Τριχοφαγος - Αγχος

Reve

Active Member
Καλησπέρα σας παιδιά.

Θα ήθελα την γνώμη σας κ την βοήθεια σας σας παρακαλώ.

Εχθές που ξυρίστηκα παρατήρησα στην φαβοριτα ότι έλειπαν τρίχες από ένα σημείο. Μικρό όπως ένα μπαλάκι αρακά (ανεβάζω φωτογραφία).

Πήγα στον δερματολόγο κ μου είπε ότι έχω τριχοφαγο, ότι είναι μικρός κ ότι λογικά δεν θα επεκταθεί χωρίς να είναι σιγουρος κ ότι βλέπει μικρά τριχακια να βγαίνουν άρα περναει. Με έπιασε ένα σοκ είναι η αλήθεια.

Φοβάμαι μην γεμίσει όλο το κεφάλι μου τρύπες. Αν θυμάστε είχα κάνει κ micropigmantation στον nw6-7 οπότε δεν ξέρω αν έχω κ αλλού. Απ' ότι είδα στο υπόλοιπο το κεφάλι δεν έχω άλλο κενό

Μου έδωσε μια αλοιφή mofur για χρήση πριν κοιμηθώ μια φορά για 3-4 εβδομάδες.

Τους τελευταίους μήνες πέρασα πολλές πολύ έντονες κ με πολύ μεγάλη διάρκεια στρεσογόνες καταστάσεις (άλλαξα δουλειά, οικογενειακά ζορια κλπ κλπ).

Πρέπει να ανησυχήσω? Θα βγάλω παντού τρύπες? Τώρα θα βγαίνει συνέχεια οπότε αγχώνομαι?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Συνημμένα

  • IMG_20220610_151421.jpg
    IMG_20220610_151421.jpg
    1.9 MB · Προβολές: 130

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Georgie

Well-Known Member
Όχι να μην ανησυχείς
Κατά καιρούς βγάζουμε πολλοί Άνθρωποι
Γυροειδης αλωπεκία είναι.
Αυτοάνοσο, συμβαίνει ως συνήθως σε καταστάσεις στρες.
Και εγώ στο γενι έβγαζα πιο μικρός.
Τη πρώτη φορά μάλιστα ήταν αρκετά μεγάλο.
Ως συνήθως επανέρχεται μόνο του χωρίς θεραπεία , εγώ δεν είχα βάλει τίποτα.
 

dlazaros

Well-Known Member
Όπως στα είπε και ο φίλος από πάνω, ψυχραιμία γιατί ενεργοποιείται από το άγχος και την κορτιζόλη αυτοάνοσα. Διάβασε κανένα βιβλίο τύπου "η τέχνη του δεν μου καίγεται καρφί".
 

Reve

Active Member
Όπως στα είπε και ο φίλος από πάνω, ψυχραιμία γιατί ενεργοποιείται από το άγχος και την κορτιζόλη αυτοάνοσα. Διάβασε κανένα βιβλίο τύπου "η τέχνη του δεν μου καίγεται καρφί".
Αν σου πω ότι το έχω αγοράσει κ έχω διαβάσει τα πρώτα κεφάλαια θα το πιστέψεις?

Ευχαριστώ πολύ παιδιά. Απλά νιώθω ότι είναι κάπως "άδικο" κ καράφλας κ με τριχοφαγο..
 

Reve

Active Member
Και σκετο το "καραφλας" αδικο ειναι.
Πως σου φανηκαν τα πρωτα κεφαλαια? Δεν το εχω διαβασει το βιβλιο, γι'αυτο σε ρωταω.
Λέει ότι ουσιαστικά όλο αυτό που λάνσαρετε απο την κοινωνία ως επιτυχία (τα λεφτά, θέση, τίτλος κλπ) δεν αξίζουν πραγματικά κ ότι η επιτυχία βρίσκεται στο να λειτουργείς με βάση κάποιες αρχές σου. Είναι ωραίο βιβλίο κ ευχάριστο.
 

Denvi

Well-Known Member
Λέει ότι ουσιαστικά όλο αυτό που λάνσαρετε απο την κοινωνία ως επιτυχία (τα λεφτά, θέση, τίτλος κλπ) δεν αξίζουν πραγματικά κ ότι η επιτυχία βρίσκεται στο να λειτουργείς με βάση κάποιες αρχές σου. Είναι ωραίο βιβλίο κ ευχάριστο.
Ωραιο ακουγεται..Αρκει αυτος που το εγραψε να τηρει αυτο που λεμε walk the talk, γιατι στη θεωρια ολα ευκολα ειναι κι εχουμε διαβασει αρκετα απο κατι τυπους επιφανειακα Δαλαι Λαμα αλλα στην ουσια εξουσια...
Εγω εμπειρικα βλεπω οτι η ισχυροτερη δυναμη σου δινεται απο την πειθω. Αν πεισεις τον εαυτο σου για κατι, τοτε εισαι ικανος να πεισεις τους παντες.
 
Μπλουζα