Φίνα και οικ. ιστορικό καρκίνου του προστάτη.

Thanos92

Active Member
Καλησπέρα, είμαι 30 και σε λίγες μέρες υπολογίζω να ξεκινήσω φίνα. Έχω ανεβασει άλλο νήμα πριν 1 χρόνο για την περιπτωση μου με φωτογραφίες και τα σχέδια μου να κάνω ΜΜ στον Freitas. (Ο οποιος είπε δεν μπορεί να κάνει την επέμβαση αν δεν ξεκινήσω φινα)
Ο πατερας μου 73, υγιεστατος γενικά, επαιρνε για κάποια χρόνια tadalafil για ελαφριά υπερπλασία του προστάτη. Κάτι που σε συμφωνία με τον γιατρο του τώρα το σταμάτησε μέχρι νεοτέρας. Ο παππούς μου και πατέρας του, οταν πέθανε στα 88 του περιπου, είχε καρκίνο του προστάτη. Δεν είχε θέμα με καράφλα μόνο κάποια αραίωση λόγω ηλικίας.

Επειδή έχω διαβάσει ότι λαμβάνοντας φινα μπορει να επισκιάσει μελλοντικά πιθανον καρκίνο του προστάτη (επειδη επηρεαζει τις τιμες του PSA) και επειδή επίσης έχω διαβάσει ότι ο καρκίνος του προστάτη μπορεί να είναι κληρονομικός ή να πηδήξει μία γενιά, πρέπει να με φοβίζει το ενδεχόμενο να συμβεί κάτι τέτοιο? Μπορώ να κάνω κάτι για αυτό?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Kostas97

Well-Known Member
Στα 88 να εχεις καρκινο του προστατη Θανο δεν ειναι σπανιο. Χαρακτηριστικα η αργη εξελιξη της νοσου στην πλειοψηφια των περιστατικων μπορει να μην αποτελει και αμεσο κινδυνο για τη ζωη, οταν μιλαμε για αυτες τις ηλικιες.

Οπως και να εχει μονο και μονο στην ιδεα ενα PSA δε θα σε καλυπτε. Δεν εχεις να φοβασαι για την φιναστεριδη, απλως θα πρεπει μετα τα 50 να ενταξεις και καποιες επιπλεον εξετασεις για μεγαλυτερη βεβαιοτητα, οπως δακτυλικη εξεταση απο ουρολογο και ισως υπερηχογραφημα και παντα να τονιζει το αγχος σου λογω του παππου σου.
 

dlazaros

Well-Known Member
Καλησπέρα, είμαι 30 και σε λίγες μέρες υπολογίζω να ξεκινήσω φίνα. Έχω ανεβασει άλλο νήμα πριν 1 χρόνο για την περιπτωση μου με φωτογραφίες και τα σχέδια μου να κάνω ΜΜ στον Freitas. (Ο οποιος είπε δεν μπορεί να κάνει την επέμβαση αν δεν ξεκινήσω φινα)
Ο πατερας μου 73, υγιεστατος γενικά, επαιρνε για κάποια χρόνια tadalafil για ελαφριά υπερπλασία του προστάτη. Κάτι που σε συμφωνία με τον γιατρο του τώρα το σταμάτησε μέχρι νεοτέρας. Ο παππούς μου και πατέρας του, οταν πέθανε στα 88 του περιπου, είχε καρκίνο του προστάτη. Δεν είχε θέμα με καράφλα μόνο κάποια αραίωση λόγω ηλικίας.

Επειδή έχω διαβάσει ότι λαμβάνοντας φινα μπορει να επισκιάσει μελλοντικά πιθανον καρκίνο του προστάτη (επειδη επηρεαζει τις τιμες του PSA) και επειδή επίσης έχω διαβάσει ότι ο καρκίνος του προστάτη μπορεί να είναι κληρονομικός ή να πηδήξει μία γενιά, πρέπει να με φοβίζει το ενδεχόμενο να συμβεί κάτι τέτοιο? Μπορώ να κάνω κάτι για αυτό?
Πρώτον, η φίνα μειώνει το μέγεθος τους προστάτη στα 5mg, στο 1 δεν κάνει τίποτα, άντε μόνο συντήρηση.
Δεύτερον, το tadalafil είναι μυοχαλαρωτικό της ουρήθρας μετά από διέγερση του πέους και δεν μειώνει καθόλου τον προστάτη απλά βοηθάει στα συμπτώματα.
Εάν εσύ πάρεις φιναστεριδη τώρα στα 30 θα σταματήσει η τριχόπτωση και ο προστάτης σου με αυτήν την μικρή δόση για τον προστάτη μπορεί να μην πρηστεί ποτέ. Αυτό αποτρέπει να δημιουργηθεί καρκίνος από υπερπλασία ιστών αλλά όχι από γενετική προδιάθεση. Το psa όταν παίρνεις Φινα είναι οι τιμές του στο μισό, δλδ το φυσιολογικό είναι μέχρι 1 άντε 2β ενώ άμα παίρνεις φίνα είναι 0,5 (σε μένα ήταν πριν την φίνα 1,24 και μετά 0,34). Όταν έχεις καρκίνο και παίρνεις φίνα η τιμές είναι 20+... Οπότε ο γιατρός καταλαβαίνει ότι υπάρχει. Το πρόβλημα υπάρχει όταν παίρνεις φίνα και δεν κάνεις psa επειδή δεν εμφανίζονται τα συμπτώματα λογο Φινας.
 

Thanos92

Active Member
Άρα ξεκινάω κανονικά φίνα και μετα τα 50 οταν με το καλό φτάσω, ξεκινάω να κάνω ενδελεχή έλεγχο και εξετάσεις για προστάτη κάθε χρόνο?
 

Kostas97

Well-Known Member
Σωστα, ο παππους σου σε τι ηλικια εμφανισε το θεμα;
Επισης πεθανε απο αυτο; ή απλως ειχε και αυτο;
 

Thanos92

Active Member
Σωστα, ο παππους σου σε τι ηλικια εμφανισε το θεμα;
Επισης πεθανε απο αυτο; ή απλως ειχε και αυτο;
Δεν ξέρω σε τι ηλικία εμφάνισε το θέμα θα πρέπει να ρωτήσω τον πατέρα μου αν θυμάται.
Απο ότι ξέρω, δεν πέθανε απο αυτό, οπως το είπες είχε και αυτό.
 

Quarantine

Active Member
Άρα ξεκινάω κανονικά φίνα και μετα τα 50 οταν με το καλό φτάσω, ξεκινάω να κάνω ενδελεχή έλεγχο και εξετάσεις για προστάτη κάθε χρόνο?
Θέλεις να πάς καλύτερα σε έναν εξειδικευμένο γιατρό να δεις τι θα σου πει, γιατί εδώ μέσα δεν υπάρχουν γιατροί και ο καθένας λέει τα δικά του.Για να είσαι σίγουρος στο λέω, εκτός και αν πήγες.
 
Μπλουζα