Φίλοι μου θα ήθελα τα φώτα σας αν είναι δυνατόν

giannis25

Member
Το ξαναγραφω εδω με ομεγα 3 ημουν 2 χρονια στο ιδιο σημειο. Η τριχοπτωση ειχε σταματησει. Με βιοτινη καθε μερα εχανα 15-20 μαλλια τις 15 μερες που το χω ξεκινησει. Με ομεγα σκετο εχανα 2, 3 τριχες. Ξαναρχισα να παιρνω μονο ομεγα. Σκετο 750 mg χωρις βιοτινη.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tasos33

Well-Known Member
γιαννη ειτε 2-3 ειτε 10-15 η ποσοτητα ειναι αμελητεα, αλλωστε πρεπει να πεφτουν και καποιες τριχες,ο αδερφος μου που ειναι τουμπανο χανει και 50-60 την ημερα, να γινεται και ανανεωση..η γνωμη μου ειναι πως επρεπε να συνεχισεις 15 μερες ακομα,να δεις πως θα εξελιχθει
 

Samba

Member
GOMI είπε:
Μην βάζεις βρε αυγά στο κεφάλι σου, εκτός αν ήταν από κότα αλανιάρα...:p

Περιέχουν και αραχιδονικό οξύ, ότι πρέπει για να ενισχύσει την pgd2. Αυτά τα γιατροσόφια είναι για άλλους, όχι για εμάς.

Κοίτα, εγώ κινούμαι καθαρά πλέον με δικά μου σκευάσματα, που τα φτιάχνω μόνος σε μορφή αλοιφής. Προσπαθώ να έχουν ιδιότητες ανάπλασης κολλαγόνου, αντιοξειδωτικών και κυρίως αντιφλεγμονώδη. Από τα τοπικά σκευάσματα του εμπορίου, απέχω περίπου 2 χρόνια. Δεν τα πιστεύω καθόλου, γιατί δεν ξέρουν καν τι προσπαθούν να καταπολεμήσουν. Απλά τα βγάζουν στο εμπόριο και ότι κάτσει.
Για την μίνοξ αν έχεις σκοπό να πας σε 5%, την κορτιζόνη άστη για αργότερα. Μετά από κανα 3μηνο, ανάλογα πως θα πηγαίνει.
Καλύτερα 3 φορές την εβδομάδα να βάζεις κάποιο αντιφλεγμονώδη.

Τα ω-3, αν είναι ποιοτικά είναι από τα καλύτερα συμπληρώματα και όχι μόνο για τα μαλλιά. Επίσης μπορεί να πρόσθετα και κάποιο συμπλήρωμα mineral complex, χωρίς σίδηρο και κάποιο καλό αντιοξειδωτικό. Για κάποια άλλα ακόμα πειραματίζομαι οπότε δεν μπορώ να σου προτείνω κάτι μόνο με βάση τη θεωρία.

Αφού είναι έτσι τότε τα αυγά τα κόβω μαχαίρι! Εγώ θέλω να βρω κάτι επιφανιακό το οποίο θα μου κάνει την τρίχα μου πιο χοντρή και σκληρή γιατί όπως είπα ανέκαθεν η τρίχα μου ήταν αδύναμη και διάβασα πως αυτό θα το πετύχω με αυγά+λάδι.

Ξεκίνησα και τα Ω3. Πάει μία εβδομάδα που τα παίρνω τώρα. Ελπίζω να πάνε όλα καλα. Διάβασα εδώ μέσα επίσης πως η τσουκνίδα και το αγριοκρέμμυδο είναι βαρβάτα όπλα για να σταματήση η τριχόπτωση αν και θα είνια δύσκολα να τα βρω. Πάντως πιστεύω πως κάποιος που παίρνει Ω3 + Βιοτ + τσουκνίδα ή αγριοκρέμμυδο λογικά δεν θα του πέφτει τρίχα μετά (που λέει ο λόγος).

Πάντως όσον αφορά για επανέκφυση μαλλιών το μόνο που βρήκα είναι η μινοξιδίλι. Βέβαια διάβασα και γαι άλλες παντέντες με νεοραλ σιρόπι κλπ αλλά δεν νομζίζω να κάνει σοβαρή δουλειά. Και όσο ήθελα να τα αποφύγω του εμπορίου....

Gomi το αντιφλεγμονώδης που λες τι είναι? Σαν στυλ αλοιφής που έχει επανέκφυση. Έχω αρχίσει και διαβάζω πολύ και γενικά ψάχνομαι με τα άρθρα σου και σκέφτομαι να αλλάξω λίγο και την διατροφή ώστε να πάρω ότι μπορώ και απο εκεί. Σίγουρα η διατροφή παίζει ρόλο αλλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί άλλοι που τρώνε και πίνουν και κάνουν ότι θέλουν δεν έχουν θέμα με τριχόπτωση. Να υποθέσω οτι αυτοί δεν έχουν πρόβλημα στον οργανισμό τους με την ινσουλινοαντίσταση?
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Ο καθένας μας έχει τα ανάλογα γονίδια που κάπου μας προστατεύουν από καταχρήσεις και κάπου όχι. Εγώ μπορώ να τρώω 5 ολόκληρα αυγά την ημέρα και η χοληστερίνη μου να παραμένει μέσα στα φυσιολογικά, ενώ κάποιος που έχει κληρονομικό θέμα τα αποφεύγει αναγκαστικά. Το ίδιο γίνεται και με τα γλυκά και όσους έχουν σάκχαρο.
Γενικά για την διατροφή αυτό που έχω καταλάβει μέχρι στιγμής με όλους τους πειραματισμούς είναι το μέτρο. Δηλαδή τρώγε απ όλα, αλλά σε μικρή ποσότητα κάθε φορά, ώστε να δίνεις την δυνατότητα στον οργανισμό να διαχειριστεί την τροφή όσο καλύτερα μπορεί.
Δηλαδή λίγη τροφή κάθε 2 με 3 ώρες. Ούτε φουσκώματα, ούτε οξειδωτικό στρες ούτε ινσουλίνη στα ύψη. Αν σηκωθείς από το τραπέζι με την αίσθηση ότι έχεις χορτάσει πλήρως, τότε έχεις φάει πολύ. Βέβαια κάποια τρικ υπάρχουν και εδώ, όπως πχ καλό να υπάρχει πρωτείνη + υδατάνθρακας + λιπαρά σε κάθε γεύμα. Οπότε ακόμα και ένα φρούτο θα ήταν καλό να τρώγεται πχ με ένα κομμάτι τυρί κλπ....

Για τα αντιφλεγμονώδη πιστεύω θα βρεις αρκετά θέματα στο φόρουμ. Ο καθένας έχει διαλέξει αυτό που θεωρεί σωστό για εκείνον..Πολλά έλαια, είτε βάσης είτε αιθέρια έλαια, έχουν τέτοιες ιδιότητες. Αρκετά από αυτά τα έχω περιγράψει με τα θετικά τους και τα αρνητικά τους σε διάφορα ποστ. Για παράδειγμα ακόμα και αυτό που έχει ποστάρει ο φίλος soralteno, περιέχει κάποια ελαφρά αντιφλεγμονώδη συστατικά καθώς και αντιοξειδωτικά. (εγώ όλα υπό αυτή τη μορφή τα βλέπω)
http://www.hairlossgr.com/forum/thread-9254.html
Το θέμα που συνήθως προβληματίζει στα έτοιμα σκευάσματα, είναι η σωστή ποσότητα
 

Samba

Member
Χαιρετώ τα παιδιά του forum. Είπα να γράψω λίγο μετά απο καιρό για το πως πάνε τα πράγματα με το μαλλί. Πάνε 3 εβδομάδες περίπου που άρχισα να παίρνω Ω3 και οφείλω να ομολογήσω πως τα αποτελέσματά του είναι πολύ καλά. Δεν βρίσκω καμία τρίχα στο μαξιλάρι (ούτε πριν αρχίσει η αραίωση έβρισκα πρέπει να πω), χάνω λιγότερες τρίχες πια στο μπάνιο και δεν βρίσκω τρίχες στα χέρια όταν παίζω μα τα μαλλιά μου. Επίσης να φανταστείτε ότι η δοσολογία που παίρνω είναι μικρότερη απο αυτήν που προτείνει ο kapa και κάποιες φορές ξεχνώ να την πάρω (την παίρνω σχεδόν κάθε μέρα αλλά έχω ξεχάσει να την πάρω 4-5 φορές).

Αρνητικά τώρα

Δεν έχω δει επανεκφυση στα μαλλιά μου. Το μόνο που βάζω είναι δαφνέλαιο και τσουκνίδα πριν και μετά το λούσιμο και δεν έχω παρατηρήση κάτι ακόμα. Ωστόσο πρέπει να πω ότι έχουν βγει αρκετές μαύρες τριχούλες στο μπροστινό μέρος της κεφαλής και στου κροτάφους! Άμα έβγαιναν και σε όλο το κεφάλι θα ήμουνα κομπλε αλλά δεν...

Ακόμα σκέφτομαι αν πρέπει να αρχίσω την μινο γιατί διαβάζω πώς όταν την σταματάς το μαλλί πέφτει πιο γρήγορα και αραιώνει πιο γρήγορα απο ότι ήταν πριν. Ξέρω πως αυτά τα φάρμακα είναι εφόρου ζωής αλλά θέλω κάτι που να μην εξαρτημένος τόσο πολύ απ αυτό δηλαδή αν ξεχνάω να το βάζω κάποιες μέρες η το σταματήσω για κάποια περίοδο. Συν τις παρενέργειες που έχει με τις ρυτίδες κλπ.

Γενικά ψάχνω να παω με όσο το δυνατόν με προιόντα της φύσης. Αν και υπάρχουν πολλά σκευάσματα που μπορούν να φέρουν επανέκφυση όπως διαβάζω εδώ εκτος της μινο που δεν έχουν και παρενέργειες.....

Το άλλο αρνητικό είναι ότι το μαλλί μου παρεμένει λεπτό (τσιγαρόχαρτο στην κυριολεξία) και αδύναμο. Έχει κανείς κάτι να προτείνει για να γίνει η τρίχα πιο χοντρή και δυνατή? Έχω ακούσει καλά πράγματα για το σπρει της Frezyderm Hair tonic και το σαμπουαν μαζί.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Samba είπε:
Χαιρετώ τα παιδιά του forum. Είπα να γράψω λίγο μετά απο καιρό για το πως πάνε τα πράγματα με το μαλλί. Πάνε 3 εβδομάδες περίπου που άρχισα να παίρνω Ω3 και οφείλω να ομολογήσω πως τα αποτελέσματά του είναι πολύ καλά. Δεν βρίσκω καμία τρίχα στο μαξιλάρι (ούτε πριν αρχίσει η αραίωση έβρισκα πρέπει να πω), χάνω λιγότερες τρίχες πια στο μπάνιο και δεν βρίσκω τρίχες στα χέρια όταν παίζω μα τα μαλλιά μου. Επίσης να φανταστείτε ότι η δοσολογία που παίρνω είναι μικρότερη απο αυτήν που προτείνει ο kapa και κάποιες φορές ξεχνώ να την πάρω (την παίρνω σχεδόν κάθε μέρα αλλά έχω ξεχάσει να την πάρω 4-5 φορές).

Αρνητικά τώρα

Δεν έχω δει επανεκφυση στα μαλλιά μου. Το μόνο που βάζω είναι δαφνέλαιο και τσουκνίδα πριν και μετά το λούσιμο και δεν έχω παρατηρήση κάτι ακόμα. Ωστόσο πρέπει να πω ότι έχουν βγει αρκετές μαύρες τριχούλες στο μπροστινό μέρος της κεφαλής και στου κροτάφους! Άμα έβγαιναν και σε όλο το κεφάλι θα ήμουνα κομπλε αλλά δεν...

Ακόμα σκέφτομαι αν πρέπει να αρχίσω την μινο γιατί διαβάζω πώς όταν την σταματάς το μαλλί πέφτει πιο γρήγορα και αραιώνει πιο γρήγορα απο ότι ήταν πριν. Ξέρω πως αυτά τα φάρμακα είναι εφόρου ζωής αλλά θέλω κάτι που να μην εξαρτημένος τόσο πολύ απ αυτό δηλαδή αν ξεχνάω να το βάζω κάποιες μέρες η το σταματήσω για κάποια περίοδο. Συν τις παρενέργειες που έχει με τις ρυτίδες κλπ.

Γενικά ψάχνω να παω με όσο το δυνατόν με προιόντα της φύσης. Αν και υπάρχουν πολλά σκευάσματα που μπορούν να φέρουν επανέκφυση όπως διαβάζω εδώ εκτος της μινο που δεν έχουν και παρενέργειες.....

Το άλλο αρνητικό είναι ότι το μαλλί μου παρεμένει λεπτό (τσιγαρόχαρτο στην κυριολεξία) και αδύναμο. Έχει κανείς κάτι να προτείνει για να γίνει η τρίχα πιο χοντρή και δυνατή? Έχω ακούσει καλά πράγματα για το σπρει της Frezyderm Hair tonic και το σαμπουαν μαζί.
σε καλο δρομο εισαι και θελεις λιγο επανεκφυση.
folligen http://www.hairlossgr.com/forum/thread-7634.html
αν δεν θελεις μινοξ
 

Samba

Member
Παιδιά αν κάποιος έχει χαμηλό σίδηρο μπορεί η τριχόπτωση να ωφείλεται σε αυτό? Όταν πήγα Ελλάδα έκανα εξετάσεις αίματος και τα αποτελέσματα μου είχα χαμηλό σίδηρο κάτω απο τα όρια. Δεν έχω τα νούμερα μπροστά μου τώρα αλλα αν θυμάμαι καλά εκεί που λέει το όριο πχ. 60-100 εμένα ήταν 50. Θυμάμαι πάντως ότι ήταν 10 μονάδες κάτω απο το όριο. Ο γιατρός μου έδωσε κάτι χάπια για να τον ανεβάσω αλλά δεν του ανέφερα ότι πάιρνω Ω3. Μπορώ να τα παίρνω και τα 2 την ημέρα (όχι μαζι εννοείται αλλά πρωι βράδυ ας πούμε).
 
Μπλουζα