Τοπικη μεντα.

dimitris500

Member
εγω που χρησιμοποιω μεντα τοπικα κανει να παιρνω και ψευδραργυρο (zinc 50 mg) solgar?? η θα σταματαει την επιδραση μεντας
οπως στην μινοξιδιλη?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

cypress

Member
μια κινητικοτητα σε χνουδακια και μια μειωση τριχοπτωσης μεχρι στιγμης.
ομως εγω εχω πολυ λιπαρη επιδερμιδα και δεν ξερω αν αυτο επηρεαζει την απορροφηση της λοσιον.
ακομα και το δικο μου μια μικρη λαδιλα μου την αφηνει

Πόσον καιρό το χρησιμοποιείς κάπα? Εγω εφαρμόζω τουρμπο διάλυμα σε οινόπνευμα 5-6% κατ όγκο για 3 1/2 μήνες και έχω σοβαρή επανέκφυση σε χνούδια ενώ βγάζω και χοντρες τρίχες που δεν ειχα πριν.
Στην αρχή έχω κάψιμο αλλά σε ένα τέταρτο περνά και αφήνει ευχάριστη αίσθηση δροσιάς.
Να πω πως επανέκφυση έχω παντού και κυρίως στους κροτάφους που με ενδιαφέρει.
 
Cypress τι εννοεις τούρμπο διαλυμα σε οινόπνευμα 5-6%? Δηλαδη ποσο οινόπνευμα ποσο νερο και ποση μέντα εχει το μειγμα σου? από τριχοπτωση πως πας μειωθηκε?
 

Dynamics

Active Member
@kapa θεώ την βοηθεια σου!Γιατι ο καθενας γραφει οτι νανε!Η εχω καταλαβει λαθος εγω!Ψηνομαι μαζι με το ρολλερ να δοκιμασω και εγω την μεντα!Και μιας και εχω εναν φυσικο ορο σπιτι λεω να φτιαξω με φυσικο ορο..μπορεις να μου πεις την αναλογια?50 μλ φυσικο ορο 50 μλ οινοπευμα και καπακι 3μλ μεντα?μεντα απο εδω να παρω http://www.sensities.com/aromatotherapeia/aitheria-elaia-meigmata/2335/agria-menta-fliskouni-10ml ?σορρυ αλλα εχω χαθει με οσα γραφονται...
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Πόσον καιρό το χρησιμοποιείς κάπα? Εγω εφαρμόζω τουρμπο διάλυμα σε οινόπνευμα 5-6% κατ όγκο για 3 1/2 μήνες και έχω σοβαρή επανέκφυση σε χνούδια ενώ βγάζω και χοντρες τρίχες που δεν ειχα πριν.
Στην αρχή έχω κάψιμο αλλά σε ένα τέταρτο περνά και αφήνει ευχάριστη αίσθηση δροσιάς.
Να πω πως επανέκφυση έχω παντού και κυρίως στους κροτάφους που με ενδιαφέρει.
κοντευω μηνα στους κροταφους και 2 εβδομαδες σε ολο το μαλλι.
@kapa θεώ την βοηθεια σου!Γιατι ο καθενας γραφει οτι νανε!Η εχω καταλαβει λαθος εγω!Ψηνομαι μαζι με το ρολλερ να δοκιμασω και εγω την μεντα!Και μιας και εχω εναν φυσικο ορο σπιτι λεω να φτιαξω με φυσικο ορο..μπορεις να μου πεις την αναλογια?50 μλ φυσικο ορο 50 μλ οινοπευμα και καπακι 3μλ μεντα?μεντα απο εδω να παρω http://www.sensities.com/aromatotherapeia/aitheria-elaia-meigmata/2335/agria-menta-fliskouni-10ml ?σορρυ αλλα εχω χαθει με οσα γραφονται...
ναι αυτες ειναι οι αναλογιες.
roller για απορροφηση η την ερευνα του τραυματισμου?
 
κανένας. Προχωράω με βάση την ελπίδα ότι και χωρίς ιδιετερη απορρόφηση θα πάρω κάποιο αξιόλογο αποτέλεσμα. Προσπαθώ να αποφύγω την λαδιλα
Οκ καπα ευχαρηστω.. εγω μεχρι να παρω το jojoba και να κανω ενα καινουργιο και σωστο μειγμα βαζω ακομα εκεινο με τον ορο την γλικερινη και την μεντα και για καποιο περιεργο λογο νιωθω πολυ καλη την ποιοτητα της τριχας μου ποιο φουντοτη.. θα το συνεχισω μεχρι να παρω το jojoba
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Οκ καπα ευχαρηστω.. εγω μεχρι να παρω το jojoba και να κανω ενα καινουργιο και σωστο μειγμα βαζω ακομα εκεινο με τον ορο την γλικερινη και την μεντα και για καποιο περιεργο λογο νιωθω πολυ καλη την ποιοτητα της τριχας μου ποιο φουντοτη.. θα το συνεχισω μεχρι να παρω το jojoba
μην το πετάξεις. Η γλυκερίνη προκαλεί επίσης απορρόφηση. Το ποιο πιθανό είναι να μην δεις διαφορά με το επόμενο που θα φτιαξεις
 
μην το πετάξεις. Η γλυκερίνη προκαλεί επίσης απορρόφηση. Το ποιο πιθανό είναι να μην δεις διαφορά με το επόμενο που θα φτιαξεις
Ναι αυτο σκεφτομαι αλλα επειδη εχω ακουσει και απο αλλα ατομα απο εδω οτι η παραπανω περιεκτικοτητα μεντας δεν αποφερει κατι αντιθετα μπορει να προκαλεσει τριχοπτοση γιατι εγω εβαλα μεντα περιπου
4 - 4μισι ml και γλυκερινη αρκετη ποσοτητα με το ματι ομως χωρις να μετρησω τα ml.. απλα το λεω διοτι δεν ειναι σωστα μετρησιμο το μειγμα.. καπα καθε ποσο κανουμε διαλειμμα;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
Ναι αυτο σκεφτομαι αλλα επειδη εχω ακουσει και απο αλλα ατομα απο εδω οτι η παραπανω περιεκτικοτητα μεντας δεν αποφερει κατι αντιθετα μπορει να προκαλεσει τριχοπτοση γιατι εγω εβαλα μεντα περιπου
4 - 4μισι ml και γλυκερινη αρκετη ποσοτητα με το ματι ομως χωρις να μετρησω τα ml.. απλα το λεω διοτι δεν ειναι σωστα μετρησιμο το μειγμα
μπορείς να προσθέσεις ακόμα 20ml φυσιολογικό όρο και έχεις 3%
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Η τυχαια ποσοτητα γλυκερινης που εβαλα λες να μην υπαρξει προβλημα;
η γλυκερίνη και η προπυλαινογλυκολη είναι τα συστατικά που κάνουν απορροφησιμη μια μινοξιδιλη.εδω θα χρειαστει γλυκερίνη.δεν πειράζει αν έπεσε περισσοτερο
 
η γλυκερίνη και η προπυλαινογλυκολη είναι τα συστατικά που κάνουν απορροφησιμη μια μινοξιδιλη.εδω θα χρειαστει γλυκερίνη.δεν πειράζει αν έπεσε περισσοτερο
Καπα εκανα edit σε δυο ποστ μου και ρωτησα το ιδιο αλλα λογικα δεν το προλαβες γιατι τα αλλαξα τελευταια στιγμη :p .. διαλειμμα καθε ποτε κανουμε απο την λοσιον;
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Καπα εκανα edit σε δυο ποστ μου και ρωτησα το ιδιο αλλα λογικα δεν το προλαβες γιατι τα αλλαξα τελευταια στιγμη :p .. διαλειμμα καθε ποτε κανουμε απο την λοσιον;
ποτε. Όσο πιο συχνή είναι η χρήση τόσο πιο καλά τα αποτελεσματα;)
 

Dynamics

Active Member
κοντευω μηνα στους κροταφους και 2 εβδομαδες σε ολο το μαλλι.
ναι αυτες ειναι οι αναλογιες.
roller για απορροφηση η την ερευνα του τραυματισμου?
Την θεραπεια σου κανω καπα 1,5 μμ ρολλ την εβδομαδα.. Το οινοπνευμα που εχω ειναι λοσιον 90 βαθμους κανει;η να παρω καθαρο οινοπνευμα;
 
Μπλουζα