Τριχόπτωση (χωρίς αιτία) 3 χρόνια μετά απο τη παύσης της μινοξιδίλης

MELA

Member
Αντιανδρογονα εχω ακουσει να παιρνουν για χρονια, απλα δεν μπορεις να κανεις παιδι και πρεπει να κοιτας το συκωτι σου.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

MELA

Member
Antonia μου εκανες την καρδια περιβολι [emoji14][emoji14][emoji14]. Η μινοξ παντως την τριχοπτωση δε μου τη σταματησε, ισως να μεγαλωνει λιγο τον κυκλο της τριχας. Εγω ειμαι 39 σχεδον, και μεσα σε τρια χρονια το μαλλι εχει αλλαξει αρκετα σε ποιοτητα, ομως ακομα δε φαινεται τπτ. Ισως εξελισσεται πιο αργα, το θεμα ειναι τι γινεται μετα την εμμηνοπαυση... Περουκα;
 
Mela μου πήρα και εγώ αντιανδρογόνα μαζί με αντισυλληπτικά δε θέλω να είμαι αρνητική αλλά εγώ κάθε φορά που τα κατάπινα τα χαπάκια η καρδιά μου με έπιανε, μη πάθουμε και καμιά θρόμβωση ή κανένα εγκεφαλικό για 5 τρίχεσ. Το ξέρω ότι το μαλλί για όλες μας είναι τεράστια υπόθεση αλλά εμένα ο γιατρός μου είχε ξεκαθαρίσει ότι τα αντιανδρογόνα δεν είναι για πολύ είναι ορμόνες δεν είναι παίξε γέλασε και δεν είμαστε πλέον 20 και 25 να τα καταπίνουμε ελαφριά τη καρδία σαν καραμέλες.. Ωστόσο σε εσένα το θετικό είναι ότι ξεκίνησε σε μεγαλύτερη ηλικία μπορεί και να μην έχεις ΑΑ. Τα ορμονικά σου τα έχεις ψάξει? Επίσης και να είναι πρέπει να είναι πολύ επιθετική η ΑΑ για να μείνεις χωρίς μαλλιά απ τη μια μέρα στην άλλη και σε σένα που άργησε να εκδηλωθεί θα αργήσεις και να αραιώσεις πιστεύω αν όντως έχεις ΑΑ. Για την τριχόπτωση εμένα μου τη μείωσε αρκετά το cg210 μπορείς να το δοκιμάσεις μη σου πω πιο πολύ και από τα αντιανδρογόνα! Το neoptide άκουσα καλά λόγια από κάποια άτομα στο foroum το δοκίμασα μόνο 2 βδομάδες και επειδή δεν είδα διαφορά το σταμάτησα θα του δώσω μια 2η ευκαιρία. Εσύ με τα αντιανδρογόνα πως πας είδες διαφορά μαζί με αντισυλληπτικά τα παίρνεις?
 

MELA

Member
Εχω χρησιμοποιησει neoptide , δεν μπορω να πω οτι με βοηθησε ιδιαιτερα. Θα κοιταξω για το 210 μηπως.. Εμενα μου ξεκινησε στα 36 ενα χρονο μετα απο την εξωσωματικη. Αλλα εχω ολα τα συμπτωματα που αναφερεις συν πονο. Καλο σημαδι δεν ειναι. Μολις εκλεισα ενα μηνα casodex και εκανα εξετασεις οι οποιες ειναι καλες. Οι ορμονες μου ειναι φυσιολογικες και ξ θυροειδης ρυθμισμενος γι αυτο και δεν μπορω να βρω τι φταιει. Το μονο που μπορω να πω ειναι οτι το αγχος επαιξε καθοριστικο ρολο. Τι να πω ....
 
Μια κοπέλα στο forum που πήγε σε μια βοτανολόγο της είπε ότι παρότι οι ορμόνες τισ ήταν καλές εντός φυσιολογικών ορίων διέφεραν με τισ τιμές που είχαν παλιές της εξετάσεις. Της έδωσε και λυγαριά και κάτι τέτοια και επανήλθε μια χαρά το μαλλί της από ότι είπε! Πάντως από ότι λες δεν νομίζω ότι έχεις ΑΑ ούτε ότι είναι τυχαίο ότι εμφανίστηκε η τριχόπτωση σου μετά την εξωσωματική! Δες παλιές σου ορμονικές εξετάσεις προ και μετά εξωσωματικής αν έχουν διαφορές μπορεί εκεί να είναι το θέμα σου και να μπορέσεις να το λύσεις!
 

MELA

Member
Θα το κοιταξω, κι εγω την εχω ενοχοποιησει αλλα ξερεις οτι με τους γιατρους δε βγαζεις ακρη... Εσυ εχεις ακομα τριχοπτωση;
 

Olena

Member
Γειά σας κορίτσια και πάλι. Πήγα στον γυναικολόγο και μου βρήκε και εμένα παρελκυστικές ωοθήκες. Ο γιατρός αρνήθηκε να υποστηρίξει ότι οι πολυκυστικές αναγκαστικά εμφανίζουν ΑΑ. Είναι δυνατόν να την εκδηλώσουν τόσο έυκολα? Θέλω να πω οι περισσότερες γυναίκες έχουν κ αυτό σημαίνει ότι όλες θα γίνουν καραφλές? Επίσης είναι δυνατόν ενώ να έχεις πολυκυστικές, να μην εμφανίσεις αυξημένη τιμή τεστοστερόνης στο αίμα σου?(δηλαδή πολυκυστικές σημαίνει αυξημένη τεστοστερόνη με αποτέλεσμα τη ΑΑ?)
 

Sandy

Active Member
Antonia καλησπερα δεν θα συμφώνησω στο προηγούμενο μήνυμα Ότι όλες οι γυναίκες με πρόβλημα τριχόπτωσης καταλήγουν σε ΑΑ πως το συμπερανες αυτο; Εμένα η μητέρα μου είχε σαν εμένα τριχοπτωση έχασε πολυυυυυ σε όγκο αλλά αραίωση δεν έκανε! Πολλές γυναίκες με τελογενη τριχοπτωση χάνουν σε όγκο κ πυκνότητα αλλά αραίωση σαν την ΑΑ δεν κάνουν! Ισως να ανοίξει λιγο η χωρίστρα τους κ να έχουν λιγο μαλλι οπως συμβαίνει σε πολλές γυναίκες στον κόσμο
 

Olena

Member
Καλησπέρα sandy, το ίδιο συμβαίνει κ σε μένα. Αυξημένη τριχόπτωση (με φυτρες) χωρίς ένδειξη αραίωσης, μόνο στην πυκνότητα έχει μεγααλη διαφορά, σχεδόν 60-70% έχω χάσει. Δεν μπορώ ακόμα να βρω τη αιτία, έχω πολυκυστικες (χωρίς όμως να υποδήλωνω συμπτώματα, ούτε άστατο κύκλο, ούτε τριχοφυΐα , ούτε ακμή) μόνο χαμηλή φεριτίνη έχω. Ωστόσο ακριβώς το ίδιο έπαθα στην εφηβεία , μετά απο 3 χρόνια ξανασταθεροποιηθηκε και τώρα ξανά τα ίδια ( δλδ όταν έκοψα τα αντισυλληπτικά κ την μινοξ) ειναι τελογενη τριχόπτωση αυτή ; Υπάρχει περίπτωση να προκαλεθει τοοσο πολύ και τοοσο καιρό (2 χρόνια) μόνο κ μόνο απο χαμηλή φεριτίνη ; Πωπω έχω απογοητευτεί ... :(
 

Sandy

Active Member
Olena κάτσε να τα βάλουμε σε μια σειρά !
Στην εφηβεία σου παρουσιάστηκε τριχοπτωση ξαφνικά και γιατι; Χωρίς αιτία;
Κ τωρα σου ξανά παρουσιάστηκε επειδή έκοψες τα αντισυλληπτικά κ την μινοξ που έπαιρνες παλιότερα ;
Εάν δεν εχεις σύνδρομο πολυκυστικών μην φοβάσαι γτ υπάρχει κ η σκέτο πολυκυστικες που δεν υποδηλώνουν τιποτα έρχονται κ φεύγουν μην ανησυχείς ! Εχεις σύνδρομο πολυκυστικών η εικόνα πολυκυστικών; Αυτο εχει σημασία γτ πολλά νεαρά κορίτσια κ μη τα μπερδεύουν σε αυτο φταίνε κ οι γυναικολόγοι κατα κύριο λόγο!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Έχω διαβάσει ότι κάθε θύλακας τρίχας παράγει συγκεκριμένο αριθμό τριχών στη ζωή του ανθρώπου περίπου 20. Αν σε ένα άτομο μια τρίχα πέφτει νωρίς δηλαδή δεν κρατά π.χ 3 χρόνια που είναι το φυσιολογικό για να πέσει και να αντικατασταθεί απο την επόμενη αλλά κάνει τον κύκλο της σε 6 μήνες είναι λογικό ότι αυτός ο θύλακας θα νεκρωθεί δηλαδή δε θα έχει να βγάλει άλλη τρίχα σε 10 χρόνια. Απο αυτό προκείπτει ότι μετά απο χρόνια τριχόπτωση επέρχεται αραίωση. Φυσικά σε κάθε κεφάλι με ΑΑ δεν είναι όλες οι τρίχες χτυπημένες απο την ΑΑ. Π.χ σε μένα μπορεί να είναι το 80% των τριχών οπώτε να καταλήξω με το 20% των μαλλιών μου. Γι αυτό και η αραίωση που θα έρθει στην καθεμία είναι διαφορετική. Αυτά έχω καταλάβει απο ότι έχω διαβάσει τουλάχιστον. Οσον αφορά τις πολυκυστικές δεν είναι απαραίτητο να πάει πακέτο με την ΑΑ αλλά ένα μεγάλο ποσοστό γυναικών με σύνδρομο πολυκυστικών έχει ΑΑ όπως και ακμή ή τριχοφυία. Επίσης όποια έχει πολυκυστικές δε σημαίνει ότι απαραίτητα θα έχει και αυξημένα ανδρογόνα. Αν κατάλαβα καλά η Olena μετά την εφηβεία άρχισε να παρουσιάζει τριχόπτωση μετά έκανε θεραπεία και είδε βελτίωση και εδώ και 3 χρόνια που την έκοψε ξαναπαρουσιάστηκε το πρόβλημα άρα δε σημαίνει ότι έφυγε το πρόβλημα της και ξαναπαρουσιάστηκε απλά ήταν υπό θεραπεία και βελτιώθηκε ένα διαστημα. Γι αυτό πιστεύω ότι πιθανότατα έχει ΑΑ γιατί είμαι παρόμοια περίπτωση δε ήθελα να αγχώσω καμία κοπέλα.
 

Olena

Member
Olena κάτσε να τα βάλουμε σε μια σειρά !
Στην εφηβεία σου παρουσιάστηκε τριχοπτωση ξαφνικά και γιατι; Χωρίς αιτία;
Κ τωρα σου ξανά παρουσιάστηκε επειδή έκοψες τα αντισυλληπτικά κ την μινοξ που έπαιρνες παλιότερα ;
Εάν δεν εχεις σύνδρομο πολυκυστικών μην φοβάσαι γτ υπάρχει κ η σκέτο πολυκυστικες που δεν υποδηλώνουν τιποτα έρχονται κ φεύγουν μην ανησυχείς ! Εχεις σύνδρομο πολυκυστικών η εικόνα πολυκυστικών; Αυτο εχει σημασία γτ πολλά νεαρά κορίτσια κ μη τα μπερδεύουν σε αυτο φταίνε κ οι γυναικολόγοι κατα κύριο λόγο!

Καλησπέρα Sandy και Antonia, μου φαίνεται ότι έχετε δίκιο. Να ξεκινήσω απο την αρχή λοιπόν. Στην ηλικία 16 με 19 χρονών, είχα τεράστια απώλεια μαλλιών (η πλεξούδα να φανταστείτε ήταν σε μήκος 3 εκατοστών, ήταν θαμπό και ξερό) δεν μάκρυνε και φορούσα τρέσσα Επίσης είχα πολύ έντονη ακμή και λιπαρό δέρμα. ΔΕΝ είδα καμμία αραίωση εκείνα τα χρόνια, απλά έχασα σε πυκνότητα. Έπειτα απο τα 19 μέχρι 21 ξαφνικά φούντωσαν (όχι πολύ άλλα φαινόταν η διαφορά) και μειώθηκε η ακμή, τότε στα 21 κάνω εξετάσεις και μαθαίνω ότι έχω υποθυρεοειδισμό (TSH ήταν στο 5,30) και μεγάλη έλλειψη σιδήρου (φεριτίνη στο 1). Μου χορηγήσαν ενδοφλέβια σιδήρου (ο λόγος? όχι δίαιτα αλλά πολύ άθληση). Στην συνέχεια, παίρνοντας εκείνα τα χρόνια πρώτα τα αντισυλληπτικά και σίδηρο (δεν είχα άστατο κύκλο,ούτε τριχοφυΐα, ούτε κάποιο άλλο σύμπτωμα υπερανδρογοναιμίας, μόνο ακμή επέμενε λιγάκι) βελτιώθηκε η κατάσταση ακμής και τριχόπτωση αρκετά. Μετά από 1 μήνα, πάω σε ένα δερματολόγο για να βρώ κάποια λύση για τις φυτρούλες που πέφτανε ακόμα και μου έδωσε την μινοξ, ενώ είπε ότι δεν έχω ΑΑ. Τέλος, από 21 που άρχισα αντισυλ + μινοξ μέχρι τα 23 είδα φοβερά αποτελέσματα, είχε επιστρέψει όλο το μαλλί πίσω!!! Είχα εντυπωσιαστεί! Κάποια στιγμή διάβασα ότι μετά τα 2 χρόνια η δράση της περνάει, οπότε είπα σταδιακά να την κόψω εφόσον νόμιζα ότι δεν έχω κάτι και δεν θα με επηρεάσει. Την κόβω σταδιακά και κόβω παράλληλα τα αντισυλ. Αναμένοντας το shedding, το ξεπέρασα (κοντά 1 χρόνο έχανα μαλλάκι). Πέρσι λοιπόν ηρέμησε όλη αυτή η κατάσταση χωρίς πάλι να αραίωση το μαλλί απλά πάλι έχασα σε πυκνότητα. Τώρα μετά απο ένα χρόνο έχει αυξηθεί η πυκνότητα μέχρι των 10 εκτοστών, όμως χτενίζωντας διαπιστώνω ότι πέφτουν και αυτά :( κοντα 50-80 την ημέρα. Παρατήρησα στον καθρέφτη ότι έχω κάποιες λεπτές ξανθιές τριχούλες όπου τραβώντας τες βγαίνουν. Και αυτό είναι που με τρομάζει. Από την οικογένεια μου μονο λίγο ο πατέρας μου στους κροτάφους δεν έχει, ενώ η μητέρα μου έχει λεπτή τρίχα, λίγο μαλλάκι αλλα΄είναι ήδη 50 και δεν έχει αραίωση πουθενά. Όσο για τις πολυκυστικές, έκανα πρίν 2 μέρες υπερηχογράφημα και μου είπε ότι έχω (ενώ στην αρχή όταν με είδε ο γιατρός αρνήθηκε να μου πει πως έχω, εφόσον δεν είδε κανένα σύμπτωμα πάνω μου). Μπορεί να είναι αυτό που λέτε έικόνα πολυκυστικών' . Όμως γιατί να πέφτουν οι φύτρες? Με έχει τρομάξει όλο αυτό, γτ ξέρω ότι η θεραπέια είναι πάλι τα αντισυλληπτικά, και με το παιδάκι τι γίνεται? μετά πάλι τα διακόπτω πάλι shedding πάλι να ξαναρχίζω ? ουφφφ.... δεν ξέρω ρε κορίτσια.. Περιμένω να ανέβω Αθήνα να κάνω τριχοσκόπηση και ορμονικές. Διάβασα ότι οι ορμονικές είναι φυσιολογικές όταν πρόκειται για κληρονομικό, και τι θεραπεία δίνουν? πάλι μινοξ? Μινόξ δεν θέλω να ξαναπάρω, βοηθάει αλλά μόνο για 2-3 χρόνια, και μετά? Σας ευχαριστώ πολύ που με βοηθάτε :)
 

Olena

Member
Επίσης ξέχασα να σας πω, ότι έχανα και χάνω σε όλο το μήκος του κεφαλιού, όχι σε συγκεκριμένα σημεία. Είναι σαν να έχω χρόνια τελογενή τριχόπτωση :(
 

Sandy

Active Member
Olena μου αρα απο τα 16 ειδες έντονη τριχοπτωση αυτο πως δημιουργήθηκε ; Γτ ειχες τριχοπτωση δεν μας ειπες έγινε κάτι; Είχε στρες ; Μόνο του ξαφνικά εμφανίστηκε η τριχοπτωση;
Δεν εκανες κάποια θεραπεία αλλά φούντωσε ξανά το μαλλι σου!
Έκτοτε εκανες τυχαία κάποιες εξετασεις ειδες υποθυρεοειδισμό ,σου δώσανε αγωγή για τον θυροειδη ;;δεν μας ειπες!

Επίσης φυτρουλες μπορει να πέσουν σε όλες μας το θέμα ειναι πόσες;αν ειναι πανω απο το 10% των μαλλιών που πέφτουν τότε νομίζω δεν ειμαι σίγουρη ισως εχουμε πρόβλημα!
ΕΣΥ ξεκίνησες αντισυλληπτικά κ μινοξ μόνο κ μόνο γτ πέφτανε Φύτρες !
Καλα εκανες που τα έκοψες κ εγω το ίδιο θα έκανα για να δω σε τι φάση θα ειναι το μαλλι μου χωρίς αυτα!
Οπως βλέπεις κ ΕΣΥ τωρα που τα έκοψες μετα απο 1 χρόνο δεν εχεις τριχοπτωση αλλά πέφτουν κάποιες Φύτρες ! Το 50-80 τι ειναι οι Φύτρες που χάνεις η το μαλλι;
 

Olena

Member
Καλησπέρα sandy, δεν ξερω την αιτία που δημιούργησε την τριχόπτωση τότε. Δεν έκανα εξετάσεις κ όλοι μ λέγανε οτι ήταν απλά της εφηβείας :( αχχ τι παθαίνει κανείς όταν έχει άγνοια για πολλά πράγματα :( Εμφανιστικε ξαφνικά κ έχανα πάνω απο 100 την ημέρα για πολύ μικρό χρονικό διάστημα. Θυμάμαι όταν μπήκα στο λύκειο (17 χρόνων) είχαν ήδη χάσει την πυκνότητα τους! Τον θυρεοειδή τον ανακάλυψα τυχαία γτ ήθελα να δω εάν φταίγανε οι ορμονικές τελικά για όλο αυτο π πέρασα τότε (στα 21 μου έκανα τις ορμονικές δηλαδή είχαν περάσει ήδη κάποια χρόνια ) . Ειχα ξεκίνηςει ήδη τα αντισυλ τότε, όπου οι ορμονικές ήταν φυσιολογικές (δεδομένου οτι τα ρύθμιζαν τα αντισυλ νομιζω) όποτε δεν κατάλαβα εάν ήταν ορμονικές ή κάτι άλλο. Έχω ρυθμίσει τον θυρεοειδή εδώ και 4 χρόνια. Όσο για την τριχόπτωση, επιμένει λιγάκι κν πέφτουν μόνο φυτρες, ειναι αραιά, κ παρατηρώ κάποιες πολύ λεπτές ξανθούλες ενδιάμεσα στις φυσιολογικές :( . Ήθελα να σε ρωτήσω πως μπορώ να μάθω εάν ειναι ΑΑ απο πολυκυστικες ή κληρονομικό ή ειναι ας πούμε χρόνια τελογενη ( όπου δεν νομιζω να ειναι) με την τριχοσκοπηση θα μπορώ να καταλάβω τι ειναι; Οι γιατροί δυστυχώς μας ξεπετανε έτσι κ δεν μπορούμε να συνεννοηθούμε :( εάν ειναι ΑΑ ποια θα ήταν καλή θεραπεία έστω να κρατήσει τον θύλακα ζωντανό για κάποια χρονάκια ακόμα ; Σας ευχαριστώ πραγματικά πολύ για τον χρόνο..
 

Sandy

Active Member
Βασικά δεν μπορούμε εμείς να κάνουμε διάγνωση μπορει να εχεις μπορει κ οχι!
Λοιπόν τον θυροειδη σου τον ρυθμίσεις με θυροξινη απο τα 19 σου ετσι; Τωρα ποιες ειναι οι τιμές σου;
Σε ρωτάω γτ μαλλον μου φαίνεται ότι μπορει να ευθύνεται αυτός να τα εξηγείς αναλυτικά για να καταλάβουμε ,
επίσης Σ πέρασε η τριχοπτωση χωρίς καμία θεραπεία όταν πρώτο άρχισε κ ξαναπυκνωσαν μόνα τους ετσι μας γράφεις!αυτο σημαίνει ότι μαλλον πέρασες μια τελογενη τριχοπτωση κ επανέλθει χωρίς καμία θεραπεία !
Θυμάσαι πάλι όταν ήσουν 16 μήπως ειχες στρες,προβλήματα κάτι έντονο; Χειρουργείο ;αρρώστια βαριά;δίαιτα;
Αρα οπως καταλαβα συνοπτικά απο τα 16 ξεκίνησε η τριχοπτωση σου κράτησε μέχρι τα 19 σου ηταν ομως πιο έντονο τον πρώτο χρόνο!
(μ εχεις μπερδέψει λες ότι έχανες 100 την ημέρα για μικρό χρονικό διάστημα κ ύστερα μας λες ότι κράτησε η τριχοπτωςη σ απο τα 16-19)μικρό χρονικό διάσημα θεωρείται 5-6 μήνες !
Λοιπόν μετα το μαλλάκι φούντωσε ξαφνικά ολα μια χαρά μέχρι τα 21 όπου εκανες τυχαία όλες τις ορμονικές σ εξετασεις του θυροειδη κ τις γυναικολογικές σ κ ανακάλυψες ότι εχει υποθυρεοειδισμό κ φεριτίνη ελάχιστη ,ξεκινάς θυροξινη κ μια ένεση που μας είπε για σίδηρο ! Τα αντισυλληπτικά ποιος στα έδωσε κ γιατι;εκείνη την περίοδο άρχισες κ τα αντισυλληπτικά μαζι με την θυροξινη ; Στα 21; Τωρα δηλαδή εισαι 25;

Στην τελογενη κ ειδικότερα στην χρόνια τελογενη ο κύκλος της τρίχας ειναι πολυ μικρότερος απο το κανονικό για αυτο οι Φύτρες πέφτουν το θέμα ειναι να μην γίνεται σμίκρυνση του θύλακα (να ξέρεις ενα 5-6% δυστροφικων προϋπάρχουν στο κεφάλι μας σε ολα τα υγιή άτομα )
Πρέπει να δούμε τι διαταράσσει τον θύλακα σου κ πέφτουν οι Φύτρες οπως εμένα πχ που απο τις 70 τρίχες η 5-6 ειναι μικρές (άλλες αδύναμες Φύτρες κ άλλες κανονικές,άλλες 5-6 εκατοστά κ άλλες 3-4)
Εγω πιστεύω ότι υπαίτιος για αυτο ειναι ο θυροειδης που εχω κ εγω χασιμοτο αν κ μπορει να ειναι ρυθμισμένος κάτι προκαλει στο μαλλι δεν το λέω με σιγουριά ! Επίσης ΕΣΥ ειχες θέμα με την φεριτίνη που παίζει σημαντικό ρόλο στο μαλλι τωρα οι τιμές σου ποσο ειναι;
Με την τριχοσκοπηση μπορεις να καταλάβει ο γιατρός σε τι κατάσταση ειναι οι θύλακες σ να δει εάν έχουν υποστεί σμίκρυνση στην διάμετρο κ πάχος κτλ! Να τον ρωτήσεις μην ντρέπεσαι !
Τωρα εάν εχεις ΑΑ η μόνη λύση σε όλο αυτο ειναι η κορυφαία συνταγή που εκανες μινοξ κ αντισυλληπτικά η μινοξ και αντιανδρογονα! Την μινοξ δεν την γλυτώσεις αφού σε πιάνει δεν υπάρχει λόγος να την σταματήσεις!
Τωρα εάν ειναι τελογενη χρόνια τελογενη θελει άλλη θεραπεία (ισως κ μινοξ,αν κ πολυ δεν την συνιστούν,ενώ άλλοι ναι)
Συγνώμη για το μεγάλο μηνυμα
 

Olena

Member
Καλησπέρα sandy! χαίρομαι που μ στέλνεις μην ζητάς συγνώμη για το μεγάλο μήνυμα, μακάρι να ήταν μόνο αυτό το πρόβλημα :) Εγω συγνώμη που δεν τα γράφω καλά, απλά έχω λίγο ελεύθερο χρόνο και προσπαθώ να τα πώ όσο πιο γρήγορα γίνεται..
- στα 16 με 17 έχασα 80% μαλλάκι χωρίς ένδειξη αραίωσης στην χωρίστρα.
-στα 16 είχα έλλειψη σιδήρου (δεν τρεφόμουν καλά ) και ΙΣΩΣ υποθυρεοειδισμό (υποθετικά) λόγω πολύ κούρασης, ατονίας, κατάθληψης ) έτσι θυμάμαι ότι αισθανόμουν . Δεν έκανα καμμία εξέταση μέχρι τα 21!
- 19 με 21 ξανά πύκνωσε ενώ συνέχιζαν να πέφτουν κάποιες φύτρες κυρίως στους κροτάφους
-στα 21 ξεκινάω αντισυλ (πρίν την ορμονική εξέταση). - Ο λόγος που ξεκίνησα τα αντισυλλιπτηκά ήταν 1ο : ακμή 2ο: μου την σύστησε ο γυναικολόγος επειδή του ζήτησα εγώ λόγω σταθερού δεσμού που είχα (μέγα λάθος!!!!)
- Μετά απο έναν μήνα που ξεκίνησα τα αντισυλ. έκανα την 1η ορμονική εξέταση και έμαθα ότι έχω υποθυρεοειδισμο όπου τότε τον ρύθμισα μεχρί τώρα όλα είναι καλα (50mg T4)! Επίσης τότε έκανα και ορμονικές (DHA, testo κτλ) όπου όλα ήταν φυσιολογικά.
-Μέτα από ένα μήνα πάλι, πάω στο δερματολόγο και μου δίνει την μινοξ. (επειδή του έλεγα ότι πέφτουν φυτρούλες)
-21-23 κάνω θεραπέια μινοξ-αντισυλ με τεράστια αποτελέσματα!
-23-24 διακοπή και των δύο. Shedding για ένα χρόνο μέχρι τα 24.
- τώρα 25 που είμαι έχω πολλές φύτρες 10εκ. χάνω κοντά στις 50-80 ανάλογα την ημέρα του κύκλου (το παρατηρησα) μαζί και οι φυτρούλες (τονίζω σε όλο το κεφάλι) πέφτουν απο πίσω, κροτάφους, μπροστά, μέση , πλάι) με λίγο τράβιγματάκι πέφτουν.
-τώρα έμαθα ότι έχω φεριτίνη 12, ήδη ΄πινω σίδηρο 3 εβδομάδες.
-παρατηρώ ξανθιές μικρές τριχούλες + λίγο αραίωση
υποθέτω ότι ίσως να είναι ΑΑ. Όμως δεν ξέρω τον λόγο. Φοβάμαι να ξεκινήσω την θεραπεία γιατι θα κρατήσει 5 χρονάκια ώσπου να κάνω παιδάκι. Εκει θα υποστώ πάλι shedding και φοβάμαι μην είναι χειρότερο. Μετα πάλι θα πρέπει να ξανακάνω θεράπεια. Ωστόσο τη μινοξ σ δίνει αποτέλεσμα για πολλά χρόνια? διαβασά οτι όχι. Δηλαδή απλά τα συντηρείς μετά ?. Δεν με νοίαζει να έχω αραίωση στα 40, τότε θα σκέφτομαι τα παιδάκια μου, απλά το τωρινό με φοβίζει. Να τα κρατήσω έστω λιγάκι ζωντανά μέχρι τα 40. Ήδη πιστεύω ότι κάποιοι θύλακες έχουν κάνει πολλούς κύκλους ζωής :( θα προλάβω βρέ sandy μου... ;)
Αναμένω τριχοσκόπηση και ορμονικές τη παρ'άλλη εβδομάδα.
 
Μπλουζα