Φιναστερίδη - συμβουλές

Sponda

Member
Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να αρχίσω την χρήση φιναστερίδης .
Βαρέθηκα να βλέπω καθημερινά να βλέπω το μαλλί μου να αραιώνει . Χρησιμοποιώ μινοξ απο 19 Δεκεμβρη του 2014 . Και είδα τρελό shed τον πρώτο μήνα αλλα και τρελό regrowth ... αλλα δυστηχως τωρα στους 4 μηνες έφαγα άλλη μια βομβα απο shed και έμεινε ενα 20% απο αυτο που μου είχε δώσει . (Ακόμα έχω τρελο shed εδω και κανα 2 εβδομάδες)
Έτσι λοιπόν μετα απο αρκετή έρευνα πανω στην ουσια φιναστεριδη , βλέπω πως είναι σχεδον η μόνη λύση για το τελος της τριχόπτωσης και αν είσαι τυχερος και καποιο regrowth. Είμαι nw1 αυτην την στιγμή στους κροτάφους όμως βλέπω κάπως αραιά σημεία ... Θέλω να σταματήσει αυτο.
Παρεμπιπτόντως είμαι 19 ετών και θα ήθελα κάποιες συμβουλές για την χρήση της ... καθως επίσης και ποια συσκευασία . To Propecia ειναι πανάκριβο απ'ότι βλεπω και θα πάω για Proscar οπως το βλέπω. Υπάρχει κάποιο online κατάστημα να παραγγείλω? To χάπι πως το κόβω?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Bouklas

Well-Known Member
19 χρονων και θες να μπλέξεις με φιναστερίδη? Για μένα μείνε μακριά.
 

Sponda

Member
Να μείνω μακρυά γενικά η να φτάσω σε κάποια ηλικία πρώτα?
Οι εμπειρίες σου με αυτο το φαρμακο ποιες είναι?
 

Bouklas

Well-Known Member
Να μείνω μακρυά γενικά η να φτάσω σε κάποια ηλικία πρώτα?
Οι εμπειρίες σου με αυτο το φαρμακο ποιες είναι?
Θα σου πρότεινα γενικώς να μείνεις μακριά. Και εγώ στην δικη σου φάση ήμουν κάποτε, τα ίδια ένιωθα, ξεκίνησα φίνα και μετά κατάλαβα πως δεν αξίζει να την συνεχίσεις για χρονια είτε έχεις παρενέργειες είτε δεν έχεις γιατί ποτε δεν ξέρεις τι μπορεί να συμβεί. Είναι ένα φάρμακο ρίσκο. Στην αρχή ίσως λόγο προσαρμογής του οργανισμού είχα παρενέργειες οι οποιες μειώθηκαν σε τεράστιο βαθμό και εξαφανίστηκαν αφού ξεκίνησα γυμναστήριο. Θυμάμαι την πρώτη μέρα που έκανα πλάτη με έπιασε στύση και δεν σηκώθηκα από το όργανο μέχρι να πέσει η σημαία. :D Ίσως ήταν και ψυχολογικό τι να πω, όπως και να έχει πάντως και μονο στην ιδέα ότι θα την παίρνεις για μια ζωή είναι μεγάλο ρίσκο που δεν αξίζει. Φαντάσου άλλοι είχαν πόνους στους όρχεις και αλλα τέτοια, δεν είναι παίξε γέλασε φιλε και στην ηλικία που είσαι εγώ την θεωρώ επικίνδυνη.
 

Sponda

Member
Μάλιστα ..
η αλήθεια είναι πως διάβασα πολλά περίεργα ποστ με κάτι τρομερές παρενέργειες και με τρόμαξαν αρκετά και εκεί κατάλαβα πως είναι μεγάλο ρίσκο . Αλλά δεν θέλω να μπλέξω με μεταμοσχέυσεις αργότερα και τέτοια . Θέλω να κρατήσω ότι έχω , και σε ξένα φόρουμ αλλά και σε ελληνικά ακούω όσο πιο νωρις ασχοληθεις με τα μαλλιά σου με θεραπείες , αν έχεις το κολογονίδιο τόσο καλύτερα .. πραγματικά δεν ξέρω τι να πιστέψω ώρες ώρες. Αν και η ιδέα του να παίρνω ένα χαπάκι κάθε πρωι δεν μου φαίνεται τρομερή .
Ας πούμε πως αφήνω όμως το χάπι προς το παρόν στην άκρη. Τι επιλογές έχω για να σταματήσω την τριχόπτωση και να πάρω λίγο όγκο γιατι τα βλέπω αραια εδω και εκει.
 

Bouklas

Well-Known Member
Μπορείς να διαβάσεις το forum έχει αρκετές θεραπείες. Δαφνέλαιο, Shen min, roller, Ω3 κάποια που μου έρχονται σύντομα. Ψάξε το forum θα τα βρείς όλα.

Βεβαια όλα αυτά δεν συγκρίνονται σε τίποτα με αυτά που δίνει η φιναστερίδη.
 

Sponda

Member
Ακριβώς ...
θα δω την πορεία μου καθώς περνάνε τα χρονάκια και αν χειροτερεψω θα στρεφω σε φινα λογικα.
Εσυ χρησιμοποιηούσες Proscar η Propecia? Και απο που αγοραζες?
 

Bouklas

Well-Known Member
Proscar από το φαρμακείο και το έκοβα στα 5. Με έβγαζε πάνω από 2 μήνες και είχε γύρω στα 10 ευρώ. Τώρα τι παίζει και εάν έχει αλλάξει κάτι δεν ξέρω.
 

Sponda

Member
Μάλιστα .. φίλε μου σε ευχαριστω πολυ να είσαι καλα , πολυ χρήσιμες οι πληροφορίες σου .. με βοήθησες πολυ. Θα περιμένω καποια χρόνια πριν κάνω κίνηση ακόμα λοιπόν .
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

arhs

Member
To σκέφτομαι και εγω αυτό ....Το Σεπτέμβρη κλίνω τα 20 Μπορώ να αρχίσω από τώρα proscar ? Και άμα δω κάποια παρενέργεια να το κόψω ... Η πρέπει οπωσδήποτε να πάω 20 χρονών και μετά .. Δεν την παλεύω άλλο με τα τοπικ ,εξάλλου μ φαίνεται έχουνε πάψει να λειτουργούν, έχει αρχίσει η κατηφόρα αν δεν κάνω κάτι γρήγορα πιστεύω θα χάσω πολύ έδαφος είμαι nw2 προς 3
 

Nikos400

New Member
Το propecia 1mg μπωρο να το παρω απο το φαρμακειο χωρις εντολη γιατρου το δινουν;
 

Nikos400

New Member
Το proscar πρεπει να ειναι πολυ δυνατο.Και σιγουρα θα εχει παρενεργειες.Αν το παρει καποιος για μαλλια πρεπει να το ξεκινησει μισο χαπι να το κοψει στη μεση για αρχη.
 

Sponda

Member
Το proscar πρεπει να ειναι πολυ δυνατο.Και σιγουρα θα εχει παρενεργειες.Αν το παρει καποιος για μαλλια πρεπει να το ξεκινησει μισο χαπι να το κοψει στη μεση για αρχη.

Μισο χάπι την μέρα ειναι τεράστια δοσολογια . Θα εμφανισει σίγουρα παρενεργειες. Η σωστη αναλογια ειναι το 1 mg καθημερινα . Δηλαδη κοψιμο του χαπιου στα 5 κομματια .
 

Nikos400

New Member
Ακομα και το 1 mg μπωρει να κανει προβλημα.Καλυτερα μισο απο το ενα.Το propecia 1 mg το μισο
 

Nikos400

New Member
Αυτο που δεν γνωριζω ειναι αν τα φαρμακεια δινουν propecia η proscar χωρις να το γραψει γιατρος.Εσυ γνωριζεις;εχεις παρει ποτε;
 
Μισο χάπι την μέρα ειναι τεράστια δοσολογια . Θα εμφανισει σίγουρα παρενεργειες. Η σωστη αναλογια ειναι το 1 mg καθημερινα . Δηλαδη κοψιμο του χαπιου στα 5 κομματια .
Γιατι δεν δοκιμαζεις την spiro2% αφού μετρήσεις πρωτα την α-διονη?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπλουζα