

tatini

New Member
Απ: "Φιναστεριδη" και ποσοστο % παρενεργειων.....Ψηφοφορ

xDante, το μην ασχολείσαι προφανώς του το είπε ο γιατρός για αυτά που λέει ο Inotech... αν υπάρχει κάποιος εδώ μέσα που αποτελεί παράδειγμα σωστού χρήστη της φίνας (με την έννοια ότι κάνει συνέχεια εξετάσεις) αυτός είναι ο dream
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Απ: "Φιναστεριδη" και ποσοστο % παρενεργειων.....Ψηφοφορ

@ xdante: Φίλε μου η απάντηση που έλαβα απο τον φίλο ήταν πρόχειρη και γρήγορη προς εναν φίλο, αν εσύ πχ πήγαινες σαν ασθενής στο ιατρείο του θα λάμβανες διαφορετική και πιο τεκμηριωμένη απάντηση. Ο γιατρός φίλος δεν είπε μην ασχολείσαι εφόσον δεν έχεις πρόβλημα. Μίλησα και τηλεφωνικά μαζί του και μου είπε ειναι ανοησίες αυτά. Πρόσεξε, ο συγκεκριμένος γιατρός είναι κατά των φαρμάκων και κατά της φίνας γιατί δεν ξέρουμε ακόμη μακροπρόθεσμα τι μπορεί να κάνει (σε βάθος 50 ετών + εννοώ) και μανατζάρει ορμόνες που σε μερικούς ευαίσθητους οργανισμούς ίσως έχει παρενέργειες. Δεν μου είπε λοιπόν πάρε φίνα, προσωπικά δεν θα έπαιρνε, αλλά χαρακτήρισε ανοησίες όλα αυτά που είπε ο Inotech καθώς και να μην ασχολούμαι γιατί ειναι ανακρίβιες και ενας αχταρμάς πορισμάτων απο σκόρπιες πηγές που περισσότερο υπάγονται σε δόσεις των 5 mg σε συνδυασμό με φανταζί σάλτσες και αοριστολογίες.

Δυστυχώς ο χρόνος του ειναι απίστευτα περιορισμένος και δεν υπάρχει περίπτωση να διαθέσει 1 λεπτο να ποστάρει σε φόρουμ. Ένας σοβαρός γιατρός δυστυχώς δεν έχει χρόνο για τέτοια. Ένας άγνωστος εκ Αμερικής όμως που δείχνει απο τα λεγόμενα του σταυροφόρος της ενημέρωσης, κορυφαίος, πρωτοπόρος και μάλιστα ερευνητής σε ινστιτούτο απορώ πραγματικά πως βρίσκει χρόνο να γράφει εδώ. Κάτι μου βρωμάει εδώ, και η ανωνυμία του πληκτρολογίου για εμένα αποτελεί μεγάλη παγίδα, και 12 χρόνια που ασχολούμαι με το ιντερνετ έχω δει πολλά. Όταν βρεθώ μαζί του να βάλουμε στην πίστα τα 8αρια μας θα μιλήσουμε εκτενώς και θα σας μεταφέρω οτι μου είπε.

Δεν θέλω να ακούγομαι υπερμαχος της φίνας ούτε να ευλογώ τα γένια μου καθώς και των χρηστώ της. Το ξέρω οτι ρισκάρω και ίσως πολύ όμως θέλω τα μαλλιά μου και το ψυχολογικό κόστος για εμένα μετράει. Παίρνω ενα φάρμακο που μου έχει χορηγηθεί με συνταγή γιατρού δερματολόγου, εγκεκριμένο απο τον ΕΟΦ και τον FDA, και ύστερα απο συζητήσεις με 2 παθολόγους, 3 ουρολόγους, 1 κυτταρολόγο, 1 ογκολόγο, 2 δερματολόγους και 1 νεφρολόγο (τα τελευταία 3 έτη), καθώς και εφόσον έχω αποτέλεσμα, δεν έχω παρενέργειες, όλα αυτά με πείθουν πως μπορώ να το συνεχίσω, μου δίνουν την σιγουριά οτι το ρίσκο μου ειναι μικρό, και το cost benefit analysis γέρνει προς την λήψη του. Μπορεί σε 1,2 , 5 χρόνια απο τώρα να ειμαι σε δυσμενή θέση και να το καταριέμαι, μπορεί απλά να μην έχει αποτέλεσμα πλέον ή να αλλάξω προτεραιότητες, το σίγουρο είναι πως θα έχω ρισκάρει αλλά θα έχω αποζημιωθεί και θα ξέρω πως πήρα μια συνειδητή επιλογή βασισμένος στην λογική, προσωπική παρατήρηση αλλά και προσεκτική μελέτη, διάβασμα και συστάσεις.

Το φάρμακο δεν ειναι αθώο, έχει δράση και αντίδραση, δεν αποτελεί όμως θανάσιμη ουσία. Έχει στην πλειοψηφία των χρηστών κάποιες έστω και πολύ μικρές παρενέργειες η οποίες στις περισσότερες περιπτώσεις ειναι πλήρως αναστρέψιμες, αλλά αυτό εξαρτάται απο τον εκάστοτε οργανισμό και τις αντοχές του. Εγώ πχ άντεξα και 1/3 χωρίς πρόβλημα ιδιαίτερο, το 1/5 ειναι σαν μην παίρνω, άλλος την ακούει με 1/8 κτλ κτλ. Άνδρες με πρόβλημα προστάτη λαμβάνουν και 2 ολόκληρα χάπια προσκάρ για δεκαετίες χωρίς κανένα πρόβλημα, ούτε καν στο συκώτι, ας ηρεμήσουμε λιγο και ας κάνει ο καθένας τις επιλογές του. Πολλά βρίσκονται και στην ψυχολογία. Ο κόσμος ταλανίζεται απο υπερβολές και τρομολαγνεία.

Είμαστε εδώ για να μοιραστούμε παρατηρήσεις και να δώσουμε λύσεις και οχι να διαχωριστούμε σε στρατόπεδα φινούχων και μην φινούχων.
 

alexXXX

Active Member
Απ: "Φιναστεριδη" και ποσοστο % παρενεργειων.....Ψηφοφορ

μαγκες επειδη τραβαει το θεμα πολυ ολοι εδω μεσα ειμαστε υπευθυνοι των πραξεων μας ο καθενας βλεπει κα ι ενεργει .εγω εγραψα πως ηταν η μεγαλυτερη μακακια που εχω κανει στην ζωη μου η φινα γτ τρομαξα πως δεν θα επανελθω .σιγα σιγα ομως βλεπω πως ειμαι οκ αρα μαλλον την γλυτωσα απλα θελω να ξερουν αυτοι που δεν δοκιμασαν ακομα πως εμενα πηγε να με κανει στρουμφακι :D :D :D :D οχι σοβαρα αν την συνεχιζα αντρας δεν θα ημουν ,μαλλια μπορει να ειχα αλλα μιλαμε για πολυ πακετο κατασταση.τωρα οποιος θελει να κανει πειραματα ασ κανει .προσοχη ομως οταν δειτε τα σκουρα μακρυα γτ θα το φατε το κεφαλι σας(το κατω)!εγω σημερα πεταξα κ το κουτακι με το προσαρ στα σκουπιδια κ εκανα το σταυρο μου που δεν επαθα τιποτα σοβαρο γτ θα τιναζα τα μυαλα μου στον αερα αν εβλεπα πως αυτη η κατασταση θα ηταν μονιμη πραγματικα ουτε στον εχθρο μου τετοιο πραγμα.
 

kk20

Member
Απ: "Φιναστεριδη" και ποσοστο % παρενεργειων.....Ψηφοφορ

Παίδες ψυχραιμία

Κατ'αρχήν σεβασμός στον Inotec, ακόμα και αν αυτά που λέει είναι τελικά αναληθή. Μιλάει καλοπροαίρετα πιστεύω και είναι χρήσιμη η παρουσία του στο φόρουμ, ακόμα και αν μας τρομοκρατεί σχετικά με την φιναστερίδη άδικα. Αλήθεια, κανείς δεν μπορεί να εγγυηθεί ακόμα την μή πρόκληση μή αναστρέψιμων παρενεργειών σε κάποιον.

Την ιστορία μου την ξέρετε (πριν 1μιση μήνα πόσταρα στο τόπικ με τις παρενέργειες της φίνα). Εντελώς περιληπτικά, μετά από 6 χρόνια φιναστερίδης εμφάνισα παρενέργειες (στυτική δυσλειτουργία απαράδεκτη για άτομο 27 χρονών) και την διέκοψα τέλη Δεκέμβρη του 2010. Τώρα, 3 μήνες μετά, γίνομαι όλο και καλύτερα, ίσως έχω φτάσει ήδη το σημείο που ήμουν στα 21 που ξεκίνησα στο θέμα στύσεων κλπ. Είχα επανέλθει μετά από 30 μέρες περίπου σε μεγάλο βαθμό, αλλά νομίζω ότι τώρα είμαι καλύτερα ακόμα και από τότε. Είχα τρομοκρατηθεί λίγο στην αρχή με τον φόβο μόνιμων παρενεργειών αλλά ξυπνάω σχεδόν κάθε μέρα με πρωινή στύση και αμέσως ξεκινάει η μέρα μου με χαμόγελο (δεν είναι φοβερό πως ο φόβος που μας προκαλεί η φίνα μας δίνει χαρά για τα καθημερινά πράγματα? lol)

Θέλω να μιλήσω με συντομία για το propeciahelp. Έμπαινα και διάβαζα σε κάποια φάση (μέγα λάθος, μπορεί να σου ξεσκίσει την ψυχολογία, ακόμα και κατάθλιψη μπορεί να προκαλέσει το site από μόνο του σε κάποια πιο ευαίσθητη από τον μέσο όρο ψυχούλα) και με είχε ψιλοφρικάρει με αυτά που έλεγε κυρίως στο φόρουμ. Παρατήρησα όμως το εξής: απέδιδαν στο φάρμακο τα πάντα!! Μιλάμε τα πάντα όμως!!! Εκεί λέω όπα, υπερβολή! Πολλοί χρήστες από τον τρόπο που γράφαν δεν μου φαινόντουσαν σε τέτοια ψυχολογική κατάσταση που θα μπορούσαν να κρίνουν ψύχραιμα και σωστά. Μπορώ να πω με σιγουριά πλέον πως κάποιοι από αυτούς διανύουν περίοδο ήπιας έστω κατάθλιψης, διότι αναγκάστηκαν να κόψουν την καλύτερη φαρμακευτική αγωγή για την τριχόπτωση που υπάρχει.Καμία αξιοπιστία το site αυτό για εμένα.

Και το σημαντικότερο: περιέγραφε κάπου τα συμπτώματα του post-finasteride-syndrome, αυτού που παθαίνουν όσοι αποκτούν μόνιμες παρενέργειες. Έλεγε λοιπόν, σύμπτωμα "κρύο πέος και όρχεις". Κάνω ένα έτσι, ακουμπάω τα τέτοια μου και ήταν σχετικά κρύα!! Φρίκαρα!!!!!

Κάτσε λέω ψυχραιμία, κάνω μία έρευνα στο νετ, ρωτάω και έναν φίλο μου γιατρό, μαθαίνω λοιπόν ότι ειδικά για τους όρχεις η θερμοκρασία πολλές φορές είναι λίγο χαμηλότερη από το υπόλοιπο σώμα για να προστατεύεται το σπέρμα ή κάτι τέτοιο. απόλυτα φυσιολογικό δηλαδή!

Μετά έλεγε "νυχτερινή εφύδρωση, κρίσεις πανικού, έλλειψη διάθεσης" πράγματα που παθαίνει κάποιος σε περιόδους στρες, σαν αυτού που σου έχει προκαλέσει ήδη το site είτε ηθελημένα είτε όχι!!!!

Το θέμα είναι ότι θα πρέπει να γίνει έρευνα σοβαρή για την πρόκληση ΟΡΜΟΝΙΚΩΝ ΔΙΑΤΑΡΑΧΩΝ από την φίνα σε κάποια άτομα γιατί εκεί πρέπει να είναι το βασικό θέμα. Εγώ πάντως χαίρομαι που επανήλθα.

Στο θέμα των μαλλιών μου τώρα, βάζω revivogen εδώ και 2 μήνες, fungoral 2xweak και minoxidil εδώ και 8 χρόνια. Δεν νομίζω ότι έχω αρχίσει να αραιώνω, 3 μήνες και κάτι μετά την οριστική διακοπή της φίνας! Ούτε νιώθω να έχω ιδιαίτερη τριχόπτωση. Το κακό είναι ότι φοβάμαι πως σταδιακά θα γίνω NW6, όπως ΣΤΑΝΤΑΡ θα ήμουν 6 χρόνια μετά χωρίς την φίνα (Θυμίζω ότι ήμουν NW4 στα 21). Μακάρι το revivogen να δουλέψει σε μένα. Αν βρω τα σκούρα, ίσως αρχίσω να βάζω fungoral cream μια- δυο φορές την βδομάδα. Το ενδεχόμενο να ξαναπάρω φίνα το έχω αποκλείσει 99%. ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ 1% ΜΕ ΤΡΟΜΑΖΕΙ ΩΣ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΟ, και με λυπεί βαθύτατα διότι αν γίνει αυτό θα συνειδητοποιήσω πως εξακολουθώ να είμαι ένα ανασφαλές πλασματάκι για 5 παραπάνω τρίχες, αν ξαναπάρω φίνα μετά από την στεναχώρια που προκάλεσαν οι παρενέργειές της σε μένα και την ανασφάλεια που προκλήθηκε στην ερωτική μου σύντροφο (πάντα θα νιώσουν άσχημα και μή-επιθυμητές ότι και να τους πεις). Εύχομαι να έχω τα καρύδια να μην ξαναμπώ σε αυτή την διαδικασία, ακόμα και αν γίνω NW7 σε 5 μήνες.

Αυτή είναι και η βασικότερη παρενέργεια της φιναστερίδης παίδες. Η ψυχολογική εξάρτηση και η δυσκολία διακοπής λήψης της. Χειρότερο και από το κάπνισμα, την φούντα, την ηρωίνη!!!

(Υ.Γ. για να μην παρεξηγηθώ, κυρίως από χρήστες φίνας, δεν παραλληλίζω την φιναστερίδη με την ηρωίνη κλπ! Απλά με αυτό τον τρόπο περιγράφω πόσο πολύ καταλήγουμε να εξαρτόμαστε ψυχολογικά από αυτήν, σε σημείο όπου αν κάποιος εμφανίσει παρενέργειες, ακόμα εξακολουθεί να σκέφτεται μήπως ξαναδοκιμάσει φίνα κάποτε!)
 

crossfire

Well-Known Member
Απ: "Φιναστεριδη" και ποσοστο % παρενεργειων.....Ψηφοφορ

XxxxX είπε:
εμενα πηγε να με κανει στρουμφακι
ελεος

XxxxX είπε:
οποιος θελει να κανει πειραματα ασ κανει
ελεος

XxxxX είπε:
θα το φατε το κεφαλι σας(το κατω)
ελεος

XxxxX είπε:
θα τιναζα τα μυαλα μου στον αερα
ελεος

XxxxX είπε:
αν την συνεχιζα αντρας δεν θα ημουν
ελεος

XxxxX είπε:
μαλλον την γλυτωσα
στο τσακ τη γλιτωσες....ελεος

Σου εβγαλε παρενεργειες?δεκτον...
Δεν θες να ξαναπαρεις?δεκτον...
Σταματηστε ομως τις υπερβολες..
Η propecioφοβια σε ολο της το μεγαλειο
 
Μπλουζα