Φαλακροφοβία

geofish

New Member
Θα έχετε σίγουρα όλοι ακούσει για τις διάφορες φοβίες που έχουν μερικοί άνθρωποι, όπως για παράδειγμα αγοραφοβία, υψοφοβία, υδροφοβία, αραχνοφοβία, κλειστοφοβια κτλ. Πρόκειται για διάφορες φοβίες που εκδηλώνουν κάποια άτομα όταν βρίσκονται σε διάφορες καταστάσεις με αποτελέσματα να εκδηλώνουν διάφορα συμπτώματα.
Σήμερα θα μιλήσουμε για μια φοβία που διακατέχουν κάποια άτομα εδώ μέσα στο forum, δεν θα την βρείτε σε λεξικά, σε επιστημονικά βιβλία ή στο net.
Πρόκειται για την φαλακροφοβία είναι μια ασθένεια-φοβία που χτυπάει κυρίως άντρες από 18 -50 χρονών. Δεν θα μιλήσουμε για πιο λόγω εκδηλώνεται ούτε για τυχόν θεραπείες αλλά θα εστιάσουμε την προσοχή μας στις καταστάσεις που φοβάται ή προσπαθεί να αποφύγει κάποιος όταν πάσχει από φαλακροφοβία.
Έχουμε και λέμε λοιπών τι φοβάται ο φαλακροφοβικός

-Επαφή με το νερό όπως ο βρικόλακας το αγιασμό, πχ βροχή, θάλασσα μπουγέλα για να μην αποκαλυφθεί η φαλακρά του.

-Επαφή και έκθεση σε έντονο φως ακριβώς πάλι όπως ένας βρικόλακας, για να μην τονιστεί η φαλάκρα του.

-Σύνδρομο ασανσέρ για τον ίδιο λόγω όπως παραπάνω λόγου φωτισμού και καθρεπτών.

-Ενοχλείται όταν κάποιος είναι πάνω από το κεφάλι του μήπως και του δει την φαλακρά.

-Αποφεύγει πάλι σαν το βρικόλακα να τον τραβούν φωτογραφίες όχι όμως γιατί δεν θα εμφανιστεί το είδωλο αλλά αντίθετα ότι θα φανεί στην φώτο η φαλακρά του.

-Φοβάται όταν σε μια συζητήση σε παρέα και όταν οι άλλοι δεν έχουν πρόβλημα να αρχίζουν να μιλούν για το πρόβλημα του και ειδικά να βρίσκονται και γυναίκες στην παρέα.

-Αποφεύγει να κάνει πρόταση σε κοπέλα γιατί φοβάται την απόρριψη εξαιτίας του προβλήματος του.

-Φοβάται και δεν θέλει να σκεφτεί στο πως θα είναι μετά από 5 χρόνια.

-Φοβάται τον άνεμο. Αυτό το παρουσιάζουν κυρίως άτομα σε προχωρημένη κλίμακα και όταν έχουν μακριά μαλλιά για να καλύψουν τα κενά.


ΥΣ
Το παραπάνω άρθρο είναι δικό μου και έχει καθαρό χιουμοριστικό χαρακτήρα μην το παίρνετε στα σοβαρά. Πάντως θα ήθελα σχόλια σας και τυχόν επιπλέον καταστάσεις που φοβάται ο φαλακροφοβικός
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

geofish

New Member
Απ: Φαλακροφοβία

Και τρεις ακόμη καταστάσεις που ξέχασα να γράψω

-Φόβος χεριού ή χτένας. κατάσταση κατά την οποία όταν κάποιος χτενίζεται η πέρνα τα χέρια του ανάμεσα στα μαλλιά και φοβάται αλλά και παρακαλάει ύστερα να μην δει τρίχες στα χέρια ή στην χτένα του.

-Φόβος νιπτήρα. Τα ίδια με τα παραπάνω αλλά εδώ κοιτά με μισό μάτι το νιπτήρα.

-Και ένα από τα παράξενα το οποίο μάλιστα ανέφερε και χρηστής εδώ μέσα στο forum. Αποφυγή χρήσης laptop λόγο αντανάκλασης της φαλάκρας του στην οθόνη.
:16m:
 

heyya

New Member
Απ: Φαλακροφοβία

geofish είπε:
-Και ένα από τα παράξενα το οποίο μάλιστα ανέφερε και χρηστής εδώ μέσα στο forum. Αποφυγή χρήσης laptop λόγο αντανάκλασης της φαλάκρας του στην οθόνη.
:16m:

:D :D

:worshipper σε όποιον το είπε
 

vrm

Member
Απ: Φαλακροφοβία

geofish είπε:
Και τρεις ακόμη καταστάσεις που ξέχασα να γράψω

-Φόβος χεριού ή χτένας. κατάσταση κατά την οποία όταν κάποιος χτενίζεται η πέρνα τα χέρια του ανάμεσα στα μαλλιά και φοβάται αλλά και παρακαλάει ύστερα να μην δει τρίχες στα χέρια ή στην χτένα του.
-Φόβος νιπτήρα. Τα ίδια με τα παραπάνω αλλά εδώ κοιτά με μισό μάτι το νιπτήρα.

-Και ένα από τα παράξενα το οποίο μάλιστα ανέφερε και χρηστής εδώ μέσα στο forum. Αποφυγή χρήσης laptop λόγο αντανάκλασης της φαλάκρας του στην οθόνη.
:16m:
:D :D Oi δυο μεγάλοι μου φόβοι...
 

tropheus

Well-Known Member
Απ: Φαλακροφοβία

Είσαι απίθανος geofish.....Ειδικά το σύνδρομο ασανσέρ με έστειλε :D :D :D

Προσθέτω μερικά ακόμη όπως μου έρχονται στο μυαλό :

- Φόβος της λακ και του ζελέ. Μην ξεμείνεις από τα απαραίτητα αξεσουάρ κάλυψης - απόκρυψης της καράφλας.

- Φόβος της παραλίας. Μη βραχούν τα μαλλιά σου και αποκαλυφθεί η αραίωση.

- Φόβος παλαιών φίλων. Συναντάς κάποιον παλαιό φίλο μετά από καιρό και φοβάσαι μη σου πει "αραίωσες και εσύ"
 

akakios

New Member
Απ: Φαλακροφοβία

Ο φόβος στον κουρέα ή στην κομμώτρια και ειδικά αν εχει καμια νέα κοπέλα που σε λούζει, σε χτενίζει σε ξεσκονίζει κ είναι θεα.... :p

Πάντως νομίζω το χειροτερο είναι τα ασανσερ και οι φωτογραφίες στην παραλία μετα από μπανιο.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Απ: Φαλακροφοβία

Παιδιά μη το γελάτε καθόλου. Προσωπικά εγώ υποφέρω από τα περισσότερα και κυρίως φοβάμαι πώς θα είμαι μετά από χρόνια. Γι'αυτό σκέφτομαι να κουρέψω κοντά τα μαλλιά μου και να τα αφήσω για πάντα έτσι :(
 

vrm

Member
Απ: Φαλακροφοβία

Olympia Larisas είπε:
Παιδιά μη το γελάτε καθόλου. Προσωπικά εγώ υποφέρω από τα περισσότερα και κυρίως φοβάμαι πώς θα είμαι μετά από χρόνια. Γι'αυτό σκέφτομαι να κουρέψω κοντά τα μαλλιά μου και να τα αφήσω για πάντα έτσι :(

Ακολουθείς κάποια θεραπεία; Αν ναι, δεν είδες κάποιο αποτέλεσμα;

Πάντως, σε κάποιους πάει και το (πολύ) κοντό κούρεμα... :chinscratch
 
Μπλουζα