Τρεις διαφορετικές αγωγές...SOS!

left

New Member
Καλησπέρα παίδες επισκέφτηκα τρεις διαφορετικούς δερματολόγους και έχω τρεις διαφορετικές συνταγές θέλω την βοήθεια σας...

Αναλυτικά :

1. Sandal shamp.
bioclin caps
Hairway 5%+palmogen lot

2. Axelan 5%
Olyderm tonic
Palmogen caps +βιταμινες με μεταλλα και διαφορα αλλα

3. Hair force shamp.
Anagena caps
Vius 5%
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

jimys

Member
Η θεραπεια σχειζεται με την εκταση του προβληματος.. πες μας αναλυτικα τι ειδους τριχοπτωσης εχεις ηλικια κ.λ.π και αναλογως βλεπουμε..

απο ολα αυτα ξερω οτι δουλεια θα κανεις με hairway και axelan , εχουν την ιδια δραστικη ουσία.. τα υπολοιπα.... φρουφρου και αρωματα..
 

left

New Member
Λοιπον επιθετικη τριΧοπτωση δεν εχω ειμαι στα 26 και εχω αραιωση στο crow.h hairline ακομα δεν εχει επηρεαστεί καθολου...γενικα ειμαι ακομα στην αρχη...
 

jimys

Member
left είπε:
Λοιπον επιθετικη τριΧοπτωση δεν εχω ειμαι στα 26 και εχω αραιωση στο crow.h hairline ακομα δεν εχει επηρεαστεί καθολου...γενικα ειμαι ακομα στην αρχη...

μινοξιδιλη και fungoral λοιπον.. και εισαι ενταξει η μινοξιδιλη στο crwon δουλευει αψογα..! περισσοτερες λεπτομερειες ψαξε εδω στα αντιστοιχα θεματα αυτων των δυο
 

left

New Member
καποιος βοηθεια ρε παιδια??δηλαδη μονο μινοξ?και ποσο θα κρατησει?οι βιταμινες η διατροφη δεν παιζει κανενα ρολο?
 

horsetail

New Member
H minox φθάνει στα μέγιστα αποτελέσματα σε 9 μήνες. Μετά απλώς συντηρεί τα ήδη υπάρχοντα μαλλιά με μικρή υποχώρηση σταδιακά. Τότε πολλοί δοκιμάζουν τρετινοίνη, κορτιζόνη και άλλα, για να ενισχύσουν την απορρόφηση, επομένως και τα αποτελέσματα.
Η διατροφή παίζει σπουδαίο ρόλο κατά τη γνώμη μου και κυρίως η μικρότερη δυνατή πρόσληψη γλουτένης, που περιέχεται σε μεγάλη ποσότητα στο σιτάρι,στο κριθάρι, στη βρώμη και στη σίκαλη.
Από συμπληρώματα έχω δοκιμάσει πολλά και νομίζω ότι το πιο αποτελεσματικό είναι ο συνδυασμός κολλαγόνου τύπου 2 με υαλουρονικό, MsM, βιταμίνες B και ψευδάργυρο.
Τα αντιφλεγμονικά είναι επίσης ανασχετικά της Α.Α με πρώτη επιλογή τα Ω3 από ιχθυέλαιο ή για να αποφύγουμε τα βαρέα μέταλλα από λιναρόσπορο και σουσάμι.
 

Georgex6

Well-Known Member
3 διαφορετικες μαρκες μινοξιδιλης χαπια με βιταμινες κυστινη κλπ
Ο ενας σου δινει palmogen σε χαπια και ο αλλος σε λοσιον
Τζαμπα τα λεφτα που τους εδωσες
 

ΜΙΚΕΣ

Well-Known Member
horsetail είπε:
H minox φθάνει στα μέγιστα αποτελέσματα σε 9 μήνες. Μετά απλώς συντηρεί τα ήδη υπάρχοντα μαλλιά με μικρή υποχώρηση σταδιακά.
Συμφωνω απολυτα για την μινοξιδιλη.Παντα θα δουλευει αλλα χανει λιγο την δυναμη της με τον καιρο.Δυστυχως θα πρεπει να την χρησιμοποιεις για παντα η μεχρι να βρεθει κατι καλυτερο.
 

nick sarv

New Member
καλησπερα....προσωπικα πιστευω πωσ για να δρασει σωστα και με διαρκεια η μινοξιδιλη πρεπει να συνδιαστει με καποιο dht blocker(πχ φινα η zix κλπ) τα συμπληρωματα παντα καλοδεχουμενα αρκει να φτανουν τα λεφτα μασ...

Μινοξιδίλη: 2 φορές τη μέρα
Φιναστερίδη: 1mg τη μέρα
Ω3: 1 κάψουλα το μεσημέρι
Λούσιμο με πράσινο σαπούνι (με δεντρολίβανο και χαμομήλι)
Μάσκα με αλόη απο τον κήπο μου κάθε εβδομάδα.
 
Καλησπέρα παίδες επισκέφτηκα τρεις διαφορετικούς δερματολόγους και έχω τρεις διαφορετικές συνταγές θέλω την βοήθεια σας...

Αναλυτικά :

1. Sandal shamp.
bioclin caps
Hairway 5%+palmogen lot

2. Axelan 5%
Olyderm tonic
Palmogen caps +βιταμινες με μεταλλα και διαφορα αλλα

3. Hair force shamp.
Anagena caps
Vius 5%
Δεν νομιζω να βοηθησουν καθολου, πρεπει να παρεις σαμπουαν με αλοη και να προσθεσεις ενα τσαι που θα φτιαξεις με το βοτανο κιχωριο(Θα το παρεις απο Αλεξοπουλο βοτανα.)
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Mengoni

Member
Καλησπέρα Γιωργοςbioherbal.

Μπορείς να προτείνεις ένα φυτικό συνδυασμό που να βοηθά στην ανδρογενή αλωπεκία???

Δηλαδή να μπορέσω με τροφές να ελαττώσω την τριχόπτωση και να έχω επανέκφυση!

Επειδή πολλοί είναι δύσπιστοι ( και εγώ ανάμεσα σε αυτούς) αν είναι δυνατόν να αναφέρεις και έγκριτες έρευνες σε αυτά που προτείνεις.

Ευχαριστώ.
 
Βάλε Patente US5723149 να δεις οτι λέει η Αμερικάνικη Πατέντα οτι η χρηση Σιροπιού Αγαβης σταματάει την Τριχόπτωση και προκαλει ξάνα αναπτηξη καινούργιου μαλλιού. Θα μου πεις γιατί αύτη η Πατέντα που ακρκβοπληρ θηκε δεν εγίνε σαμπουάν να κυκλοφορεί σε κάθε φαρμακείο. Επειδή αύτη η περιπτωση σαν τη δικιασου είναι περιπου 13% των συνολικών περιπτωσεων. Ενω π.χ. η
Περιπτωση reductase type I είναι Καπού 65% πόστο επι των συνολικών περιπτώσεων τριχωπτωσης που οφείλονται στα ένζυμα που υπέρ λειτουργούν και καταστρέφουν την Τεστοστερόνη μετατρέποντας την σε DHT η σε Εστραδιολη είται και κάποια αλλά παραγωγα , ολά επιβλαβείς. Ομ
 

Mengoni

Member
Ευχαριστώ Γιωργοςbioherbal. θα τη κοιτάξω την έρευνα. Το λάδι πόσες φορές να το βάζω στο μαλλί? (1-2 την εβδομάδα?)


Και κάτι άλλο... από τροφές τι έχεις να προτείνεις που να βοηθούν? Διάβασα για αποξηραμένη παπάγια...Τι άλλο βοηθάει ?

Ευχαριστώ και πάλι.


ΥΓ: ΤΣΑΙ από Gingko Biloba σαν ρόφημα να πίνω βοηθάει? (αν ναι πόσες φορές την εβδομάδα πιστεύεις).











 
Τελευταία επεξεργασία:

mimis giova

Active Member
θα συμφωνησω..πρωτινε καπιο συνδιασμο π πιστευεις οτι θα δουμε διαφορα στο μαλλι...
 

tasos33

Well-Known Member
αυτο ειναι απο την πατεντα που αναφερει ο γιωργος
το μειγμα λεει οτι περιεχει λουκερνη, η λουκερνη ειναι η αγαβη?




Λοσιόν για την καταπολέμηση της απώλειας των μαλλιών, ιδίως στο τριχωτό της κεφαλής

Η ακόλουθη σύνθεση παρασκευάζεται:



______________________________________mixture της σαπωνίνες από τη Λουκέρνη 0,1 groots, στη μορφή οξέος (Παράδειγμα 3) πανθενόλη 0,1 gkeratin υδρόλυσης 0,3 gfragrance 0,1 G20 QSP% αλκοόλης 100 g______________________________________
Παράδειγμα 19
Styling gel για την καταπολέμηση της απώλειας των μαλλιών

Η ακόλουθη σύνθεση παρασκευάζεται:



______________________________________extract της υπέργεια μέρη της Λουκέρνης, 0.3 gaccording για παράδειγμα 1neutralized 1,50% γέλη Καρβοπόλης 45 G940 ®Phytantriol ® 0.1 gprotein-ψευδαργύρου 0,1 gpreservative 0,05 gwater QSP 100 g______________________________________
Το μίγμα των σαπωνινών διαλύεται πρώτα σε νερό, μετά την οποία προστίθενται η φυταντριόλη, το σύμπλοκο πρωτεΐνης-ψευδαργύρου, το συντηρητικό και τελικά το Carbopol940®.

Η γέλη που λαμβάνεται εφαρμόζεται στις περιοχές της απώλεια μαλλιών θύλακα για 6 μήνες, πρωί και βράδυ.

Παράδειγμα 20
Θεραπεία gel για την καταπολέμηση της σμηγματορροϊκής αλωπεκίας

Η ακόλουθη σύνθεση παρασκευάζεται:



______________________________________mixture της σαπωνίνες από τη Λουκέρνη 0,2 groots του Παραδείγματος 2fragrance 0,1 gprotein-ψευδαργύρου 0,05 g1.50% γέλη Καρβοπόλης 940 ® 45 gwater QSP 100 g______________________________________
Το πήκτωμα παρασκευάζεται με τη διαδικασία που περιγράφεται στο Παράδειγμα 9.

Αυτή η γέλη μπορεί να εφαρμοστεί στα μαλλιά για 6 μήνες, πρωί και βράδυ.
 
Προς Θεού, μην πάρεις gingo η Παπάγια γιατί θα σου εξουδετερώσουν τοις σαπωνίνες απτο λαδι της Αγαβης. Και θα κανεις μια τρύπα στο νερο. Στην Πατέντα λέει ναβαζεις πρωι βραδυ. Άλλα νομιζω ειναι υπερβολικό επειδή το λάδι είναι Πολύ πιο συμπυκνωμένο απτό Άπλο σιρωπι Αγαβης έχει παρα Πόλυ μεγάλη περιεκτικοτητα σε σαπωνίνες. Αρα θα πρωτεινω να βάζεις καθέ 2 μέρες λάδι. Επίσης μπορείς να χρησιμοποιείς οπου εβαζες ζάχαρη σιρόπι Αγαβης αλλά το black
 

tasos33

Well-Known Member
αρα θελουμε λαδι αγαβης για απευθειας εφαρμογη στοτριχωτο και σιροπι αγαβης να πινουμε καθημερινα πχ στο τσαι στον καφε η στο φαγητο?η να το πινουμε σκετο?
επειτα την παπαγια την αποξηραμενη ενα δυο κυβους την ημερα? ειναι καλα
και αν δν παρουμε πσπαγια παιρνουμε γκινκο το οποιο χρησιμοποιουμε ως σκονη ?
αρα αγαβη κ παπαγια η αγαβη κ γκινκο?
 
Όχι Τάσο, ΕΣΥ μονο λάδι Αγαβης για το τριχωτό και μονο σιρωπι αγαβης για τα ροφήματα.

Καθόλου Παπάγια καθόλου γκίγκο για σένα. Το γκίγκο και η Παπάγια είναι για αυτους που εχουν θέμα με τη reductase και έχουν αυξημένη DHT.
ΕΣΥ εχεις θεμα με την aromatase της τεστοστερόνης. ΕΣΥ αποκλείεται να εχεις αυξημένη DHT αλλά μάλλον εχεις αυξημένη εστραδιολη και χαμηλότερη απο το κανονικό Τεστοστερόνη. Όμως πρεπει να τοις μετρήσεις απαραιτητα την Τ, την DHT και την Εσταδιολη, τώρα πριν αρχησεις τα συμπληρώματα και σε 1 η δυο μηνες παλι.
Επίσης ω3 λιπαρά περνεις θα σου κανουν καλό. Λοιπον περιμένω να μου πεις για τυοις μετρήσεις.
 
Μπλουζα