Τοπικη μεντα.

cool11

Well-Known Member
Δεν παει και πολυς καιρος που ειχα αγορασει 1 λιτρο pg απο το φαρμακειο, για την παρασκευη του διαλυμματος μεντας,
και σημερα εντελως τυχαια ειδα οτι γραφει πανω....ημερομηνια ληξης!
Καλα ρε παιδια, ληγει η pg?
Εγω που φτιαχνω το διαλυμμα μεντας, θα εχω κανενα προβλημα; Μηπως....δεν ειναι αποτελεσματικη;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Iakovoas

Member
Κάποια εξέλιξη έχει κανείς στο θέμα μέντας? Χρησιμοποιώ Jojoba+αιθέριο έλαιο 1 φορά την ημέρα για 3 εβδομάδες, είμαι norwood 3 περίπου. Αυτό που έχω δει είναι ότι μακραίνει γρηγορότερα την τρίχα και κάπως όλο το μαλλί θεριεύει. Από επανεκφυση δεν έχω παρατηρήσει τίποτα ακόμα. Έχει κάποιος να καταθέσει κάτι στο θέμα μέντας?
 

lalakis

Active Member
Πινε 2 με 3 φλιτζανιας τσαι τσουκνιδας καθε μερα εμενα εχω τγν εντυπωση οτι μου χει δυναμωσει τα μαλλια αυτο
 

tasos33

Well-Known Member
Το τσάι είχα απο φύλλα τσουκνίδας η απο είχα τσουκνίδας? Έχω την εντύπωση οτι η ρίζα βοηθά το μαλλί. Εγώ επί να απο φύλλα εναμησι μήνα αλλά.δεν είδα κατι
Πινε 2 με 3 φλιτζανιας τσαι τσουκνιδας καθε μερα εμενα εχω τγν εντυπωση οτι μου χει δυναμωσει τα μαλλια αυτο
 

cool11

Well-Known Member
Συνεχιζω με μεντα...
Το θετικο ειναι οτι βγαινει φτηνα η παρασκευη διαλυμματος...επισης, δεν πολυαργει να στεγνωσει.
Αλλα δεν μπορω να πω με μεγαλη σιγουρια για αποτελεσματικοτητα. Ελπιζω οντως να βοηθαει...

Αλλος αποψεις;
 

Iakovoas

Member
Συνεχιζω με μεντα...
Το θετικο ειναι οτι βγαινει φτηνα η παρασκευη διαλυμματος...επισης, δεν πολυαργει να στεγνωσει.
Αλλα δεν μπορω να πω με μεγαλη σιγουρια για αποτελεσματικοτητα. Ελπιζω οντως να βοηθαει...

Αλλος αποψεις;

Μου φούντωσε τα δυνατά σημεία στο κεφάλι και ζωηρεψε λίγο το crown.. από εκεί και πέρα, περιμένω και βλέπω στην πορεία.. είμαι στον ένα μήνα μέχρι στιγμής, ραντεβού σε έναν μήνα ακόμα για νέα!
 

cool11

Well-Known Member
Μου φούντωσε τα δυνατά σημεία στο κεφάλι και ζωηρεψε λίγο το crown.. από εκεί και πέρα, περιμένω και βλέπω στην πορεία.. είμαι στον ένα μήνα μέχρι στιγμής, ραντεβού σε έναν μήνα ακόμα για νέα!

Αρα οντως κανει δουλεια!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Το τσάι είχα απο φύλλα τσουκνίδας η απο είχα τσουκνίδας? Έχω την εντύπωση οτι η ρίζα βοηθά το μαλλί. Εγώ επί να απο φύλλα εναμησι μήνα αλλά.δεν είδα κατι

Αυτη η τσουκνιδα είναι κατάλληλη Τάσο για το δικο σου δέρμα.

http://www.marketathens.gr/rofemata/eeripos-tsoeknith-20f-k.html
 

Anita

New Member
Καλησπέρα, την ερωτησούλα μου και γω η άσχετη! Διαβάζω ολλά και δε βγάζω άκρη. Για το αγόρι μου ψάχνω, να του κάνω ένα σετάκι δώρο να βάζει στην αραίωση που έχει απο το μπροστινό μέρος μέχρι την κορυφή. Μαλλον στις άνωθεν συνταγές μέντας και jojoba καταληγω, καθως δε θελει φαρμακα, και απ'οτι διαβασα αν τα σταματήσεις σου πέφτουν τα πάντα!

Ρωταω λοιπον, πως ζηταω το αιθεριο ελαιο μεντας για να ειμαι σιγουρη οτι θα παρω το σωστο? Καταλαβα οτι υπαρχουν 3-4 διαφορετικες μεντες, και ο δυοσμος που ειναι ακαταλληλος, και δε θελω να με γελασουν σαν ασχετη. Επισης, το jojoba ειναι απλο λαδι ή αιθεριο έλαιο και αυτο? Τρίτον, καφέ γυάλινο μπουκαλάκι έχω με μεταλικό βιδωτό πώμα, κάνει για τη δουλεια? Και αν ναι, πως απλώνεις το μίγμα? Με το χέρι, με βαμβάκι, πως? Και τι ποσότητα? Με το μάτι?
 
Ανίτα για χρησιμοποιήσεις Μέντα πρέπει το αγόρι σου να ξέρεις οτι έχει ΑΓΑ.
Γιατί υπάρχουν κι αλλα ειδη Τριχοπτωσης, στα οποία δεν βοηθαει η Μέντα. Πχ χαμηλός σιδηρος.

Αρα χρειάζεσαι καποιες εξετάσεις πρώτα για να μην αποκτήσεις μόνο ελπίδες.
Μια φωτο επίσης βοηθάει να δούμε, γιατί η ΑΓΑ φτιάχνει 3 διαφορετικά σχήματα στο κεφάλι.
Ενω η διάχυτη αραίωση ειναι συνήθως απο σίδηρο κλπ.
 

cool11

Well-Known Member
Το ποσταρα και στο έτερο αντιστοιχο θεμα..
Τα τελευταια χρονια η αγωγη μου εχει σταθεροποιηθει σε:

-rogaine(15 χρονια τωρα!...οτι δωσει-ισα ισα να μην χασω οτι εδωσε), καθημερινα
-folligen(οχι συχνα ομως, λογω του οτι λογω τελωνειου δεν βλεπω να ξαναπαραγγελνω...)
-μεντα, καθημερινα
-δαφνελαιο, καθημερινα

Δεδομενου οτι τα 2 πρωτα μαλλον δεν ειναι η εμπροσθοφυλακη,
μαλλον η οποια συντηρηση και βελτιωση οφειλεται σε μεντα & δαφνελαιο.

Επειδη δεν ειμαι ισως και ο πιο αντικειμενικος κριτης του εαυτου μου,
εχω βαλει την κομμωτρια που με κουρευει να μου κανει κι αυτη το δικο της τσεκαρισμα,
μια φορα το 2μηνο που με κουρευει.
Και μου λεει οτι οντως κανω καλη συντηρηση, και οτι πισω στο 'μπιφτεκι' ειδε μικρη βελτιωση,
απροσμενη θα ελεγα. Μικρες τριχουλες, και κυριως ενα σχετικο 'κλεισιμο' της περιοχης απο τριγυρω.
Δεν εχω ψευδαισθησεις οτι θα γεμισει τριχες η περιοχη αυτη, αλλα οτι κρατιεται καλο ειναι, και η οποια εστω μικρη
βελτιωσουλα, παντα ευπροσδεκτη ειναι.
Οι κροταφοι κρατιουνται σταθεροι εδω και χρονια.
Απλα ηθελα να τα αναφερω εδω αυτα, στο τοπικ της μεντας και του δαφνελαιου.
 

Παμπ

Member
Μπορω να πω με σιγουρια οτι κανει δουλεια η μεντα μαζι με jojoba οil 3 φορες την εβδομαδα εβαλα σε 1 μηνα στο μπιφτεκι και ειδα να σκουρενουν οι τριχες πισω και καπως να καλυτερευει το πραγμα επισης να αναφερω οτι οι παρενεργειες σε μενα σε αρκετη ποσοτητα ηταν ακριβως οι ιδιες με την μινοξιδιλη την οποια την εκοψα μαχαιρι γτ με ειχε ριξει κατω οπωτε λογικα για να με πειραζει σημαινει οτι δουλευει και αποροφιεται ..συνεχιζω και βλεπουμε παντως απο τις 50 συν τριχες που εχανα καθε μερα στο λιυσιμο τωρα βλεπω το πολυ 10 και οχι καθε μερα.
 

cool11

Well-Known Member
Κι εγω συνεχιζω με μεντα, και φαινεται οτι κανει κι αυτη τη δουλιτσα της, προς οφελος των μαλλιων μας.
 
Μπλουζα