Τριχόπτωση και στυτική δυσλειτουργία: πώς συνδέονται;

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

turnfiji123

Active Member
Είχα πέσει κάποτε πάνω σε ένα άρθρο που μιλούσε για το πως το παρασυμπαθητικό λειτουργεί για την αιματώσει του πέους. Θα ψάξω να το βρω αλλα εν ολίγης από τα όσα θυμάμαι, η Φιναστερίδη χτυπάει εκεί και κατά συνέπεια το συμπαθητικό με το παρασυμπαθητικό δεν λειτουργούν μαζί με σωστό τρόπο.
 

dimitris50423

Well-Known Member
Βαζω το θεμα της καλης σεξουαλικης ζωης πανω απο το μαλλι.
Ειδικα σε ατομα με μακροχρονιες σχεσεις εχει μεγαλυτερη σημασια.
Τουλαχιστον οσοι το παιρνουν ας ψαχνουν τη μικροτερη δυνατη δοση που τους κραταει.
 

makis25

Well-Known Member
απο οσους αντρες με τριχωπτωση ξερω , δε ξερω κανεναν που του εκανε μεγαλυτερη ζημια το φαρμακο στη σεξουαλικη του ζωη , οπο οτι η ιδια η φαλακρα και η σχεση τους με τη φαλακρα . Το αντιθετο μαλιστα , ξερω παιδια με προβληματα τετοια που δεν εχουν παρει φιναστεριδη ποτε. Το μαλλι σου επηρεάζει και πως σε βλεπουν οι αλλοι , και τι διαθεσεις εχουν μαζι σου , και πως βλεπεις εσυ τους αλλους , και πανω απο ολα , πως βλεπεις εσυ τον εαυτο σου . Να εβγαινε ενα φαρμακο αυριο που θα σου δινε πισω ολο το μαλλι που χες ποτε , νεανικη hairline σα να μην εχασες τριχα ποτε , να εβλεπες που θα πηγαινε η αυτοπεποιθηση και η ορεξη για κρεβατια οταν εβλεπες τον εαυτο σου στο καθρεφτη οπως θα επρεπε να ειναι . Δε μπορω να καταλαβω , ισως πολλοι το ξεχνουν . Η τριχωπτωση στον αντρα 99 στα 100 ειναι κληρονομουμενη ασθενεια του δερματος . Εχουμε μια αρρωστια και παραμορφωνει την εμφανιση μας , σε πολλους απο νεαρη ηλικια και αυτο κατα καιρους μας κανει να νοιωθουμε ασχημα . τοσο απλο . Οταν φτασει καποιος να παρει φαρμακα , εχει ηδη επηρεαστεί ψυχολογικά . Υπαρχει ηδη ζημια στο ψυχισμο του εκτος απο τις τριχες στο κεφαλι. Αλλιως δε θα το εψαχνε .
 

nine

Active Member
Και εγω ειμαι κατα της φιναστεριδης λογω οτι φοβαμαι πολυ ευκολα και τα πιο απλα sides..ακομα και της μινοξ..αλλα..
Γιατι να μην παρεις ενα τετοιο φαρμακο που δεν εχει τοσο μεγαλη τοξικοτητα στο συκωτι το οποιο θα σε φτιαξει εμφανισιακα στην ψυχολογια του μαλλιου ρισκαροντας τις παρενεργειες οπως εχουν τα φαρμακα. Δεν θεωρω εντελως λαθος να θυσιασεις την αλλαγη στο ορμονικο σου προφιλ για την εμφανιση.

Εδω βλεπω καθημερινα πιτσιρικαδες που περνουν φαρμακα στο γυμναστηριο αυξητικες, τεστο και αλλα ενεσιμα η χαπια για να δειξουν με μεγαλυτερη μαζα στην παραλια και πιο γραμμωμενοι. Τετοια φαρμακα πιστευω χαλανε ακομα περισσοτερο τα οργανα και τις ορμονες και εχουν μεγαλυτερη τοξικοτητα απο την φινα.
Εχω ακουσει περιπτωσεις με τεστοστερονη και αλλα ανδρογονα να μην εχουν επανελθει ποτε μετα απο αποθεραπεια και να εχουν κανει ζημια στο συστημα με σοβαρα προβληματα στυσης. Και ολο αυτο γιατι; Για την εμφανιση του σωματος και μονο κατι το οποιο δεν κανει μπαμ οταν σε βλεπει καποιος αλλος σε σχεση με το μαλλι ;)
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
απο οσους αντρες με τριχωπτωση ξερω , δε ξερω κανεναν που του εκανε μεγαλυτερη ζημια το φαρμακο στη σεξουαλικη του ζωη , οπο οτι η ιδια η φαλακρα και η σχεση τους με τη φαλακρα . Το αντιθετο μαλιστα , ξερω παιδια με προβληματα τετοια που δεν εχουν παρει φιναστεριδη ποτε. Το μαλλι σου επηρεάζει και πως σε βλεπουν οι αλλοι , και τι διαθεσεις εχουν μαζι σου , και πως βλεπεις εσυ τους αλλους , και πανω απο ολα , πως βλεπεις εσυ τον εαυτο σου . Να εβγαινε ενα φαρμακο αυριο που θα σου δινε πισω ολο το μαλλι που χες ποτε , νεανικη hairline σα να μην εχασες τριχα ποτε , να εβλεπες που θα πηγαινε η αυτοπεποιθηση και η ορεξη για κρεβατια οταν εβλεπες τον εαυτο σου στο καθρεφτη οπως θα επρεπε να ειναι . Δε μπορω να καταλαβω , ισως πολλοι το ξεχνουν . Η τριχωπτωση στον αντρα 99 στα 100 ειναι κληρονομουμενη ασθενεια του δερματος . Εχουμε μια αρρωστια και παραμορφωνει την εμφανιση μας , σε πολλους απο νεαρη ηλικια και αυτο κατα καιρους μας κανει να νοιωθουμε ασχημα . τοσο απλο . Οταν φτασει καποιος να παρει φαρμακα , εχει ηδη επηρεαστεί ψυχολογικά . Υπαρχει ηδη ζημια στο ψυχισμο του εκτος απο τις τριχες στο κεφαλι. Αλλιως δε θα το εψαχνε .


Δεν διαφωνω με αυτα που λες αλλα..Εγω προσωπικα εχει 2 χρονια που εκοψα την φινα και 3 χρονια πριν ημουν χρηστης το οποιο proscar οχι να πηδηξω αλλα το πιο απλο πραγμα,να την σηκωσω και να την παιξω δεν μπορουσα.Λες και ημουνα 80 ετων.
Εχει 2 χρονια που την εκοψα και σε αυτο το χρονο βλεπω στυση που ειχα οπως στα 20 ετων.Τωρα ειμαι 38.

Πριν την μεταμοσχευση ειχα σχεση 8 χρονια με μια ωραια κοπελα,μαλλι δεν ειχα στα τελευταια χρονια που ημασταν με την κοπελα αλλα ημουνα σαν γκαυλομενο παγωνι προβλημα δεν ειχα αν και με ειχε ριξει ψυχολογικα πολυ η εικονα μου.

Οσο αυτο που λες για πρωσοπα που ξερεις οτι περνουν φινα και δεν τους εχει κανει κακο στην στυση τους να ξερεις οτι και πολλοι επηδει το θεμα στυση ειναι πολυ λεπτο ισως και να λενε ψεμματα,Μπαινει λιγο και ανδρικος εγωισμος.
 

naruto

Well-Known Member
Οι παρενεργειες της φινας ειναι γνωστες,ο καθενας εχει τις προτεραιοτητες του και επιλεγει.
Εγω για την περιπτωση μου θα πω,
οντας 10 μηνες σε χρηση φινας(σταδιακα απο 1/4 propecia,μετα 1/2,και μετα ολοκληρο) δεν μου εχει τυχει προβλημα στυσης ποτε.Αντιθετα η σεξουαλικη ορεξη ειναι καλυτερη απο ποτε τα τελευταια χροννια λογω ανεβασμενης ψυχολογιας.Παλιοτερα δεν ειχα ορεξη ουτε μεχρι το περιπτερο να βγω λογω του μαλλιου,τωρα δεν κρατιεμε με τιποτα.Οχι μονο στο σεξ,γενικα στη ζωη(φιλοι,βολτες,γυμναστικη κλπ)
Και παρενεργειες να μου βγαλει θα το σκεφτω πολυ σοβαρα να την κοψω ομως.Σιγουρα ειναι τεραστιο θεμα για μας τους ανδρες το σεξ.Τιποτα δεν ειναι χειροτερο απο την ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ομως που ειχα παλιοτερα λογω του μαλλιου.Οποιος δεν το εχει ζησει αυτο δεν ξερει για ποιο πραγμα μιλαμε.Να ξυπναω το πρωι και να μην θελω να φυγω απο το κρεβατι,να πιεζω τον εαυτο μου να παει για δουλεια και να καλημερισει τους συναδελφους,να ειμαι ολη μερα,καθε μερα μες στα νευρα και την μιζερια,να χανωμαι απο φιλους......
Για την ιστορια να πω πως μαζι με φινα ξεκινησα και ασκητικο τροπο ζωης,τσιγαρα-ποτα κομμενα,γυμναστικη καθημερινα,φαγητα τερμα υγιεινα κλπ κλπ.Ισως να εχει παιξει κ αυτο καποιο ρολο
 

dimitris50423

Well-Known Member
Δεν διαφωνω με αυτα που λες αλλα..Εγω προσωπικα εχει 2 χρονια που εκοψα την φινα και 3 χρονια πριν ημουν χρηστης το οποιο proscar οχι να πηδηξω αλλα το πιο απλο πραγμα,να την σηκωσω και να την παιξω δεν μπορουσα.Λες και ημουνα 80 ετων.
Εχει 2 χρονια που την εκοψα και σε αυτο το χρονο βλεπω στυση που ειχα οπως στα 20 ετων.Τωρα ειμαι 38.

Πριν την μεταμοσχευση ειχα σχεση 8 χρονια με μια ωραια κοπελα,μαλλι δεν ειχα στα τελευταια χρονια που ημασταν με την κοπελα αλλα ημουνα σαν γκαυλομενο παγωνι προβλημα δεν ειχα αν και με ειχε ριξει ψυχολογικα πολυ η εικονα μου.

Οσο αυτο που λες για πρωσοπα που ξερεις οτι περνουν φινα και δεν τους εχει κανει κακο στην στυση τους να ξερεις οτι και πολλοι επηδει το θεμα στυση ειναι πολυ λεπτο ισως και να λενε ψεμματα,Μπαινει λιγο και ανδρικος εγωισμος.

Ενα μπραβο γιατι εχεις το θαρρος να το πεις. Ευτυχως επανηλθες.
Αν το μαλλι που σου δινει η φινα σου φτιαχνει μια φορα την ψυχολογια φανταζομαι που παει η ψυχολογια αν δεν τα καταφερεις κανα δυο φορες με γυναικα.
Αντε βρες κουραγιο να ξαναπροσπαθησεις.

Nine ολα τα υπολοιπα που εχεις βελτιωσει σιγουρα σε εχουν boostarei. Και πολυ καλα εκανες.
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Εγω ποτε δε καπνισα και ποτο λιγακι.Για αθλητικη ζωη ουτε καν αλλα τωρα που δουλευω 7 ημερες την εβδομαδα σχεδον και ειμαι σε κινηση συνεχως πιστευω οτι βοηθαει και αυτο.
 

naruto

Well-Known Member
Εγω ποτε δε καπνισα και ποτο λιγακι.Για αθλητικη ζωη ουτε καν αλλα τωρα που δουλευω 7 ημερες την εβδομαδα σχεδον και ειμαι σε κινηση συνεχως πιστευω οτι βοηθαει και αυτο.
Η αθλητικη ζωη να ξερεις παιζει ρολο στο σεξ.Περα οτι βοηθαει στην κυκλοφορια του αιματος,κανει και spikes στα ανδρογονα με οτι αυτο συνεπαγετε.
Κ καλα μεχρι τα 25-30 σχεδον κανενας αντρας δεν προκειτε να παρουσιασει καποιο προβλημα.
Οσο μεγαλωνεις ομως και πλησιαζεις τα αντα,το σωμα αλλαζει.Πεφτουν τα ανδρογονα και ανεβαινουν τα οιστρογονα,ξανα με οτι αυτο συνεπαγετε...
 

giannis1991

Well-Known Member
@John_John1 εχεις αναφερει καπου αναλυτικα τι παρενεργειες σου αφησε η φιναστεριδη???γιατι εγω νομιζα οτι την εκοψες χωρις ομως να δεις καποια παρενεργεια,απλα προληπτικα...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

FreeThinker

Well-Known Member
Δε μας χεζουν με τη φινα. Αντι να χανουν το χρονο τους κανοντας ερευνες για να απορριψουν τα μονα υπαρχοντα φαρμακα για την ανδρογενετικη αλωπεκια, θα ηταν πιο εποικοδομητικο να κανουν ερευνες για να βρουν το φαρμακο που θα αντικαταστησει τη φιναστεριδη, και δε θα εχει τετοιες παρενεργειες.

Και ας μη σχολιασω το γεγονος οτι οι περισσοτεροι γιατροι που απορριπτουν τη φιναστεριδη αντιπροτεινουν την πανακριβη κι αποτυχημενη μεθοδο PRP... Κατα τ αλλα για τα πουλια μας ενδιαφερονται γιατι ειναι αλτρουιστες.
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
@John_John1 εχεις αναφερει καπου αναλυτικα τι παρενεργειες σου αφησε η φιναστεριδη???γιατι εγω νομιζα οτι την εκοψες χωρις ομως να δεις καποια παρενεργεια,απλα προληπτικα...

Επερνα 1 χρονο proscar και το αλλαξα σε finar τα επομενα 2 χρονια γιατι το proscar με ξετιναξε,πονους ορχεις,αραιω σπερμα,στυση αστα βραστα.Με το finar ημουν πολυ καλυτερα απο το proscar γιαυτο και το συνεχισα αν και δε ειδα τρελες διαφορες στο μαλλι.Τωρα ηδη 2 χρονια που τα εκοψα πιστευω οτι ηρθα στα ισα μου και ημουν οπως παλιοτερα.
 
Μπλουζα