Τριχόπτωση σε ανηλίκους

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

corey

New Member
καταρχάς να ορίσουμε ως επίσημο αυτό το thread ως τριχόπτωση ή αραίωση για τους ανηλίκους του φόρουμ (εκτός αν υπάρχει άλλο, πράμα που δεν είδα όσο έψαχνα)

κατα δεύτερων χαιρετώ και την προβληματισμένη κοινότητα ;)
είμαι 18 χρονών, και είχα πάντα από μικρός κάποια προβλήματα αραίωσης
πέρυσι το καλοκαίρι είχα αφήσει αρκετά τα μαλλιά μου και χρησιμοποιούσα πολύ κερί
κάθε φορά που έφτιαχνα τα μαλλιά μου έβγαζα πάρα πολλές τρίχες τις οποίες αγνοούσα!

το αποτέλεσμα ήταν αυτό μετά από λίγο καιρό
dsc013297795934.jpg


άρχισα να ανυσυχούσα, έκοψα ότι κερί/ζελέ έβαζα στα μαλλιά μου, και μετά από λίγο καιρό το πρόβλημα έγινε εντονότερο και περισσότερο ανυσυχητικό
dsc016517993181.jpg


αποφάσισα λοιπόν να αρχίσω θεραπεία με κάτι βιταμίνες λεγόμενες priorin, και έκοψα και τα μαλλιά μου πολύ κοντά έως και στρατιωτικά μπας και δυναμόσουν. σε κάποια φάση μου κάπνισε και τα έκοψα όλα σύριζα γουλί με την ξυριστική. πέρασαν αρκετοί μήνες από τότε και τα μαλλιά μου προφανώς αρχίζουν να βρίσκουν την υγειά τους χωρίς ωστώσω να είναι στο τέλειο
dsc030327977081.jpg


θέλω λοιπόν σαν πιο μεγαλύτεροι και σαν πιο έμπειροι και ψαγμένοι με τα μαλλιά σας να μου πείτε αν μπορώ να το προλάβω τουλάχιστον μέχρι τα 30 μου, ή να μου προτείνετε μεθόδους να αποτρέψω την "φωλίτσα"
όσον αφορά τα κληρονομικά μου, ο πατέρας μου ανέκαθεν είχε πρόβλημα με τα μαλλιά του, και τώρα που είναι περίπου 45 έχει τεράστια αραίωση στην κορυφή με θέμα χρόνων να μείνει τελείως καραφλός εκεί, και ο παππούς μου είναι full καραφλός εκτός από πίσω από το κεφάλι.
επίσης πέρυσι που άρχισα να χάνω πολλά μαλλιά, είχα τρομερό άγχος και έκανα πολύ χάλια δίαιτα (σε σημείο να χάσω 8 κιλά μέσα σε ένα μήνα, από 85 πήγα 77)
όλα σε ένα - δίαιτα εξπρές, άγχος, κερί... κανονική σκοτώστρα :eek:
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Τριχόπτωση σε ανηλίκους

γειά χαρά-καλώς όρισες

τι χρησιμοποιείς τώρα;

δες λίγο στο Forum=>γενική συζήτηση για θεραπείες=> τοπ 3 θεραπείες - αυτό δοκιμάσαμε και είχαμε αποτελέσματα οι περισσότεροι

ό,τι άλλο - εδώ είμαστε ;)
 

corey

New Member
Απ: Τριχόπτωση σε ανηλίκους

Σπύρος είπε:
γειά χαρά-καλώς όρισες

τι χρησιμοποιείς τώρα;

δες λίγο στο Forum=>γενική συζήτηση για θεραπείες=> τοπ 3 θεραπείες - αυτό δοκιμάσαμε και είχαμε αποτελέσματα οι περισσότεροι

ό,τι άλλο - εδώ είμαστε ;)
φίλε μου ευχαριστώ για την απάντηση

δεν χρησιμοποιώ τίποτα τώρα, πες οτι κάνω ένα διάλειμμα μέχρι να ξαναμπώ σε σοβαρή θεραπεία
έχω φτάσει στο φυσιολογικό βάρος, δεν χάνω πια τρίχες, είμαι πάντα ευδιάθετος και δεν έχω σχεδόν ποτέ άγχος
χρησιμοποιώ μεν ζελέ, αλλά πάντα με μέτρο και όπου πρέπει
στις βόλτες πχ
 

lalakos

Member
Απ: Τριχόπτωση σε ανηλίκους

Χαίρεται και από μένα corey. Το forum είναι γεμάτο από διάφορες θεραπείες που δουλεύουν καλά, οπότε δεν χρειάζεται να τα πούμε ξανά. Το μόνο που θέλω να σου πω είναι πως να μην φοβάσε τα κεριά τους ζελέδες και τον πυλό μιας και αυτά κάθονται πάνω στην τρίχα χωρίς να κάνουν ζημιά στον θύλακά της.
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Τριχόπτωση σε ανηλίκους

να σου ξεκαθαρισω λοιπον οτι η κληρονομικοτητα κρατει 7 γενιες οποτε ειναι αστοχο να λες ο παππους ειναι φαλακρος
εμενα ο παππους μου ειναι επισης φαλακρος και ο γιος του ο θειος μου ειναι 50 χρονων και εχει πιο πολλα μαλλια απο μενα

επειτα ο ζελεδες και τα κερια πυλους ειναι μυθος για μενα οτι σου κανουν ζημια

οπως επισης ειναι μυθος και να κουρεψεις τα μαλλια σου η να τα ξυρισεις για να δυναμωσουν

εισαι ακομη στην αρχη και οσο πιο γρηγορα αρχισεις θεραπεια τοσο το καλυτερο για σενα

ξεκινα διαβαζοντας για την μινοξιδιλη
το fungoral
και καποιο dht block ειτε τοπικο ειτε οργανικο

και ολα θα πανε καλα
 

Joda

Member
Απ: Τριχόπτωση σε ανηλίκους

συμφωνω και εγω με τους ζελεδες και τα λοιπα οτι δεν προκαλουν ζημια και οτι ειναι μυθος.αν ηταν ετσι ολες οι γυναικες μ αυτα που κανουν θα ηταν ολες φαλακρες..
οπως μυθος επισης ειναι η αποψη οτι τα μαλλια πεφτουν στο πανω μερος λογω κακης κυκλοφοριας αιματος.η κυκλοφορια του αιματος ειναι μια χαρα παιδια για αυτο και γινονται μεταμοσχευσεις.αν δεν υπηρχε καλη αιματωση δεν θα γινοντουσαν μεταμοσχευσεις...η ευαισθησια του θυλακα ειναι ολο το παιχνιδι..αρκετοι πιστευουν οτι η μινοξιδιλη δρα λογω του οτι δημιουργει καλυτερη αιματωση αλλα δεν ειναι ετσι..συγκεκριμενα για την μινοξιδιλη δεν εχουν βρει ακριβως για πιο λογο μπορει να εχει αυτα τα θετικα αποτελεσματα..υποθετουν διαφορους λογους οπως ο vegf ,τα prostaglandins κτλ
 
Απ: Τριχόπτωση σε ανηλίκους

αν ομως το κερι που βάζουμε ακουμπάει στην ρίζα της τρίχας;
 

Joda

Member
Απ: Τριχόπτωση σε ανηλίκους

μουφες ειναι αυτα...ξερω ατομο που εδω και χρονια βαζει 100 κιλα ζελε καθε μερα και εχει μαλλια για 3 ατομα
 
Απ: Τριχόπτωση σε ανηλίκους

Joda είπε:
μουφες ειναι αυτα...ξερω ατομο που εδω και χρονια βαζει 100 κιλα ζελε καθε μερα και εχει μαλλια για 3 ατομα
ναι αλλα αυτο το ατομο δν εχει τοσο ευαισθητο μαλι οσο αυτοι που εχουν προβλημα...
 

Joda

Member
Απ: Τριχόπτωση σε ανηλίκους

κοιτα αμα βαζεις ολη την ωρα ζελε και πλενεις τα μαλλια την επομενη μερα τοτε ισως αυτο να ειναι μειον γιατι η λιπαροτητα που βγαινει απο τα μαλλια περιεχει dht και αν το αφησεις τοτε το dht που ειναι στα μαλλια ξαναμπαινει μεσα και ισως προκαλει λιγο περισσοτερη ζημεια.βεβαια αυτο ειναι θεωρητικο και οχι αποδεδειγμενο.φανταζομαι οταν πηγαινεις για καφεδακι η οποια αλλη δραστηριοτητα κανεις μετα πλενεις τα μαλλια.καλο ειναι να πλενεις τα μαλλια με καποιο σαμπουαν κατα της λιπαροτητας(οχι fungoral καθως η χρηση του 3 συνισταται φορες τη βδομαδα) 1 φορα την ημερα τουλαχιστον(βραδυ πριν τον υπνο) και ακομα καλυτερα θα ηταν δυο φορες την ημερα δηλ μεσημερι βραδυ.καθε φορα που τελειωνει ενα σαμπουαν να παιρνεις αλλης εταιρειας ετσι ωστε να μην συνηθισει το κεφαλι σε ενα σαμπουαν και γινει λιγοτερο αποδοτικο..και σαμπουαν μονο απο φαρμακεια και ποτε απο super market..μην σε ανησυχει αυτο το θεμα με τους ζελεδες τους πυλους κτλ..ειναι στανταρ αυτο
 
Απ: Τριχόπτωση σε ανηλίκους

Joda είπε:
κοιτα αμα βαζεις ολη την ωρα ζελε και πλενεις τα μαλλια την επομενη μερα τοτε ισως αυτο να ειναι μειον γιατι η λιπαροτητα που βγαινει απο τα μαλλια περιεχει dht και αν το αφησεις τοτε το dht που ειναι στα μαλλια ξαναμπαινει μεσα και ισως προκαλει λιγο περισσοτερη ζημεια.βεβαια αυτο ειναι θεωρητικο και οχι αποδεδειγμενο.φανταζομαι οταν πηγαινεις για καφεδακι η οποια αλλη δραστηριοτητα κανεις μετα πλενεις τα μαλλια.καλο ειναι να πλενεις τα μαλλια με καποιο σαμπουαν κατα της λιπαροτητας(οχι fungoral καθως η χρηση του 3 συνισταται φορες τη βδομαδα) 1 φορα την ημερα τουλαχιστον(βραδυ πριν τον υπνο) και ακομα καλυτερα θα ηταν δυο φορες την ημερα δηλ μεσημερι βραδυ.καθε φορα που τελειωνει ενα σαμπουαν να παιρνεις αλλης εταιρειας ετσι ωστε να μην συνηθισει το κεφαλι σε ενα σαμπουαν και γινει λιγοτερο αποδοτικο..και σαμπουαν μονο απο φαρμακεια και ποτε απο super market..μην σε ανησυχει αυτο το θεμα με τους ζελεδες τους πυλους κτλ..ειναι στανταρ αυτο
με κάλυψες ;)
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Απ: Τριχόπτωση σε ανηλίκους

Οι περισσότεροι γιατροί σε βάζουν να κάνεις εξετάσεις πρίν σου δώσουν το οτιδίποτε. Καλό είναι να κάνεις γιατί είσαι και μικρός και θέλει λίγο προσοχή.
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Τριχόπτωση σε ανηλίκους

Troulis είπε:
Να πας να κανεις μια εξεταση αιματος.

καποια συγκεκριμενη εξεταση που πληρωνεις και κατι παραπανω
η κλασικη αιματοκριτες χολιστερινες ζαχαρο και λοιπα

γινε λιγο συγκεκριμενος
 

Troulis

New Member
Απ: Τριχόπτωση σε ανηλίκους

Σε τετοιες ηλικιες καλο θα ηταν να γινεται εξεταση αιματος και συγκεκριμενα να δουμε την φεριττινη (28-365 μg/L) και σιδηρο(55-160 μg/dl).Δεν μπορω να εκφρασω αποψη χωρις να εχω δει την περιπτωση αλλα θα ηθελα να ακουσω τις αποψεις σας για την 3η φωτογραφια.
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Τριχόπτωση σε ανηλίκους

Troulis είπε:
Σε τετοιες ηλικιες καλο θα ηταν να γινεται εξεταση αιματος και συγκεκριμενα να δουμε την φεριττινη (28-365 μg/L) και σιδηρο(55-160 μg/dl).Δεν μπορω να εκφρασω αποψη χωρις να εχω δει την περιπτωση αλλα θα ηθελα να ακουσω τις αποψεις σας για την 3η φωτογραφια.

οταν εννοεις να δεις την περιπτωση τι εννοεις (απο κοντα)
μας λες λιγο το εππαγγελμα σου ( αν θελεις φυσικα )

προσπαθεις να συνδεσεις την 3 φωτο με Διαχυτη αλωπεκια ???

ειμαστε αρα τοσο Επικ*** νοι Γι*****ρε ( η κανω λαθος ) ( η αυτο δεν σκεφτηκες )
 

Troulis

New Member
Απ: Τριχόπτωση σε ανηλίκους

οταν εννοεις να δεις την περιπτωση τι εννοεις (απο κοντα)
μας λες λιγο το εππαγγελμα σου ( αν θελεις φυσικα )

Kαμια σχεση απλα το εγραψα λιγο περιεργα.Εννοω ειναι δυσκολο να καταλαβει καποιος απο 3 φωτογραφιες τι εχει ο αλλος και να ειναι σιγουρος μαλιστα γι'αυτο.Εννοειται οτι δεν ψαρευω πελατες οπως το εννοεις.


προσπαθεις να συνδεσεις την 3 φωτο με Διαχυτη αλωπεκια ???

Ετσι μου φαινεται στην 3η φωτογραφια.Δεν εχει τυπικη εικονα ΑΑ


ειμαστε αρα τοσο Επικ*** νοι Γι*****ρε ( η κανω λαθος ) ( η αυτο δεν σκεφτηκες


Δεν καταλαβαινω τι θελετε να πειτε.
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Τριχόπτωση σε ανηλίκους

ναι στην 3 φωτο ετσι δειχνει
και συμφωνω πως θα πρεπει να δεις απο κοντα για να βγαλεις πιο σωστο συμπερασμα
δεν υπονοησα οτι ψαρευεται πελατες απλα πολλες φορες οταν κανουμε μια δουλεια απο συνηθεια μιλαμε καπως ( ο καθενας με το αντικειμενο του ) και ετσι καποιος μπορει να καταλαβει η καλυτερα να υποθέσει με τι ασχολειτε ο καθενας

αν μαντευω σωστα το επαγγελμα σου , , , μπορω να πω πως χαιρομαι που εισαι εδω


η ηλικια σου αν επιτρέπεται
 

Troulis

New Member
Απ: Τριχόπτωση σε ανηλίκους

Πανω κατω 30 χρονων αλλα πιστευω δεν εχει καμια σχεση τι δουλεια κανει ο καθενας με τις γνωσεις του πανω στη φαλακρα.Εμενα για παραδειγμα μου αρεσει να διαβαζω στο internet για τις ασθενειες του τριχωτου της κεφαλης (ψωριαση,ΣΔ,δερματιτιδα,εκζεμα).


Παντως ενα site πολυ καλο για διαβασμα ειναι το http://www.keratin.com/
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα