Φιναστεριδη και διακοπη

Καθως googlara ειδα πολλα ποστς απο χρηστες που λενε οτι διακοπτουν τη φινα μετα απο 1-1,5 χρονο για 1-2 μηνες και την ξαναξεκινουν ετσι ωστε ο οργανισμος να μη συνηθισει στην ουσια και να εχουν αποτελεσματα για ακομα περισσοτερα χρονια... Προσωπικα ειμαι στη φινα 1 χρονο και 2 μηνες και η τριχοπτωση μου εχει σταματησει...τι λετε?
Ποσο περιπου κραταει τα μαλλια η φινα? Εχει δει κανεις περιπτωσεις > 5 χρονων που αναφερεται στο site της Merck?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Φιναστεριδη και διακοπη

Καθως googlara ειδα πολλα ποστς απο χρηστες που λενε οτι διακοπτουν τη φινα μετα απο 1-1,5 χρονο για 1-2 μηνες και την ξαναξεκινουν ετσι ωστε ο οργανισμος να μη συνηθισει στην ουσια

μεγαλο λαθος

και να εχουν αποτελεσματα για ακομα περισσοτερα χρονια... Προσωπικα ειμαι στη φινα 1 χρονο και 2 μηνες και η τριχοπτωση μου εχει σταματησει...τι λετε?

οτι μας δινει αποτελεσματα χωρις περενεργειες το συνεχιζουμε

Ποσο περιπου κραταει τα μαλλια η φινα? Εχει δει κανεις περιπτωσεις > 5 χρονων που αναφερεται στο site της Merck?

αναλογα ποσο επιθετικη ειναι η αλωπεκια,αν διακοψεις και ξαναξεκινησεις θα χρειαστει να προσθεσεις και μινοξ στην θεραπεια σου για να φτασεις στο σημειο που εισαι τωρα,η κατηφορα ειναι δεδομενη,δεν υπαρχει λογος να κανουμε βηματα προς τα πισω.
 
Απ: Φιναστεριδη και διακοπη

αν μειωνα τη δοση σε 0,5mg/24hrs η αν το γυρνουσα σε 1μγ μερα παρα μερα? τι λετε? Αφου εχει σταθεριοιηθει η κατασταση μαλλια αλλα δε βγαζω...λετα να το δοκιμασω?
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Απ: Φιναστεριδη και διακοπη

Εφόσον δεν έχεις παρενέργειες, αμα διακόψεις θα το μετανιώσεις, πίστεψε με.
 

mindtrapper

Member
Απ: Φιναστεριδη και διακοπη

georgehairs είπε:
αν μειωνα τη δοση σε 0,5mg/24hrs η αν το γυρνουσα σε 1μγ μερα παρα μερα? τι λετε? Αφου εχει σταθεριοιηθει η κατασταση μαλλια αλλα δε βγαζω...λετα να το δοκιμασω?

Μπορεί να μην βγάζεις άλλα μαλλιά αλλά αν σταματήσεις θα χάσεις. Και αν μειώσεις τη δόση θα χάσεις πάλι αλλά πιο λίγα. Πόσα δεν ξέρει κανείς να σου πει εξαρτάται από την περίπτωση. Έχεις παρενέργειες και σκέφτεσαι το σταμάτημα/μείωση;
 

JackSheppard

New Member
Απ: Φιναστεριδη και διακοπη

φιλε δοκιμασε το .5mg ανεπιφυλακτα, ειναι σχεδον το ιδιο και ισως εχεις λιγοτερες παρενεργειες. Εγω χρησιμοποιω .33mg φτιαγμενο σε καψουλες απο φαρμακοποιο εδω και χρονια. Ξερω πως δουλευει, και σιγουρα οτι παρενεργεια ειχα εξαφανιστηκε! Ελαφρως χειροτερο απο το 1 mg, πολυ καλυτερο απο το τιποτα....

Το μερα παρα μερα το δοκιμασα, μου φαινεται πως ειναι χειροτερο, τη μερα που δεν χρησιμοποιουσα φινα, παρουσιαζα λιπαρο δερμα στο προσωπο, ισως ενδειξη οτι υπαρχει ασταθεια ορμονικα, εχω διαβασει οτι αν μειωνουμε τη dht σε αρκετους ανθρωπους γινεται υπερβολικη εκκριση ανδρογονων αποτομα οταν διακοπτεται η χρηση (σε καποιους αρκει λιγο παραπανω απο ενα 24ωρο) και αυτο προκαλει ζημια και ανισοροπια.
 
Μπλουζα