Τοπικη μεντα.

kapa

Μέλος του προσωπικού
ναι και μενα τώρα που πρόσθεσα αυτό με νερο οινοπνευα μεντα κανένα 5 λεπτο με εκαψε. Γιατί αραγε το νερο με μέντα με έκεγε τοση ώρα χτές? Αυτό δεν ήταν καλό?
η μεντα καίει σαν ουσία.ισως γι αυτό προτίμησαν το Jojoba στην λοσιον
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

aetos

Member
αντε με το καλο να χαρουμε λιγο!!! Αν μπορείς να ξανα αναφέρεις ποιά λοσιόν χρησιμοποιείς.... με λαδι η οινοπνευμα? Εγώ να αναφέρω για την ώρα χνούδι αλλά είχα διακόψει λόγο κοινωνικών υποχρεώσεων. Αυτός είναι ο κύριος λόγος που άρχισα τη μέντα με το οινόπνευμα
Με λαδι χρησιμοποιω..καθε δευτερη μερα σε ολο το κεφαλι..προσπαθω για καθε μερα σε κροταφους επειδη βλεπω οτι δουλευει..
 

scubas

Member
Πάντως εγώ με jojoba και μέντα δέν καταλαβαίνω τίποτα! Ισως όμως γιατί βάζω μεμβράνη και σκουφάκι για να κρατάει την υγρασία το κεφάλι.
 
ναι,μπορει και εγκαυματα.απο την στιγμη που μιλαμε για αιθεριο

θα βαλω βαθμολογια βαση αποδοσης και οχι αισθητικης.
100 jojoba και 3 μεντα = 10
50 απεσταγμένο νερό 50 οινόπνευμα=3
33 jojoba 33 οινόπνευμα 33 απεσταγμένο = 8
100 νερό = 2
Καπα τελικα κατεληξα επειδη τα εκανα ολα σαλατα :p ..
Θα φτιαξω μια λοσιον με
100 ml jojoba και 3 ml μεντα .. αλλα προβλιματιζομαι λιγακι με την δοση διοτι εχω ακριβως 100 ml μπουκαλακι και δεν χωραει το μιγμα λεω να φτιαξω
50 ml jojoba και 1.5 ml μεντα ειναι οκ η αναλογια ;
Εμενα παντος μου ακουγετε λογικο αλλα επειδη το % με το ml εχουν καποιες διαφορες σε καποιες ποσοτητες αν δεν κανω λαθος
 
SUOTE="kapa, post: 156570, member: 1654"]ναι,μπορει και εγκαυματα.απο την στιγμη που μιλαμε για αιθεριο

θα βαλω βαθμολογια βαση αποδοσης και οχι αισθητικης.
100 jojoba και 3 μεντα = 10
50 απεσταγμένο νερό 50 οινόπνευμα=3
33 jojoba 33 οινόπνευμα 33 απεσταγμένο = 8
100 νερό = 2[/QUOTE]
Σε βαθος χρονου ια χασει πιο γρηγορα την αποδοση της?
 

dimitris500

Member
πιστευω πως οχι γτ δεν ειναι φαρμακο αλλα βοτανο θα αντιμετοπιστει διαφορετικα απο τον οργανισμο αυτο πιστευω!!!
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Καπα τελικα κατεληξα επειδη τα εκανα ολα σαλατα :p ..
Θα φτιαξω μια λοσιον με
100 ml jojoba και 3 ml μεντα .. αλλα προβλιματιζομαι λιγακι με την δοση διοτι εχω ακριβως 100 ml μπουκαλακι και δεν χωραει το μιγμα λεω να φτιαξω
50 ml jojoba και 1.5 ml μεντα ειναι οκ η αναλογια ;
Εμενα παντος μου ακουγετε λογικο αλλα επειδη το % με το ml εχουν καποιες διαφορες σε καποιες ποσοτητες αν δεν κανω λαθος
ειναι το ιδιο,εχεις παλι 3%
SUOTE="kapa, post: 156570, member: 1654"]ναι,μπορει και εγκαυματα.απο την στιγμη που μιλαμε για αιθεριο

θα βαλω βαθμολογια βαση αποδοσης και οχι αισθητικης.
100 jojoba και 3 μεντα = 10
50 απεσταγμένο νερό 50 οινόπνευμα=3
33 jojoba 33 οινόπνευμα 33 απεσταγμένο = 8
100 νερό = 2
[/QUOTE]
πιστευω πως οχι γτ δεν ειναι φαρμακο αλλα βοτανο θα αντιμετοπιστει διαφορετικα απο τον οργανισμο αυτο πιστευω!!!
επειδη εχω δει την πτωση των λοσιον μινοξιδιλη,folligen,shen min,
ολες οι λοσιον ειναι προκαθορισμενο απο το ιδιο το σωμα του καθε ενος το ποτε θα χασουν,αυτο μπορει να ειναι μετα απο 6 μηνες αλλα μπορει να ειναι και μετα απο 6 χρονια
 
Καπα επειδή το μειγμα jojoba-μεντα είναι για μένα δύσχρηστο τελικά θα βαλω το δικό σου με νερο οινόπνευμα μεντα. Σίγουρα δε θα κάνω κακό στα μαλλιά μου γιατι λίγο αγχώθηκα με τα σχόλια για εγκαύματα από αιθέρια έλαια κ,τ,λ.! Αν δώ ότι το κάψιμο είναι έντονο να μη το βάλω καλύτερα?
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Καπα επειδή το μειγμα jojoba-μεντα είναι για μένα δύσχρηστο τελικά θα βαλω το δικό σου με νερο οινόπνευμα μεντα. Σίγουρα δε θα κάνω κακό στα μαλλιά μου γιατι λίγο αγχώθηκα με τα σχόλια για εγκαύματα από αιθέρια έλαια κ,τ,λ.! Αν δώ ότι το κάψιμο είναι έντονο να μη το βάλω καλύτερα?
οταν λεω καψιμο εννοω σε επιπεδο γαργαληματος,δεν με ενοχλει καν.
καλο ανακατεμα πριν απο καθε χρηση
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

moukou

New Member
Θελω εδω και καιρο να μπω και γω στο παιχνιδι της μεντας ( απο θεραπειες δεν κανω τπτ και δεν εχω κανει κατι ), προσπαθησα απο iherb αλλα δεν τα καταφερα με την πληρωμη οποτε αν μπορει καποιος εστω και σε πμ να μου προτεινει jojoba και μεντα για αγορα απο ελλαδα. Ευχαριστω!

Σκεφτομαι να κανω το 97μλ jojoba και 3μλ μεντα. Σαν του αετου δλδ.
 
Και γώ επειδή δεν τα παω καλά με τις ιντερνετικες παραγγελιες πηρα τις apivita και το λαδι και τη μεντα είναι και τα μόνα που βρήκα η αλήθεια εδώ στην επαρχεία βιολογικα είναι καλα πιστεύω αλλα λιγο ακριβα.. Παιδιά ξανάβαλα μόλις τη λοσιον του καπα με καίει αρκετά όχι σε σημείο που δεν αντέχεται αλλα όχι και σαν γαργαλιτό, ερυθρότητα στο δερματα δεν μου προκαλεί αλλα σκέφτομαι μηπως πρέπει να το αραιώσω πιο πολύ?
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Καπα στην δικη σου version μεντας ποιος παραγοντας κανει την δουλεια της αποροφησης; ο ορος;
κανένας. Προχωράω με βάση την ελπίδα ότι και χωρίς ιδιετερη απορρόφηση θα πάρω κάποιο αξιόλογο αποτέλεσμα. Προσπαθώ να αποφύγω την λαδιλα
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Eιδες αποτελέσματα όμως και μ αυτό ε καπα?
μια κινητικοτητα σε χνουδακια και μια μειωση τριχοπτωσης μεχρι στιγμης.
ομως εγω εχω πολυ λιπαρη επιδερμιδα και δεν ξερω αν αυτο επηρεαζει την απορροφηση της λοσιον.
ακομα και το δικο μου μια μικρη λαδιλα μου την αφηνει
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
κατι μου λεει οτι θα δω βελτιωση σε ολο το μαλλι εκτος απο τους κροταφους.
επειδη ακολουθω μια ακομα θεραπεια εκει,περασα ενα πολυ μεγαλο διαστημα αποτελεσματων και τωρα παλευει το σωμα να αποβαλει
 
Μπλουζα