ΦΥΣΙΚΗ ΜΕΘΟΔΟΣ

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

afrula25

New Member
ΓΕΙΑ σας ειμαι γυναικα 28 χρονων και εχω εντονη τριχοπτωση και αριωση μαλλιων μετρια στο τριχωτο της κεφαλης.Ειμαι καινουργιο μελος και διαβασα για θεραπειες και δε καταλαβα τιποτα.Στεναχωριεμαι δεν αντεχω αλλο εχω παρατησει τα παντα και μια βδομαδα εχω να βγω εξω.Το χα ξαναπαθει αλλα οχι τοσο εντονο και εκανα αρωματοθεραπεια και συνηλθε.Χημικα δε βαζω στο κεφαλι μου.Σας παρακαλω οποιος ξερει φυσικες μεθοδους η ενναλακτικες εχει κανει και ειδε αποτελεσμα ΑΣ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΝΕΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΖΗΣΩ!!!ΕΧΩ ΑΠΕΛΠΙΣΤΕΙ ΔΕ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ.ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΑΡΚΕΤΟ ΑΓΧΟΣ.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kkathi

Member
Απ: ΦΥΣΙΚΗ ΜΕΘΟΔΟΣ

Aφρούλα καλως ήρθες. Σε γιατρό έχεις πάει; Έχεις κάποια διάγνωση στα χέρια σου; Έχεις κάνει καθόλου εξετάσεις να δεις τι γίνεται με το θυροειδή σου ή αν λείπει σίδηρος από τον οργανισμό σου; Αυτά τα προβλήματα δημιουργούν τριχόπτωση που όμως μπορεί να σταματήσει εαν αντιμετωπιστούν. Αν δε βρεις την αιτία, δύσκολα θα καταπολεμήσεις το αποτέλεσμα που είναι η τριχόπτωση. Σαφώς και πιστεύω ότι το άγχος πυροδοτεί την κατάσταση αλλά απέκλεισε πρώτα και άλλους παράγοντες που μπορεί να ευθύνονται.
Εγώ θυροειδή δεν έχω αλλά ο σίδηρος και η φεριτίνη μου έχουν λίγο πεσμένες τιμές. Αυτό το διάστημα προσέχω τη διατροφή μου (πρωτεινούχες τροφές και τροφές με σίδηρο ). Στο τριχωτό χρησιμοποιώ μάσκα με λεμόνι και άλλοτε κρόκο αυγού χτυπημένο με ελαιόλαδο. Δε πιστεύω ότι θα πυκνώσει το μαλλί αλλά τουλάχιστον έχω δει κάποια αποτελέσματα με την τριχόπτωση. Προσπαθώ επίσης (όσο γίνεται) να μην αγχώνομαι. Θα συνεχίσω λίγο ακόμη έτσι και σε κανένα μήνα θα πάω για αιματολογικές να δω αν ανέβηκαν οι τιμές σιδήρου και φεριτίνης.
Δεν έχω αποκλείσει τα φαρμακευτικά σκευάσματα και έχω στα χέρια μου τόσο διάγνωση από δερματολόγο όσο και την προτεινόμενη θεραπεία. Καλή επιτυχία και όσο μπορείς διώξε το άγχος....
 

crossfire

Well-Known Member
Απ: ΦΥΣΙΚΗ ΜΕΘΟΔΟΣ

afrula25 είπε:
ΓΕΙΑ σας ειμαι γυναικα 28 χρονων και εχω εντονη τριχοπτωση και αριωση μαλλιων μετρια στο τριχωτο της κεφαλης.Ειμαι καινουργιο μελος και διαβασα για θεραπειες και δε καταλαβα τιποτα.Στεναχωριεμαι δεν αντεχω αλλο εχω παρατησει τα παντα και μια βδομαδα εχω να βγω εξω.Το χα ξαναπαθει αλλα οχι τοσο εντονο και εκανα αρωματοθεραπεια και συνηλθε.Χημικα δε βαζω στο κεφαλι μου.Σας παρακαλω οποιος ξερει φυσικες μεθοδους η ενναλακτικες εχει κανει και ειδε αποτελεσμα ΑΣ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΝΕΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΖΗΣΩ!!!ΕΧΩ ΑΠΕΛΠΙΣΤΕΙ ΔΕ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ.ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΑΡΚΕΤΟ ΑΓΧΟΣ.

Γεια σου afrula25.Καλως ηρθες

Δεν θελω να σε απογοητευσω,αλλα αν το προβλημα ωφειλεται στην ΑΑ τοτε δεν υπαρχουν ενναλακτικες και φυσικες μεθοδοι που να σταματανε την τριχοπτωση......στο μονο που μπορει να σε βοηθησουν ειναι στην καλη κατασταση του τριχωτου της κεφαλης...
Η τριχοπτωση αντιμετωπιζεται με φαρμακα και .....χωρις αγχος....εκτος και αν παιζει κατι αλλο[θυροειδης,ελλειψη σιδηρου κτλ]
Συμβουλη μου......δερματολογος για να μαθεις την αιτια της τριχοπτωσης και βλεπεις.....
Εαν θες την ψυχολογια σου...ξεπερνα τους φοβους με τα φαρμακα
 

bluelove

New Member
Απ: ΦΥΣΙΚΗ ΜΕΘΟΔΟΣ

Aφρούλα, καλώς ήρθες είμαι και εγώ 28 χρονών και έχω πρόβλημα αραίωσης από τα 21 οπότε μπορώ να σε καταλάβω απόλυτα! Μια χαρά τα λένε τα παιδιά πάνω απλά να συμπληρώσω ότι θα πρέπει να κάνεις και έναν ορμονικό έλεγχο καθώς επίσης και γυναικολογικό για να έχουν μια πλήρη εικόνα για τα αίτια του προβλήματος! Μην ανησυχείς πάντως για όλα υπάρχει βοήθεια απλά χρειάζεται να ξεπεράσεις λίγο τους φόβους σου γιατί πίστεψε με κανένας εδώ μέσα δεν έχει πάθει τίποτα κάνοντας τη θεραπεία του αντίθετα έχω δει πολύ καλά αποτελέσματα και παίρνω κουράγιο από αυτά! Να σε ρωτήσω και κάτι τι ακριβώς είναι η αρωματοθεραπεία ? Και πόσο σε βοήθησε τότε?
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα