Τριχοπτωση χωρις...αιτια !

Λυδια

New Member
Καλησπερα σε ολους ! Αυτοσαρκαστικος ο τιτλος στο θεμα μου,αλλα νομιζω οτι ειναι αντιπροσωπευτικος.
Αν και παραθετω πρωτη φορα το προβλημα μου,παρακολουθω αρκετο καιρο την ιδιαιτερα σοβαρη και υποστηρικτικη αντιμετωπιση του θεματος μας ,απο το forum .
Ειμαι 45 ετων και αρχισε να με απασχολει το θεμα της τριχοπτωσης ,πριν 10 χρονια.Θα πρεπει να αναφερω,οτι τα μαλλια μου ηταν απο τα πιο χαρακτηριστικα στοιχεια της εμφανισης μου. Μακρια και παρα πολυ πυκνα! (..το αναφερω μονο γιατι,αυτο μου δινει τα "περιθωρια" να χανω μερος τους χωρις να γινεται αμεσα ορατο).
Η επισκεψη μου σε δερματολογο,συνοδευτηκε απο τις απαραιτητες εξετασεις,οι οποιες ομως δεν εντοπισαν καποια διαταραχη .Ηταν σε φυσιολογικα πλαισια.Μου δοθηκε καποια αγωγη με βιταμινες ,λοσιον και συμβουλη να "χαλιναγωγησω" το αγχος μου...
Περασαν επτα χρονια οπου επαναλαμβανα κατα καιρους (καλοκαιρι και φθινοπωρο περισσοτερο) την αγωγη και το προβλημα ηταν υπο ελεγχο (τουλαχιστον μετα τις περιοδους της εντονης τριχοπτωσης,υπηρχε σημαντικος αριθμος φυτρων) .
Τα τελευταια τρια χρονια ομως,η κατασταση επιδεινωθηκε...επισκεφθηκα αλλο δερματολογο,με επαναληψη εξετασεων (αιματολογικες,ορμονικες) καθως και τριχοριζογραμμα (πριν 1 χρονο στο Νοσ Α.Συγγρος στην κ.Χ...που αναφερθηκε και απο αλλα μελη).Οι εξετασεις(αιματ.-ορμον.) σε φυσιολογικα πλαισια παλι,στο δε τριχοριζογραμμα περιγραφεται μια πραγματικα "δυσκολη" κατασταση (Αναγενεις 18.8%,Τελογενεις 1.8%,Δυστροφικες 79.2%,Καταγενεις -),χωρις ομως να δινεται η αιτια που την προκαλει !
Εχω χρησιμοποιησει μεγαλο αριθμο σκευασματων ,συνδυασμο λοσιον και βιταμινων.Αναφερω το Folli plus extra (λοσιον,βιταμινες και σαμπουαν),πριν 1 χρονο που πραγματικα ειχε αποτελεσματα ,παροδικο ομως..Απο το Μαιο και μετα ξεκινα και παλι το προβλημα.Χρησιμοποιω Regaine 2% +Palmogen,οπου το Regaine προκαλει δερματιτιδα και το σταματω,συνεχιζω με regaine 5%+Moneran με συνεχιση της εντονης τριχοπτωσης και τωρα το συνδυαζω (εναλλαξ ) με το cg210 hair spray libytec.Παρ ολα αυτα η τριχοπτωση ακαθεκτη...Η τελευταια προταση της γιατρου (μου εδωσε την εντυπωση οτι δεν εχει κατι αλλο να προτεινει) να κανω ενεση κορτιζονης Celestone chronodose (την απεφυγα ).
Να αναφερω και το παραδοξο οτι η αραιωση στο δεξι μερος του κεφαλιου μου ειναι διπλα εντονη και αισθητη απ οτι στο αριστερο.
Επισης, το οτι δεν υπαρχει καποιο κληρονομικο ιστορικο στην οικογενεια μου, αλωπεκιας .
Τα τελευταια τρια χρονια λοιπον,εχω χασει τα 3/5 των μαλλιων μου και δεν θα μπω στη διαδικασια να περιγραψω την ψυχολογια...
Η ερωτηση μου αφορα στο αν η ενεσιμη κορτιζονη μπορει να ειναι η μονη λυση στο προβλημα μου και εαν γνωριζει καποιος κατι...Επισης,το τριχοριζογραμμα δεν πρεπει να αναφερει την αιτια του προβληματος και οχι απλα να το περιγραφει ?
Μακροσκελης η διηγηση μου. Ευχαριστω εκ των προτερων, οσους θα μπουν στη διαδικασια να τη διαβασουν και ισως να εχουν καποια αποψη..
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Rick

Member
Λυδία Καλημέρα!
Σου ανέφεραν τον τύπο της τριχόπτωσης? Είναι ανδρογενετική, areata ή κάποιας άλλης μορφής; Θα σου πρότεινα και εξειδικευμένες ορμονολογικές εξετάσεις από ενδοκρινολόγο που να συνεργάζεται στενά με γυναικολόγο. Διανύεις μια περίοδο της ζωής σου, που η μεταβολή των λεγόμενων γυναικείων ορμονών ίσως παίζει κάποιο ρόλο. Ξεκίνα να ψάχνεσαι γύρω από τα ακόλουθα: προγεστερόνη, οιστραδιόλη, ανασταλτίνη-Α, γοναδοτροπίνη, ωχρινοποιητική και ωοθυλακιοτρόπο ορμόνη. Επίσης σε νεαρότερη ηλικία έπαιρνες αντισυλληπτικά, που στη συνέχεια δεν υπήρχε λόγος να τα παίρνεις και τα σταμάτησες, τα οποία ενδεχομένως σου είχαν χορηγηθεί για διαταραχές του κύκλου, πολυκυστικές ωοθήκες κ.τ.λ; Δυστυχώς δε θα βρεις εύκολα απάντηση σε ένα forum και είναι επικίνδυνο να μπαίνουμε ως χρήστες σε αυτή την διαδικασία, χωρίς να διαθέτουμε εξειδικευμένες γνώσεις. Γι' αυτό σου προτείνω τον συνδυασμό ενδοκρινολόγου και γυναικολόγου. Για θυρεοειδή σου είπαν κάτι;
 

Λυδια

New Member
Kαλημερα Rick !
Ευχαριστω για το ενδιαφερον...η πρωτη δερματολογος ανεφερε ανδρογενετικη αλωπεκια,η δευτερη δεν υιοθετησε την διαγνωση...Δεν εχω παρει αντισυλληπτικα και οι εξετασεις του θυρεοειδους εχουν φυσιολογικες τιμες.
Ειναι σωστη η παρατηρηση σου,σχετικα με την αναζητηση απαντησεων μεσω του forum.Απο την αλλη πλευρα, μπηκα στη διαδικασια να διηγηθω το προβλημα μου,στην προσπαθεια μου να βρω καποιον αλλο γιατρο,οταν τις προ αλλες η δερματολογος, μου εδωσε την εντυπωση οτι σηκωνει τα χερια...!
Ο συνδυασμος που μου αναφερεις ,ισως μπορεσει να βοηθησει...
Σ ευχαριστω !
 

Anna_

Member
Λυδία Καλημέρα!
Σου ανέφεραν τον τύπο της τριχόπτωσης? Είναι ανδρογενετική, areata ή κάποιας άλλης μορφής; Θα σου πρότεινα και εξειδικευμένες ορμονολογικές εξετάσεις από ενδοκρινολόγο που να συνεργάζεται στενά με γυναικολόγο. Διανύεις μια περίοδο της ζωής σου, που η μεταβολή των λεγόμενων γυναικείων ορμονών ίσως παίζει κάποιο ρόλο. Ξεκίνα να ψάχνεσαι γύρω από τα ακόλουθα: προγεστερόνη, οιστραδιόλη, ανασταλτίνη-Α, γοναδοτροπίνη, ωχρινοποιητική και ωοθυλακιοτρόπο ορμόνη. Επίσης σε νεαρότερη ηλικία έπαιρνες αντισυλληπτικά, που στη συνέχεια δεν υπήρχε λόγος να τα παίρνεις και τα σταμάτησες, τα οποία ενδεχομένως σου είχαν χορηγηθεί για διαταραχές του κύκλου, πολυκυστικές ωοθήκες κ.τ.λ; Δυστυχώς δε θα βρεις εύκολα απάντηση σε ένα forum και είναι επικίνδυνο να μπαίνουμε ως χρήστες σε αυτή την διαδικασία, χωρίς να διαθέτουμε εξειδικευμένες γνώσεις. Γι' αυτό σου προτείνω τον συνδυασμό ενδοκρινολόγου και γυναικολόγου. Για θυρεοειδή σου είπαν κάτι;
Καλησπερα, είχες πάρει στο παρελθόν φάρμακα για την ακμή; Αυτά μπορούν να προκαλέσουν τέτοια επίπεδα δυστροφικων
 

ManCyprus87

Well-Known Member
Δεν νομίζω να απαντήσει η κοπέλα μετά από 10 χρόνια που άνοιξε το νήμα και έθεσε τότε τους προβληματισμούς της!
 

Anna_

Member
Δεν νομίζω να απαντήσει η κοπέλα μετά από 10 χρόνια που άνοιξε το νήμα και έθεσε τότε τους προβληματισμούς της!
Μπορεί να μπαίνει και να κοιτάει το site που κ που κ να το δει, να σε ρωτήσω γνωρίζεις κανέναν καλό δερματολόγο που να κάνει ενέσεις κορτιζόνης στα μαλλιά για την τριχοπτωση;
 

ManCyprus87

Well-Known Member
Μπορεί να μπαίνει και να κοιτάει το site που κ που κ να το δει, να σε ρωτήσω γνωρίζεις κανέναν καλό δερματολόγο που να κάνει ενέσεις κορτιζόνης στα μαλλιά για την τριχοπτωση;

Καλημέρα.
Έχει να μπει απο το Δεκέμβριο του 2013, εαν προσέξεις στα στοιχεία του λογαριασμού της.
Παρόλο που είμαι από Κύπρο και τα υπόλοιπα παιδιά μπορούν να σε βοηθήσουν περισσότερο όσο αφορά δερματολόγους, για θεραπείες τριχόπτωσης ακόμη και σοβαρές κλινικές μεταμόσχευσης ίσως να σε βοηθήσουν καλύτερα από μερικούς δερματολόγους που δεν κατέχουν ή δεν ασχολούνται σοβαρά με τα μαλλιά.
Προς Αθήνα μεριά, θα εισηγόμουν Ζώντο και Αναστάσακη, προς Θεσσασλονική Starks clinic. Για τον 1ο και το 3ο που ανέφερα γνωρίζω ότι παίζουν με το prp για θεραπεία τριχόπτωσης.
 

Anna_

Member
Καλημέρα.
Έχει να μπει απο το Δεκέμβριο του 2013, εαν προσέξεις στα στοιχεία του λογαριασμού της.
Παρόλο που είμαι από Κύπρο και τα υπόλοιπα παιδιά μπορούν να σε βοηθήσουν περισσότερο όσο αφορά δερματολόγους, για θεραπείες τριχόπτωσης ακόμη και σοβαρές κλινικές μεταμόσχευσης ίσως να σε βοηθήσουν καλύτερα από μερικούς δερματολόγους που δεν κατέχουν ή δεν ασχολούνται σοβαρά με τα μαλλιά.
Προς Αθήνα μεριά, θα εισηγόμουν Ζώντο και Αναστάσακη, προς Θεσσασλονική Starks clinic. Για τον 1ο και το 3ο που ανέφερα γνωρίζω ότι παίζουν με το prp για θεραπεία τριχόπτωσης.
Δυστυχώς έκανα Prp κ μπυ χειρότερε την τριχοπτωση ακόμα κ από σημείο που δεν είχα
 
Μπλουζα