Φίνα και μινοξ σε μικρή ηλικία

Jimkp04

New Member
Καλησπέρα φίλοι,
Και σε προηγούμενο νήμα μ σας ανέφερα ότι είμαι 22 ετών με προδιάθεση για φαλάκρα λόγω κληρονομικότητας. Επισκέφτηκα πλέον έναν ειδικό και διαγνωστικά με θυλάκικο λείχηνα. Πράγμα που δεν κατάλαβα αν οφείλεται σε κάποιο βαθμό και οι όποιες τρίχες έχω χάσει. Έχω ξεκινήσει ήδη την θεραπεία με τα χάπια για την καταπολέμηση του και ο γιατρός με συμβούλεψε ότι εάν θέλω να γεμίσω θα πρέπει να κάνω χρήση μινοξ κι φινα. Η μμ είναι πολύ μακριά ακόμα μιας που δεν έχω κάποιο μεγάλο πρόβλημα ακόμα προς το παρον. Παρολαυτα από την μια φοβάμαι για την μινοξ γιατί παρά πολύ βλέπω ότι παρόλο που την χρησιμοποιούν χρόνια δεν βλέπουν τρομερό αποτέλεσμα και ίσα ίσα κάποιοι παρατηρούν και περισσότεροι τριχόπτωση και σε συνδυασμό ότι αν την σταματήσεις το πρόβλημα χειροτερεύει με έχει προβληματίσει. Όσον αφορά την φίνα το χάπι μ είναι πιο εύκολο σαν διαδικασία αλλά φοβάμαι το γεγονός ότι επειδή τα περισσότερα χάπια μεταβολίζονται από το συκώτι και σε συνδυασμό με το νεαρό της ηλικίας μ που θα πιεις ξαι ένα ποτηράκι παραπάνω( και δυο και τρία) μην υπάρξει κάποιο πιο σοβαρό πρόβλημα. Σας επισυνάπτω και μια φωτο μου. Κάθε συμβουλή είναι ευπρόσδεκτη.
 

Συνημμένα

  • 57330615-A4F7-4319-8F2B-8B6FA232E163.jpeg
    57330615-A4F7-4319-8F2B-8B6FA232E163.jpeg
    972.6 KB · Προβολές: 192

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

dim d

Well-Known Member
εχεις διαχυτη αραιωση... αυτο μονο με φινα μπορει να μπει σε μια σταθεροτητα...αφου παιρνεις φανταζομαι ηδη καποια αγωγη για την θυλακιτιδα, θα ναι δυσκολο να βαλεις κι μινοξιδιλη.
 

Kostas97

Well-Known Member
Κατά μεγαλη πιθανοτητα ο λειχηνας συνδυάζεται με την ΑΓΑ...
Να φανταστώ εχει ξεκινήσει κορτικοστεροειδη τοπικά; τι αλλα φάρμακα σου έγραψε;; ίσως κυκλοσπορινη ;;(αντιβιοτικο)
Έχω διαβάσει πως η φινα θεωρείται πως βοηθάει και σε αυτό.

Γενικότερα να ξέρεις πως τα ποσοστά λειχηνα είναι αρκετά μεγαλύτερα από όσο αποδεικνύεται καθως λίγοι κάνουν τριχοριζογραμμα και ακόμα λιγότεροι δερματολογοι έχουν εμπειρία στο θεμα.
 

Kostas97

Well-Known Member
Κατά μεγαλη πιθανοτητα ο λειχηνας συνδυάζεται με την ΑΓΑ...
Να φανταστώ εχει ξεκινήσει κορτικοστεροειδη τοπικά; τι αλλα φάρμακα σου έγραψε;; ίσως κυκλοσπορινη ;;(αντιβιοτικο)
Έχω διαβάσει πως η φινα θεωρείται πως βοηθάει και σε αυτό.

Γενικότερα να ξέρεις πως τα ποσοστά λειχηνα είναι αρκετά μεγαλύτερα από όσο αποδεικνύεται καθως λίγοι κάνουν τριχοριζογραμμα και ακόμα λιγότεροι δερματολογοι έχουν εμπειρία στο θεμα.

Και η μινοξιδιλη θα βοηθήσει.
 

dim d

Well-Known Member
ληχηνα εχω βγαλει κι εγω δεν εχει σχεση με την αγα, συνηθως παει με τοπικη αντιβιωση κι αντι μυκητιακα κι αν δεν κανει δουλεια αυτο οπως κι θυλακιτιδα, πας σε κορτιζονουχα.
 

Kostas97

Well-Known Member
ληχηνα εχω βγαλει κι εγω δεν εχει σχεση με την αγα, συνηθως παει με τοπικη αντιβιωση κι αντι μυκητιακα κι αν δεν κανει δουλεια αυτο οπως κι θυλακιτιδα, πας σε κορτιζονουχα.
Ναι ναι dim
ληχηνα εχω βγαλει κι εγω δεν εχει σχεση με την αγα, συνηθως παει με τοπικη αντιβιωση κι αντι μυκητιακα κι αν δεν κανει δουλεια αυτο οπως κι θυλακιτιδα, πας σε κορτιζονουχα.
Μπράβο...σπάνια το εντοπίζουν. Συνήθως σε ξεπετάνεσε με δερματιτιδα . Νομιζω και ο φίλος πάνω πήγε σε 3 4 δερματολογους κι του ελεγαν δεν έχεις κάτι.

Εσενα dim σου άφησε κενές περιοχές ή το πρόλαβες;
 

dim d

Well-Known Member
Καλημερα, ειχα παθει πολυ επιμονη θυλακιτιδα κι θυλακικο λειχηνα στο κεφαλι κι στην βουβωνικη χωρα...μετα απο πολλεςςςςς αντιβιωσεις τοπικα κι οραλ, σαπουνια κι κορτιζονη εφυγε με καποια μικρα σημαδια... ο λειχηνας στην βουβωνικη με ταλαιπωρει ανα καιρους ακομα
 

dim d

Well-Known Member
Ναι ναι dim

Μπράβο...σπάνια το εντοπίζουν. Συνήθως σε ξεπετάνεσε με δερματιτιδα . Νομιζω και ο φίλος πάνω πήγε σε 3 4 δερματολογους κι του ελεγαν δεν έχεις κάτι.

Εσενα dim σου άφησε κενές περιοχές ή το πρόλαβες;
κι στις δυο περιοχες οι τριχες παντως εμειναν..κι σε οσους δερματλογους ρωτησα (πολλους) ειπαν οτι δεν θα προκαλεσει μονιμη βλαβη
 

Jimkp04

New Member
Κατά μεγαλη πιθανοτητα ο λειχηνας συνδυάζεται με την ΑΓΑ...
Να φανταστώ εχει ξεκινήσει κορτικοστεροειδη τοπικά; τι αλλα φάρμακα σου έγραψε;; ίσως κυκλοσπορινη ;;(αντιβιοτικο)
Έχω διαβάσει πως η φινα θεωρείται πως βοηθάει και σε αυτό.

Γενικότερα να ξέρεις πως τα ποσοστά λειχηνα είναι αρκετά μεγαλύτερα από όσο αποδεικνύεται καθως λίγοι κάνουν τριχοριζογραμμα και ακόμα λιγότεροι δερματολογοι έχουν εμπειρία στο θεμα.
κι στις δυο περιοχες οι τριχες παντως εμειναν..κι σε οσους δερματλογους ρωτησα (πολλους) ειπαν οτι δεν θα προκαλεσει μονιμη βλαβη
Στη περίπτωση μου, τι θα προτείνατε να κάνω; Σκέφτομαι να χρησιμοποιω μείγμα φιναστεριδης και μινοξιδιλης τοπικά σε συνδυασμό με τα χάπια που παίρνω για τον λειχηνα. Ή είστε υπέρ στην φιναστεριδη να την παίρνω σε μορφή χαπιού και την μινοξιδιλη τοπικά
 

Kostas97

Well-Known Member
Στη περίπτωση μου, τι θα προτείνατε να κάνω; Σκέφτομαι να χρησιμοποιω μείγμα φιναστεριδης και μινοξιδιλης τοπικά σε συνδυασμό με τα χάπια που παίρνω για τον λειχηνα. Ή είστε υπέρ στην φιναστεριδη να την παίρνω σε μορφή χαπιού και την μινοξιδιλη τοπικά
Vibramycin παιρνεις σε χαπι?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Kostas97

Well-Known Member
Απλά με φοβίζει από άποψη της υγείας μ ,μήπως δεν είναι και τόσο σωστό να παίρνω ένα χάπι από τα 22 μου Γι αυτό έχει μπει στο παιχνίδι και η φινα τοπικά
Παιχταρα μου αν θες δοκιμασε και τοπικο. Πιστευω στην περιπτωση σου δεν ειναι η καλυτερη ιδεα...αν μιλουσαμε για full head of hair, θα ταν αλλιως.
Γιατι δεν ξεκινας 3φορες την βδομαδα χαπι;; να δεις πως σε παει..

Και να στο πω και αλλιως, εχει επιβεβαιωθει οτι και το τοπικο απορροφαται. Αρα οτι θα μπαινει καθημερινα η ουσια μεσα σου ειναι δεδομενο. Αλλο αν ψυχολογικα ακουγεται καλυτερο το τοπικο.
 

Ronaldo

Well-Known Member
Απλά με φοβίζει από άποψη της υγείας μ ,μήπως δεν είναι και τόσο σωστό να παίρνω ένα χάπι από τα 22 μου Γι αυτό έχει μπει στο παιχνίδι και η φινα τοπικά
φίλε μου επειδή είσαι και αρκετά νέος θα έλεγα ξεκίνα με τοπικό μίνοξ+φίνα για κάποιους μήνες (πχ 6μηνο) και σύγκρινε φωτογραφίες πριν-μετά. Αν δεν δεις κάποια διαφορά δοκίμασε χάπι 3 φορές την εβδομάδα. Και το τοπικό πάντως απορροφάται από τον οργανισμό αλλά σε μικρότερη ποσότητα.
 
Μπλουζα