Τριχόπτωση σε μικρή ηλικία

Jimkp04

New Member
Εννοείται ότι έχει πρόβλημα. Πηγαίνει καρφωτός για 5ρης (ή και 6ρης). Ξεκίνα θεραπείες άμεσα αφού πρώτα ενημερωθείς.
Το 5αρης και το 6αρης δεν το έπιασα να είμαι ειλικρινής. Παρολαυτα όπως ανέφερα ήθελα να αποφύγω αυτές τις θεραπείες οι οποίες σε περίπτωση που τις σταματήσεις μετά τα αποτελέσματα αντιστρέφονται. Έχω σχεδόν αποδεχτεί ότι σε λίγα χρόνια θα κάνω Μμ παρολαυτα θα ήθελα να το καθυστερήσω με απλές μεθόδους και να μην λαμβάνω τέτοιες χορηγίες για το υπόλοιπο της ζωής μου. Προφανώς δεν μπορώ να αποδεχτώ τον εαυτό μ σαν φαλακρό σε αυτή την ηλικία αλλά ούτε να μπω σε μια διαδικασία να λαμβάνω φάρμακα και αφρούς για τα υπόλοιπα χρόνια. Θα ήθελα να ρωτήσω ότι σε περίπτωση που σε λίγα χρόνια κάνω εμφύτευση και δεν παίρνω μετά ούτε μινοξιδιλη ούτε φίνα, θα αντιμετωπίσω ξανά το ίδιο θέμα;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

"TNT"

Member
Το 5αρης και το 6αρης δεν το έπιασα να είμαι ειλικρινής. Παρολαυτα όπως ανέφερα ήθελα να αποφύγω αυτές τις θεραπείες οι οποίες σε περίπτωση που τις σταματήσεις μετά τα αποτελέσματα αντιστρέφονται. Έχω σχεδόν αποδεχτεί ότι σε λίγα χρόνια θα κάνω Μμ παρολαυτα θα ήθελα να το καθυστερήσω με απλές μεθόδους και να μην λαμβάνω τέτοιες χορηγίες για το υπόλοιπο της ζωής μου. Προφανώς δεν μπορώ να αποδεχτώ τον εαυτό μ σαν φαλακρό σε αυτή την ηλικία αλλά ούτε να μπω σε μια διαδικασία να λαμβάνω φάρμακα και αφρούς για τα υπόλοιπα χρόνια. Θα ήθελα να ρωτήσω ότι σε περίπτωση που σε λίγα χρόνια κάνω εμφύτευση και δεν παίρνω μετά ούτε μινοξιδιλη ούτε φίνα, θα αντιμετωπίσω ξανά το ίδιο θέμα;
Pattern-of-androgenetic-alopecia-according-to-a-modified-Hamilton-Norwood-scale-used-by.png
 

Mak39

Member
Το 5αρης και το 6αρης δεν το έπιασα να είμαι ειλικρινής. Παρολαυτα όπως ανέφερα ήθελα να αποφύγω αυτές τις θεραπείες οι οποίες σε περίπτωση που τις σταματήσεις μετά τα αποτελέσματα αντιστρέφονται. Έχω σχεδόν αποδεχτεί ότι σε λίγα χρόνια θα κάνω Μμ παρολαυτα θα ήθελα να το καθυστερήσω με απλές μεθόδους και να μην λαμβάνω τέτοιες χορηγίες για το υπόλοιπο της ζωής μου. Προφανώς δεν μπορώ να αποδεχτώ τον εαυτό μ σαν φαλακρό σε αυτή την ηλικία αλλά ούτε να μπω σε μια διαδικασία να λαμβάνω φάρμακα και αφρούς για τα υπόλοιπα χρόνια. Θα ήθελα να ρωτήσω ότι σε περίπτωση που σε λίγα χρόνια κάνω εμφύτευση και δεν παίρνω μετά ούτε μινοξιδιλη ούτε φίνα, θα αντιμετωπίσω ξανά το ίδιο θέμα;
Αν σε ενδιαφέρει το μαλλί σου θα πρέπει να ξεκινήσεις αγωγή άμεσα. Το 5άρης και 6άρης είναι το στάδιο αραίωσης. (Βλέπε φωτο επισυναπτόμενη.) Μόνο με αγωγή (φάρμακα) καθυστερείς την τριχόπτωση. Διάβασε και ενημερώσου από το φόρουμ και θα βρεις αρκετές απαντήσεις στα ερωτήματα σου.
 

Συνημμένα

  • E70F0275-5F76-4269-AE1A-C2BDAF3557F1.png
    E70F0275-5F76-4269-AE1A-C2BDAF3557F1.png
    9.5 KB · Προβολές: 69

grg19ggls

Member
Το 5αρης και το 6αρης δεν το έπιασα να είμαι ειλικρινής. Παρολαυτα όπως ανέφερα ήθελα να αποφύγω αυτές τις θεραπείες οι οποίες σε περίπτωση που τις σταματήσεις μετά τα αποτελέσματα αντιστρέφονται. Έχω σχεδόν αποδεχτεί ότι σε λίγα χρόνια θα κάνω Μμ παρολαυτα θα ήθελα να το καθυστερήσω με απλές μεθόδους και να μην λαμβάνω τέτοιες χορηγίες για το υπόλοιπο της ζωής μου. Προφανώς δεν μπορώ να αποδεχτώ τον εαυτό μ σαν φαλακρό σε αυτή την ηλικία αλλά ούτε να μπω σε μια διαδικασία να λαμβάνω φάρμακα και αφρούς για τα υπόλοιπα χρόνια. Θα ήθελα να ρωτήσω ότι σε περίπτωση που σε λίγα χρόνια κάνω εμφύτευση και δεν παίρνω μετά ούτε μινοξιδιλη ούτε φίνα, θα αντιμετωπίσω ξανά το ίδιο θέμα;
Οι θεραπείες είναι απαραίτητες για να σταθεροποιήσεις (όσο ειναι δυνατό) την φαλάκρα-τριχόπτωση.
Αν ποτέ στη ζωή σου βρεις γιατρό που σου πει "Θα σου κάνω μια μεταμόσχευση μαλλιών για να ξεμπερδεύεις, να μη σε ξανααπασχολήσει και να μη χρειαστεί να κάνεις καμία θεραπεία" να ξέρεις ειναι απατεώνας και απλά κοιτάζει πως να σου τσιμπήσει λεφτά.

Ο αφρός μινοξιδίλης θα σε βολέψει γιατί δε λαδώνει το μαλλί, στεγνώνει αμέσως, και μπορείς να το χρησιμοποιείς κάθε πρωί για styling.
 

dim d

Well-Known Member
Φίλε ορισμένα πράγματα κάνουν μπαμ. Παρατήρησε την διαφορά με διπλανές περιοχές και θα καταλάβεις για τι συζητάμε. Δεν χρειάζεται να δεις παλιότερες φωτό η διαφορά φαίνεται στο τωρινό μαλλί. Πιθανολογώ ότι πάσχει από διάχυτη αραίωση τύπου DPA.
Το 5αρης και το 6αρης δεν το έπιασα να είμαι ειλικρινής. Παρολαυτα όπως ανέφερα ήθελα να αποφύγω αυτές τις θεραπείες οι οποίες σε περίπτωση που τις σταματήσεις μετά τα αποτελέσματα αντιστρέφονται. Έχω σχεδόν αποδεχτεί ότι σε λίγα χρόνια θα κάνω Μμ παρολαυτα θα ήθελα να το καθυστερήσω με απλές μεθόδους και να μην λαμβάνω τέτοιες χορηγίες για το υπόλοιπο της ζωής μου. Προφανώς δεν μπορώ να αποδεχτώ τον εαυτό μ σαν φαλακρό σε αυτή την ηλικία αλλά ούτε να μπω σε μια διαδικασία να λαμβάνω φάρμακα και αφρούς για τα υπόλοιπα χρόνια. Θα ήθελα να ρωτήσω ότι σε περίπτωση που σε λίγα χρόνια κάνω εμφύτευση και δεν παίρνω μετά ούτε μινοξιδιλη ούτε φίνα, θα αντιμετωπίσω ξανά το ίδιο θέμα;
Μμ αμεσα ξεχασε την, μεχρι να πας κοντα στα τριαντα, μπες σε μια θεραπεια, κατα προτιμηση φινα να σε σταθεροποιησει κι οταν μεγαλωσεις , πραττεις αναλογα με την πορεια σου.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Το 5αρης και το 6αρης δεν το έπιασα να είμαι ειλικρινής. Παρολαυτα όπως ανέφερα ήθελα να αποφύγω αυτές τις θεραπείες οι οποίες σε περίπτωση που τις σταματήσεις μετά τα αποτελέσματα αντιστρέφονται. Έχω σχεδόν αποδεχτεί ότι σε λίγα χρόνια θα κάνω Μμ παρολαυτα θα ήθελα να το καθυστερήσω με απλές μεθόδους και να μην λαμβάνω τέτοιες χορηγίες για το υπόλοιπο της ζωής μου. Προφανώς δεν μπορώ να αποδεχτώ τον εαυτό μ σαν φαλακρό σε αυτή την ηλικία αλλά ούτε να μπω σε μια διαδικασία να λαμβάνω φάρμακα και αφρούς για τα υπόλοιπα χρόνια. Θα ήθελα να ρωτήσω ότι σε περίπτωση που σε λίγα χρόνια κάνω εμφύτευση και δεν παίρνω μετά ούτε μινοξιδιλη ούτε φίνα, θα αντιμετωπίσω ξανά το ίδιο θέμα;

Το μαλλί σου θα συνεχίσει να αραιώνει διάχυτα. Αν κάνεις μμ κινδυνεύεις να επιταχύνεις την αραίωση. Άνδρες με διάχυτη τριχόπτωση είναι οι δυσκολότερες περιπτώσεις και οι ιδιανικότεροι για φαρμακευτική αγωγή. Αν δεν θες φάρμακα σε συμβουλεύω να μην κάνεις και μμ. Τουλάχιστον θα έχεις μια παρθένα δότρια μέχρι να ωριμάσεις στο θέμα της αντιμετώπισης της τριχόπτωσης.
 

Kostas97

Well-Known Member
Φιλε μου για να μην χανεις το χρονο σου.
Αν σε ενδιαφερει το μαλλι πρεπει να ξεκινησεις φαρμακευτικη αγωγη και να εισαι συνεπης. Εφοσον εχεις σκοπο να κανεις κατι τετοιο μπορουμε να σε πληροφορησουμε για τις επιλογες σου.
Εαν δεν εχεις σκοπο να μπεις σε αυτη τη διαδικασια καλυτερα βγαλε το μαλλι απο το μυαλο σου.

Το να βαζεις αφρο μια ή δυο φορες τη μερα, ειναι οπως το να πλενεις τα δοντια. Εαν δεν το κανεις θα χασεις μαλλι. Οποιον λοιπον τον ενδιαφερει ,το κανει.
 

Jimkp04

New Member
Φιλε μου για να μην χανεις το χρονο σου.
Αν σε ενδιαφερει το μαλλι πρεπει να ξεκινησεις φαρμακευτικη αγωγη και να εισαι συνεπης. Εφοσον εχεις σκοπο να κανεις κατι τετοιο μπορουμε να σε πληροφορησουμε για τις επιλογες σου.
Εαν δεν εχεις σκοπο να μπεις σε αυτη τη διαδικασια καλυτερα βγαλε το μαλλι απο το μυαλο σου.

Το να βαζεις αφρο μια ή δυο φορες τη μερα, ειναι οπως το να πλενεις τα δοντια. Εαν δεν το κανεις θα χασεις μαλλι. Οποιον λοιπον τον ενδιαφερει ,το κανει.
Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου. Καλό είναι να ακούγονται οι απόψεις και να μαθαινεις, το εάν κάποιος θα τις ακούσει και θα τις ακολουθήσει είναι δικο του θέμα.
 

Heat

Member
Φίλε να ξέρεις και εγώ 22 είμαι και το πρόβλημα μου είχε αρχίσει από τα 17. Όπως καταλαβαίνεις είμαι σε πολύ χειρότερη κατάσταση από σένα. Τη φιναστεριδη μη τη φοβάσαι, εγώ τη παίρνω περίπου 3 μήνες και δεν έχω κανένα θέμα. Επίσκεψου κάποιον ειδικό στις μεταμοσχεύσεις για να βεβαιωθεις ότι όντως έχεις ΑΓΑ.
Dob ολόκληρο χαπάκι παίρνεις η το σπας στο 1/4 ;
 

Heat

Member
Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου. Καλό είναι να ακούγονται οι απόψεις και να μαθαινεις, το εάν κάποιος θα τις ακούσει και θα τις ακολουθήσει είναι δικο του θέμα.
Πρέπει να επισκεφτείς κάποιον καλό δερματολόγο, που θα κοιτάξει το πρόβλημα τώρα , θα σου χορηγήσει κάποια αγωγή και μετά από λίγους μήνας θα πρέπει να σε ξαναδεί . Γενικώς να σε παρακολουθεί . Το να βάζεις αφρό μινοξ η μινοξιδιλη σε συνδυασμό με τοπική φιναστεριδη δεν είναι κάτι . Θα γλιτώσεις και την ΜΜ ως τα 30+. Αλλά αν πάσχεις από αλωπεκία πρέπει να ξεκινήσεις αγωγή άμεσα !
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Μπλουζα