Τριχόπτωση...Είμαι μπερδεμένη...

Quiet_Life

New Member
Καλησπέρα σας...!!Είμαι νέο μέλος παρόλο που σας διαβάζω πολύ συχνά και έχουν λυθεί αρκετές απορίες μου. Θα σας πω εν συντομία την ιστορία μου.Είμαι 28 χρονών, εδώ και 2-3 χρόνια εχω τριχόπτωση,την οποία καταπολεμούσα με διάφορα φαρμακευτικά σαμπουάν(propoline,priorin κτλ).Τον τελευταίο όμως χρόνο η κατάσταση επιδεινώθηκε σε σημείο να φοβάμαι να ακουμπήσω το κεφάλι μου γιατί φεύγουν τούφες.Κάθε φορά που είναι να χτενιστώ ή να λουστώ με πιάνει η ψυχή μου!!

Πηγαίνω στον 1ο δερματολόγο το Πάσχα, του λέω το προβλημά μου και μου απαντά "δεν σου φτάνουν τα μαλλιά που έχεις...θες κι' άλλα;;" Χωρίς να με εξετάσει η να με ρωτήσει το οτιδήποτε μου γράφει σε ενα χαρτί regaine 5% και μου λέει αν θες αγόρασε αυτό και με διώχνει.Επειδή δεν μου άρεσε ο τρόπος του δεν το αγόρασα!

Αφήνω να περάσει λίγος καιρός και πηγαίνω σε 2ο δερματολόγο...Μου έγραψε να κάνω εξετάσεις αίματος και μου πήρε κάποιες τρίχες για τριχοριζόγραμμα.Τα αποτελέσματα των εξετάσεων έδειξαν χαμηλός σίδηρος και κυριολεκτικά στον πάτο η φεριτίνη.Το τριχοριζόγραμμα έδειξε αναγεννείς 70% - τελογεννείς 30% (φυσιολογικές τιμές 80% - 20%). Μου έδωσε την εξής θεραπεία: μίγμα hairway 5% + elocon, κάψουλες hairgen + βιοτίνη , σαμπουάν frezyderm και ionil για την λιπαρότητα να τα χρησιμοποιω εναλλάξ και συμπλήρωμα σιδήρου!!

Έχω τις εξής απορίες :

1)Έχει δοκιμάσει κανείς την συγκεκριμένη θεραπεία;; Είναι αποτελεσματική;;
2) Μήπως βιάστηκα να αγοράσω την θεραπεία;Μήπως θα έπρεπε να περιμένει λίγο ο δερματολόγος να αυξηθεί ο σίδηρος μου και αν εξακολουθήσει η τροχόπτωση να μου δώσει θεραπεία;;Μιας και είναι πανάκριβη(120 ευρώ) και εγω άνεργη....καταλαβαίνετε δεν μου περισσεύουν!!Σκέφτομαι αν απλά ήθελε να προωθήσει απλώς τα προιόντα μιας και με παραξένεψε το γεγονός οτι με έστειλε συστημένη στο φαρμακείο της συζύγου...
3)Οταν λούζομαι με ionil τα μαλλιά μου μπερδεύονται τόσο που κάνω μια ώρα να τα ξεμπερδέψω και μου μένουν τα μισά στο χέρι....αν σαν δεύτερο χέρι χρησιμοποιούσα της apivita για λιπαρά μαλλιά;

Συγνώμη αν σας κούρασα αλλά είμαι αρκετά μπερδεμένη με αυτό το θέμα.... Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Απ: Τριχόπτωση...Είμαι μπερδεμένη...

:welc: καλωσόρισες και καλή συνέχεια!!!

Καταρχήν, παρατηρείς εσύ να έχεις κάποια αραίωση στα μαλλιά σου? Ή τα παρατηρείς πιο λεπτά ή πιο αδύναμα? Παλιότερα ήταν πιο πυκνά? Όλο το χρόνο ανά διάφορα διαστήματα και διάφορους λόγους (πχ εποχιακή τριχόπτωση λόγο αλλαγής καιρού) μπορεί να χάνουμε παραπάνω τρίχες.

Ο δεύτερος γιατρός σου διέγνωσε ανδρωγενετική αλωπεκία?

Η κύρια θεραπεία σου είναι το hairway 5% (που είναι διάλυμα μινοξιδίλης σε 5% περιεκτικότητα), συν το elocon το οποίο είναι κορτιζονούχου και γενικά τα κορτιζονούχα δεν κάνει να τα χρησιμοποιούμε για μεγάλα διαστήματα γιατί λεπτένουν την επιδερμίδα. Επίσης τα διαλύματα μινοξιδίλης για γυναίκες προτείνονται να είναι σε περιεκτικότητα 2% (επειδεί έχουν πιο ευέσθητο δέρμα), και το 5% το αγοράζουν οι άντρες συνήθως.

Μπορείς να βρεις φθηνά διαλύματα μινοξιδίλης από αυτό το site http://www.minoxidil-direct.co.uk/index.htm , πχ μπορείς να αγοράσεις διάλυμα μινοξιδίλης 2% για 1 χρόνο (12 μπουκαλάκια των 60 ml) με 80 ευρώ, και διάλυμα μινοξιδίλης 5% επίσης για 1 χρόνο με 70 ευρώ.

Εγώ θα σου έλεγα να περιμένεις λίγο να ακούσεις και άλλες γνώμες πριν ξεκινήσεις κάτι, και να σιγουρευτής ότι όντως έχεις πρόβλημα. Περίμενε να σου πουνε και τα κορίτσια την γνώμη τους!
 

Quiet_Life

New Member
Απ: Τριχόπτωση...Είμαι μπερδεμένη...

Την καλησπέρα μου και καλώς σας βρήκα..!!!Ευχαριστώ για την απάντηση!!

Παρατηρώ μεγάλη αραίωση τον τελευταίο χρόνο... Έχω βαρεθεί να μαζεύω τρίχες..... και όσο βλέπω να πέφτουν τοσο αγχώνομαι....!!Πριν ένα χρόνο έπιανα κότσο τα μαλλιά μου......πλέον δεν τολμώ γιατί φαίνεται το κρανίο μου!!Επειδή είναι σπαστά και έχουν όγκο δεν φαίνεται τόσο το πρόβλημα όταν τα έχω κάτω... όμως όταν τα λούζω είναι 5 τρίχες.... Ο δερματολόγος δεν μου ονόμασε τι ακριβώς έχω(όταν τον ρώτησα το απέφυγε) αλλά όταν τραβούσε τρίχες για το τριχοριζόγραμμα μου είπε οτι η δύναμη προσρόφησης είναι εξασθενημένη και οτι βγαίνουν με πολύ μεγάλη ευκολία που πιθανόν να όφειλεται και στην λιπαρότητα....!
Με βασάνιζει μήπως τελικά οφείλεται στην σιδηροπενική αναιμία και απλώς ήθελε να προωθήσει τα προιόντα και εγώ "τσίμπησα" και έδωσα τόσα λεφτά.....

Το μίγμα hairway 5%+ elocon μου είπε να το χρησιμοποιήσω για 6 μήνες και μετά να πάω για επανέλεγχο. Αυτό το κορτιζονούχο μήπως θα έπρεπε να με φοβίζει;;

Επειδή δεν έχω ασχοληθεί με παραγγελίες μέσω ίντερνετ η παραλαβή γίνεται μέσω ταχυδρομείου ή κάπως αλλιώς? Τα μεταφορικά πόσο είναι?
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Απ: Τριχόπτωση...Είμαι μπερδεμένη...

Quiet_Life είπε:
Ο δερματολόγος δεν μου ονόμασε τι ακριβώς έχω(όταν τον ρώτησα το απέφυγε) αλλά όταν τραβούσε τρίχες για το τριχοριζόγραμμα μου είπε οτι η δύναμη προσρόφησης είναι εξασθενημένη και οτι βγαίνουν με πολύ μεγάλη ευκολία που πιθανόν να όφειλεται και στην λιπαρότητα....!
Στην λιπαρότητα δεν οφείλετε, κι εγώ έχω λιπαρά μαλλιά / σκάλπ αλλά δεν βγένουν εύκολα.


Quiet_Life είπε:
Το μίγμα hairway 5%+ elocon μου είπε να το χρησιμοποιήσω για 6 μήνες και μετά να πάω για επανέλεγχο. Αυτό το κορτιζονούχο μήπως θα έπρεπε να με φοβίζει;;
Γενικά με θεραπεία μινοξιδίλης, ότι αποτελέσματα σου δώσει, θα τα χάσεις μόλις σταματήσεις την χρήση της. Για το elocon όχι μην φοβάσε, απλά θέλει παρακολούθηση από γιατρό, και δεν κάνει για μακροχρόνια χρήση διότι λεπτένει την επιδερμίδα όπως είπα.


Quiet_Life είπε:
Επειδή δεν έχω ασχοληθεί με παραγγελίες μέσω ίντερνετ η παραλαβή γίνεται μέσω ταχυδρομείου ή κάπως αλλιώς? Τα μεταφορικά πόσο είναι?
Εμένα από το συγκεκριμένο site, το πακέτο μου το έφερε ο ταχυδρόμος στο σπίτι. Μεταφορικά νομίζω είναι δωρεάν.
 

Quiet_Life

New Member
Απ: Τριχόπτωση...Είμαι μπερδεμένη...

Fenimore είπε:
Γενικά με θεραπεία μινοξιδίλης, ότι αποτελέσματα σου δώσει, θα τα χάσεις μόλις σταματήσεις την χρήση της.

Δηλαδή αν κάνω για 6 μήνες θεραπεία με μινοξιδίλη όπως μου είπε ο γιατρός και μετά την σταματήσω θα χαθούν τα όποια θετικά αποτελέσματα;;
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Απ: Τριχόπτωση...Είμαι μπερδεμένη...

Quiet_Life είπε:
Δηλαδή αν κάνω για 6 μήνες θεραπεία με μινοξιδίλη όπως μου είπε ο γιατρός και μετά την σταματήσω θα χαθούν τα όποια θετικά αποτελέσματα;;

Ναι, όχι μόνο με την μινοξιδίλη, με οποιαδήποτε θεραπεία.
 

Maria

New Member
Απ: Τριχόπτωση...Είμαι μπερδεμένη...

γειά σου quiet_life, εγώ στη θέση σου θα ξεκινούσα μόνο σίδηρο για να ανέβει η φερριτίνη που είναι στον πάτο. Πρέπει να είναι πάνω από 70 για να μην πέφτουν τα μαλλιά. Σίδηρο να πάρεις κανα 3μηνο οπωσδήποτε κι επίσης ψάξε μήπως έχεις πολυκυστικές ωοθήκες και τις ορμόνες σου γενικά. Σου διέγνωσε κάποιος ανδρογεννετική αλωπεκία;;
 

Quiet_Life

New Member
Απ: Τριχόπτωση...Είμαι μπερδεμένη...

Ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις σας, η βοηθεία σας μου είναι πολύτιμη!!

Για την ακρίβεια η φεριτίνη είναι 2.40 (Φυσιολογικές Τιμές για γυναίκες 15 - 151) και ο σίδηρος 46 (Φυσιολογικές Τιμές 48-151).

Maria είπε:
Σίδηρο να πάρεις κανα 3μηνο οπωσδήποτε κι επίσης ψάξε μήπως έχεις πολυκυστικές ωοθήκες και τις ορμόνες σου γενικά. Σου διέγνωσε κάποιος ανδρογεννετική αλωπεκία;;

Πολυκυστικές ωοθήκες δεν έχω,ούτε θυροειδή κτλ. Το "κουφό" που με ρώτησε ο δερματολόγος είναι αν έχω χαλασμένα δόντια και οτι παίζουν σημαντικό ρόλο στην υγεία των μαλλιών... το έχετε ακούσει εσείς αυτό;;Βέβαια μου είπε οτι έχει και αδερφό οδοντίατρο....δεν ξέρω αν παίζει αυτό ρόλο!!
Όχι δεν μου είπε πια ήταν η διάγνωση και όταν τον ρώτησα απέφυγε να απαντήσει....

Fenimore είπε:
Ναι, όχι μόνο με την μινοξιδίλη, με οποιαδήποτε θεραπεία.

Αυτό είναι αποθαρρυντικό για εμένα και απο οικονομικής αλλά και ψυχολογικής πλευράς!! :down :down
 
Μπλουζα