Τριχόπτωση

panagiwths

New Member
Γεια σε ολους, μολις γραφτηκα στο σαιτ για να κανω καποιες ερωτησεις.... Ειμαι 14 χρονων και σε 3 μηνες γινομαι 15. Εδω και 2 περιπου χρονια παρατηρω τριχοπτωση. Τον πρωτο χρονο δεν ηταν εντονη και δεν φαινοταν καθολου. Αλλα απο το καλοκαιρι αυτο που μας περασε (του 2011) και μετα εχει αυξηθει και τα μαλλια μου εχουν αραιωσει.... Οταν το ειπα στους γονεις μου δεν με πηραν στα σοβαρα και δεν μου εδωσαν και πολυ σημασια... Για να του το αποδειξω κρατουσα τις τριχες που μου πεφτανε σε ενα χαρτι και οταν τους τις εδειξα και παλι δεν πείστηκαν αλλα επειδη τους το ζητησα μου πειρανε ενα φαρμακο... Επερνα το φαρμακο για περιπου 3 μηνες αλλα δεν διαπιστωσα καποια αλλαγη.... Μετα απο το φαρμακο που δεν το ξαναπηρα πηρα ενα σαμπουαν της Dove που ηταν για την τριχοπτωση. Με αυτο ελλατωνοταν η τριχοπτωση αλλα οι τριχεσ λεπτινανε παρα πολυ... Τωρα λουζομαι με το καινουριο της Ultrex που ειναι κατα της τριχοπτωσης... Επισης νομιζα οτιδεν φαινοταν και τοσο πολυ απλα εγω το εβλεπα τοσο διοτι καθομουνα μπροστα στο καθρεφτη του μπανιου κοντα στο φως.... Αλλα σημερα οταν μου ειπε ενασ φιλος μου ρε εχουν αραιωσει πολυ τα μαλλια σου εδω πισω και με περιγελουσε στεναχωρεθηκα και εγραψα αυτο το ποστ... Τα μαλλια μου αποσπωνται παρα πολυ ευκολα. Επισης εχω εναν συμμαθητη που με περναει εναν χρονο και τα μαλλια του ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ αραια και φοβαμαι μην γινω και εγω σαν αυτον.... Θα εκτιμουσα πολυ την βοηθεια σας
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

somari

Active Member
Απ: Τριχόπτωση

Φίλε δυστυχώς η ηλικία σου είναι απαγορευτική για θεραπείες αντι-ανδρογόνων... Δοκίμασε μινοξιδίλη.
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Απ: Τριχόπτωση

:welc: καλωσόρισες φίλε και καλή συνέχεια!!!

Διάβασε για αρχή τον οδηγό του site http://www.hairlossgr.com/guide-for-men

Αν θέλεις ανέβασε και μια φώτο που να δείχνει το πρόβλημα...

Απλά για να το ξέρεις, το 99% αυτά που διαφημίζονται στην tv κτλ για θεραπεία τριχόπτωσης, σαμπουάν, βιταμίνες, c@pilarine κτλ είναι προιόντα που διαδώθηκαν απο καλό μάρκετινγκ και δεν μπορούν να κάνουν κάτι στην τριχόπτωση.

Εγώ για αρχή θα σου έλεγα να αγοράσεις ένα σαμπουάν κετοκοναζόλης από φαρμακείο (libroman 2% ή fungoral 2%) και να κάνεις 2 - 3 λουσίματα την εβδομάδα με αυτό, για τις υπόλοιπες μέρες αγόρασε ένα "πράσινο σαπούνι" από σούπερ μάρκετ και να λούζεσε με αυτό. Για το σαμπουάν κετοκοναζόλης και την ηλικία σου μην ανυσηχείς, κι εγώ στα 14 - 15 χρησιμοποιούσα fungoral για άλλο λόγο όμως (πιτυρίδα).

Τώρα για περαιτέρω θεραπεία το συζητάμε καθώς η ηλικία σου είναι απαγορευτική για πολλά προιόντα...
 

panagiwths

New Member
Απ: Τριχόπτωση

Καλημερα, τιποτα απ αυτα που χρησιμοποιουσα δεν ηταν απο τις διαφημισεις.. Απο φαρμακειο τα εχω παρει. Πρασινο σαπουνι εχω αφθονο να χρησιμοποιω αυτο καλυτερα ;
 

kos1987

New Member
Απ: Τριχόπτωση

panagiwths είπε:
Καλημερα, τιποτα απ αυτα που χρησιμοποιουσα δεν ηταν απο τις διαφημισεις.. Απο φαρμακειο τα εχω παρει. Πρασινο σαπουνι εχω αφθονο να χρησιμοποιω αυτο καλυτερα ;

Ανεβασε φωτο αν μπορεις.Εαν εχεις ανδ.αλωπεκια και μαλιστα τοσο επιθετικου βαθμου οπως λες(εγω αμφιβαλλω) τοτε τπτα μα τπτα δεν μπορει να το σταματησει.Συνεπως τι σαπουνια κλπ...
Το χαρακτηριστικο στην α/α ειναι οτι οι τριχες γινονται ολο και πιο αδυναμες ,σε σημειο που δεν φαινονται.Αυτο δεν γινεται απο τη μια στιγμη στην αλλη.Η ποσοτητα των τριχων που χανουμε φυσιολογικα κυμαινεται εως 100τρ.ημερα.Εαν ξεπερνας αυτον τον αριθμο για μεγαλο χρ.διαστημα τοτε υπαρχει θεμα.
Στη θεση σ θα πηγαινα σε κανα γιατρο και θα εκανα φουλ αιματολογικες εξετασεις.Απο φαλακρα στο σοι πως πατε?
 

panagiwths

New Member
Απ: Τριχόπτωση

Εχω κανει εξετασεις αλλα δεν μου βρηκαν κατι.... Η γιαγια μου μου ειπε οτι ειναι της ηλικιας αλλαζει τα μαλλι και επισης οτι εινια καποιες εποχες που πεφτει το μαλλι (πχ τον χειμωνα πεφτει για να ειανι γερο το καλοκαιρι) ισχυει αυτο? Επιπλεον σκεφτομαι οτι μπορει να φταιει και το νερο γιατι δεν ειναι και πολυ καλο εδω που μενω.... Μενω σε νησι και το νερο εχει παρα πολλα αλλατα και δεν κανει να πινουμε !
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Απ: Τριχόπτωση

kos1987 είπε:
Εαν εχεις ανδ.αλωπεκια και μαλιστα τοσο επιθετικου βαθμου οπως λες(εγω αμφιβαλλω) τοτε τπτα μα τπτα δεν μπορει να το σταματησει.Συνεπως τι σαπουνια κλπ...

Εγώ δεν είπα ότι το σαπούνι θα του σταματήσει την τριχόπτωση αν διάβασες τι έγραψα... του πρότεινα για αρχή σαμπουάν κετοκοναζόλης λόγο της ηλικίας του.

Όσο για το αν έχει ΑΑ , δεν έχει να κάνει με την ηλικία, (μακάρι να μην έχει δηλαδή) , αλλά έχω δει περιστατικά σε τέτειες ηλικίες!!!
 
Απ: Τριχόπτωση

Φιλε τα μαλλια οταν πεφτουν σε αυτες τις ηλικιες, δυστηχως ειναι πολυ ζορικα τα πραγματα...
Το πιο σημαντικο! Τα μαλλια σου αραιωνουν και στα πλαινα και πισω η ΜΟΝΟ τα πανω?
Απαντησε μας σε 2 βασικες ερωτησεις... Οι συγγενεις σου ποτε χασαν τα μαλλια τους? Πατερας θειοι κτλ?
 

ΜΙΚΕΣ

Well-Known Member
Απ: Τριχόπτωση

Αν ο πατερας σου ειναι φαλακρος η οι θειοι σου απο την πλευρα της μανας σου ειναι φαλακροι,τοτε μαλλον εχεις και εσυ Ανδρικη Αλωπεκεια.Δεν πιστευω οτι φαιει το νερο η κατι αλλο.Εισαι πολυ μικρος για να ξεκινησεις καποιου ειδους θεραπεια περα απο μινοξιδιλη κ ενα σαμπουαν κετοκοναζολης.Καλως ηρθες στο club και περιμενε οπως περιμενουμε κ εμεις το μαγικο φιλτρο.Μην σε παιρνει απο κατω.Ισως σε 5-10 το πολυ χρονια τελειωσει αυτο το θεμα.Αν παντως δεν ειναι κληρονομ ικο και οι συγγενεις σου εχουν ολοι μαλλια ψαξτο σε δερματολογο.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

panagiwths

New Member
Απ: Τριχόπτωση

Να πω και κατι αλλο τα μαλλια μοιαζουν πολυ με της μανας μου και ως προς το χρωμα και ως προς την πυκνοτητα. Υπαρχει πιθανοτητα απλα το μαλλι μου να ειναι απλα πιο αραιο απο των αλλων?
 
Απ: Τριχόπτωση

Πρεπει να απαντησεις μονος σου τις ερωτησεις...

1. Πεφτουν απο πανω πιο πολυ απο τα πλαγια?? Αν ναι, και αν μονο εκει βλεπεις αραιωση, τοτε κανεις καραφλα.

2. Εχεις αραιωση η το μαλλι σου ηταν παντα αραιο? Αυτο ειναι ευκολο να το ξερεις.
 

billy91

Member
Απ: Τριχόπτωση

Κάνε και εξετάσεις αίματος μήπως σου λείπει σίδηρος κλπ.. Και σ εμένα το ίδιο είχε συμβεί απο τα 15 είχα αραιώσει πολύ λίγο πίσω , μέχρι τα 17 παρέμεινε σταθερή η αραίωση (ε και κάθε χρόνο λιγοστεύει το μαλλι μ.. ) Καλή τύχη , σου εύχομαι να μην έχεις Α/Α :)
 

panagiwths

New Member
Απ: Τριχόπτωση

οχι βλεπω αραιωση και στα πλαγια (μεχρι εκει που μπορω να δω) εξετασεις εκανα αλλα δεν μου βρηκαν κατι ολα ειναι νορμαλ ! Τωρα δεν θυμαμαι αν το μαλλι μου ηταν παντα αραιο γιατι δεν εφτανα να κοιταχτω και στον καθρεφτη του μπανιου :p
 

kakashi

Member
Απ: Τριχόπτωση

παντως κ μενα το προβλημα ξεκινησε απο τα 12 περιπου....απο το δημοτικο ειχα πολυ αραια μαλλια απο τη φυση μ....αλλα απο τα 12 ξεκινησε κ η τριχοπτωση κ θυμαμαι απο τα 14 κ μετα ολοι οι φιλοι μ σχολιαζαν τα μαλλια μ κ μ λεγαν οτι θα καραφλιασω....με διαφορες θεραπειες πουεκανα κατα καιρους απο δερματολογους, σημερα (μολις μπηκα στα 22)εχω τα ιδια σχεδον μαλλια με τοτε....ελπιζω να σε καθησυχαζει λιγο αυτο....ενταξει δε λεω ειμαι λιγο χειροτερα απο το γυμνασιο (ανοιξαν πχ λιγο οι κροταφοι κ αραιωσαν παντου λιγο )αλλα τα μαλλια μου τωρα δεν ξεχωριζουν τοσο πολυ απο τους συνομιληκους μου....ενω τοτε θυμαμαι που ολοι ειχαν πολυ πυκνα μαλλια ξεχωριζα...βεβαια εγω δεν τη γλιτωνω επειδη εχω μοιασει στον πατερα μ σιγουρα θα καραφλιασω αλλα ελπιζω να φτασω το NW5 μετα τα 40....

αυτο που θελω να πω ειναι οτι κ συ μπορει να σταθεροποιηθεις εκει που εισαι κ να κρατησεις τα μαλλια σ με θεραπειες για χρονια....αλλα το οτι απο τοσο νωρις εχεις θεμα με τα μαλλια σ μην περιμενεις να εχεις πυκνα μαλλια μεχρι τ γεραματα....λογικα θα τα χασεις ...το ποτε εξαρταται με το τι προδιαθεση εχεις..αυτο που μπορεις να χρησιμοποιησεις τωρα ειναι μινοξιδιλη...η μονη που κανει για την ηλικια σ ...κ μετα τα 18 βλεπεις....

αλλα για σιγουρια πηγαινε κ σε κανα γιατρο να σε δει γιατι μπορει τελικα να μην εχεις ΑΑ κ να οφειλεται καπου αλλου η τριχοπτωση....
 

panagiwths

New Member
Απ: Τριχόπτωση

Να πω και κατι αλλο.... σε ολο αυτον το καιρο που εχω αυτο το προβλημα βλεπω οτι απο τα χριστουγεννα και μετα δεν υπαρχει καποια αλλαγη
 

Adriano

Well-Known Member
Απ: Τριχόπτωση

Φιλαράκο άσε μας ήσυχους να πούμε...Μια χαρά είσαι ακόμα τουλάχιστον...
 

Ntia

New Member
Απ: Τριχόπτωση

Γεια σου Παναγιώτη,

Λόγω του νεαρού της ηλικίας σου θα έλεγα να μην ακολούθήσεις τίποτα απ' όσα διαβάζεις εδώ. Εδώ ανταλλάσουν απόψεις και ακολουθούν θεραπείες άτομα μεγαλύτερης ηλικίας που έίναι πιο κατασταλαγμένα και συνειδητοποιημένα όσο αφορά το πρόβλημά τους. Αυτό δεν σημαίνει ότι κι εσύ δεν αντιλαμβάνεσαι το πρόβλημα.. Αλλά ας πούμε ότι παίζεις σε άλλη κατηγορία.. Σίγουρα το πράσινο σαπούνι και προιόντα ανάλογα κακό δεν κάνουν. Αλλά εγώ εννοώ τις άλλες ουσίες για τις οποίες μπορεί να έχεις διαβάσει εδώ. Επειδή είσαι και στην εφηβεία κάποια πράγματα έχουν μεγαλύτερη βαρύτητα. Έχεις σκεφτεί ότι ίσως πρέπει να κάνεις κάποιες γενικές εξετάσεις? Μπορεί ακόμα να οφείλεται και σε μία μικρή δυσλειτουργία του θυροειδή.. Κάτι που διορθώνεται πολύ απλά. Συζήτησέ το με τους γονείς σου, επέμεινε και ζήτα τη βοήθειά τους. Μην αγχώνεσαι γιατί το άγχος τα κάνει όλα χειρότερα. Πίστεψέ με σε καταλαβαίνω γιατί κι εγώ από 20 χρονών ταλαιπωρούμαι, και είμαι γυναίκα, φαντάζεσαι πόσο άσχημο είναι για ένα κορίτσι να χάνει μαλλιά και όλοι να το αμφισβητούν..

Με ψυχραιμία θα βρεθεί η λύση..

Φιλικά.
 
Μπλουζα