Υποψήφιος για ΜΜ, μία διπλή ή δύο μονές;

vasvas

New Member
Καλησπέρα σας, μάλλον ήρθε και η δικιά μου ώρα. Είμαι 35 και παίρνω φίνα και μινοξ εδώ και 8 χρόνια, βρίσκομαι στην διαδικασία συζητήσεων με διάφορες κλινικές αλλά θα ήθελα και την γνώμη του φόρουμ. Στην κατάσταση μου με μία μονοήμερη δύσκολο, οπότε υπάρχει πιστεύετε κάποια διαφορά ανάμεσα σε μία διήμερη και 2 μονοήμερες με απόσταση 6-9 μήνες;
Στο μέλλον σίγουρα θα χρειαστεί και 3η, τώρα κοιτάω για crown & front.

IMG_20210610_163502.jpg
 

Συνημμένα

  • IMG_20210610_163653.jpg
    IMG_20210610_163653.jpg
    1.3 MB · Προβολές: 120
  • IMG_20210610_163536.jpg
    IMG_20210610_163536.jpg
    1.2 MB · Προβολές: 107

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

alex7

Well-Known Member
Καλησπέρα σας, μάλλον ήρθε και η δικιά μου ώρα. Είμαι 35 και παίρνω φίνα και μινοξ εδώ και 8 χρόνια, βρίσκομαι στην διαδικασία συζητήσεων με διάφορες κλινικές αλλά θα ήθελα και την γνώμη του φόρουμ. Στην κατάσταση μου με μία μονοήμερη δύσκολο, οπότε υπάρχει πιστεύετε κάποια διαφορά ανάμεσα σε μία διήμερη και 2 μονοήμερες με απόσταση 6-9 μήνες;
Στο μέλλον σίγουρα θα χρειαστεί και 3η, τώρα κοιτάω για crown & front.

Προβολή συνημμένου 37053
Βαριά αλωπεκία στα 35 .Δεν έχεις σταθεροποιηθεί σίγουρα ακόμα .Χρειάζεσαι σίγουρα μια διπλή για αρχή
 

manly_Man

Well-Known Member
Παρόλο δηλαδή που παίρνεις και φίνα και μινοξ βλέπεις ότι συνεχίζεται κανονικά η εξέλιξη της τριχόπτωσης; Πριν από 8 χρόνια πως ήσουν; Το crown φαίνεται να κατεβαίνει προς τα κάτω...
 

vasvas

New Member
Παρόλο δηλαδή που παίρνεις και φίνα και μινοξ βλέπεις ότι συνεχίζεται κανονικά η εξέλιξη της τριχόπτωσης; Πριν από 8 χρόνια πως ήσουν; Το crown φαίνεται να κατεβαίνει προς τα κάτω...
Η φίνα ίσως να έχει μειώσει τον ρυθμό, σίγουρα όμως δεν σταμάτησε την τριχόπτωση. Το crown θα κατέβει λογικά και το mid θα αραιώσει, θα κρατήσω grafts για backup.
 

manly_Man

Well-Known Member
Η φίνα ίσως να έχει μειώσει τον ρυθμό, σίγουρα όμως δεν σταμάτησε την τριχόπτωση. Το crown θα κατέβει λογικά και το mid θα αραιώσει, θα κρατήσω grafts για backup.
Σίγουρα θα ήσουν χειρότερος αν δεν την έπαιρνες. Πρέπει πρώτα να δεις τι απόθεμα έχει διαθέσιμο η δότρια σου και από εκεί και πέρα οργανώνεις την κατανομή των grafts σε κάθε ζώνη.
 

gerassis

Well-Known Member
Δυσκολα τα πραματα. Η τριχόπτωση εχει κατεβει και στην "ασφαλη" περιοχή. Μιας και ηδη παιρνεις Φίνα και Μινοξ εδω και 8 χρονια και το αποτελεσμα ειναι φτωχό θα σε συμβούλευα να μη προβεις σε μεταμοσχευση. Δλδ εγω στη θεση σου δε θα εκανα. Τωρα αν θες οπωσδηποτε να κανεις πρεπει να ξηλώσεις και γένια
 

Kostas97

Well-Known Member
Μιλαμε για οχτω χρονια χρησης φιναστεριδης ανελλιπως;
Μια φωτογραφια το πως ησουν αρχικα θα βοηθουσε οντως.
 

athenian

Well-Known Member
Μοιάζει αρκετά με το δικό μου pattern μόνο που είναι σχεδόν 5 χρόνια νεότερος με χρήση φίνας και ήδη έχει προχωρήσει η τριχόπτωση περισσότερο από την δικιά μου. Δύσκολα τα πράγματα.
 

ManCyprus87

Well-Known Member
Φίλε θα εισηγόμουν πριν προχωρήσεις σε ΜΜ, να κάνεις λεπτομερέστατη εξέταση της δότριας σου ώστε να καταλάβεις τη δυνατότητα και την υγίεια της επακριβώς.
Να διασφαλίσεις καταρχήν ότι δεν παίζει καμιά διάχυτη DUPA στη δότρια, τι πυκνότητα έχει ανα cm2, πόσα grafts είναι σε τελογενή και πόσα σε αναγενή φάση.
Από εκεί και πέρα αναλόγως αποτελέσματος αποφασίζεις το επόμενο βήμα.
 

nick90

Well-Known Member
Καλησπέρα σας, μάλλον ήρθε και η δικιά μου ώρα. Είμαι 35 και παίρνω φίνα και μινοξ εδώ και 8 χρόνια, βρίσκομαι στην διαδικασία συζητήσεων με διάφορες κλινικές αλλά θα ήθελα και την γνώμη του φόρουμ. Στην κατάσταση μου με μία μονοήμερη δύσκολο, οπότε υπάρχει πιστεύετε κάποια διαφορά ανάμεσα σε μία διήμερη και 2 μονοήμερες με απόσταση 6-9 μήνες;
Στο μέλλον σίγουρα θα χρειαστεί και 3η, τώρα κοιτάω για crown & front.

Προβολή συνημμένου 37053
Οι κλινικές που έχεις μιλήσει τι σου πρότειναν;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

vasvas

New Member
Οι κλινικές που έχεις μιλήσει τι σου πρότειναν;
Καλημέρα, με μετρήσεις σε όλες τις περιοχές και με επιλογή μου να κινηθώ συντηρητικά ως προς την επιφάνεια κάλυψης, μου είπαν ότι μπορώ να προχωρήσω. Με FUE μου έχουν πει για 2 ήμερη.
Ο βασικός λόγος που ξεκίνησα το νήμα είναι για να μάθω απόψεις σχετικά με το αν είναι καλύτερο να κάνω μία διπλή ή 2 μονές με απόσταση 6 μηνών (μία hairline και μία crown). Το καλύτερα αφορά την ποιότητα δουλειάς και διαχείρισης της δότριας.
 

vasvas

New Member
Μιλαμε για οχτω χρονια χρησης φιναστεριδης ανελλιπως;
Μια φωτογραφια το πως ησουν αρχικα θα βοηθουσε οντως.
Δεν έχω κάποια φωτογραφία που να εστιάζει στις περιοχές, τα είχα και πιο μακριά οπότε δεν θα μπορούσε να γίνει σύγκριση.
 

vlafo

Well-Known Member
Φίλε μου
Προσωπικά δε βλέπω πως θα μπορέσεις να κάνεις διήμερη με τέτοια δότρια και με χρήση φίνας.
Για μένα δεν είσαι για μμ,αν μπορείς να βγάλεις κάποια g μόνο strip είσαι.
Τα υπόλοιπα και θα ταλαιπωρηθείς και θα χάσεις τα λεφτά σου.
Ψάξου ενδελεχώς με τη δότρια σου τι μπορείς να πάρεις.
 

vasvas

New Member
Φίλε μου
Προσωπικά δε βλέπω πως θα μπορέσεις να κάνεις διήμερη με τέτοια δότρια και με χρήση φίνας.
Για μένα δεν είσαι για μμ,αν μπορείς να βγάλεις κάποια g μόνο strip είσαι.
Τα υπόλοιπα και θα ταλαιπωρηθείς και θα χάσεις τα λεφτά σου.
Ψάξου ενδελεχώς με τη δότρια σου τι μπορείς να πάρεις.
10-12,000 grafts μπορούν να μεταφερθούν μου έχουν πει μετά από έλεγχο και μέτρηση. Έχω αρκετά στα πλαινα που ίσως να μην φαίνονται στις φωτογραφίες.
 

vasvas

New Member
Ήμουν σχεδόν σίγουρος ότι μιλούσαν για grafts, θα ψάξω τα χαρτιά μήπως έγινε κάποιο μπέρδεμα.
 

jersey

Well-Known Member
Όπως και να έχει θέλει καλό πλάνο η περίπτωσή σου. Με μετρήσεις όχι μόνο της δότριας αλλά και της λήπτριας περιοχής που θα καλυφθεί. Οπότε επισκέψου και ρώτα διάφορες κλινικές πριν καταλήξεις.
 
Μπλουζα