Φιναστεριδη και γενικότερο πλάνο μετά τη μεταμόσχευση μαλλιών

adelino225

Active Member
Μαζί σου .
Αλλά μη νομίζεις ότι είναι και τίποτα η Φιναστεριδη .
Κλείνω τρίτη εβδομάδα καθημερινής χρήσης 1.25 περίπου και δεν έχω δει έστω τη παραμικρή παρενέργεια.
Θα έκανε ένα τσίου πιστεύω.
Αν πάλι νιώσω κάτι αρνητικό θα πάει στο κουβά και όλα Οk .
Δεν είναι μεγάλο deal , αλλά είμαι και 53 οπότε δε μπορώ να μπω στη ψυχολογία κάποιου που διστάζει επειδή είναι νεότερος .
Από την άλλη γνωρίζουμε καλά πια ότι αν μπεις στη φάση του να σε προβληματίζει το μαλλί σου, η Φιναστεριδη είναι must για τους περισσότερους.
Κλεινω 4ο μηνα σε λιγες ημερες και δεν εχω δει το παραμικρο....Και ευχομαι να δωσει ο Θεος να μην δω καποια παρενεργεια...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

JimKan1

Well-Known Member
Κλεινω 4ο μηνα σε λιγες ημερες και δεν εχω δει το παραμικρο....Και ευχομαι να δωσει ο Θεος να μην δω καποια παρενεργεια...
Μην αγχωνεσαι δωσε χρονο, οι γιατροι λενε οτι χρειαζεται 6 μηνες με 1 χρονο η φινα, ασχετο που καποιοι βλεπουν διαφορα στο 2μηνο, αν και οποτε σου βγαλει παρενεργειες απλα κοψτην
 

adelino225

Active Member
Μην αγχωνεσαι δωσε χρονο, οι γιατροι λενε οτι χρειαζεται 6 μηνες με 1 χρονο η φινα, ασχετο που καποιοι βλεπουν διαφορα στο 2μηνο, αν και οποτε σου βγαλει παρενεργειες απλα κοψτην
Για τις παρενεργειες λεω φιλε μου...Αποτελεσματα μπορει να δω και στους 16 μηνες....4 μηνες χωρις καμια παρενεργεια...
 

dlazaros

Well-Known Member
Λάζαρε, μια διαφορά όμως : εσύ το ξεκίνησες σε μεγαλύτερη ηλικία και με θέμα προστάτη. Και σε μένα όταν παρουσιαστεί προστάτης, φυσικά και θα το πάρω, σαν μέρος της συγκεκριμένης αγωγής και βέβαια θα δεχτώ τις παρενέργειες, γιατί όπως είπες και 'συ, μιλάμε για διαφορετικό ζήτημα. Είναι πιθανό οι παρενέργειες που θα έβγαζε σε έναν υγιή κατά τ'άλλα οργανισμό, να μην παρουσιάζονται σε σένα ακριβώς γιατί το φάρμακο βρίσκει να κάνει τη βασική δουλειά για την οποία προορίζεται.

Μεγάλο μέρος του δισταγμού της κοινότητας, ειδικά των νεότερων παιδιών και όσων δεν πάσχουμε -ακόμα- από προστάτη αφορά στη λήψη αποκλειστικά ως θεραπείας για την τριχόπτωση, χωρίς άλλες παθολογίες. @Χρηστος Χαλκιδης Αν το φοβάσαι από τώρα και έχεις βεβαρυμένο ιστορικό, να πας με το ένστικτό σου και να μην το πάρεις. Και μόνο η ιδέα σου θα 'ναι αρκετή για να δεις παρενέργειες.
Κάνεις ενα μικρό λάθος, το καταλαβαίνω οπότε θα στο εξηγήσω όσο πιο απλά μπορώ. Η ορμόνη που σε εσένα ρίχνει τα μαλλιά και θα σε κάνει καράφλα σε μένα πρήζει τον προστάτη. Η ίδια ποσότητα ορμόνης σε δύο διαφορετικούς ανθρώπους. Εγώ έχω πετύχει με ενα σμπάρο δυο τριγώνια με το ίδιο φάρμακο στην ίδια δοσολογία επειδή το πρόβλημα είναι η ορμόνη dht. Κάνοντας θεραπεία με άλφα inhibitor όπως η φίνα και η ντούτα κατεβάζω τα επίπεδα της ορμόνης σε όλο το σώμα με αποτέλεσμα να ηρεμούν τα μαλλιά, να ξεπρήζεται ο προστάτης, να καθαρίζει το μυαλό απο τις καύλες, να ηρεμεί η διάθεση που είναι κατα καιρούς σπαρτιάτικα πολεμική.... κλπ. Αυτό σε μένα πιθανόν να είχε αρχίσει απο πολύ μικρός απλά δεν είχα τόση ευαισθησία στις τρίχες και την γλύτωσα προσωρινά. Μόλις μεγάλωσα και η ορμόνη ανέβηκε ακόμα περισσότερο τότε το σώμα μου άρχισε τις εμπλοκές.
 

montecristo

Well-Known Member
Ο καθένας αντιλαμβάνεται διαφορετικά τις παρενέργειες και κάθε οργανισμός ειναι ξεχωριστός. Η μόνη λύση ειναι να δοκιμάσεις το χάπι για να δεις στον δικό σου οργανισμό πως θα είναι. Αν δεις οτι κάτι αλλάζει και σε ενοχλεί σταματάς και όλα οκ, αλλιώς συνεχίζεις. Είναι απλά τα πράγματα..
 

ManCyprus87

Well-Known Member
Επίσης μπορείς να παίξεις και με χαμηλές-μέτριες δόσεις, μέχρι να βρεις το "sweet spot" που σου συντηρεί όσο καλύτερα τα μαλλιά και χωρίς τυχόν παρενέργειες.
 
Βρίσκομαι στους 5 μήνες σχεδόν μετά την μεταμοσχευση και ήδη σκέφτομαι να κάνω και δεύτερη μετά το 12 μηνο καθώς δεν μου αρέσει η hairline αλλά και για να βάλω κι άλλο density καθώς ούτε αυτό με ικανοποιεί προς το παρόν τουλάχιστον . Πιστεύετε ότι η φιναστεριδη εκτός από το να κρατήσει τα υπάρχοντα μαλλιά μπορεί να βοηθήσει και στην ποιότητα της τρίχας ;
 

ManCyprus87

Well-Known Member
Η φιναστερίδη θα σου αυξήσει κυρίως τη διάμετρο της τρίχας.
Όπουδήπoτε σου δώσει regrowth είναι το bonus.
 
Η μινοξιδιλη μπορεί να δωσει boost στην πυκνότητα των τριχων . Εμένα δεν με νοιάζει να καλυψω κενά στο κεφάλι διότι έκανα μεταμόσχευση . Με νοιάζει η ποιότητα και η πυκνότητα της τρίχας καθώς και να μη χάσω τα υπάρχοντα μαλλιά .
 

dlazaros

Well-Known Member
Η μινοξιδιλη μπορεί να δωσει boost στην πυκνότητα των τριχων . Εμένα δεν με νοιάζει να καλυψω κενά στο κεφάλι διότι έκανα μεταμόσχευση . Με νοιάζει η ποιότητα και η πυκνότητα της τρίχας καθώς και να μη χάσω τα υπάρχοντα μαλλιά .
Η μινοξιδίλη είναι φάρμακο για την πίεση. Άμα φοβάσαι την φιναστερίδη, γιατί δεν φοβάσαι το φάρμακο για την καρδιά?
Σε κάθε περίπτωση η μινοξιδίλη είναι μια χημική περούκα. Θα σου κρατήσει ΟΛΑ τα μαλλιά σε αναγενή φάση, που σημαίνει δεν θα πέφτει τίποτα, και θα βοηθήσει να πάνε περισσότερα θρεπτικά συστατικά στην ρίζα με αποτέλεσμα βελτίωση και πιθανή επανέκφυση αλλά είναι τεχνητή. Το μείον είναι οτι μόλις την σταματήσεις σε 2-3 μήνες τα μαλλιά θα πάνε πίσω εκεί που ήταν όταν άρχισες και ακόμα παραπέρα καθώς χημικά είχες σταματήσει τις τρίχες να πέφτουν αλλά το ρολόι έτρεχε και θα σε φτάσει και θα είσαι χειρότερα απο οτι άρχισες. Χωρίς φίνα κάνεις μια τρύπα στο νερό. Όσες μεταμοσχεύσεις και να κάνεις θα μείνεις χωρίς μαλλιά και δυστυχώς μέχρι να το καταλάβεις θα έχεις εξαντλήσει την δότρια.
 
Δεν με ενδιαφέρει ενδεχόμενη επανέκφυση μαλλιών καθώς τα έχω καλύψει όλα τα κενά με τη μεταμόσχευση . Με ενδιαφέρει κυρίως η πυκνότητα και γενικά η ποιότητα της τρίχας . Αξίζει να δεσμευτώ με μινοξιδιλη μόνο για αυτό τον σκοπό ; Επίσης όχι δεν την φοβάμαι όσο τη φινα καθώς είναι τοπική λοσιόν που εφαρμόζεται απευθείας στα μαλλιά και όχι χάπι .
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

ManCyprus87

Well-Known Member
Η μινόξ και να σου δουλέψει κάποια χρόνια, θα έρθει η φάση που θα σε "κρεμάσει" απότομα, όταν σπάσουν οι άμυνες της από τις μελλοντικές εξάρσεις της αλωπεκίας.
Μινόξ χωρίς οποιασδήποτε μορφής φίνα (έστω low dose η ΕΣΤΩ ( ; ) τοπική φίνα), είναι σαν να παλεύεις την αλωπεκία με το ψαροτούφεκο, ειδικά εαν είσαι και κάτω από 30-32 και στάδιο NW3+.
 

dlazaros

Well-Known Member
Δεν με ενδιαφέρει ενδεχόμενη επανέκφυση μαλλιών καθώς τα έχω καλύψει όλα τα κενά με τη μεταμόσχευση . Με ενδιαφέρει κυρίως η πυκνότητα και γενικά η ποιότητα της τρίχας . Αξίζει να δεσμευτώ με μινοξιδιλη μόνο για αυτό τον σκοπό ; Επίσης όχι δεν την φοβάμαι όσο τη φινα καθώς είναι τοπική λοσιόν που εφαρμόζεται απευθείας στα μαλλιά και όχι χάπι .
Αφού είσαι τόσο σκεπτικός θα πήγαινα σε τοπική φίνα με μινοξιδίλη σαν την MFT Minoxidil 5%, Finasteride 0.1% της Fagron.
 
Πιθανότατα θα ξεκινήσω φινα και ότι βρέξει ας κατεβάσει . Για τη μινοξ όμως αξίζει τον κόπο να δεσμευτώ και με αυτήν ; Θα μου δωσει έξτρα πυκνότητα και καλύτερη πυκνότητα τρίχας ; Επίσης ο αφρός λαδώνει λιγότερο από τη λοσιον;
 

dlazaros

Well-Known Member
Πιθανότατα θα ξεκινήσω φινα και ότι βρέξει ας κατεβάσει . Για τη μινοξ όμως αξίζει τον κόπο να δεσμευτώ και με αυτήν ; Θα μου δωσει έξτρα πυκνότητα και καλύτερη πυκνότητα τρίχας ; Επίσης ο αφρός λαδώνει λιγότερο από τη λοσιον;
Μην το παίρνεις αρνητικά απο την αρχή. Πές "θέλω μαλλιά και θα το πολεμήσω γαμώτο, άμα μου βγάλει κάτι τότε σταματάω και επανέρχομαι σε μια εβδομάδα αλλά... τουλάχιστον το πολέμησα". Άμα δε, δεν σου βγάλει τίποτα τότε κάνεις πάρτυ όπως όλοι μας που τρέμαμε και τελικά ήταν τίποτα.
Η μινόξ. Η μινόξ είναι αγγειοδιασταλτικό για την πίεση όπως η φίνα είναι και για τον προστάτη σε μεγάλες δόσεις (αμα βάλεις πολύ έχεις ταχυπαλμίες και ζαλάδες). Το υγρό έχει προπυλική γλυκόλη και ο αφρός οχι (σε κάποιους η ΠΓ φέρνει φαγούρα). Στην εμφάνιση το υγρό είσαι σαν λαδωμένος ποντικός ενω με τον αφρό είσαι σαν να έχεις βάλει μούς ή αλατόνερο και τα κάνει πιο πυκνά (το βάζεις το πρωί και είσαι κομπλέ για ολη την ημέρα, λούσιμο το βράδυ. Άμα βάζεις το βράδυ το μαξιλάρι θα ακουμπάει στο πρόσωπο και θα βγάλεις τρίχες και στο κούτελο..). Θα σου φέρει εξτρά αιμάτωση στην ρίζα και θρεπτικά συστατικά και θα επαναφέρει οτι μπορεί να γυρίσει στην ζωή (αμα θέλεις πυκνότερα γένια σκούπησε τα χέρια στα γένια ή βάλε μικρή δόση και εκεί, σε 2-3 μήνες είσαι φουλ και μένουν όλα). Όμως... κρατάει όλα τα μαλλιά σε αναγενή φάση που σημαίνει οτι τα μαλλιά δεν θα πέφτουν, καθώς πάντα ενα ποσοστο του κεφαλιού φυσιολογικά πέφτει και ανανεώνεται. Με την μινόξ όλα μένουν στο κεφάλι. Αυτό δίνει μια εμφάνιση φουλ όπου υπάρχουν αρκετά μαλλιά αλλά αμα σταματήσεις θα γυρίσει πίσω εκεί που ήταν πριν αρχίσεις και θα σου φαίνονται αραιά, ίσως περισσότερο απο πριν ξεκινήσεις. Επίσης με την φίνα μπορεί να κρατήσεις ενα ποσοστό των νέων τριχών, χωρίς φίνα πάς πίσω εκεί που ήσουν και ακόμα πιο κάτω καθώς το ρολόι δούλευε στην τριχόπτωση απλά εσυ χημικά δεν το έβλεπες.

υγ. αμα έχεις γάτα και ακουμπήσεις με τα χέρια που είχαν μινόξ τότε η γάτα πάει στον παράδεισο των ζώων...
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μου φαίνεται κάπως δύσκολο να εντάξω τη μινοξιδιλη στην καθημερινότητα μου και δυο φορές τη μέρα κιόλας . Με μια φορά την ψιλοπαλευα . Ας πούμε αν τη βάλω πριν τον υπνο μετά από πόση ώρα μπορώ να ξαπλώσω στο μαξιλάρι ; Επίσης μετά από πόση ώρα μπορώ να βάλω λακ και ζελέ στα μαλλιά ;
 

dlazaros

Well-Known Member
Μου φαίνεται κάπως δύσκολο να εντάξω τη μινοξιδιλη στην καθημερινότητα μου και δυο φορές τη μέρα κιόλας . Με μια φορά την ψιλοπαλευα . Ας πούμε αν τη βάλω πριν τον υπνο μετά από πόση ώρα μπορώ να ξαπλώσω στο μαξιλάρι ; Επίσης μετά από πόση ώρα μπορώ να βάλω λακ και ζελέ στα μαλλιά ;
Άμα κοιμηθείς με μινόξ στο κεφάλι, εκτός και εάν κοιμάσαι ανάσκελα και ακίνητος, θα τρέξει στο κούτελο σου από την ζέστη του σώματος σου και θα κάνεις ωραία φρύδια και τρίχες στα αυτιά. Από εκεί και πέρα το υγρό θέλει 2-3 ώρες να απορροφηθεί και ο αφρός 30 λεπτά. Ο αφρός δεν χρειάζεται να βάλεις τίποτα μετά, είναι σαν ζελέ με λακ, το υγρό λαδωνει και χωρίς λούσιμο δεν ξέρω τι μπορείς να κάνεις.
 

Disco

Well-Known Member
Ο αφρός μινοξ στεγνώνει γρήγορα αλλά και το υγρό στεγνώνει γρήγορα αν δεν πάρεις το regaine που θέλει 3 ώρες. Πχ axelan και hairway στεγνώνουν επίσης γρήγορα σαν τον αφρό περίπου. Αλλιώς πήγαινε στο χάπι μινοξ να ξεμπερδεύεις με τις λοσιόν-αφρούς…
 
Όποτε είναι καλό να περιμένω καμία ώρα το βράδυ αφού βάλω τη μινοξ σε αφρό για να κοιμηθώ . Σε καμία περίπτωση δεν θέλω φρυδια σαν κάμπιες και τρίχα στο αυτί . Επίσης μετά από πόση ώρα μπορώ να λουστω ; Όσο για τον αφρό που λειτουργεί και σαν ζελέ όπως λες εγώ αν θέλω να βάλω έξτρα μετά από πόση ώρα μπορώ ;
 

Chris34

Active Member
Όποτε είναι καλό να περιμένω καμία ώρα το βράδυ αφού βάλω τη μινοξ σε αφρό για να κοιμηθώ . Σε καμία περίπτωση δεν θέλω φρυδια σαν κάμπιες και τρίχα στο αυτί . Επίσης μετά από πόση ώρα μπορώ να λουστω ; Όσο για τον αφρό που λειτουργεί και σαν ζελέ όπως λες εγώ αν θέλω να βάλω έξτρα μετά από πόση ώρα μπορώ ;
Λούσιμο το βράδυ κοιμάσαι με καθαρό μαλλί και το πρωί που ξυπνάς βάζεις τον αφρό στρώνεις το μαλλί και ξεκινάς τη μέρα σου.
Δεν χρειάζεται να βάλεις αλλά προϊόντα λακ ζελέ, πηλό.
Αυτό σε περίπτωση που βάζεις μινοξιδιλη μια φορά τη μέρα.
Ή εναλλακτικά μπορείς να τη βάσεις και το βράδυ αφού λούστρος και στεγνώσει το μαλλί. Ίσως να έχει και λόγο καλύτερη απορρόφηση τότε.
 
Μπλουζα