Υπευθυνοι χρηστες

Komis

Active Member
Για να εχουμε ποιο γρηγορες και αποτελεσματικες θεραπειες,αποψη μου ειναι, να ειμαστε υπευθυνοι σε αυτα που λεμε.
Απο τη στιγμη που καποιος βρισκεται σε αυτο το φορουμ σημαινει οτι χρειαζεται καποια λυση αμεσα αλλιως δεν νομιζω να καθοταν
εδω μεσα με τις ωρες να συζητα ή να διαβαζει.
Οποτε προτεινω το εξης:
Εχουν αναφερθει ποσες θεραπειες εδω μεσα,εναλακτικες ή μη.
Οποτε διαλεξτε και παρτε.Δειτε τι δουλευει για εσας και επειτα μοιραστειτε εμπειριες.
Και χρονο γλυτωνουμε ετσι αλλα μαζευουμε ταυτοχρονα περισσοτερα στοιχεια για το τι κανει το καθε προιον,περα απο τις επιστημονικες ερευνες.
Οχι μονο στα ποντικια αλλα και σε εμας.
Ακομα και οσοι δεν ειναι ενεργα μελοι ας δωσουν μια προσπαθεια και σε περιπτωση που δουν αποτελεσμα ας μεταφερουν τις εμπειριες.
Καθε νημα αποτελειται απο ποσες σελιδες γεματες ερωτησεις αλλα με ελαχιστα αποδεικτικα στοιχεια λογο του οτι οι περισσοτεροι δεν μπαινουν στη πραξη.
Μιας και ολοι ειμαστε εδω με κοινο σκοπο,θεωρω οτι μια τετοια κινηση θα
ηταν ποιο αποτελεσματικη.

Καλο θα ηταν τα αποτελεσματα να μεταφερονται στα αντιστοιχα νηματα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

mimis giova

Active Member
οι πιο εμπειρει ας πουν καπιες εναλακτικες θεραπειες...π.χ. 1)μινοχ-ρολλερ..2)cg210-minox3)neogenic-roller..παραδειγματα λεω.κ καπιοι επιλεγουμε κ προχωραμε κ λεμε τι παιζει..απλα λεω να πουν οι εμπειρει γιατι ξερουν καλητερα σιστατικα,τι μπορει να κανει αντιδραση..κτλ.μια γνωμη ειπα απλα για γρηγοροτερα οπως λεει κ ο κομις..
 

dk1984

Member
Capillogain - Chaparral 4ml και Roller 0.5mm (μια φορα την ημερα) καθημερινα.Αποτελεσμα μειωση τριχοπτωσης οχι regrowth
 

Komis

Active Member
Ο συνδιασμος:Koλλοειδης χρυσος,κολλοειδης αργυρος + κρεμα καψαικινης μου εχει εμφανισει πολυ μικρα τριχακια στους κροταφους και απο οτι δειχνει η πορεια αυτη συνεχιζεται..
Προς στιγμην δεν ειναι ορατα τα αποτελεσματα απο μακρια.
 

weznem

Well-Known Member
Komis είπε:
Ο συνδιασμος:Koλλοειδης χρυσος,κολλοειδης αργυρος + κρεμα καψαικινης μου εχει εμφανισει πολυ μικρα τριχακια στους κροταφους και απο οτι δειχνει η πορεια αυτη συνεχιζεται..
Προς στιγμην δεν ειναι ορατα τα αποτελεσματα απο μακρια.

και απο την εμπειρια μου σου λεω μην περιμενεις να τα δεις τριχες..θα απογοητευθείς..
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Μινοξιδιλη.επανεκφυση(όσο μπορει)
Roller.τριχοπτωση (ξεχάστε οτι έχετε διαβάσει στα ξένα φόρουμ)οτι καλύτερο αλλα δεν ειναι ολα ενα σακυ,διαφορετικά mm διαφορετικά αποτελέσματα
 

Komis

Active Member
weznem είπε:
Komis είπε:
Ο συνδιασμος:Koλλοειδης χρυσος,κολλοειδης αργυρος + κρεμα καψαικινης μου εχει εμφανισει πολυ μικρα τριχακια στους κροταφους και απο οτι δειχνει η πορεια αυτη συνεχιζεται..
Προς στιγμην δεν ειναι ορατα τα αποτελεσματα απο μακρια.

και απο την εμπειρια μου σου λεω μην περιμενεις να τα δεις τριχες..θα απογοητευθείς..

Mπορει να ειναι οπως τα λες.Και ειναι πολυ πιθανο αυτο.
Αλλα οταν λες με βαση την εμπειρια μου θα συμβει αυτο,σημαινει οτι εχεις δοκιμασει αυτα που δοκιμαζω και εγω και κατεληξες στο συμπεραμα οτι ο συγκεκριμενος συνδιασμος δεν δινει επανεκφυση.
Για αυτο εχω τον τιτλο υπευθυνοι χρηστες.
Να μιλαμε με αντικειμενικες ερευνες πλεον και οχι με το τι νομιζουμε(και αυτο ειναι σημαντικο αλλα εως ενα βαθμο)

Ξεχασα να πω στο αρχικο ποστ,οτι θα ειναι καλο τα αποτελεσματα να γραφονται στα αντιστοιχα νηματα ετσι ωστε οι χρηστες να μπορουν να τα βρισκουν ετοιμα.
 

weznem

Well-Known Member
Komis είπε:
weznem είπε:
Komis είπε:
Ο συνδιασμος:Koλλοειδης χρυσος,κολλοειδης αργυρος + κρεμα καψαικινης μου εχει εμφανισει πολυ μικρα τριχακια στους κροταφους και απο οτι δειχνει η πορεια αυτη συνεχιζεται..
Προς στιγμην δεν ειναι ορατα τα αποτελεσματα απο μακρια.

και απο την εμπειρια μου σου λεω μην περιμενεις να τα δεις τριχες..θα απογοητευθείς..

Mπορει να ειναι οπως τα λες.Και ειναι πολυ πιθανο αυτο.
Αλλα οταν λες με βαση την εμπειρια μου θα συμβει αυτο,σημαινει οτι εχεις δοκιμασει αυτα που δοκιμαζω και εγω και κατεληξες στο συμπεραμα οτι ο συγκεκριμενος συνδιασμος δεν δινει επανεκφυση.
Για αυτο εχω τον τιτλο υπευθυνοι χρηστες.
Να μιλαμε με αντικειμενικες ερευνες πλεον και οχι με το τι νομιζουμε(και αυτο ειναι σημαντικο αλλα εως ενα βαθμο)

Ξεχασα να πω στο αρχικο ποστ,οτι θα ειναι καλο τα αποτελεσματα να γραφονται στα αντιστοιχα νηματα ετσι ωστε οι χρηστες να μπορουν να τα βρισκουν ετοιμα.

απο την εμπειρια μου στην α/α..
εχω διαβασει τα ποστ σου που λες για χνουδια στους κροταφους κανα μηνα κοντα οποτε απο εμπειρια σου λεω χνουδια θα μεινουν και θα φυγουν σε καμποσο καιρο και αυτα..,εδω δεν τα κανε η κορτιζονη τριχες στους κροταφους με μινοξιδιλη και ρολερ μαζι..ειναι δυσκολο σημειο δεν υπαρχει περιπτωση να τα δεις τριχες με αυτα που βαζεις..εσυ θες ερευνες για να πειστεις,δεν τις εχω,αλλα δεν θα με διαψεύσει ο καθρέφτης δυστυχώς.. εδω ειμαστε να μου πεις αν εω αδικο.. εγω σου λεω οτι διχως οραλ μπλοκερ δυτ και μινοξιδλη δεν υπαρχει περιπτωση να δεις τριχες σε κροταφους...και αν δεις δεν θα διατηρηθουν για πολυ,θα τις φαει το δρεπανι της α/α σε χρονο ρεκορ.. (που και με αυτο το σχημα επισης υπο προϋποθέσεις θα δεις τριχες σε κροταφους..)
 

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
Komis είπε:
Για να εχουμε ποιο γρηγορες και αποτελεσματικες θεραπειες,αποψη μου ειναι, να ειμαστε υπευθυνοι σε αυτα που λεμε.
Απο τη στιγμη που καποιος βρισκεται σε αυτο το φορουμ σημαινει οτι χρειαζεται καποια λυση αμεσα αλλιως δεν νομιζω να καθοταν
εδω μεσα με τις ωρες να συζητα ή να διαβαζει.
Οποτε προτεινω το εξης:
Εχουν αναφερθει ποσες θεραπειες εδω μεσα,εναλακτικες ή μη.
Οποτε διαλεξτε και παρτε.Δειτε τι δουλευει για εσας και επειτα μοιραστειτε εμπειριες.
Και χρονο γλυτωνουμε ετσι αλλα μαζευουμε ταυτοχρονα περισσοτερα στοιχεια για το τι κανει το καθε προιον,περα απο τις επιστημονικες ερευνες.
Οχι μονο στα ποντικια αλλα και σε εμας.
Ακομα και οσοι δεν ειναι ενεργα μελοι ας δωσουν μια προσπαθεια και σε περιπτωση που δουν αποτελεσμα ας μεταφερουν τις εμπειριες.
Καθε νημα αποτελειται απο ποσες σελιδες γεματες ερωτησεις αλλα με ελαχιστα αποδεικτικα στοιχεια λογο του οτι οι περισσοτεροι δεν μπαινουν στη πραξη.
Μιας και ολοι ειμαστε εδω με κοινο σκοπο,θεωρω οτι μια τετοια κινηση θα
ηταν ποιο αποτελεσματικη.

Καλο θα ηταν τα αποτελεσματα να μεταφερονται στα αντιστοιχα νηματα.

Κοίταξε να δεις,
δεν σου κρύβω ότι μπήκα στον πειρασμό να γράψω αναλυτικά την θεραπεία μου και τις σκέψεις πάνω στο θέμα προϊόντων και τεχνικών. Έγραψα ένα μεγάλο "σεντόνι" (ούτε Ιλιάδα μιλάμε!) και στο τέλος πάτησα delete γιατί συνειδητοποίησα ότι πιθανόν θα έκανα περισσότερο κακό παρά καλό. Ο λόγος είναι ότι πολύς κόσμος θέλει την εύκολη λύση και είναι διατεθειμένος χωρίς ερεύνα δική του να υιοθετήσει οτιδήποτε αρκεί να πει κάποιος ότι είδε βελτίωση. Δεν νομίζω ότι θέλω αυτή την ευθύνη, παρ' όλο που έχω δει θεαματικά αποτελέσματα από πρακτικές και θεραπείες. Όσον αφορά εμένα λοιπόν δεν είναι θέμα αδιαφορίας άλλα θέμα ευθύνης.
 

gianniskritikos2

Active Member
δεν μπορω να σου στειλω και μυνημα εμενα με ενδιαφερει να ακουσω δεν με νειαζει η εφκολη λυση εγω με οποιοδιποτε κοστος οχι οικονομικα αλλα πρακτηκα θα το εκανα αρκει να εχει αποτελεσμα... μονο αντιαδρογονα δεν θελω.
 

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
gianniskritikos2 είπε:
δεν μπορω να σου στειλω και μυνημα εμενα με ενδιαφερει να ακουσω δεν με νειαζει η εφκολη λυση εγω με οποιοδιποτε κοστος οχι οικονομικα αλλα πρακτηκα θα το εκανα αρκει να εχει αποτελεσμα... μονο αντιαδρογονα δεν θελω.

Γιάννη συμφωνούμε απόλυτα και εγω τις ίδιες απόψεις εχω, αλλά πίστεψε με ειναι βαριά η καλογερική.
Αν ακούς τι σου λέει ο καθένας και το εφαρμοζεις ελαφρά τη καρδία, στο τέλος αν δεν έχεις αποτέλεσμα θα έχεις χάλια ψυχολογία. Αυτό το θέμα δεν ειναι κατι που αντιμετωπίζεται σε ένα τρίμηνο, θέλει αφοσίωση σε βάθος χρόνου.
Τέλος πάντων, μην χαλάμε το thread τα υπόλοιπα σε pm.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

dimos18

Member
Να με θυμηθείται ,το μεγαλύτερο μπάμ θα γίνει μέσα σε λίγους μήνες με μίνοξ (ίσως και κάτι άλλο για regrowth) σε συνδιασμό με ρόλλερ 1,5 mm σύμφωνα με την έρευνα που έχει δημοσιευθεί.Και προσωπικά πιστεύω ότι ακόμα μεγαλύτερα ρόλλερ πx των 2,5 mm θα δώσουν ακόμη καλύτερα αποτελέσματα.
 

Bouklas

Well-Known Member
Ενδιαφέρον. Για το regrowth έχεις ακούσει κάτι συγκεκριμένο ή απλά πιστεύεις ότι θα βγει κάτι?
Πάντως ένα μήνυμα του τροφέα, του οπίου για μένα το κάθε τι που γραφει μαζί με τον κάπα είναι πολύ σημαντικά για βοήθεια. Είχε πει για το roller πως και στο εξωτερικό το χρησιμοποιούν και δουλεύει καλά, όμως από κάποια στιγμή και μετά σαν την μινοξιδίλη και αυτό υποχωρεί και στο τέλος δεν σου προσφέρει τίποτα.
 

elderberry

New Member
dimos18 είπε:
Να με θυμηθείται ,το μεγαλύτερο μπάμ θα γίνει μέσα σε λίγους μήνες με μίνοξ (ίσως και κάτι άλλο για regrowth) σε συνδιασμό με ρόλλερ 1,5 mm σύμφωνα με την έρευνα που έχει δημοσιευθεί.Και προσωπικά πιστεύω ότι ακόμα μεγαλύτερα ρόλλερ πx των 2,5 mm θα δώσουν ακόμη καλύτερα αποτελέσματα.

Σου συνιστω να επιστρεψεις στον πραγματικο κοσμο και
να ξεκινησεις ξανα απο την αρχη χωρις να ψαχνεις απο εδω και απο εκει σε καθε ιντερνετικο φορουμ για την τριχοπτωση ψαχνοντας τις τελευταιες ειδησεις λες και ειναι μοδα.

Ουτως η αλλως η λυση ειναι χωμενη μεσα σε αυτα τα δεκαδες φορουμ εδω και χρονια. Τωρα ποιος εχει σκοπο να το δει ολιστικα ειναι αλλο θεμα.

Θα βοηθουσε εαν καποιος εκανε ενα ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΠΟΣΤ με ολες τις πτυχες ου ζητηματος και οχι με τιτλο ΜΑΓΙΚΑ ΧΑΠΑΚΙΑ ΚΑΙ ΣΚΕΥΑΣΜΑΤΑ.
 

dimos18

Member
Bouklas είπε:
Ενδιαφέρον. Για το regrowth έχεις ακούσει κάτι συγκεκριμένο ή απλά πιστεύεις ότι θα βγει κάτι?
Πάντως ένα μήνυμα του τροφέα, του οπίου για μένα το κάθε τι που γραφει μαζί με τον κάπα είναι πολύ σημαντικά για βοήθεια. Είχε πει για το roller πως και στο εξωτερικό το χρησιμοποιούν και δουλεύει καλά, όμως από κάποια στιγμή και μετά σαν την μινοξιδίλη και αυτό υποχωρεί και στο τέλος δεν σου προσφέρει τίποτα.

Εννοώ είτε τους gfs (ρέπλικα της histogen )που κάποιοι ήδη άρχισαν να δοκιμάζουν, είτε την pge2(αρκετά ακριβή αυτή τη στιγμή ,βέβαια πέφτει η τιμή της) η οποία κάνει πιο άμεσα αυτό που προσφέρει η μίνοξ(η μίνοξ ανεβάζει προσωρινά τα επίπεδα της pge2 που αυτή συνδέεται με την fgf9).

Για το δεύτερο απλά δεν μπορείς να ξέρεις .Μόνο αν δοκιμαστούν εμπειρικά για πολύ καιρό.Πράγμα που δεν έχει γίνει .Ειδικά στο φόρουμ εδώ, χρησιμοποιούν μικρά mm roller και όχι μεγάλα (των 1,5 και άνω )που χρειάζονται για να επιτευχθεί και ο απαιτούμενος μικροτραυματισμός.Στην έρευνα συνέχιζε στους τρεις μήνες να δίνει regrowth.Η χρήση του ρόλλερ στον μικροτραυματισμό δεν είναι παλιά.Ουσιαστικά τώρα έχουν αρχίσει να χρησιμοποιούν μεγάλα mm λόγω της μελέτης που δημοσιεύθηκε και δεν έχουν κλείσει ούτε 2 μήνες χρήσης.

Τέλος ,να πω ότι πέραν των παραπάνω το vpa και το lithium θα ξαναέρθουν στο προσκήνιο σε συνδιασμό με νέους τρόπους μικροτραυματισμού (πχ dermabrasion )λόγω follica.
 
Μπλουζα