Τριχόπτωση στα πλάγια

Yul Brynner

μαχητής κατά της φαλάκρας
Καλημέρα,

Εδώ και κάμποσο καιρό (2-3 βδομάδες) χάνω αρκετές τρίχες από τα πλάγια, αλλά όχι τόσες πολλές από τα πάνω. Να σημειώσω ότι είμαι με μινοξιδίλη εδώ και 6 χρόνια και, επιπλεόν, τους τελευταίους δυόμιση μήνες με CG210 (με το οποίο, μπορώ να πω, έχω δει σημαντική βελτίωση) και καθημερινό βούρτισμα. Φυσικά, μινοξιδίλη, CG210 και βούρτισμα αφορούσαν μέχρι στιγμής μόνο τα πάνω μαλλιά.

Ερωτήσεις προς ειδικούς:

1) Η τριχόπτωση στα πλάγια ενδέχεται να είναι εποχιακή (λόφω φθινοπώρου) ή είναι απλά προχωρημένη α/α;

2) Το βούρτσισμα στα πλάγια υπάρχει περίπτωση να σώσει κάπως την κατάσταση; (για μινοξιδίλη και CG210 στα πλάγια δεν το συζητώ προς το παρόν, για οικονομικούς λόγους)

3) Υπάρχει περίπτωση η τριχόπτωση στα πλάγια να σχετίζεται με την έκφυση νέων, άσπρων τριχών, δηλαδή ότι οι παλιές μαύρες πέφτουν και στη θέση τους βγαίνουν άσπρες; Μέχρι πρότινος δεν είχα τόσες πολλές άσπρες τρίχες στα πλάγια όσες έχω τώρα τελευταία (και μπορεί τελικά να μην είναι τυχαίο ότι συνέπεσαν με την τριχόπτωση στα πλάγια).
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Serifis

Active Member
Εκεί φίλε μου δεν χτυπάει η αα. Και εγώ μια περίοδο είχα παρατηρήσει αραίωση σε εκείνο το σημείο αλλά ήταν σε περίοδο εποχιακής τριχόπτωσης, που περνάμε και τώρα..Τώρα με κάτι άσπρες τρίχες που λες, δεν ξέρω τι να σου πώ, σήκωσε καμία φωτό να δούνε και πιο έμπειρα μέλη.
 

Yul Brynner

μαχητής κατά της φαλάκρας
Serifis είπε:
Εκεί φίλε μου δεν χτυπάει η αα. Και εγώ μια περίοδο είχα παρατηρήσει αραίωση σε εκείνο το σημείο αλλά ήταν σε περίοδο εποχιακής τριχόπτωσης, που περνάμε και τώρα..Τώρα με κάτι άσπρες τρίχες που λες, δεν ξέρω τι να σου πώ, σήκωσε καμία φωτό να δούνε και πιο έμπειρα μέλη.

Σ' ευχαριστώ πολύ φίλε Σερίφη. Κι εγώ αυτό τείνω να πιστέψω, ότι πρόκειται για εποχιακή τριχόπτωση. Ο χρόνος θα δείξει.

Φώτο με τις άσπρες τρίχες δεν έχει νόημα να ανεβάσω, καθώς δεν θα φαίνονται καλά στη φωτογραφία (δεν είναι πολλές, απλά από ελάχιστες που ήταν, άρχισαν να αυξάνονται), αλλά και δεν διακρίνεται με το μάτι κάποια αραίωση για να μπορέσει κανείς να βγάλει κάποιο συμπέρασμα.
 

sadman73

Member
ακριβως το ιδιο προβλημα εχω και εγω στα πλαγια,εκτος βεβαια απο την αραιωση πανω που συνεχιζει αργα και σταθερα(ευτυχως)
 
Αραιά μαλλιά στα πλάγια έχω και εγώ και επίσης έχω δει και αρκετό κόσμο με μαλλί πάνω φουλ ή που δεν έχει αα να έχει αραιά τα πλάγια. Επίσης έχω διαβάσει κάπου ότι το regaine δεν προσφέρει σχεδόν τπτ στα πλάγια... Από μικρό 15 χρονών με θυμαμαι με κάπως αραιά πλάγια. Στην περίπτωση μου είναι μάλλον γονιδιακό...

Το βούρτσισμα αν και στους κροτάφους μου φαίνεται να κάνει καλή δουλειά, έχω δει χνούδι να βγαίνει μόνο με βούρτσισμα αλλά και μικρές τριχούλες, στα πλάγια δεν έχω δει τίποτα... Τα αφήνω να μακρύνουν λίγο και η αραιωση εκεί δεν φαίνεται...
 

Atermon

Member
Από τα πλάγια δε χάνουν ούτε οι παππούδες, οπότε μη σε ανησυχεί ότι θα τα χάσεις.
Πάντως, για να παρατηρείς τριχόπτωση, τσέκαρε μήπως η διατροφή, ο ύπνος και το άγχος τελυταία δεν είναι εντάξει...
 
Μπλουζα