Φαλακρα απο τα 18!

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

karaflas_1

New Member
Εχω ενα φιλο ο οποιος εχασε ολα του μαλλια στην ιλικια των 18 οταν λεω ολα ενοω εκτος απο τα πλαινα (ολο το αλλο αεροδρομιο) μεσα σε 1 χρονο εμεινε τελιως καραφλος το ιδιο και τα αδερφια του. Το θεμα καραφλας ειναι καθαρα κληρονομικο και αν ειναι για να σου πεσουν θα σου πεσουν δεν τα κραταει τιποτα. Τωρα αν εχεις μια μικρη αραιωση με τα χρονια η το προβλημα ειναι μικρο μπορει να δουλεψουν τα προιοντα που λετε αλλα σε ατομα που εχουν την προδιαθεση για καραφλα μεχρι στιγμης δεν υπαρχει λυση εκτος απο την μεταμοσχευση
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Άκης

Administrator
Απ: Φαλακρα απο τα 18!

Εδω ποια είναι η γνώμη μου.
Βασικά γιατί είμαστε κολλημένοι στο ότι η καράφλα είναι κάτι το διαφορετικό από την κοινή τριχόπτωση;
Είναι πλέον αποδεδειγμένο ότι τα μαλλιά πέφτουν από την αυξημένη DHT (δεν εννοώ τις άλλες από φάρμακα, άγχος κλπ).
Πάει αυτό. Είναι ντεφάκτο. Οκ μέχρι εδώ;
Πάμε παρακάτω. Αν διάβασες τον οδηγό που υπάρχει στην αρχή του site, οδηγός ο οποίος μου πήρε μέρες αναζήτησης σε online εγκυκλοπέδειες για να τον προσθέσω και δεν είναι από το μυαλό μου, αναφέρω:

Η διαδικασία η οποία μας ρίχνει τα μαλλιά (παραπάνω), δημιουργεί μία διαδικασία στην οποία οι αδένες της τρίχας αντιμετωπίζονται σαν ξένα σώματα στο σώμα μας με αποτέλεσμα το σώμα μας να τα διώχνει. Αυτή είναι και η υπεύθυνη για την ολική τριχόπτωση, την λεγόμενη «καράφλα».
Ένα από τα εμφανή σημάδια είναι το μυρμήγκιασμα, η φαγούρα, η κοκκινάδα και η φλεγμονή της κεφαλής. Ευτυχώς δεν το παθαίνουν όσοι έχουν τριχόπτωση, άλλα είναι αρκετοί και δεν είναι κάτι σπάνιο.
Η συγκεκριμένη φλεγμονή είναι υπεύθυνη για την επιδείνωση της τριχόπτωσης.
Γι’ αυτό και είναι αναγκαία στα φάρμακα που θα προμηθευτούμε και η προσθήκη ενός αντιφλεγμονώδους σαμπουάν, που θα σταματήσει την συγκεκριμένη διαδικασία.
Άρα δεν ισχύει αυτό που λες γιατί αν χρησιμοποιείσει κανείς Nizoral που είναι αντιφλεγμονώδες και Tricomin, δεν θα έχει πρόβλημα.
Οι γιατροί μας εδώ μέχρι τώρα δεν γνωρίζαν τα φάρμακα που κυκλοφορούν στην Αμ. αγορά αλλά και να τα γνώριζαν, δεν θα ήθελαν να μπλέξουν με το να του πουν να αγοράσει + το ότι αν πάθει κάτι αντε να βρει το δίκιο του ο γιατρός αφού δεν είναι αναγνωρισμένα από ΕΟΦ (το οποίο δεν μου λέει κάτι εμένα, ο ΕΟΦ, αλλά τέλος πάντων).

Μερικά post ποιό πριν αναφέρω ότι σε ξάδερφο φίλου μου, του έτυχε αυτό 20 χρ περίπου. Μου είπε μάλιστα ότι όταν τον έπεσαν όλα ησύχασε από την φαγούρα.
Δυστυχώς γι'αυτόν δεν είχα τις γνώσεις τότε για να τον βοηθήσω.
Τώρα και τις γνώσεις έχουμε και τα προϊόντα με μερικά κλικ.
Άρα, αν δεν το δείξεις αυτό που λες με στοιχεία, παραπληροφορείς τον κόσμο.

Είναι κληρονομικό το ότι οι διακόπτες θα πάρουν μπροστά ναι. Αυτό που αναζητούν οι επιστήμονες, ειναι ΤΙ διεγείρει τους διακόπτες αυτούς και ξεκινά η τρελή δημιουργία DHT.
Το μόνο που ξέρουμε είναι ότι το κληρονομούμε από την μάνα και όχι από τον πατέρα.
 
Απ: Φαλακρα απο τα 18!

κατσε κατσε,τι εννοεις το κληρονομουμε απο τη μανα και οχι απο τον πατερα;δλδ μπορει να παιζει ρολο και ο πατερας της μανας;
 

mindtrapper

Member
Απ: Φαλακρα απο τα 18!

iraklisbowie είπε:
κατσε κατσε,τι εννοεις το κληρονομουμε απο τη μανα και οχι απο τον πατερα;δλδ μπορει να παιζει ρολο και ο πατερας της μανας;

Σημαντικότατο ρόλο. Η κληρονομικότητα της καράφλας εξαρτάται πολύ από το Χ χρωμόσωμα. Έτσι μπορεί μια γυναίκα να πάρει από το Χ του πατέρα της κάποια γονίδια που προκαλούν καράφλα και μετά αυτό το Χ χρωμόσωμα να το δώσει στο γιο της. Το αγόρι όμως έχει ένα Χ και ένα Υ οπότε από το Χ της μητέρας θα εκφραστούν τα γονίδια αυτά καθώς δεν υπάρχει η αντίστοιχη περιοχή στο Υ για να το αντικρούσει με "καλά" γονίδια.

Πολύ απλοποιημένα αυτά.
 

kakashi

Member
Απ: Φαλακρα απο τα 18!

δηλαδη συμφωνα με αυτο δεν παιζει ρολο τι εχει ο πατερασ μας???καθολου?η κανω λαθος??
 

Panos1982

Well-Known Member
Απ: Φαλακρα απο τα 18!

kakashi είπε:
δηλαδη συμφωνα με αυτο δεν παιζει ρολο τι εχει ο πατερασ μας???καθολου?η κανω λαθος??

κανεις λαθος.......γιατι μπορει να εχεις παρει απ τον πατερα σου.....μπορει απ τον πατερα της μανας σου....μπορει απο τον κουμπαρο.... ;D εχει σημασια σε ποιον θα μοιασεις απλα.....κ σε οποιον μοιαζεις να ευχεσαι να ειναι καλα απο μαλλι....
 

kakashi

Member
Απ: Φαλακρα απο τα 18!

ναι αλλα αυτο που λεει ο mindtraper το οποιο εχω ακουσει κ εγω ειναι το εξης:
οτι τα γονιδια της φαλακρας βρισκονται στο χ χρομωσωμα...εμεις εχουμε ενα χ που παιρνουμε απο την μανα κ ενα Y που παιρνουμε απο τον πατερα εφοσον ειμαστε αντρες(εγω αντρακλας)...οι γυναικες εχουν 2 χ ενα απο τον καθε γονιο...αρα εμεις εξαρτομαστε απο τη μανα αν θα εχουμε φαλακρα γιατι ο πατερας μας δινει Υ χρομοσωμα...αλλα δεν ξερω αν ισχυει απολυτα αυτο...ελπιζω οχι γιατι θελω να μοιασω στον πατερα μ ....τη φαλακρα δεν τη γλιτωνω ολοι οι συγγενεις ειναι φαλακροι...αλλα ο πατερας μ Ν4με5 ενω παπους απο μανα Ν7...τουλαχιστον με Ν4η5 μπορω να κανω το στιλακι statham ενω με το Ν7 :'(
 

Panos1982

Well-Known Member
Απ: Φαλακρα απο τα 18!

δεν ισχυει αυτο που ειπες.....δε παιζει ρολο η μανα μονο...παιζει κ ο πατερας....μπορει να εχει καραφλα το σοι της μανας αλλα να μοιασεις στον πατερα σου εσυ...και να μην εχεις προβλημα....
Απλα το θεμα ειναι οτι απ οτι εχω παρατηρησει τα αγορια συνηθως μοιαζουν στη μανα τους κ περνουν απ το σοι της χαρακτηριστηκα.....και σπανια περνουν τα αγορια απ τον πατερα χαρακτηρηστικα.......ας μας πει κ ο Mind γιατι συμβαινει αυτο που τα ξερει πιο επιστημονικα....
 

mindtrapper

Member
Απ: Φαλακρα απο τα 18!

Είπα ότι παίζει σημαντικό ρόλο το γονίδιο αυτό στο Χ χρωμόσωμα από τη μητέρα, αλλά δεν είναι το μοναδικό.

Όπως ξέρετε για την καράφλα ευθύνονται πολλά γονίδια και όχι μόνο ένα. Το γονίδιο αυτό από τη μητέρα στο Χ ρυθμίζει τους υποδοχείς ανδρογόνων στο κεφάλι. Αλλά μόνο του δεν μπορεί να προκαλέσει καράφλα. Χρειάζεται συνδυασμός γονιδίων και από τους δυο γονείς. Πέρα από τους υποδοχείς ανδρογόνων σημαντικά στοιχεία είναι η ηλικία που ξεκινάει η νόσος, ο ρυθμός εξέλιξης της, και το μοτίβο που θα ακολουθήσει η μικρογράφηση των θυλάκων. Όλα αυτά κληρονομούνται επίσης.

Πάντως δεν έχουν γίνει πολλές έρευνες πάνω στο θέμα και δεν έχουν ανακαλυφθεί τα γονίδια που συλλογικά προκαλούν καράφλα. Οπότε έχουμε δρόμο ακόμα μέχρι να μάθουμε 100% τι παίζει.

Το ζουμί της υπόθεσης είναι ότι μπορεί να το κληρονομήσουμε από οποιοδήποτε γονιό ή και από τους δύο μαζί. Όλα παίζουν ρόλο, δεν είναι σωστό να κοιτάμε μόνο τη μεριά του πατέρα ή μόνο της μητέρας.
 

dontwannabald

New Member
Απ: Φαλακρα απο τα 18!

mindtrapper είπε:
Είπα ότι παίζει σημαντικό ρόλο το γονίδιο αυτό στο Χ χρωμόσωμα από τη μητέρα, αλλά δεν είναι το μοναδικό.

Όπως ξέρετε για την καράφλα ευθύνονται πολλά γονίδια και όχι μόνο ένα. Το γονίδιο αυτό από τη μητέρα στο Χ ρυθμίζει τους υποδοχείς ανδρογόνων στο κεφάλι. Αλλά μόνο του δεν μπορεί να προκαλέσει καράφλα. Χρειάζεται συνδυασμός γονιδίων και από τους δυο γονείς. Πέρα από τους υποδοχείς ανδρογόνων σημαντικά στοιχεία είναι η ηλικία που ξεκινάει η νόσος, ο ρυθμός εξέλιξης της, και το μοτίβο που θα ακολουθήσει η μικρογράφηση των θυλάκων. Όλα αυτά κληρονομούνται επίσης.

Πάντως δεν έχουν γίνει πολλές έρευνες πάνω στο θέμα και δεν έχουν ανακαλυφθεί τα γονίδια που συλλογικά προκαλούν καράφλα. Οπότε έχουμε δρόμο ακόμα μέχρι να μάθουμε 100% τι παίζει.

Το ζουμί της υπόθεσης είναι ότι μπορεί να το κληρονομήσουμε από οποιοδήποτε γονιό ή και από τους δύο μαζί. Όλα παίζουν ρόλο, δεν είναι σωστό να κοιτάμε μόνο τη μεριά του πατέρα ή μόνο της μητέρας.

Σαν Προγραμματιστής, έχω μία απορία. Τόσα χρόνια μετά την αποκωδικοποίηση του DNA, δεν μπορούν να βρουν ποια είναι τα γονίδια τα οποία προκαλούν την φαλάκρα; Η τεχνική "Reverse Engineering" δεν εφαρμόζεται σε όλες τις επιστήμες;

Ως προγραμματιστής, μπορώ απλά να διαβάσω τον κώδικα και να κάνω μετατροπές.
Ναι, καταλαβαίνω πώς συγκρίνω τελείως διαφορετικές οντότητες, αλλά μου φαίνεται εξωφρενικό το ότι δεν έχει βρεθεί ακόμη μία λύση γονιδιακής θεραπείας εφόσον η τεχνολογία έχει κάνει άλματα, εκτός εάν απλά το συγκεκριμένο πρόβλημα βρίσκεται στον πάτο τής λίστας.
 

kakashi

Member
Απ: Φαλακρα απο τα 18!

οτι βρισκεται στον πατο της λιστας σιγουρα βρισκεται...υπαρχουν πολυ πιο σημαντικα προβληματα υγειας που πρεπει να αντιμετωπισθουν πρωτα εκτος της τριχοπτωσης....αλλα βεβαια μπορει κ να μην θελουν να δωσουν λυση μιας κ ολοκληρη βιομηχανια στηριζεται στα προιοντα κατα της τριχοπτωσης
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

mindtrapper

Member
Απ: Φαλακρα απο τα 18!

dontwannabald είπε:
Σαν Προγραμματιστής, έχω μία απορία. Τόσα χρόνια μετά την αποκωδικοποίηση του DNA, δεν μπορούν να βρουν ποια είναι τα γονίδια τα οποία προκαλούν την φαλάκρα; Η τεχνική "Reverse Engineering" δεν εφαρμόζεται σε όλες τις επιστήμες;

Ως προγραμματιστής, μπορώ απλά να διαβάσω τον κώδικα και να κάνω μετατροπές.
Ναι, καταλαβαίνω πώς συγκρίνω τελείως διαφορετικές οντότητες, αλλά μου φαίνεται εξωφρενικό το ότι δεν έχει βρεθεί ακόμη μία λύση γονιδιακής θεραπείας εφόσον η τεχνολογία έχει κάνει άλματα, εκτός εάν απλά το συγκεκριμένο πρόβλημα βρίσκεται στον πάτο τής λίστας.

Πόσο γρήγορα μπορείς να κάνεις reverse engineering σε ένα πρόγραμμα που στην ουσία δεν ξέρεις καν τη γλώσσα; Τους πήρε 13 χρόνια να διαβάσουν το source code και ακόμα υπάρχουν μερικές περιοχές που δεν έχουν ολοκληρωθεί.

Δεν έχει γραφτεί από ανθρώπινο χέρι ο κώδικας φίλε μου, οπότε μην το συγκρίνεις με αυτό που κάνουν οι προγραμματιστές. Ακόμα και ένα γονίδιο να αναγνωρίσουν που προκαλεί κάτι δεν μπορούν να φτιάξουν γονιδιακή θεραπεία αμέσως. Πρέπει να βρουν και τα υπόλοιπα γονίδια που προκαλούν το ίδιο πράγμα και επίσης να δουν τι άλλο επηρεάζει αυτό το γονίδιο. Παίρνει πολύ χρόνο αυτή η διαδικασία.

Ίσως σε 50 χρόνια είμαστε στη φάση που έχουμε κάνει interface το ατομικό γονιδίωμα του καθενός με super computers που ψάχνουν για εμάς και μπορούμε να κάνουμε στοχευμένες γονιδιακές θεραπείες σαν μέρος τις καθημερινότητας. Not yet.
 

xk

Active Member
Απ: Φαλακρα απο τα 18!

πάντως ακουσα στις ειδησεις ότι σε μια 10ετια τελειωνουν γυαλια μυωπιας φακοι κ lazer γιατί βρηκαν το γονιδιο που προκαλει μυωπια.Με λιγα λογια το παιδι μου (αν κανω) θα το παω για εξεταση να δουν αν θα εχει το γονιδιο που εχω κι εγω και που κληρονόμησα απο συγγενη κι αν το εχει το αντιμετωπιζουν και δε θα χει πρόβλημα ουτε θα περιμενει να γινει 18,20 για να σταθεροποιηθει κ να παει να κανει lazer.(οσοι μεγάλωσαν με γυαλια απο μικροι ξερουν πόσο σπαστικό είναι να είσαι μύωπς σε μικρή ηλικια...μου χαν σπάσει τα γυαλια καμια 15αρια φορες)

οποτε παει κι αυτο...

της φαλακρας γιατι καθυστερει δε μπορω να καταλάβω furious3 furious3 furious3 furious3 furious3
 

badday

New Member
Απ: Φαλακρα απο τα 18!

xk είπε:
της φαλακρας γιατι καθυστερει δε μπορω να καταλάβω furious3 furious3 furious3 furious3 furious3

Ο ιδιως λογος που καθυστερει η θεραπεια του aids καρκινου κτλ.. Οι εταιρειες δεν προσπαθουν να θεραπευσουν αυτες τις ασθενειες αλλα πως θα διατηρησουν τα συμπτωματα της καθε ασθενειας σε χαμηλα επιπεδα με ισοβια χρηση φαρμακων και θεραπειων ..και αυτο μαλλον ειναι πιο δυσκολο να το πετυχεις απο το να βρεις την θεραπεια.
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα