Το pumkin seed oil 400mg προκαλει 40% επανεκφυση μαλλιων

giannis25

Member
γιναν δοκιμες μ ενα καινουργιο προιον που περιεχει κυριως pumkin seed oil. το προιον λεγεται octa sabal plus. στις ερευνες αυτες βρηκαν οτι 400mg σε κάψουλες χαπια απο το octa sabal plus προκαλει κατα μεσο ορο 40% αύξηση τριχοφυιας. σε 24 εβδομαδες σε περιπτωσεις ανδρογενετικής αλωπεκίας. τα υπολοιπα συστατικα του octa sabal plus εκτος από το pumnkin seed oil ειναι Pumpkin seed powder Mixed vegetable powder Evening prim rose powder Corn silk extracted powder Red clover powder Tomato powder.Ο συνδυασμός αυτών λειτουργεί. παρακάτω παραθέτω την ερευνα βιντεο και φωτογραφίες

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24864154
Effect of pumpkin seed oil on hair growth in men with androgenetic alopecia: a randomized, double-blind, placebo-controlled trial.

Pumpkin seed oil (PSO) has been shown to block the action of 5-alpha reductase and to have antiandrogenic effects on rats. This randomized, placebo-controlled, double-blind study was designed to investigate the efficacy and tolerability of PSO for treatment of hair growth in male patients with mild to moderate androgenetic alopecia (AGA). 76 male patients with AGA received 400 mg of PSO per day or a placebo for 24 weeks. Change over time in scalp hair growth was evaluated by four outcomes: assessment of standardized clinical photographs by a blinded investigator; patient self-assessment scores; scalp hair thickness; and scalp hair counts. Reports of adverse events were collected throughout the study. After 24 weeks of treatment, self-rated improvement score and self-rated satisfaction scores in the PSO-treated group were higher than in the placebo group (P = 0.013, 0.003). The PSO-treated group had more hair after treatment than at baseline, compared to the placebo group (P < 0.001). Mean hair count increases of 40% were observed in PSO-treated men at 24 weeks, whereas increases of 10% were observed in placebo-treated men (P < 0.001). Adverse effects were not different in the two groups.

φωτογραφίες
http://www.alibaba.com/product-detail/Octa-Sabal-Plus_10125015.html
http://www.ec21.com/product-details/Octa-Sabal-Plus--6703432.html

βιντεο πριν μετα

https://www.youtube.com/watch?v=Sn6x4iIgGNc

https://www.youtube.com/watch?v=6QJuocUgsaM
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

lalakis

Active Member
Ναι 2 χρόνια κρυβόταν κ τώρα το ανακαλύψαμε!βουκινο κατευθείαν θα κάνε!ΑΣΕ π ναι και πανακριβο180 δολαρα
 

thmanou

Member
Ενδιαφερουσα ως εναλλακτικη θεραπεια η ληψη ελαιου κολοκυθοσπορου.. Απο παρενεργειες πως παει?
 

hairloss82

New Member
Το εχει δοκιμασει κανεις? Εγω τωρα το ξεκινησα(now foods) και περιμενω...Απο κατι forums του εξωτερικου ακουσα ενθαρρυντικα λογια
 
συγνωμη ρε παιδια γιατι μας κανει εντυπωση το συγκεκριμενο προιον ?
αν θυμαμαι καλα το pumkin seed oil και το Evening prim rose εχουν να κανουν με τα ανδρογονα , οποτε μειωνοντας τα εχεις αποτελεσματα .
ξαναλεω αν θυμαμαι καλα ,ας βοηθησει καποιος που ξερει .
 

hairloss82

New Member
Παιδια γυρω στα 10 δολλαρια απο το iherb..ama ψαξεις στο internet ειναι απο τα πρωτα π σ βγαζει σαν φυσικους dht blocker...Τι να πω..Συστηματικα καμια βδομαδα το παιρνω...Και το prim rose oil κατι εχει παρει το αυτι μμ
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

35007

Member
Πριν 2 χρονια το συνδιασα με Τσουκνιδα. Απο Now Foods το pumkin seed oil, απο Arcocaps η Τσουκνιδα. Επαιρνα καθε πρωι 2 caps κολοκυθας (προτεινόταν 2 πρωι, 2 μεσημερι, 2 βραδυ) και 1 Τσουκνιδας (προτεινόταν 1 πρωι, 1 μεσημερι, 1 βραδυ). Δεν επαιρνα παραπανω καψουλες απο τα συμπληρωματα αυτα γιατι αφενος μεν ετρωγα και ξηρους καρπους (αμυγδαλα, καρυδια) αλλα και γιατι επινα και ενα τσαι τσουκνιδας καθε βραδυ. Δοκιμασα αυτο το συνδιασμο συμπληρωματων 1 τριμηνο τουλαχιστον. Παρατηρησα παχυνση της τριχας αλλα μεχρι εκει. Πιθανων να αναχαιτιζει και την τριχοπτωση ομως, δεν μπορω να πω με σιγουρια. Το προβλημα εμενα αφορα την επανεκφυση, οχι την τριχοπτωση. Την τελευταια πενταετια ειμαι σταθερος,νοργουντ 2 προς 3.
Απο την δικη μου εμπειρια με τα συμπληρωματα αυτο που μπορω να πω ειναι να μην περιμενετε να βγαλετε μαλλια βασιζομενοι σε αυτα. Στην καλυτερη περιπτωση να αναχαιτισουν την τριχοπτωση, να αυξησουν την διαμετρο της τριχας και με την προυποθεση οτι συνδιαζονται με αξιολογες λοσιον και τοπικα ελαια. Νομιζω μια υγιεινη διατροφη, προσανατολισμενη στο δικο μας προβλημα τα καθιστα μαλλον αχρειαστα.
 

hairloss82

New Member
http://www.nowfoods.com/Pumpkin-Seed-Oil-1000mg-100-Softgels.htm

Ειμαι 24 και κουμπωνω μινοξιδολη απο τα 18. Επι το πλειστον βαζω στο crown αλλα βλεπω το πραγμα να στραβωνει και στο headline, opote αμα υπαρχει κατι π πργαματικα επιβραδυνει την κατσταση για μενα ειναι σωτηρια. Οταν λες φιλε μ διατροφη, τι εννοεις?
Για να μην χασω τα μαλλια, και την γη γυριζω αναποδα :p
 

35007

Member
Επιλεγουμε καλα λιπαρα (ξηροι καρποι, ταχινι, εξτρα παρθενο ελαιολαδο, σαρδελα, σολωμος), αποφευγουμε τα ζωικα λιπη, γιαουρτι αντι για γαλα, λαχανικα (π.χ. σπανακι), φρουτα (το ροδι ειναι κορυφη), πρωτεινες (αυγο μαζι με κροκο, ψαρια, μοσχαρι) τσαι απο βοτανα (δενδρολιβανο, τσουκνιδα), το θυμαρι μπορει να αντικαταστησει την ριγανη στις σαλατες, ο κουρκουμας μπορει να προστεθει στα ψητα. Υπαρχουν επιλογες.
 

giogio

New Member
Παιδια γυρω στα 10 δολλαρια απο το iherb..ama ψαξεις στο internet ειναι απο τα πρωτα π σ βγαζει σαν φυσικους dht blocker...Τι να πω..Συστηματικα καμια βδομαδα το παιρνω...Και το prim rose oil κατι εχει παρει το αυτι μμ
φιλαρακι ηθελα να σε ρωτησω πως παει το πραγμα με την μινοξιδιλη γιατι εχω ξεκινησει και γω απο τα 18 και κοντευω να κλεισω ενα χρονο τωρα οποτε θα ηθελα να μου πεις την εμπειρια σου
 

giogio

New Member
http://www.nowfoods.com/Pumpkin-Seed-Oil-1000mg-100-Softgels.htm

Ειμαι 24 και κουμπωνω μινοξιδολη απο τα 18. Επι το πλειστον βαζω στο crown αλλα βλεπω το πραγμα να στραβωνει και στο headline, opote αμα υπαρχει κατι π πργαματικα επιβραδυνει την κατσταση για μενα ειναι σωτηρια. Οταν λες φιλε μ διατροφη, τι εννοεις?
Για να μην χασω τα μαλλια, και την γη γυριζω αναποδα :p
φιλαρακι θα ηθελα να μου πεις την πορεια σου με την μινοξιδιλη γιατι και εγω την εχω ξεκινησει απο τα 18 κοντευω να κλεισω χρονο και εχω ενα αγχος για το ποσο καιρο θα με κραταει
 

hairloss82

New Member
φιλε μ πιστευω οτι χωρις αυτη θα ημουν παρα πολυ πισω
η αληθεια ειναι χανει την αποτελεσματικοτητα της
την εβαζα συνεχεια στο crown. Τωρα κουμπωνω και στους κροταφους.Για ενα περιεργο λογο στους κροταφους οπου το δερμα ειναι ανεγγιχτο απο την θεραπεια, νιωθω οτι ειναι πιο αποτελεσματικη.Μπορει ομως να λεω και μαλακιες
 

giogio

New Member
φιλε μ πιστευω οτι χωρις αυτη θα ημουν παρα πολυ πισω
η αληθεια ειναι χανει την αποτελεσματικοτητα της
την εβαζα συνεχεια στο crown. Τωρα κουμπωνω και στους κροταφους.Για ενα περιεργο λογο στους κροταφους οπου το δερμα ειναι ανεγγιχτο απο την θεραπεια, νιωθω οτι ειναι πιο αποτελεσματικη.Μπορει ομως να λεω και μαλακιες
δεν λες γιατι παρολο που ειναι δοκιμασμενο στο crown σαν θεραπεια μου εχει δωσει πολυ μαλλι δηλαδη απο εκει που ειχα αραιωση αρκετα και σε πυκνοτητα αλλα υποχωρηση η μινοξιδιλη το ανεστρεψε κατα 70 %.Αρα λογικα επειδη ειμαστε και νεοι εχουμε ενεργους θυλακες και οι μινοξιδιλη ισως δινει ενα boost
 
Μπλουζα