Τριχόπτωση (χωρίς αιτία) 3 χρόνια μετά απο τη παύσης της μινοξιδίλης

Sandy

Active Member
Λοιπόν η μόνη λύση στο προβλημα σου πιστεύω ότι ειναι η μινοξ με τα αντισυλληπτικά για να μην χάσεις έδαφος κ σε 5-6 χρόνια άμα θελήσεις να κανεις παιδια τα κόβεις ενα χρόνο πριν σιγα σιγα !κανεις τα παιδια κ μετα ξανά αρχίζεις δεν θες να χάσεις απο τωρα ενεργούς θύλακες εφόσον τους εχεις εκμεταλλεύσου την κατάσταση γτ ισως μετα να ειναι αργά αν εχεις ΑΑ!
Στην δικιά μου περίπτωση θέλω να ξεκινήσω απο Σεπτέμβρη την προσπάθεια μ για παιδί αλλιώς θα ξεκίναγα μινοξ απο χθες !κ όσο μου κρατήσει η μινοξ δεν με νοιάζει !
Να σε ρωτησω κάτι άσχετο εχεις παρατηρήσει άμα λαδώνεις καθόλου περισσότερο ;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Olena

Member
Λοιπόν η μόνη λύση στο προβλημα σου πιστεύω ότι ειναι η μινοξ με τα αντισυλληπτικά για να μην χάσεις έδαφος κ σε 5-6 χρόνια άμα θελήσεις να κανεις παιδια τα κόβεις ενα χρόνο πριν σιγα σιγα !κανεις τα παιδια κ μετα ξανά αρχίζεις δεν θες να χάσεις απο τωρα ενεργούς θύλακες εφόσον τους εχεις εκμεταλλεύσου την κατάσταση γτ ισως μετα να ειναι αργά αν εχεις ΑΑ!
Στην δικιά μου περίπτωση θέλω να ξεκινήσω απο Σεπτέμβρη την προσπάθεια μ για παιδί αλλιώς θα ξεκίναγα μινοξ απο χθες !κ όσο μου κρατήσει η μινοξ δεν με νοιάζει !
Να σε ρωτησω κάτι άσχετο εχεις παρατηρήσει άμα λαδώνεις καθόλου περισσότερο ;

Δεν το έχω παρατηρήσει. Λαδωνουν την 3-4 η μέρα, όπως συνήθως. Ίσως να λαδώσουν πιο γρήγορα λόγω γυμναστικής αλλά μόνο τότε, αλλιώς μετά την 3ή μέρα. Έχω διαβάσει ένα σωρό έρευνες οτι η έλλειψη σιδήρου
Μιμείται την ΑΑ. Έχεις μελετήσει το συγκεκριμένο θεμα; Γνωρίζει τίποτα για αυτο κάποιος; Έχω χρόνια έλλειψη σιδήρου και δεν έκανα κάποια σοβαρή θεραπεία. Την σταμάταγα πάντα σε διάστημα 2μηνων και δεν πίστευα οτι και ο Σίδηρος μπορει να διαταράσσει τους κύκλος των τριχών ( δίνω την κρυφή ελπίδα μέσα μ οτι μπορει να μην ειναι ΑΑ :/ ) sandy η δικιά σ η κατάσταση πως ξεκίνησε; Ξεκινηςες να χάνεις απο όλο το κεφαλή για μεγάλο χρονικό διάστημα κ έπειτα παρατήρησες αραίωση ή τίποτα άλλο;
 
Προσωπική μου γνώμη αφού ρύθμισες το θυρεοειδή σου περίμενε να ρυθμίσεις και το σίδηρο σου για να αποκλείσεις ότι η τριχόπτωση σου μπορεί να οφείλεται και στην έλλειψη σιδήρου και αν δε δεις βελτίωση τότε συμφωνώ ότι αντισυλληπτικά και μίνοξ είναι μονόδρομος.
 

MELA

Member
Η ελλειψη σιδηρου οντως μιμειται την αα και μαλιστα λεπταινει και τις τριχες απ οτι ειχα διαβασει σε ενα ξενο φορουν. Οσος για τον πονο , ειναι και δεν ειναι σημαδι αα, οι γιατροι δεν ειναι σιγουροι. Εγω εχω γι αυτο ρωτησα
 

Olena

Member
Η ελλειψη σιδηρου οντως μιμειται την αα και μαλιστα λεπταινει και τις τριχες απ οτι ειχα διαβασει σε ενα ξενο φορουν. Οσος για τον πονο , ειναι και δεν ειναι σημαδι αα, οι γιατροι δεν ειναι σιγουροι. Εγω εχω γι αυτο ρωτησα

Σε πολλές έρευνες που διάβασα όλες αυτές τις μέρες για ΑΓΑ, ΤΕ και CTE (χρόνια τελογενή) είμαι έτοιμη να πάω σε ένα δερματολόγο ;). Σε όλες τις έρευνες αναφερόταν ότι όταν έχεις ΑΓΑ, με την τριχοσκόπηση παρατηρείται στο μπροστινό μέρους του κεφαλίου (δλδ στην χωρίστρα ) vellus hair (τρίχες λευκές και κοντες όπου πρέπει να είναι πάνω απο 10%), yellow και black dots, καθώς και ο θύλακας συγκρατεί μια τρίχα (ενώ κανονικά είναι σε ομάδες 2-4 τριχών). Είναι δείγμα ότι η DHT κάνει την 'βρώμικη' δουλειά της. Στην ΤΕ και CTE δεν παρατηρούνται αυτά . Επίσης είναι πολύ δύσκολο να ξεκαθαρίσει κάποιος εάν έχει ΑΓΑ ή CTE επειδή έχουν σχεδόν ίδια συμπτώματα (shedding, απώλεια πυκνότητας κτλ. ) Η μακροχρόνια έλλειψη σιδήρου και η αναιμία προκαλεί CTE όπου οι γιατροί χωρίς να κάνουν τριχοσκόπηση ή και βιοψία, σου δίνουν λάθος στοιχεία ότι έχεις ΑΓΑ. Έχει κάποιος κάνει τριχοσκόπηση και είδε αυτά που αναφέρω? Για να μην λέω και μπούρδες. Όσο για την δικιά μου την περίπτωση, παρατηρώ vellus hairs σε ΟΛΟ το κεφάλι. Περίεργο διότι αυτά τα βλέπεις στο μπροστινό μέρος (χωρίστρα) άν έχεις ΑΓΑ . Παράλληλα όπως είπες κ εσύ Mela, σε ένα forum αναφέρει ότι μια κοπέλα είχε επί 20 χρόνια είχε φερριτινη στο 9 και είχε vellus hair σε όλο το κεφάλι. Με το που ρύθμισε το σίδηρο μετά απο 6 μήνες, αυξήθηκε κατά 30% η πυκνότητα της. Δηλαδή τι πόνο είχες?
 

MELA

Member
Πρεπει να διαβασαμε για την ιδια κοπελα :)
Εγω εχω πονο σαν να μου τραβανε τα μαλλια... Επισης και εγω και η Sandy πηγαμε και καναμε τριχοσκοπηση και την εικονα που ανεφερες δεν την ειχαμε... Εγω φεριτινη εχω μετρια δλδ 30 δε νομιζω να φταιει αυτο αν και πρεπει να την παω 70
 

Sandy

Active Member
Vellus hair ειναι αυτες ! Η εικόνα δείχνει ΑΑ σε προχωρημένο στάδιο! Τωρα τα άσπρα μπιλακια που δείχνει το βέλος δεν ξερω τι ειναι
 

Συνημμένα

  • image.jpeg
    image.jpeg
    76.8 KB · Προβολές: 268

Olena

Member
Ειναι οι καταστραμμένοι θύλακες (αυτά φαίνονται στη τριχοσκοπηση σε προχωρημένο στάδιο της αα όπως είπες)
Μου φαίνεται οτι δεν τα έχω αυτά. Εμένα οι Τριχουλες π λέω οτι ειναι λευκές κ λεπτές, ειναι πάνω απο 5 εκ. :/ ενώ γενικά έχω χοντρή τρίχα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

nine

Active Member
Vellus hair ειναι αυτες ! Η εικόνα δείχνει ΑΑ σε προχωρημένο στάδιο! Τωρα τα άσπρα μπιλακια που δείχνει το βέλος δεν ξερω τι ειναι

Δηλαδη αν βγαινουν ετσι λεπτα τα τριχακια και δεν γινονται τριχες ειναι ΑΑ; Υπαρχει τροπος να γινουν μαυρες τριχες;
Σε διαφορετικη περιπτωση αν εβγαινε κανονικη τριχα οπως τις διπλανες θα ηταν TE;
Νομιζω και σε περιπτωσεις ΤΕ μπορει να δεις λεπτυνση της τριχας
 

Olena

Member
Δηλαδη αν βγαινουν ετσι λεπτα τα τριχακια και δεν γινονται τριχες ειναι ΑΑ; Υπαρχει τροπος να γινουν μαυρες τριχες;
Σε διαφορετικη περιπτωση αν εβγαινε κανονικη τριχα οπως τις διπλανες θα ηταν TE;
Νομιζω και σε περιπτωσεις ΤΕ μπορει να δεις λεπτυνση της τριχας
Ναι, εάν βγαίνουν έτσι, ειναι πλέον αργά γτ έχει γίνει σμίκρυνση του θύλακα. Για να γίνουν μαύρες λίγο δύσκολο, πρέπει να το προλάβεις απο την αρχή αυτο :(
Εάν έβγαινε κανονική (ουδεμία σμίκρυνση της διαμέτρου) τότε ναι, ειναι ΤΕ ή οτιδήποτε άλλο που προκάλεσε την πτώση της τρίχας.
Με βάση τις έρευνες η ΤΕ και η χρόνια ΤΕ δεν λεπταινει την τρίχα. Μόνο η dht το κανεί.
Σε άλλη μια έρευνα αναφέρει οτι η μακροχρόνια έλλειψη σιδήρου μπορει να λεπτύνει την τρίχα.
Στη έρευνα που ακολουθεί τα αναγράφει όλα :) :
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3999645/
 
Τελευταία επεξεργασία:

Sandy

Active Member
Δηλαδη αν βγαινουν ετσι λεπτα τα τριχακια και δεν γινονται τριχες ειναι ΑΑ; Υπαρχει τροπος να γινουν μαυρες τριχες;
Σε διαφορετικη περιπτωση αν εβγαινε κανονικη τριχα οπως τις διπλανες θα ηταν TE;
Νομιζω και σε περιπτωσεις ΤΕ μπορει να δεις λεπτυνση της τριχας


Nine εισαι κορίτσι;
Κάπου διάβασα ότι σε τελογενη κ ειδικά σε χρόνια τελογενη υπάρχει περίπτωση να δεις σμίκρυνση οχι σαν το παραπάνω σταδιο(vellus) άμα βρω την έρευνα θα την ποστάρω !
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Sandy

Active Member
Olena εάν εχει υποστεί σμίκρυνση ο θύλακας μπορούν να ξαναβγούν μαύρες τρίχες οπως κανει η μινοξ κ η φίνα κτλ!
Εάν ομως ειναι στο τελικό στάδιο λιγο δύσκολο ! Βέβαια αυτο θα μας το απαντήσουν κ πιο έμπειρα μελοι εδω!
 

nine

Active Member
Nine εισαι κορίτσι;
Κάπου διάβασα ότι σε τελογενη κ ειδικά σε χρόνια τελογενη υπάρχει περίπτωση να δεις σμίκρυνση οχι σαν το παραπάνω σταδιο(vellus) άμα βρω την έρευνα θα την ποστάρω !

οχι δεν ειμαι
οτι ισχυει για ΑΑ και TE σε γυναικες θα ισχυει και για αντρες. Τουλαχιστον στον τροπο που ξαναβγαινουν
εννοεις αλλου ειδους σμικρινση αλλα οχι vellus?
 

nine

Active Member
Olena εάν εχει υποστεί σμίκρυνση ο θύλακας μπορούν να ξαναβγούν μαύρες τρίχες οπως κανει η μινοξ κ η φίνα κτλ!
Εάν ομως ειναι στο τελικό στάδιο λιγο δύσκολο ! Βέβαια αυτο θα μας το απαντήσουν κ πιο έμπειρα μελοι εδω!

Ναι ετσι γινεται. Συγκεκριμενα ο θυλακας προσπαθει να βγαλει τριχακια κακης ποιοτητας που λογω ΑΑ δεν μεγαλωνουν ποτε και πεφτουν. Μεχρι να φτασει στο σταδιο που πλεον δεν μπορει να ξαναβγει τριχα και νεκρωνει.
 
Μπλουζα