Τριχοθυλάκια - Ασφάλεια μετά από ΜΕΤ

kharmacoma

Well-Known Member
Με αφορμή ένα θέμα που είδα σε ξένο Forum, θα ήθελα την άποψη σας στο πόσες μέρες χρειάζονται μετά από ΜΕΤ για να είναι ασφαλή τα τριχοθηλάκια.

Παρακάτω μπορείτε να δείτε το θέμα:


Ελαφρύ, όπως φαίνεται, χτύπημα σε ένα τραπέζι και ο άνθρωπος πήρε 40 τριχοθηλάκια στο χέρι - 4 μέρες μετά από τη ΜΕΤ. Είναι εμφανές από τη φωτο ότι βγήκαν αυτούσια όπως μπήκαν. Το αίμα δεν βγήκε επειδή ήταν δυνατό το χτύπημα αλλά ως συνέπεια ότι εξήλθαν τα τριχοθηλακια θεωρώ.

Από αυτά που έχω διαβάσει θεωρώ ότι για 14 μέρες πρέπει να είμαστε πολύ προσεχτικοί. Better safe than sorry! Τι λέτε;
 

Συνημμένα

  • 5D03C244-F1BC-45EF-A444-8FA93B2678F8.jpeg
    5D03C244-F1BC-45EF-A444-8FA93B2678F8.jpeg
    39.3 KB · Προβολές: 47
  • EBC8979B-F6CC-4677-934A-1B758BDAD73C.jpeg
    EBC8979B-F6CC-4677-934A-1B758BDAD73C.jpeg
    57.5 KB · Προβολές: 47
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

alex7

Well-Known Member
Με αφορμή ένα θέμα που είδα σε ξένο Forum, θα ήθελα την άποψη σας στο πόσες μέρες χρειάζονται μετά από ΜΕΤ για να είναι ασφαλή τα τριχοθηλάκια.

Παρακάτω μπορείτε να δείτε το θέμα:


Ελαφρύ, όπως φαίνεται, χτύπημα σε ένα τραπέζι και ο άνθρωπος πήρε 40 τριχοθηλάκια στο χέρι - 4 μέρες μετά από τη ΜΕΤ. Είναι εμφανές από τη φωτο ότι βγήκαν αυτούσια όπως μπήκαν. Το αίμα δεν βγήκε επειδή ήταν δυνατό το χτύπημα αλλά ως συνέπεια ότι εξήλθαν τα τριχοθηλακια θεωρώ.

Από αυτά που έχω διαβάσει θεωρώ ότι για 14 μέρες πρέπει να είμαστε πολύ προσεχτικοί. Better safe than sorry! Τι λέτε;
Ο Τιρκαλας που έκανες ΜΜ λέει ότι μετά από 1 μήνα και το κεφάλι σου να βαράς στον τοίχο τα τριχοθυλακια δεν παυαινουν τίποτα
 

Giorgos-3

Well-Known Member
πρεπει να συζητησουμε και το παραγοντα ποιος γιατρος σου κανει μμ και τι ικανοτητες εχει πιστευω...οπη με οπη εχει διαφορα......
 

kharmacoma

Well-Known Member
πρεπει να συζητησουμε και το παραγοντα ποιος γιατρος σου κανει μμ και τι ικανοτητες εχει πιστευω...οπη με οπη εχει διαφορα......

Ισχυει αυτό Γιώργο; Θα πίστευα ότι υπάρχει μια νόρμα όσον αφορά το ποσο βαθειά εισάγονται τα μοσχεύματα, μια νόρμα που όλοι οι γιατροί ακολουθούν.
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Ισχυει αυτό Γιώργο; Θα πίστευα ότι υπάρχει μια νόρμα όσον αφορά το ποσο βαθειά εισάγονται τα μοσχεύματα, μια νόρμα που όλοι οι γιατροί ακολουθούν.
δεν εχω ιδεα αν ισχυει η οχι...με βαση την λογικη το λεω...σιγουρα ξερουν οι πιο διαβασμενοι να μας πουν...εγω αυτο που λεω ειναι οτι η τχνικη καταρτιση δεν ειναι ιδια απ ολους τους γιατρους και δεν εχουν ολη την ιδια δεξιοτεχνια και εργαλεια.... δεν κανουν ολοι το ιδιο καλα εξαγωγες...οπες...γωνιες...δεν εχουν ολοι το ιδιο ποσοστο χαμενων μμ... και μεσα σε ολα αυτα βαλε και το παραγοντα οργανισμο...τωρα αυτος που ποσταρες μπορει να εχει θεμα οργανισμου στο να μην αναρρωνει ευκολα..να κληνει πληγες...υπαρχει και σαν παθηση αυτο....επισης μπορει να ανηκει σε αυτη την σπανια κατηγορια που δεν δεχεται ο οργανισμος του το μοσχευμα και το χτυπημα να ηταν η αφορμη η τυχαια συπτωση...μην επιεραζεσαι τωρα εσυ με αυτα και χαλαρωσε..δεν υπαρχει λογος ανησυχιας....
 

kharmacoma

Well-Known Member
Τώρα πλέον είμαι στις δυο εβδομάδες όποτε δεν υπάρχει κάποιος φόβος.

Αλλά τις μέρες μετά τη MET έψαξα το συγκεκριμένο θέμα αρκετά και αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι οι απαντήσεις κυμαινόταν από 48ωρες μέχρι 21 μέρες.
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Τώρα πλέον είμαι στις δυο εβδομάδες όποτε δεν υπάρχει κάποιος φόβος.

Αλλά τις μέρες μετά τη MET έψαξα το συγκεκριμένο θέμα αρκετά και αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι οι απαντήσεις κυμαινόταν από 48ωρες μέχρι 21 μέρες.
Εμπειρικά θα σου πω και βάση συζητήσεων πάνω από ,3-4 μέρες οποιαδήποτε συζήτηση είναι υπερβολή
 

piros75

Well-Known Member
το κάθε σώμα και ο κάθε άνθρωπος (κατ' επέκταση) αντιδρά επίσης διαφορετικά και επουλώνει σε διαφορετικούς χρόνους. Σίγουρα πάντως στις 4 μέρες δεν είναι "ασφαλή" τα τριχοθυλάκια.
 

kharmacoma

Well-Known Member
Έτσι νομίζω και εγώ piros75. Θεωρώ ότι χρειάζονται τουλάχιστον 7-10 μέρες, για να πεις ότι σε μεγάλο βαθμό δεν υπάρχει φοβος για dislodging. Kαι πάλι χρειάζεται προσοχή.
 

vlafo

Well-Known Member
Στις 3 μέρες είναι ασφαλή γιατί έχουν αγγιστρωθεί,στις 10 μέρες έχουν αγγειωθεί.
Δεν υπάρχει θέμα οργανισμού.
Στα 2mm έχουν τοποθετηθεί κάτω από το δέρμα.
 
Μπλουζα